6
Fotogalerie

10 tipů - na čem opravdu záleží při výběru fotoaparátu

Hodláte si pořídit nový fotoaparát, stativ nebo fotografické příslušenství, ale nevíte, podle jakých parametrů máte vybírat? Potom čtěte, upozorníme vás na ty nejdůležitější.

Následující série doporučení pro výběr fototechniky je výsledkem diskuse s Luďkem Bouškou z firmy Megapixel, s nímž jsme před pár dny připravili rozhovor (mimochodem velmi pozitivně přijatý a diskutovaný). Krom jiného jsme se v daném článku věnovali tomu, jakou nadstandardní podporu firma Megapixel svým zákazníkům poskytuje. Jednou z takových služeb, jež vám prozatím možná uniká, je webová poradna Radíme s technikou, z níž jsme čerpali inspiraci na následujících řádcích.

1. Než začnete fotit…

Ujasněte si, co chcete především fotit, zda máte jakékoliv kreativní ambice, nebo hodláte pouze zaznamenávat rodinné události apod., jaké máte požadavky na výslednou kvalitu snímků, v jakých vnějších podmínkách budete fotoaparát často používat a samozřejmě, kolik hodláte do focení investovat.

2. Mám zvolit kompakt?

Drtivá většina dnešních uživatelů fotoaparátů se řadí do kategorie těch, komu nejde o techniku fotografie jako takovou, nýbrž o prosté zaznamenávání každodenního života – rodinných oslav, dětských radostí, výletů atd. Pakliže se řadíte do této kategorie, zřejmě se vůbec nechcete zatěžovat jakýmkoliv nastavováním fotoaparátu, prostě chcete fotit a nestarat se. Přejete si jednoduché ovládání, automatické programy, a taky do této techniky nehodláte výrazně investovat. Potom zvolte kompakt.

mg-olympus-mju-tough-3005.jpg 
Vhodná volba pro celou rodinu: Olympus Mju Tough-3005

mg-samsung-es9.jpg 
Praktická hračka pro děti: Samsung ES9

mg-nikon-coolpix-s6200.jpg 
Stylový doplněk pro ženu: Nikon Coolpix S6200

mg-panasonic-lumix-dmc-g10.jpg 
Výkonná výbava pro muže: Panasonic Lumix DMC-G10

3. Mám zvolit „EVF“ zrcadlovku?

Nepravé zrcadlovky s elektronickým hledáčkem mívají velmi zajímavou funkční výbavu, krom automatiky disponují i manuálním nastavením a obvykle na nich najdete také objektiv s širokým rozsahem ohnisek (tj. laicky velký zoom). Jako takové jsou tyto typy fotoaparátů ideálními společníky na dovolenou – nepronesou se tak jako pravé zrcadlovky, snadno se ovládají a můžete s jejich pomocí fotit i velmi vzdálené objekty. V takovém případě však vybírejte modely s kvalitním stabilizátorem obrazu.

4. Mám zvolit kompakt s výměnnými objektivy?

Pokud se poohlížíte po moderních kompaktech s výměnnými objektivy, alias „bezzrcadlovkách“, pravděpodobně už vám opravdu záleží na kvalitě vašich snímků a nad jejich podobou chcete mít určitou kontrolu. Tyto aparáty fungují v poloautomatických nebo zcela manuálních režimech a přestože mají stále menší rozměry, kterými se již srovnávají s „obyčejnými“ kompakty, dopřávají vám velkou variabilitu při volbě objektivů. Jejich výhodou je dobrá mobilita v kombinaci s řadou vlastností společných s profesionálními zrcadlovkami.

