DIGIarena.e15.cz

Canon EOS 80D a zoom EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

Novinka EOS 80D přichází s novým snímačem a vylepšeným autofokusem. Zároveň výrobce představil nový univerzální zoom pro DSLR formátu APS-C a zajímavý doplněk pro záznam videa.

Po více než dvou letech jsme se od Canonu dočkali nového modelu APS-C zrcadlovky střední třídy. A popravdě se jedná o pořádný update. Přístroj je napěchován novými součástkami od snímače přes procesor až po AF modul. Ale vezměme to od začátku.

Canon EOS 80D: Pořádná dávka inovací

Canon EOS 80D je osazen novým 24Mpx CMOS snímačem formátu APS-C (22,5 × 15 mm), jehož citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 100–25 600. O zpracování obrazu se stará, také nový, procesor DIGIC 6. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/8 000 s.

Klepněte pro větší obrázek

Velkými změnami prošel systém automatického ostření, který nyní disponuje 45 křížovými body. Jen pro pořádek: Canon EOS 70D měl k dispozici pouze 19 bodů. Středový ostřicí bod by měl navíc fungovat i ve světelných podmínkách do -3EV, což odpovídá měsíčnímu svitu.

Zdokonalena byla i technologie CMOS AF s dvojitými pixely (Dual Pixel). To by mělo mít pozitivní vliv na navýšení rychlosti zaostřování a na přesnost a rychlost funkce Servo AF při natáčení videí. Servo AF je nyní navíc dostupné i při fotografování přes displej (Live View).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V režimu kontinuálního snímání lze díky novému motorku pořídit 7 sn./s s jednorázovým zaostřením a 5 sn./s s ostřením průběžným. Plovoucí uchycení motorku také eliminuje pohyby zrcátka, což snižuje hluk a vibrace fotoaparátu při snímání čili zvyšuje jeho stabilitu.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšířeny byly také možnosti natáčení videa. Full HD videosekvence lze nyní pořizovat se snímkovou frekvencí 60p. Na těle fotoaparátu přibyl vedle vstupu pro mikrofon též konektor pro sluchátka. Záznamy se ukládají do formátu MP4 nebo MOV (30p). Canon EOS 80D nabízí také řadu nových funkcí pro vytváření časosběrů. WiFi byla obohacena o podporu technologie NFC, což usnadní, resp. urychlí propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově se Canon EOS 80D od svého předchůdce příliš neliší, polykarbonátové saši jsou utěsněné proti vlhkosti a prachu. Na zadní stěně najdeme 3" otočný dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px. Hledáček se zvětšením 0,95× má nově stoprocentní pokrytí. Akumulátor LP-E6N by měl na jedno nabití umožnit pořízení 960 snímků. Fotografie se ukládají na SD/SDHC/SDXC paměťové karty. Canon EOS 80D váží 730 g a jeho rozměry činí 139 × 105,2 × 78,5 mm. Tělo zrcadlovky se začne prodávat v dubnu za cenu 31 990 Kč.

Kompletní specifikace najdete ZDE.

Canon EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM: Univerzální zoom s volitelnou zoomovací jednotkou

Současně s novou APS-C zrcadlovkou střední třídy oznámil Canon inovaci univerzálního zoomu s ohniskovým rozsahem 18–135 mm (ekv. kinofilmu 29–216 mm) a světelností F3,5–5,6. Objektiv využívá nového typu zaostřovacího motoru Nano USM, díky němuž by měl tento „univerzál“ ostřit 2,5× (široký úhel) a 4,3× (dlouhé ohnisko) rychleji než jeho předchůdce. Zcela přepracována byla také stabilizace zoomu, která by měla být účinnější o 4 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na spodní části objektivu se nachází kontakty, díky němuž je sklo kompatibilní s bateriovým ovládáním Power Zoom Adapter PZ-E1 (3 750 Kč). A k čemu je tato přídavná krabička dobrá? K natáčení videa, neboť nabízí maximální kontrolu nad zoomováním – k dispozici jsou dva rychlostní režimy (High, Low). Po propojení s tělem objektivu mohou uživatelé ovládat zoom pomocí páčky na adaptéru nebo prostřednictvím WiFi. Nezbytností je samozřejmě DSLR s podporou WiFi. Jak adaptér pracuje, se můžete podívat na následujícím videu.

Sklo sestává ze 16 optických členů uspořádaných do 12 skupin. Clona je 7lamelová. Objektiv ostří od 39 cm a filtrový závit má průměr 67 mm. Vzhledem k svému ohniskovému rozsahu je EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM poměrně kompaktní: váží 515 g a jeho rozměry činí 77,4 × 96 mm. Tento univerzální zoom se začne prodávat v červnu za 13 750 Kč.​

Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Samozřejmě ten motorizovaný. SpookY 22. 2. 2016, 10:50
A6000? Zalezi na objektivu ne? U bajonetu A… Teplaky 20. 2. 2016, 00:43
Canon nemá papírově horší DR ,ale skutečný -… libor 19. 2. 2016, 21:26
Mimochodem, ja jsem doted nic tak rychle ost… Martin Kozak 19. 2. 2016, 21:02
DR se samozřejmě řeší, ale situace není čern… Lotrandor 19. 2. 2016, 20:48

Další podobné články

Nová bezzrcadlovka Sony? Kdeže, pouze USB nabíjecí stanice

Nová bezzrcadlovka Sony? Kdeže, pouze USB nabíjecí stanice

První film natočený kompletně bezzrcadlovkou půjde letos do kin

První film natočený kompletně bezzrcadlovkou půjde letos do kin

Fujifilm uvádí bezzrcadlovku X-T20 a prémiový kompakt X100F

Fujifilm uvádí bezzrcadlovku X-T20 a prémiový kompakt X100F

Svou troškou do mlýna přispívá na začátku nového roku taktéž společnost Fujifilm. Obě novinky v sobě skrývají nejnovější snímací i ostřicí systémy Fujifilmu, systémový kompakt si polepšil i v nabídce videofunkcí.

Pentax zřejmě chystá bezzrcadlovku s APS-C snímačem

Pentax zřejmě chystá bezzrcadlovku s APS-C snímačem

Jak se fotí létající automobily?

Jak se fotí létající automobily?

Panasonic spustil cashback na vybrané modely objektivů a digitálů Lumix G a jej

Panasonic spustil cashback na vybrané modely objektivů a digitálů Lumix G a jej

YI-M1: módní vlnka made in china formátu micro 4/3 [test]

YI-M1: módní vlnka made in china formátu micro 4/3 [test]

Minulý rok se mezi řadou systémových kompaktů od zavedených výrobců objevila zajímavá novinka z produkce čínského Xiaomi. YI-M1 zaujala nejen svou cenou, ale i slušnými technickými parametry. Jak tato bezzrcadlovka obstála v praxi?

Kodak Ektra: uspěje retro v moderní a mobilní době? (test)

Kodak Ektra: uspěje retro v moderní a mobilní době? (test)

Chytrý telefon Kodak Ektra byl představen v říjnu roku 2016. Nyní se začíná prodávat i v České republice. Jeho cena není nízká, jeho ambice jsou ale vysoké. Podaří se naplnit očekávání mobilních fotografů?