7
Fotogalerie

10 tipů pro jednodušší fotografování ohňostrojů

Focení ohňostrojů není pro každého. Vyžaduje trpělivost a do značné míry také ovládnutí fotografické techniky, s níž se nesžije každý. S našimi radami byste to ale mohli zvládnout.

Na ohnivé představení nejčastěji můžete narazit na konci roku, ovšem v posledních letech jsou ohňostroje stále častější součástí letních slavností a nejrůznějších festivalů. Jejich fotografování však není zcela jednoduché, pokud chcete dosáhnout opravdu dobrých výsledků. 

Používejte stativ

V zásadě je to stejné jako v jiných situacích, kdy potřebujete fotografovat při nízké hladině osvětlení. Základem je stabilní uložení fotoaparátu, použít samozřejmě můžete oblíbený pytlík s pískem, ovšem stativ vám přidá větší flexibilitu a možnost jednodušší změny záběru podle požadované kompozice.

Fotografování ohňostrojů vyžaduje delší expoziční čas, je to dáno jejich podstatou. Vaším záměrem zase je, aby oheň vykreslil požadovaný vizuální efekt na snímači, zároveň však chcete mí ostré, nikoli rozmazané, okolí nežádoucím pohybem.

Pokračování 2 / 10

Kompozici naplánujte předem

Ohňostroj nevzniká jen tak, má obvykle svoji pevnou základnu (pokud není odpalován třeba z lodi), takže lze poměrně přesně odhadnout, v jakém místě vašeho záběru se světelné efekty projeví.

ohnostroje-02.jpg 

Jakmile je jednou ohňostroj odpálen, nezbývá příliš mnoho času na to, abyste teprve začali přemýšlet a hledat kompozici. Ideální je přemýšlet nad kompozicí již v okamžiku, kdy hledáte místo, odkud budete fotit. V ideálním případě do scény zahrňte i část okolní krajiny.

Pokračování 3 / 10

Nastavení fotoaparátu

Nezkušení fotografové a uživatelé kompaktů se pravděpodobně rozhodnou spolehnout na automatiku. Snímací režim „Ohňostroj“ najdeme v nabídce prakticky všech fotoaparátů, které mají scénické režimy nebo tzv. motivové programy.

Pokud si však troufnete na manuální nastavení, a máte ho zvládnuté, mohou být výsledky mnohem lepší. To stejné v zásadě platí i o poloautomatických expozičních režimech, z nichž pravděpodobně využijete prioritu času. Některé z novějších bezzrcadlovek mají speciální režimy pro fotografování ohňostrojů, které však umožňují mít vše pod kontrolou.

Pokračování 4 / 10

Clona

Vzhledem k tomu, že ohňostroje od vás budou asi poměrně daleko, nebude mít valného smyslu pokoušet se fotografovat s malou hloubkou ostrosti. Ostatně ona by ani neměla jak vyniknout vzhledem k tmavé obloze.

ohnostroje-01.jpg

Žádoucí je zde naopak proostřená scéna s dobrou kresbou. Ideálně tedy pracujte se zlatým oknem objektivu a cloňte v rozmezí F8 až F13. Díky tomu naroste hloubka ostrosti, z objektivu vymáčknete maximální obrazovou kvalitu a vyhnete se difrakci, která se projevuje u hodně zacloněných objektivů.

Pokračování 5 / 10

Rychlost závěrky

Nastavení delšího času zajistí zachycení světelných efektů v dostatečném rozsahu. Nejvhodnější je v tomto případě tzv. bulb režim, dostupný u celé řady fotoaparátů. Ten funguje tak, že je záběr exponován po celou dobu, po kterou držíte stisknutou spoušť – v tomto případě je samozřejmě ideální kabelová nebo bezdrátová spoušť, abyste aparát nerozhýbali.

Není tedy potřeba nastavovat předem konkrétní čas expozice. Ideální postup je vcelku jednoduchý. V okamžiku odpálení ohňostroje stisknete spoušť a exponujete až do okamžiku, kdy se květ ohňostroje plně rozvine a začíná pohasínat.

