9. Basketbalový zápas na letadlové lodi (11. listopadu 2011)  Sportovat se dá prakticky kdekoli, ale sehrát regulérní soutěžní utkání nelze úplně všude. 11. listopadu 2011 se uskutečnil basketbalový zápas mezi univerzitními celky North Carolina Tar Heels a Michigan State Spartans na letadlové lodi Carl Vinson u pobřeží San Diega. Tar Heels zvítězili 67:55 a snímky z utkání obletěly celý svět. Profimedia.cz
 8. Brandi Chastain na fotbalovém mistrovství světa (10. července 1999)  Když americká fotbalistka Brandi Chastain proměnila pátou penaltu ve finálovém rozstřelu na mistrovství světa v roce 1999 a rozhodla o vítězství nad Čínou, svlékla si dres a na kolenou slavila s řevem a zaťatými pěstmi titul. Působivá fotografie dobyla svět – objevila se například na obálce magazínů Newsweek, Sports Illustrated či Time. Profimedia.cz
 7. Mike Tyson – Evander Holyfield (28. června 1997)  Boxerský souboj Mika Tysona s Evanderem Holyfieldem, který se uskutečnil 28. června 1997 v Las vegas, vstoupil do sportovních dějin jako jedna z nejbizarnějších událostí, která kdy byla k vidění. Bitva v ringu vyvrcholila tím, že Tyson ukousl svému soupeři kus ucha. Následovala diskvalifikace, pokuta ve výši tří milionů dolarů a ztráta boxerské licence. Profimedia.cz
 6. Americký hokejový tým na olympiádě v Lake Placid (22. února 1980)  Kdo by neznal pojem „Miracle on ice“? Zázrak na ledě stvořila parta amerických studentů v roce 1980 na olympiádě v Lake Placid. Vybojovali zlaté medaile v hokejovém turnaji a vešli do historie. Reprezentace USA tehdy šokovala svět vítězstvím 4:3 nad nepřemožitelným sovětským výběrem. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Ikonické obrázky. 10 fotografií, které se nesmazatelně zapsaly do sportovní historie

Být ve správnou chvíli na správném místě někdy nestačí. Pokud v daný moment neuděláte navíc ještě tu „správnou věc“ a nezmáčknete spoušť fotoaparátu, je to, jako byste tam ani nebyli.

V případě každého (dobrého) fotografa jde o to, zmáčknout spoušť v tom nejideálnějším okamžiku z toho nejdokonalejšího úhlu. Pak existuje naděje, že se jeho snímek stane součástí historie a ikonou doby. V následujících kapitolách najdete deset fotografií, které všechny výše zmíněné předpoklady splňují a vešly do dějin sportovní žurnalistiky.

Pokračování 2 / 11

10. Matthias Steiner na olympiádě v Londýně (7. srpna 2012)

Steiner.jpg

V roce 2008 se na olympiádě v Pekingu radoval německý vzpěrač Matthias Steiner ze zlaté medaile, ale o čtyři roky později v Londýně to s ním nedopadlo nejlépe. Když se pokoušel zvednout téměř dvousetkilogramovou činku, ztratil rovnováhu a nářadí ho přiskříplo k zemi. Z pódia nakonec odešel po svých a dokonce ještě zamával divákům, ale olympiáda tím pro něho skončila.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Basketbalový zápas na letadlové lodi (11. listopadu 2011)

USS Carl Vinson.jpg

Sportovat se dá prakticky kdekoli, ale sehrát regulérní soutěžní utkání nelze úplně všude. 11. listopadu 2011 se uskutečnil basketbalový zápas mezi univerzitními celky North Carolina Tar Heels a Michigan State Spartans na letadlové lodi Carl Vinson u pobřeží San Diega. Tar Heels zvítězili 67:55 a snímky z utkání obletěly celý svět.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Brandi Chastain na fotbalovém mistrovství světa (10. července 1999)

Chastain.jpg

Když americká fotbalistka Brandi Chastain proměnila pátou penaltu ve finálovém rozstřelu na mistrovství světa v roce 1999 a rozhodla o vítězství nad Čínou, svlékla si dres a na kolenou slavila s řevem a zaťatými pěstmi titul. Působivá fotografie dobyla svět – objevila se například na obálce magazínů Newsweek, Sports Illustrated či Time.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Mike Tyson – Evander Holyfield (28. června 1997)

