DIGIarena.e15.cz

Canon EOS M: špatně využitá šance

Seznam kapitol
Ostré snímky z Canonu, na které jsme tak čekali, najdete v naší recenzi. Vyplatilo se dlouhé čekání na první bezzrcadlovku od Canonu?

Příznivci Canonu si museli pěkně dlouho počkat, než výrobce bude směřovat v evoluci k bezzrcadlovkám, jako ostatní výrobci fotoaparátů. Zatímco Panasonic a Olympus se vyklubali již v roce 2008, Canon čekal až do podzimu 2012.

Otázka, jestli čekal, nebo spíš oddaloval cestu, kterou se úplně dát nechtěl. Je každopádně podivné, že si dal Canon tak na čas, protože ne každý zájem trvá roky a konkurence nabízí různá lákadla.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát jsme testovali v červené barvě s dodávaným setovým objektivem bajonetu EF-M, 18-55 mm, F3,5-5,6.

Ti co čekali, se ale dočkali. Máme tu v celé své kráse Canon s označením EOS M, údajně M jako Mobility a Mini. Tedy jednoduše malý a snadno přenosný. Přitom pod kapotou malého stroje se skrývají úžasné parametry. Tedy alespoň papírově. Jak to vypadá v reálu, se dočtete v naší recenzi. Opravdu jsou všechny funkce a vlastnosti tak skvělé? Vyplatilo se vyčkat?

Klepněte pro větší obrázek 
I když to tak nevypadá, tělo je vyrobeno především ze slitin kovu, stejně tak precizně zpracovaný objektiv. Proto je set i při malých rozměrech překvapivě trochu těžší. Tělo s objektivem váží v setu kolem 510 gramů.

Technické parametry

 • Snímač: APS-C, crop faktor 1,6×
 • Rozlišení: 18 megapixelů
 • Procesor: DIGIC 5
 • Stabilizace: ano, v objektivu
 • Maximální rozlišení snímku: 5184 × 3456 pixelů
 • Nastavitelné ISO: 100 až 12 800
 • Závěrka: 30 s – 1/4000 s
 • Vestavěný blesk: ne
 • Video: Full HD 1 920 × 1 080 (30, 25, 24 sn./s.), 1280 × 720p (60, 50 sn./s.), 640 × 480p (30, 25 sn./s.), stereo zvuk
 • Zadní displej: pevný, dotykový, 3″, TFT, 1 040 000 bodů
 • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
 • Rozměry: 109 × 66 × 32 mm
 • Hmotnost: 298 g (včetně baterie), objektiv 18-55 F3,5-5,6 210 g
 • Cena setu s objektivem a bleskem: kolem 18 000 Kč s objektivem 18-55 mm F3,5-5,6), kolem 22 000 Kč s objektivem 22 mm F2,0 a bleskem

Ještě před uvedením EOS M vyplouvaly na povrch různé informace a spekulovalo se o využití „vnitřností“ ze zrcadlovky Canon 650D. A opravdu, s Canonem EOS M máte v ruce takový 650D sbalený na cesty.Moc se mi líbilo kvalitní provedení objektivu, jemné ovládání zoomu i manuální ostření a kovový bajonet.

Klepněte pro větší obrázek
Moc se mi líbilo kvalitní provedení objektivu, jemné ovládání zoomu i manuální ostření a kovový bajonet

Nejen, že tu máme stejný snímač, ale také stejné zpracování fotek procesorem DIGIC 5 a velmi podobné menu a funkce. Srdcem fotoaparátu je 18 Mpx APS-C CMOS snímač. U objektivů počítejte s crop faktorem 1,6. A jaké objektivy vlastně můžete použít?

Klepněte pro větší obrázek 
Objektiv je vybaven stabilizátorem, ten aktivujete přes menu fotoaparátu.

Menší objektivy pro bajonet M jsou prozatím na trhu pouze dva, a to stabilizovaný 18-55 mm F3,5-5,6 a zajímavé nezoomovací sklíčko 22 mm se světelností F2. Objektivy koupíte spolu s tělem EOS M a malým bleskem.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát není místem pro mnoho tlačítek, ovládání fotoaparátu je řešeno vynikajícím dotykovým displejem.

Pokud si pořídíte adaptér (v ceně kolem 3 000 Kč), můžete kromě těchto objektivů s bajonetem EF-M využít stávající bohatou řadu (minimálně 60 kousků v prodeji) objektivů EF a EF-S od Canonu. Takže kdo má více objektivů na svoji zrcadlovku Canon, určitě jásá.