Pokračování 6 / 10

Blesk a citlivost

Ani jednoho z uvedených pomocníků při fotografování ohňostrojů nepoužívejte, dopadlo by to špatně. Blesk by napáchal více škody jak užitku, ostatně jeho dosah je pár metrů, takže by pouze hyzdil popředí scény, o zkreslení expozice nemluvě. Pozor na automaticky spouštěný blesk, raději jej kompletně vypněte.

fireworks-4021214_1920.jpg

Hodnotu citlivosti pak volte spíše při spodní hranici možného rozsahu, snímat totiž budete velmi jasné objekty takže není důvod jít nad ISO 200 či 400. V opačném případě již je reálné riziko viditelného šumu zejména v tmavých místech. 

Pokračování 7 / 10

Šířka záběru

Nejjistějším řešením je zvolit ohnisko tak, aby do něj zapadla celá fotografovaná scéna včetně prostoru, v němž očekáváme výskyt ohňostrojů. Tedy dostatečně širokoúhlý záběr s velkou hloubkou ostrosti.

ohnostroje-03.jpg

Ti zkušenější si mohou samozřejmě ohňostroj přitáhnout pomocí zoomu a delšího ohniska. Při takovém postupu sice budete mít v záběru jednotlivé detaily, ale výsledek vaší práce může být velmi nejistý – záležet totiž bude nejen na finálním výřezu ale zejména na vašich zkušenostech a schopnosti adekvátně upravit expoziční parametry – přiblížení s sebou totiž obvykle nese nejen změnu zaostření, ale také změnu v množství světla procházejícícho objektivem.

Pokračování 8 / 10

Na co ostřit?

Těžko můžete ostřit na objekt, který ve chvíli, kdy fotoaparát připravujete, neexistuje. Uvidíte však pravděpodobně odpalovací platformu, takže můžete zaostřit na vzdálenost danou tímto místem. Případně při větší vzdálenosti od zdroje můžete zaostřit na některý z výrazných objektů, které jsou v blízkosti ohňostroje.

Alternativně je možné vyčkat na první ohnivý obrazec ve vzduchu a zaostřit na něj. Jakmile máte zaostřeno, je vhodné na fotoaparátu vypnout automatické ostření, tím si zaostření „uzamknete“, takže se nebude měnit – pokud jej samozřejmě nezměníte otočením (chtěným či nechtěným) ostřicího prstence. 

Pokračování 9 / 10

Použijte dálkovou spoušť

V kombinaci s dlouhým časem nejen v bulb režimu oceníte dálkovou spoušť, drátovou či bezdrátovou, která vám umožní fotoaparát odpalovat a přitom s ním nijak nepohnout. Alternativou může být využití samospouště, ovšem bude to postup náročnější na správný okamžik stisku.

digital-camera-5394046_1920.jpg

Na druhou stranu, prakticky všechny současné digitální fotoaparáty již nabízejí možnost propojení s mobilním telefonem nebo tabletem prostřednictvím Bluetooth či Wi-Fi. A to primárně z důvodu stahování fotek nebo právě vzdáleného ovládání, kdy na displeji mobilu vidíte buďto stejný záběr jako na displeji digitálu anebo slouží mobil pouze jako vzdálená spoušť.

Pokračování 10 / 10

Kouř

Na závěr tip pro ty, kdo chtějí, aby jejich snímky ohňostrojů působily co nejčistším dojmem – v takovém případě se snažte vyfotit co největší množství snímků hned v začátcích ohňostroje.

fireworks-865104_1920.jpg

S postupem času se totiž okolí ohňostrojů velmi rychle a poměrně silně znečistí zbytky od výbuchů a samozřejmě i kouřem, přes který je špatně vidět a tvoří neprůhlednou clonu. Na druhou stranu v případě například ohňostroje odpalovaného na vodě, můžete kouř využít jako výtvarný efekt

Určitě si přečtěte

Články odjinud