Tyson Holyfield.jpg

Boxerský souboj Mika Tysona s Evanderem Holyfieldem, který se uskutečnil 28. června 1997 v Las vegas, vstoupil do sportovních dějin jako jedna z nejbizarnějších událostí, která kdy byla k vidění. Bitva v ringu vyvrcholila tím, že Tyson ukousl svému soupeři kus ucha. Následovala diskvalifikace, pokuta ve výši tří milionů dolarů a ztráta boxerské licence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Americký hokejový tým na olympiádě v Lake Placid (22. února 1980)

USA 1980.jpg

Kdo by neznal pojem „Miracle on ice“? Zázrak na ledě stvořila parta amerických studentů v roce 1980 na olympiádě v Lake Placid. Vybojovali zlaté medaile v hokejovém turnaji a vešli do historie. Reprezentace USA tehdy šokovala svět vítězstvím 4:3 nad nepřemožitelným sovětským výběrem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Nadia Comaneciová na olympiádě v Montrealu (2. srpna 1976)

Comaneci.jpg

Stejně jako byla symbolem olympiády v Mexiku československá gymnastka Věra Čáslavská, stala se ikonou her v Montrealu o osm let později čtrnáctiletá Rumunka Naďia Comaneciová. Na hrách v Kanadě získala pět medailí, z toho tři zlaté, a dostala od rozhodčích jako první gymnastka v historii olympiád nejvyšší možnou známku - 10 bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Bob Beamon na olympiádě v Mexiku (18. října 1968)

Beamon.jpg

Neil Armstrong udělal v roce 1969 na Měsíci „malý krok pro člověka a velký krok pro lidstvo“ ale jeho krajan Bob Beamon už rok před ním na olympiádě v Mexiku předvedl „skok do příštího století.“ Americký dálkař skočil 8 metrů a 90 centimetrů, kterýmžto výkonem nejen ohromil svět, ale vytvořil rekord, který vydržel 23 let, než jej v roce 1991 překonal o pět centimetrů Mike Powell. Beamon však dodnes tímto skokem drží olympijský rekord.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Tommie Smith a John Carlos na olympiádě v Mexiku (16. října 1968)

Smith Carlos Mexiko.jpg

Černí američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos vybojovali na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968 na dvousetmetrové trati zlatou a bronzovou medaili. Smith navíc vytvořil nový světový rekord. Do sportovní historie však vešli z jiného důvodu. Při slavnostního ceremoniálu na stupních vítězů zvedli oba během hymny zaťatou pěst v černé rukavici a sklopili hlavu. „Black Power Salute“, jak se gestu začalo říkat, měl upozornit na nerovnoprávnost černochů ve Spojených státech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Muhammad Ali – Cleveland Williams (14. listopadu 1966)

Ali Williams.jpg

Rekordních 35 460 diváků sledovalo 14. listopadu 1966 boxerský souboj o titul šampiona v těžké váze mezi obhájcem Muhammadem Alim a vyzyvatelem Clevelandem Williamsem. Duelu přihlíželo 125 novinářů a televize jej přenášela do 46 zemí světa. Zápas skončil ve třetím kole drtivým K.O., po němž Williams zůstal bezvládně ležet u Aliho nohou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Muhammad Ali – Sonny Liston (25. května 1965)

Ali Liston.jpg

První velký souboj legendárního Muhammada Aliho se Sonny Listonem se uskutečnil v roce 1964 a Ali tehdy zvítězil po podivném utkání technickým KO. O rok a tři měsíce později si oba boxeři duel zopakovali.

Bitvu o titul šampiona v těžké váze vyhrál opět Ali a to způsobem, který dodnes nahrává spekulacím. Svého soka skolil k zemi pravým hákem hned v prvním kole jen 48 vteřin po úvodním gongu. Snímek, zachycující Aliho nad ležícím soupeřem a zuřivě křičím, ať se zvedne a bojuje dál, obletěl svět a stal se legendárním.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud