2 nové snímače – globální závěrka, 8K video a širší dynamický rozsah

2 nové snímače – globální závěrka, 8K video a širší dynamický rozsah

Hlavním producentem snímačů do fotoaparátů je, jak známo, Sony. Snímače této společnosti nalezneme nejen ve fotoaparátech napříč nejrůznějšími značkami, ale i v mobilních zařízeních. Na trhu se však objevují i zcela nové značky a technologie.

Podívejme se společně na dvě zajímavé novinky od CMOSIS a OmniVision, které se rozhodly také zaměřit na vývoj veledůležité obrazové součástky a posunout její možnosti ještě o kus dál, než se to zatím podařilo tradičním výrobcům.

Společnost CMOSIS, která je mj. dodavatelem senzorů pro fotoaparáty Leica, představila nový plnoformátový snímač CMV50000 s rozměry 36,43 × 27,62 mm a rozlišením 48 Mpx (7 920 × 6 002 px).

Tento čip s netradičním poměrem stran 4:3, oproti obvyklému 3:2, přichází s technologií globální závěrky – pixely se vyčítají v jeden okamžik, nikoli po řádcích, jak je zvykem u CMOS snímačů. Výhodou globální závěrky je eliminace rolling shutter efektu, tedy kácení svislic při záznamu rychlého pohybu, které je patrné zejména na videozáznamech.

CMV50000vorne.jpeg

Nový snímač je navíc schopen natáčet 8K video s 12bitovou hloubkou při snímkové frekvenci 30 sn./s a 4K video při 60 sn./s. Interesantní je též dynamický rozsah, který čip dokáže navýšit použitím dvou různých expozic pro rozdílné buňky – v plném rozlišení činí 64 dB (cca 10,6 EV), při podvzorkování na 4K až 68 dB. Snímač je osazen obvody sloužícími k redukci šumu: odstup signál-šum je 41, 4 dB.

Nový snímač je určen především pro průmyslové užití, kde má ambice nahradit tradiční CCD. V současné době je dostupná pouze černobílá verze (bez Bayerovy masky), ke konci roku by se však měla objevit i varianta barevná. CMOSIS si za svou součástku bude účtovat 3 450 EUR.


Druhá novinka přichází z Číny a je určena pro chytré telefony. Snímač od společnosti OmniVision vybavený technologií PureCelPlus by měl nabídnout lepší dynamický rozsah a čistší obraz při vyšších citlivostech než první generace tohoto typu čipů. Za těmito zlepšeními stojí nová struktura senzoru, která umožňuje efektivnější sběr světla a jeho převod na elektrický signál a navyšuje citlivost buněk.

OV20.jpg

K navýšení dynamického rozsahu je využito též speciální metody nazývané zHDR, při níž jsou současně zaznamenány dvě rozdílné expozice – půlka pixelů pořizuje záznam s kratším a druhá s delším expozičním časem; tato technologie funguje i při natáčení videa.

Snímač podporuje autofokus na bázi fázové detekce (PDAF) a je schopen záznamu 4K videa při snímkové frekvenci až 60 sn./s a Full HD videa dokonce při 120 sn./s. Snímač se bude dodávat ve dvojím rozlišení – 16 Mpx s rozměry 4,74 × 3,56 mm (OV16885) a 20 Mpx s rozměry 5,26 × 3,95 mm (OV20880). Sériová výroba by měla začít na začátku příštího roku.

Více informací na stránkách CMOSISOmniVision

Určitě si přečtěte

Články odjinud