5. Mám zvolit digitální zrcadlovku?

Ti nejnáročnější určitě sáhnou po digitální zrcadlovce, jež jim dopřeje potěšení z naprostého ovládnutí podoby vytvářených snímků. Díky velkým snímacím čipům a široké nabídce různorodých objektivů si budete moci hrát s hloubkou ostrosti nebo fotit ve ztížených světelných podmínkách, aniž byste museli používat blesk nebo na úkor vysoké hodnoty ISO degradovali snímek šumem. Svůj název získaly zrcadlovky podle zrcátka, které odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Vidíte v nich tedy přesně to, co objektiv, bez jakéhokoliv zpoždění, či zkreslení. Nespornou předností zrcadlovek je také robustní doplňková výbava, čítající nejrůznější systémové blesky, filtry atd. Zrcadlovka nemusí být drahá, ale zároveň je vstupenkou k nekončícím útratám do další a stále pokročilejší techniky – to už je však jenom na vás.

6. Jaké má mít fotoaparát rozlišení?

Takzvané rozlišení snímače je jedním z klíčových faktorů, který podstatně ovlivňuje rozhodování zákazníků v obchodech s fototechnikou. Neustálý hon výrobců fotoaparátů za stále vyšším rozlišením přitom přináší často i potíže a nejen přínosy. Až tedy půjdete vybírat svůj fotoaparát, mějte na paměti, že pro vyvolávání typických fotografií o rozměru 10×15 cm vám bohatě postačí rozlišení 3 megapixely a na formát A4, tedy 20×30 cm megapixelů pět. Jakékoliv vyšší rozlišení uplatníte pouze tehdy, chcete-li fotografie vyvolávat jako zvětšeniny, nebo z nich vytvářet drobné výřezy. V dnešní době, kdy se rozlišení většiny fotoaparátů pohybuje v rozmezí od 12 megapixelů výše, se poohlížejte spíš na velikost čipu, než na jeho rozlišení, a také na jeho nejvyšší použitelnou citlivost ISO, díky které dokážete pořizovat ostré snímky bez blesku i v šeru nebo tmě.

7. Jaký má mít fotoaparát objektiv?

Tuto otázku si pravděpodobně pokládá pouze naprostý začátečník, a proto se nebudeme věnovat objektivům pro digitální zrcadlovky – pokud jste začátečníkem v této kategorii, nebojte se spolehnout na setové zoomy, které koupíte společně s fotoaparátem. Při výběru fotoaparátu obecně se u objektivu zajímejte zejména o jeho rozsah (tj. zoom), především pak o jeho spodní konec, který určuje širokoúhlost objektivu – se širokoúhlým objektivem dostanete do záběru více místa, což oceníte například při focení větší skupiny lidí v místnosti, kde již nemáte kam poodstoupit. Ideální minimální hodnota, kterou naleznete u spousty současných fotoaparátů, je ohnisko 28 mm. Velmi důležitým parametrem je dále světelnost objektivu, označující schopnost jeho soustavy propouštět světlo k čipu, na kterém vzniká snímek. Světelnost se označuje písmenem f a čím je její hodnota nižší, o to kvalitnější objektiv z hlediska světelnosti jde. Pokud je objektiv zoomový, najdete v jeho specifikaci u světelnosti hodnoty dvě, například f/3,5-5,6, z nichž každá označuje hodnotu světelnosti na širokém a dlouhém ohnisku (čím více zoomujete, tím horší světelnosti objektiv dosahuje, nicméně v poloprofesionální a profesionální třídě najdete standardně i zoomy se stálou světelností v celém rozsahu).

canon-objektivy.jpg 
Široká nabídka objektivů od firmy Canon

8. Na baterie nebo Li-ion akumulátor?

Je možné, že při výběru fotoaparátu chcete zohlednit i způsob jeho napájení. V podstatě se používají dva systémy – klasické tužkové baterie, anebo typizované Li-ion akumulátory, které jsou vyrobeny na míru konkrétnímu fotoaparátu. Tužkové (nejlépe dobíjecí) baterie oceníte zejména na cestách, kde předpokládáte delší pobyt bez přístupu k elektrické síti. Pro změnu Li-ion akumulátory jsou lehčí, rychle se nabíjejí a nabízejí větší kapacitu. Nemusíte je dokupovat – pokud je fotoaparát napájen tímto způsobem, má již v základní výbavě takový dobíjecí akumulátor vložen.