Klepněte pro větší obrázek 
Klasický otočný volič režimů bohužel chybí. Na horní straně je volič tří režimů. První je pro plnou automatiku, která rozpoznává spolehlivě různé scény, poslední pro natáčení videosekvencí. Prostřední zahrnuje scénické režimy i režimy A, S, P a M.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta i akumulátor mají společné místo na spodní straně.Levá strana těla ukrývá výstup USB, výstup HDMI a dokonce i pro externí mikrofon!

Když se podíváte na EOS M, bude Vám tento fotoaparát bez gripu připadat na první pohled jako klasický kompakt. Je však trochu mohutnější a těžší. I když tak fotoaparát ale na první pohled nepůsobí, je ve skutečnosti vyroben z větší části z kovových slitin

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení těla EOS M s objektivem je dodáván i malý externí blesk, který je napájen mikrotužkovými bateriemi AAA. Najdete na něm jen tlačítko zapnutí a aretace pozice v sáňkách

Fotoaparát je sice malých rozměrů, které jsou lákadlem pro ty, co často cestují a nosí fotoaparát všude sebou, ale společně s objektivem a bez blesku jste na váze setu kolem 510 g. Že by u takového fotoaparátu mělo být vyřešeno velmi jisté a pohodlné držení je určitě jasné. V tomto případě se ale ergonomii asi nevěnovalo tolik energie.

Klepněte pro větší obrázek 
V červené barvě s černým objektivem vypadá fotoaparát krásně. Vybírat můžete i mezi černou a bílou či stříbrnou barvou.

Fotoaparát je proveden bez gripu a má jej nahrazovat pogumovaný výstupek na přední straně a jistí to pogumovaná ploška pod palcem. Ono je obojí ale tak malé a všude kolem hladký klouzavý povrch, že to příliš nepomáhá a držení je tak poněkud nejisté.Šikovnou vychytávkou je uchycení řemínku. Na bocích fotoaparátu není klasické očko, ale spíš takový kovový kroužek, na který nasadíte kovovou koncovku řemínku a pootočíte aretační kroužek. A je hotovo. Malá chvilka.

Klepněte pro větší obrázek 
V setu se prodává zoomovací setový objektiv i tento malý pevný a velmi světelný objektiv 22 mm F2,0.

Objektiv 18-55 mm F3,5-5,6 mne nadchnul, všechny díly sedí a bez problému se ovládá. Pocit z použité slitiny kovu je vynikající. Bajonet je taktéž kovový. Přední člen se neotáčí. Překvapivě jde o dílensky mnohem lepší objektiv než setový objektiv k pravým zrcadlovkám Canon. Taktéž obrazová kvalita objektivu je na svou kategorii velmi dobrá.

Když se podíváte na fotoaparát a jeho ovládací tlačítka, zjistíte, že jich je pomálu, asi jako u PowerShotů, ale právě u těch je ovládání prakticky řešeno. Něco tu však chybí - ovládací kolečko režimů na horní straně! Pro tentokrát jej nahrazuje přepínač tří režimů. Vlevo je to automatický režim, vpravo je režim videosekvencí. A právě uprostřed se skrývají scénické režimy a hlavně režim P, poloautomaty Av a Tv (priorita clony a času) a plně manuální M. Z mého osobního pohledu klasický volič režimů dost chybí, protože strávíte víc času už jen hledáním a zvolením režimu. Na druhou stranu je pravdou, že dotykovým displejem si nastavení urychlíte. Ale není to zbytečná překážka?

Klepněte pro větší obrázek 
S adaptérem objektivů lze na tělo EOS M nasadit jakýkoliv EF objektiv značky Canon.

Pokud budete chtít nastavit další parametry snímání, už je situace mnohem snazší. Základní parametry nastavíte přes INFO, tj. přes informační obrazovku dotykového displeje. Je pravdou, že bych stejně uvítala tlačítko pro změnu ISO, ale v celkovém souhrnu - ovládání fotoaparátu jinak nemá chybu. Nastavování parametrů přes displej je téměř návykové.

Dotykový displej ovládáte podobně jako smartphone, jeho odezva je téměř okamžitá. Můžete dotykem nejen posunovat vyfocené snímky a dvěma prsty je přibližovat, ale také samozřejmě projet a přenastavit menu a veškeré expoziční parametry, a to velmi rychle. Bohužel to shazuje jeden obrovský neduh fotoaparátu, a to pomalé ostření a hlavně dlouhá prodleva mezi snímky. K tomu se ale ještě dostaneme.

Klepněte pro větší obrázek 
V dámské ručce se fotoaparát drží dobře, ve větší už o dost hůř.

