5
Fotogalerie

Camera Restricta – fotoaparát, který vás nenechá fotit

Představte si situaci, kdy stojíte a před vámi se otevírá velmi fotogenická scéna, takže není pochyb o tom, že výsledný snímek bude stoprocentně povedený, ale digitál vás nenechá fotku pořídit...

... důvodem je totiž to, že stejnou fotografii už udělala celá řada turistů a digitální fotoaparát, který se vám houpe na krku zkrátka nechce pořizovat snímky, které už jednou někdo vyfotil. Tak přesně takhle funguje Camera Restricta.

Nápad na „nefotící foťák“ se zrodil v hlavě fotografa a designéra Philippa Schmitta, který vymyslel koncept fotoaparátu, zkoumajícího, zda a kolik fotografií bylo pořízeno na stejném místě. V případě, že v dané lokalitě vzniklo příliš mnoho fotografií, nedovolí digitál svému uživateli stisknout spoušť.

4567667187.jpg

Fotoaparát pro ověření množství fotografií používá GPS souřadnice své polohy, na základě kterých prohledává databázi snímků s GPS souřadnicemi a vyhodnocuje množství snímků pořízených ve čtverci o délce 35 m.

1153647123.jpg9109294928.jpg

Fotoaparát má pouze hledáček a jednoduchý indikátor toho, zda je možné snímek pořídit či nikoliv. Vedle indikátour na jednoduchém displeji informuje digitál o možnosti fotografovat také v hledáčku, kde se zobrazí buď rámeček anebo červený kříž.

1299124857.jpg3352097671.jpg

Technologie by v konečném důsledku nemusela být nutně přítomna ve speciálním fotoaparátu, ale mohla by být nástrojem, zabudovaným v klasickém digitálu, kde by plnila „ochrannou“ funkci při návštěvách památek apod., kde je focení zakázáno.

Prototyp fotoaparátu je vytištěn na 3D tiskárně a využívá open source program pro zjišťování GPS dat, která porovnává s informacemi uloženými u snímků ve službách Flickr a Panoramio.

Určitě si přečtěte

Články odjinud