6
Fotogalerie

5 tipů pro focení mobilem za nedostatečného světla

Fotografovat ve slabém osvětlení je jedna z nejsložitějších věcí, a to i s lepší technikou, než je mobilní telefon. Stačí ale dodržet pár pravidel a dokážete vykouzlit opravdu poutavé snímky.

Viditelné světlo je elektromagnetické záření o vlnové délce přibližně 390–790 nm. Vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření. V některých oblastech vědy a techniky může být světlem chápáno i elektromagnetické záření libovolné vlnové délky. Tři základní vlastnosti světla (a elektromagnetického vlnění vůbec) jsou svítivost (amplituda), barva (frekvence) a polarizace (úhel vlnění). Studiem světla a jeho interakcemi s hmotou se zabývá optika. Zdroj: Wikipedia

1. Lokalizujte zdroj světla

Tam, kde není žádné světlo, není také žádná fotografie. Vždy, když se nacházíte ve zhoršených světelných podmínkách, hledejte jakékoli jeho náznaky a používejte je ke svému prospěchu. Hledejte lampy, lucerny, reflektory, výlohy, neóny, ale i pohybující se světelné zdroje, jako jsou dopravní prostředky atd. Nemusíte je fotografovat, využijte ale jejich záři k osvětlení vaší scény.

Obrázek 1.jpg
Dobře využít se dá i světlo procházející oknem

Jak dopadá světlo od projíždějícího auta na scénu pokaždé jinak, pokaždé jinak na ni vrhá stíny okolních objektů. Zkuste si s nimi vyhrát i při zapadajícím slunci, které je dokáže krásně natáhnout. Zároveň hledejte odrazy nočního světla v kalužích a zrcadlících se plochách.

2. Pozor na přepaly

Přepaly nejsou hezké za žádné situace. Při velkém přisvícení scény může na jisté plochy dopadat větší množství světla, které při nesprávné expozici udělá na snímku bílé fleky. Jejich náprava v mobilním telefonu je pak hodně složitá. Proto se snažte tomuto jevu vyvarovat ještě před zachycením snímku.

Obrázek 2.jpg
Neonové nápisy a světelné cedule opravdu rády přepalují

3. Nevěřte svému telefonu

Automatika je super věc, pokud na scéně panují ideální podmínky. Jestliže fotografujete za šera či v noci, automatika vašeho telefonu nemusí dopadající světlo na čip fotoaparátu změřit úplně správně a tím také chybně nastaví expozici.

Obrázek 3.jpg
Ač je snímek jinak ostrým, jakýkoli pohyb na něm je rozmazaný

Vždy tak vyberte ostřící bod a dle operačního systému vašeho telefonu ručně přizpůsobte expozici k obrazu svému. Pokud chcete fotit ještě profesionálněji a chcete mít nad výslednou fotografií ještě větší kontrolu, využijte některou z pokročilejších fotografických aplikací – Manual (iOS), Camera+ (iOS).

Vyzkoušejte více bodů zaostření na jednu scénu a přeexponujte i podexponujte ji. Ta tak bude vypadat pokaždé jinak a napoví vám, kterým směrem se spíše ubírat.

Za zhoršených podmínek může mít automatické nastavení parametrů za následek rovněž zvýšení šumu. Nemusí to však být vždy na škodu. Záleží, jak si poradíte s editací výsledné fotografie. Zkuste tedy z šumu na snímku udělat jeho přednost.

4. Stabilizace je důležitá

Dlouhá expozice dokáže vykouzlit skvělý snímek, ale často bude také rozmazaný. Je to proto, že po delší čas závěrky neudržíte své ruce v naprostém klidu. Ač už má třeba takový iPhone 6 Plus optickou stabilizaci a snaží se, seč mu síly stačí, dokonalé to stále není. A je přitom jedno, jestli fotíte nativní aplikací, která si čas určuje sama, nebo nějakou pokročilou staženou z App Storu, ve které si čas určíte sami.

Obrázek 4.JPG
Stativ se rozhodně hodí – ten s nastavitelnýma nohama obtočíte i kolem větve či zábradlí

Zapřete oba lokty o tělo, zábradlí či cokoli jiného, aby se vaše ruce co nejméně chvěly. Nastavte si samospoušť a zadržte dech. Nejideálnější je samozřejmě investovat do některého stativu.

5. Protisvětlo je váš kamarád

Protisvětlo je sice nepříjemné, ale pokud do jeho směru umístíte objekt – postavu, vznikne z ní silueta. Ta sice ztratí veškeré detaily, ale přidá hodně na kontrastu. Tento styl fotografování se hodí zejména při koncertech, v podchodech a podloubích či při západu slunce. Při posledním řečeném se zkuste předklonit, aby tmavé osoby více kontrastovaly s čistým nebem. Obecně se ale fotografování proti světlu zkuste vyvarovat a rozhodně foťte po směru dopadajícího světla.

Obrázek 5.jpg
Protisvětlo je většinou k ničemu, existují ale i výjimky

Bonus: Jak na noční oblohu

Noční obloha se vám opravdu málokdy povede vyfotografovat, pokud zůstanete uvnitř města zahaleného čepicí světelného smogu. Chce to z něho vyjet ven a za použití stativu s nastaveným dlouhým časem v některé z aplikací - Slow Shutter Cam (iOS), LongExpo Pro (iOS), Camera FV-5 (Android) zkusit štěstí. Vyvarujte se ale použití blesku, který má krátký dosah a digitálního zoomu, kterým dosáhnete jen nevzhledných fleků na snímku.

Obrázek 6.jpg
Díky smogové čepici a umělému osvětlení vyzařujícímu ze samotného města z něho musíte vycestovat

Jak na editaci

Předně velice jemně. Z důvodu nedokonalých fotografií to pak rozhodně nechce přehánět s HDR. Díky vysokému šumu se většině nočním snímkům hodí černobílá editace, protože jej značně zakryje a schová taky nedokonalosti snímku – to je obecně známo. Oproti tomu jsou nevhodné barevné filtry, které zničí atmosféru západu slunce, nebo naopak přebarví tmu na modrou či zelenou. Opatrně i s přidáváním ostrosti.

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm

Určitě si přečtěte

Články odjinud