DIGIarena.e15.cz

6 tipů pro úspěšné focení koncertu mobilem

Fotoaparát v mobilním telefonu má svá úskalí. Zaměříme se na určitá témata, která jsou specifická a poradíme vám, jak fotografovat, pokud po ruce nemáte profesionální techniku, ale právě jen ten telefon.

Fotografování koncertu je samo o sobě dost těžké a to i když fotíte profesionální technikou. Ač se rozdíly mezi mobilní a „plnohodnotnou“ fotografií stírají, zde bude mít kvalitní fotoaparát stále navrch. Existuje však několik základních tipů a rad, které když dodržíte, vaše snímky budou rozhodně lepší.

1. Připravte se

Nejtriviálnější avšak nejdůležitější bod. Promažte paměť, na hlavní obrazovku dejte aplikace, kterými chcete fotit a hlavně – dobijte baterii vašeho zařízení. Je nám jasné, že je vám to jasné, ale nezapomenout na tyto fakta znamená, že se vyvarujete zbytečnému zdržování se od možná nejzásadnějších momentů koncertu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koncert začíná již při zvukové zkoušce

Buďte obeznámeni s ovládáním jednotlivých aplikací. Vyzkoušejte si je předem. Ušetříte se pak zbytečného zklamání z jejich nefunkčnosti či s nevhodným nastavením. Pokud máte foceného interpreta alespoň naposlouchaného (mít shlédnutý nějaký videozáznam je bonusem – na You Tube se určitě nějaký najde), víte také, při jakých skladbách a v jakých pasážích má nejsilnější a nejzajímavější projev.

2. Bez boje to nepůjde

Máte-li ostré lokte, máte z půli vyhráno. Přímá úměra čím kratší vzdálenost = tím kvalitnější fotografie v případě focení koncertu platí dvojnásob. Zapomeňte na zadní řady a dav zvednutých rukou. I když i tato fotka může být zajímavou, bude tou jedinou, kterou si z koncertu odnesete. Nejste-li novinářem, musíte zaujmout přední řady. Jen připomínáme, přestože to již dávno víte, na digitální zoom zapomeňte!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blíže to již opravdu moc nejde

Festival či koncert v klubu tímto způsobem půjde fotit snadněji. Stačí si s dostatečným předstihem zajistit místo v přední řadě. U velikých koncertů, kde však máte lístky na místo až vzadu v hledišti, jako tomu bývá při koncertech v arénách, máte smůlu. Můžete tak zkusit fotit alespoň osvětlenou scénu a ozvláštnit ji nějakou zajímavou úpravou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z koncertu Petera Gabriela 10. října 2013 a z koncertu Robbieho Williamse 26. dubna 2014, obé konané v O2 aréně v Praze, vlevo originální snímek, vpravo upravený

3. Vše je o světle

A to jak v dobrém, tak špatném slova smyslu. Pokud ho bude nedostatek, snímek bude trpět velikým šumem. Pokud ho bude zase příliš, scéna bude přepálená. Bohužel vy to nijak neovlivníte – vše je v rukou osvětlovače. Pozorně se dívejte a sledujte samotný pohyb světla a jeho barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto raději ne – přepaly opravdu žádoucí nejsou

4. Počkejte si

V souvislosti s předchozím bodem je tento značně důležitým. U mobilního telefonu ve zhoršených světelných podmínkách fotoaparát ostří docela dlouho. Samotné vyfocení je však relativně rychlé. Pokud budete „střílet“ jeden snímek za druhým, budete muset doufat v opravdu veliké štěstí, aby alespoň nějaká fotografie stála za něco. Zkuste si počkat na ideální světlo, a co nejméně „akční“, ač zajímavou, pózu třeba punkového zpěváka. Není nic horšího, než když propásnete skok do publika, protože váš přístroj zrovna ostří.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zachytit živelného zpěváka v pohybu není nejjednodušší

Překvapivě se mi osvědčila nativní aplikace na focení v iPhone – Fotoaparát. Funguje totiž rychle a spolehlivě. Spokojen jsem byl i s aplikací Camera+, která vám dovolí více nastavení (vyvážení bílé) i se zamknutím expozice. Tu ale s iOS 8 zvládá i aplikace Fotoaparát. Který profi titul u mne pak naopak totálně vyhořel, byl ten s názvem ProCam. Byl pomalý a hlavně často padal.

5. Vyzkoušejte sekvenci

Samotné ostření může opravdu dělat nemalý problém, když vám zpěvák ne a ne chvilku postát na místě. Zaostřete na něho a vyzkoušejte sekvenci. Pokud vám nevadí probírání se velkým množstvím snímků a máte-li trochu štěstí, bude alespoň jedna fotografie ostrá. iPhone 5s a výš s jejich nativním sekvenční snímáním je na toto více než ideální. Pokud vlastníte jiná zařízení, mnoho aplikací již sekvenční snímání podporuje.