Co se mi nelíbí u ovládání, tak nedomyšlenost červeného tlačítka pro snímání videosekvencí. Toto tlačítko speciálně pro video totiž funguje totiž jen v režimu videosekvencí. Při natáčení ale můžete alespoň fotit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nechybí klasické barevné režimy Picture Style, které si lze podrobně nastavit dle vlastních požadavků. Řada sedmi kreativních filtrů (včetně pěkného efektu miniatury) umožní vytvářet efektní snímky

Pokud potřebujete další zdroj světla, ať už v interiéru či na portréty nebo zajímavé efekty, musíte nasadit externí blesk do sáněk. Interní blesku EOS M nehledejte. V základním setu vám blesk přibalí. Není to s ním však úplně jednoduché. Musí být napájen 2 AAA bateriemi a nelze jej naklánět ani natáčet. Jeho tvar je dost nepraktický a přitom jeho neskladnost pořádně nevynahrazuje jeho výkon. Sáňky na blesk samozřejmě podporují všechny Canon blesky, nejen ten přibalený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sériové snímání lze zvolit přes dotykový displej či horního tlačítka 4směrného ovladače. Sériové snímání je jen jedno. V nabídce pak je i samospoušť, délku samospouště lze uživatelsky navolit. Bohužel nikde u EOS M nenajdeme intervalové snímání.

Pokud vás zajímá možnost zapojení externího hledáčku, vězte, že ta podporovaná bohužel není. Údajně se má ale v půlce tohoto roku objevit další verze Canon bezzrcadlovky, která bude mít možná zabudovaný elektronický hledáček. Také by měly být představeny další dva objektivy s bajnetem EF-M. Nechme se překvapit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní menu můžete znát z jiných modelů Canon. Na volby bohaté menu je rozděleno do jednotlivých záložek. Pohybovat se v něm můžete jak dotykem, tak ovládacím kolečkem.Klepněte pro větší obrázek
Menu pro přehrávání snímků. Např. kreativní filtry lze aplikovat i na již vyfocené snímky. V menu můžete povolit ovládání přes HDMI  
 

 

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Super foťáček, dvě nevýhody, jednou je bater… sedlin 13. 5. 2013, 22:15
Ako stylovemu malemu fotaku (skor pre zeny) … IO 4. 3. 2013, 10:46
Když Vás to tak zajímá, tak například Sony N… Jirka Honců 3. 3. 2013, 20:26
Re: "Žádná možnost optického hledáčku" Do… petr jehlik 28. 2. 2013, 22:17
Re: "Žádná možnost optického hledáčku" Do… petr jehlik 28. 2. 2013, 22:12

Další podobné články

Nikon vydal aktualizaci pro dvojici základních zrcadlovek

Nikon vydal aktualizaci pro dvojici základních zrcadlovek

Hasselblad rozšiřuje nabídku bezzrcadlových objektivů

Hasselblad rozšiřuje nabídku bezzrcadlových objektivů

O tom, že jsou bezzrcadlovky hudbou budoucnosti, již není třeba pochybovat. Aktuální nabídka na trhu se bez větších problémů vyrovná profesionálním digitálním zrcadlovkám a tato technologie se začíná prosazovat i u větších formátů.

Nová generace SD karet bude mít rychlost až 624 MB/s

Nová generace SD karet bude mít rychlost až 624 MB/s

Leica slaví 100 let a dává to pyšně najevo

Leica slaví 100 let a dává to pyšně najevo

Německá společnost Leica v letošním roce oslaví 100 let od svého vzniku. Podobně, jako japonský Nikon si firma pro své fanoušky připravila několik zajímavých produktů.

Canon EOS 6D Mark II – (ne)plánované zpoždění

Canon EOS 6D Mark II – (ne)plánované zpoždění

CP+ 2017 – těšte se na nové světelné objektivy

CP+ 2017 – těšte se na nové světelné objektivy

Zatímco na poli zrcadlovek, bezzrcadlovek a kompaktů zatím výrobci příliš mnoho inovací nepředvedli, s představováním plánovaných objektivů se roztrhl pytel a skoro každý chce přispět svojí troškou.

Pixlplay: pouzdro, které promění starý mobil v dětský fotoaparát

Pixlplay: pouzdro, které promění starý mobil v dětský fotoaparát

Staré rčení praví: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A to platí i pro fotografování. Projekt Pixlplay zprostředkuje zážitek fotografování i malým dětem, bezpečně a hravě…

Dočkáme se Sony A9? A čím překvapí?

Dočkáme se Sony A9? A čím překvapí?