9. Jak mám vybrat stativ?

Stativ je velmi užitečná pomůcka, kterou využijete při spoustě příležitostí – například při focení v prostředí s nedostatkem světla, jenž by způsobil rozmazání snímků, anebo třeba při snímání panorámat. Při výběru stativu posuzujte:

  • materiál (čím je lehčí, tím je dražší – v základu čekejte hliníkovou slitinu, do hor raději berte stativy z kompozitů s uhlíkovými vlákny a ti nejnáročnější se zřejmě rozhodnou pro velmi kvalitní titan),
  • konstrukci (klasickou konstrukcí je tzv. tripod, tedy stativ se třemi nohami a centrálním posuvným sloupkem; stativ s jednou nohou se nazývá monopod a uplatníte jej pro redukci vertikálních vibrací; nejjednodušší pomůckou jsou různé ministativy, vhodné jako doplněk ke kompaktním fotoaparátům například pro focení na samospoušť),
  • maximální a minimální výška (stativ si v prodejně vyzkoušejte – jeho výška by měla vyhovovat zejména vašim zádům, abyste se nemuseli hrbit; z hlediska mobility vás budou zajímat malé rozměry stativu ve složeném stavu; a pokud fotíte makro, zajímejte se o stativy, které umožňují fotit naopak z co nejmenší výšky díky převrácení středové tyče vzhůru nohama),
  • hmotnost (nejde jen o to, aby se vám stativ snadno přenášel, ale také o skutečnost, že lehčí stativ hůře omezuje vibrace, což pocítíte hlavně při silnějším větru; při volbě stativu podle hmotnosti je proto třeba hledat ideální kompromis),
  • počet segmentů stativových nohou (nejčastěji se setkáte s teleskopickými nohami ze tří nebo čtyř segmentů – v případě prvním čekejte lepší stabilitu, v případě druhém zase schopnost složit stativ na menší výchozí rozměry),
  • maximální zatížení (zde zvažte – a to doslova – jaký nejtěžší fotoaparát včetně použitého příslušenství a stativové hlavy hodláte použít),
  • stativová hlava (tzv. kulová hlava je lehčí a velmi flexibilní při nastavování polohy; oproti tomu tzv. třícestná hlava je sice rozměrnější, ale zato umožňuje přesnější nastavení, což oceníte třeba hlavně při makrofotografii),
  • cena (stejně jako u jakékoliv jiné fotografické techniky zde platí přímá úměrnost, že za vyšší cenu získáte vybavenější či vyspělejší produkt, záleží jen na vašich možnostech a potřebách).
metz-flash.jpg 
Externí blesky se liší výbavou i dosahem záblesku (vyobrazeny blesky značky Metz)

10. Jaký mám vybrat externí blesk?

Otázka, kterou řeší zejména majitelé zrcadlovek, závisí na zařazení fotografa z hlediska finančních možností a technických potřeb. Ke své zrcadlovce můžete vybírat blesk „originální“, tzn. shodné značky, který vám zajistí maximální kompatibilitu. K dispozici jsou však také „alternativní“ blesky od výrobců univerzálního příslušenství, zaručující podporu většiny funkcí. V takovém případě se rozhodujte spíše mezi blesky prověřených značek, které se na tuto kategorii techniky specializují. Pokud budeme blesky třídit na amatérské, poloprofesionální a profesionální, očekávejte u nich rozdíly v tzv. směrovém čísle (tj. dosahu záblesku anebo výkonu) a dostupných funkcích (profesionální blesky tak lze například provozovat v režimu, kdy spolu navzájem dokáže více blesků komunikovat a odpalovat se).

Určitě si přečtěte

Články odjinud