„Jablečné telefony“ jsou však unikátní v tom, že po nasnímané sekvenci máte uloženu sadu fotografií, z které pak elegantně vyberete jen jeden snímek. S iPhone 6 Plus a jeho optickou stabilizací obrazu by se vám pak nemělo stát ani to, že budete mít snímky rozmazané. To ale s určitostí řekneme, až jej vyzkoušíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po bitvě je každý generál

Na sekvenci v kombinaci s iPhone 5 se mi osvědčila aplikace s názvem Burst Mode. Obsahuje vlastní galerii, takže se vám balast nehromadí ve vašich Obrázcích a ručně si vyexportujete jen tu fotografii, kterou chcete uchovat. Je jednoduchá, rychlá a plně splňuje to, co se od ní očekává.

6. Rada pro editaci

Převod do černobílé fotografie vám dokáže hodně pomoci. Ta má totiž nezaměnitelnou atmosféru a hlavně skryje mnohé nedokonalosti. Případná zrnitost, jako důsledek focení při zhoršených světelných podmínek na snímku rozhodně bude, pak nemusí být na škodu ale ku prospěchu.

K tomuto mohou být ideální aplikace MonoPix, VSCO Cam, nebo i Snapseed, ve kterém lze i úspěšně redukovat množství případných přepalů. Pro barevnou editaci se pak přímo nabízí aplikace Mextures, která svými texturami a formulemi dokáže pěkně dobarvit jakoukoli scénu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo originální snímek, vpravo ten upravený aplikací Mextures

Tento článek byl inspirován příspěvkem blogu sociání sítě EyeEm, je však doplněn o množství informací načerpaných z vlastní zkušenosti autora. Jen nezapomeňte, že jedna věc je znát teorii a druhá je ji správně aplikovat. Někdy na to prostě nebudete mít čas.

Pokud fotografujete koncert jako celek, nezapomeňte na zachycení atmosféry, na zvukovou zkoušku, na fanoušky ani na závěrečné uklízení scény. Když budete mít stokrát vyfoceného jen zpěváka, vaše série nebude zajímavá.

Fotografie použité v článku, mimo těch již zmíněných, byly pořízeny na koncertech táborské kapely Peshata, v Plzni 6. prosince 2013 a v Jistebnici 20. dubna 2014.

Další článek
celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím, k tomu focení ze vzdálenosti,...šlo… Michal 29. 9. 2015, 16:32
teba odkial vypustili ? Peter Ditrich 23. 10. 2014, 13:38
Re: proc madari pisou cobolsky na nasich str… bob222 11. 10. 2014, 06:44
proc madari pisou cobolsky na nasich stranka… xxxx 10. 10. 2014, 23:30
MIKROSTATIV, MONOPOD ALESPON Padded cell 10. 10. 2014, 21:26

Další podobné články

Nebaví vás Prisma? Vyzkoušejte Philm – umí upravit i video v reálném náhledu

Nebaví vás Prisma? Vyzkoušejte Philm – umí upravit i video v reálném náhledu

Prisma pobláznila internet. To se sice od aplikace Philm očekávat nedá, i tak byste jí ale mohli věnovat svou pozornost. Výsledky jsou velmi podobné a navíc zvládne aplikovat filtry na fotografie i video.

7-in-1 Combo sada objektivů pro iPhone 7 a 7 Plus i s 12× teleobjektivem

7-in-1 Combo sada objektivů pro iPhone 7 a 7 Plus i s 12× teleobjektivem

Společnost DCkina začala distribuovat „ultimátní“ fotografickou sadu pro mobilní telefony iPhone 7 a 7 Plus, která obsahuje šest objektivů a jeden kryt k jejich uchycení na tělo zařízení.

2 nové snímače – globální závěrka, 8K video a širší dynamický rozsah

2 nové snímače – globální závěrka, 8K video a širší dynamický rozsah

Hlavním producentem snímačů do fotoaparátů je, jak známo, Sony. Snímače této společnosti nalezneme nejen ve fotoaparátech napříč nejrůznějšími značkami, ale i v mobilních zařízeních. Na trhu se však objevují i zcela nové značky a technologie.

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Blurb – mobilní aplikace k tvorbě stylových fotoknih

Blurb – mobilní aplikace k tvorbě stylových fotoknih

Blurb je služba, která vám skrze webové rozhraní, nebo aplikaci ve vašem iPhonu či iPadu, dokáže pomoci vytvořit fotoknihu, kterou vám následně vytiskne a pošle až domů.

DIY zábava na dlouhé podzimní a zimní večery

DIY zábava na dlouhé podzimní a zimní večery

Aplikace PABLO je sociální sítí se světýlky

Aplikace PABLO je sociální sítí se světýlky

Je to fotografie, není to fotografie, je to video, není to video. Je to sociální síť s rozhodně zajímavým nápadem. Prorazit bude mít PABLO ale hodně těžké, už jen proto, že se jedná o zcela nový koncept, který se soustředí na „světelné“ příspěvky.

Co se skrývá v nejlepším fotomobilu na trhu Google Pixel?

Co se skrývá v nejlepším fotomobilu na trhu Google Pixel?

Krátce po svém oznámení v říjnu tohoto roku se smartphone Google Pixel zařadil mezi nejlépe hodnocené fotomobily. Google není na trhu s mobilními telefony žádným nováčkem, v čem tedy hledat příčinu tohoto úspěchu na poli pořizování fotografií?