10 tipů pro práci ve Photoshopu CC, které nejspíš neznáte

10 tipů pro práci ve Photoshopu CC, které nejspíš neznáte

Adobe Photoshop patří k nejlépe vybaveným programům (nejen) pro úpravu fotografií. A přestože si můžete myslet, že jej dobře ovládáte, vždy se najde nějaká vychytávka, která vašemu bystrému oku unikla…

Na internetu nalezneme řadu tutoriálů které se zabývají skrytými zákoutími Adobe Photoshopu. Mezi ně patří i videotipy Nathaniela Dodsona, jenž je sám profesionálním fotografem a s Photoshopem pracuje již více než deset let. Je tedy osobou více než povolanou k rozdávání rad, jak tento grafický editor efektivně a kreativně využívat – koneckonců se o tom můžete přesvědčit na jeho webových stránkách.

Mezi jeho návody najdete tutoriály k tvorbě nejrůznějších specifických efektů, ale i obecnější tipy, které vám usnadní a urychlí editaci fotografií. K takovým náleží i jeden z jeho posledních příspěvků nazvaný 10 Things You Never Knew About Photoshop. Titulek se může zdát poněkud nabubřelý, ale každý z nás si nejspíš ve videu najde vychytávku, o níž dosud nevěděl

Pro přehlednost a čtenáře méně zběhlé v anglickém jazyce máme k dispozici stručný extrakt z tutoriálu:

1. Obnovit rekonstrukcí a Zobrazit pozadí

S filtrem Zkapalnění (Liquify) lze s fotografií dělat doslova kouzla – upravovat proporce objektu, tváří i postav. Jednotlivé změny lze doladit pomocí posuvníku v dialogovém okně Obnovit rekonstrukcí (Revert Reconstruction), k němuž se dostanete přes Filtry > Zkapalnění > Rekonstrukce (Filter > Liquify > Reconstruct).

Provedené změny si můžete prohlédnout též pomocí funkce Zobrazit pozadí (Show Backdrop), kterou naleznete pod položkou Volby zobrazení (View Options).

2. Cesta s perem

Tento tip se hodí při vytváření výběru pomocí nástroje Pero (Pen). Po zakliknutí volby Cesta s perem (Rubber Band), kterou naleznete na horní liště pod ikonou ozubeného kolečka, můžete snadno vytvářet precizní výběry i velmi komplikovaných tvarů.

3. Zamknout průhledné obrazové body (Lock transparent pixels)

Tento tip souvisí s předchozím a lze ho využít po provedení výběru. Např. pokud chcete dát vybranému objektu barevný nádech, aniž by byla překryta barvou celá vrstva výběru, kliknete na ikonu se šachovnicí pod položkou Zámek (Lock). Barva se aplikuje pouze na oblast, kde se nacházejí obrazové body.

4. Rychlé přepínání na zoomování a navigaci v obraze

Při použití jakéhokoli nástroje lze jednoduše přepnout na nástroj ručičky, stačí zmáčknout mezerník a můžete snímek libovolně posunovat, ke zvětšení náhledu slouží klávesa Alt.

5. Převod do černobílé pomocí Kanálů

Je to jeden z mnoha způsobů tvorby černobílého snímku, je poměrně primitivní, nicméně v některých případech může být velmi efektivní. Na pravé panelu místo Vrstev (Layers) zvolíte položku Kanály (Channels), pod níž se zobrazí náhledy jednotlivých barevných kanálů RGB. Pokud vám některá verze vyhovuje, stačí na ni kliknout a zvolit Duplikovat kanál (Duplicate Channel) – v dialogovém okně lze zadat jméno a umístění nového souboru.

6. Kontrola vrstev úprav 

Po vytvoření vrstvy úprav lze zkontrolovat, k jakým změnám došlo prostřednictvím zmáčknutí klávesy se zpětným lomítkem \.

7. Nahrání Kanálu jako výběru pro tvorbu masky

Pokud chcete aplikovat filtr, případně jinou změnu jen na specifický kanál (RGB), máte k dispozici po klávesovou zkratku: Ctrl + Shift + Alt + číslo kanálu (PC) nebo Cmd + Shift + Option + číslo (Mac).

8. Zmenšený posuvník

Kdekoli ve Photoshopu, kde se vyskytuje box s hodnotami (krytí, rozměry atd.), můžete využít „skrytého“ posuvníku, který se objeví po najetí myší nad název boxu – kliknutím a tažením do stran můžete libovolně měnit hodnoty. Pokud navíc stisknete klávesu Shift, budou se hodnoty měnit ve skocích (po deseti).

9. Přesné umístění Odlesku objektivu s pomocí informačního panelu

Nejprve je nutné zjistit přesné místo, kam chcete umístit hlavní odlesk. Snadno tak učiníte pomocí okna informace – po najetí na požadované místo se na panelu Informace objeví přesné souřadnice, které posléze zadáte do dialogového okna filtru Odlesk objektivu (Filtr > Vykreslení > Odlesk objektivu, angl. Filter > Render > Lens Flare) po kliknutí na náhled odlesku.

10. Opakování filtru s přenastavenými hodnotami

Poslední použitý filtr, včetně nastavených hodnot, můžete ihned znovu aplikovat – po odkliknutí první položky v rozbalovacím menu Filtry (Filter). Pokud chcete jeho hodnoty změnit, zmáčkněte Ctrl + Alt + F – objeví se dialogové okno, kde lze parametry filtru přenastavit.

V bonusové části dostanete několik rad týkajících se nástroje Pravítka (Rules).​

Určitě si přečtěte

Články odjinud