Canon ukázal snímač vytvořený speciálně pro video

Canon ukázal snímač vytvořený speciálně pro video

Společnost Canon ukázala nový snímač speciálně optimalizovaný pro nahrávání videa. Zvládne zaznamenávat noční sekvence tak, jakoby byly zachyceny za denního světla.

Firma Canon již delší dobu nepatří mezi inovátory na poli fotoaparátů a spíše těží ze svého slavného jména. Nyní však přichází s novinkou, která by mohla být revolucí v oblasti nahrávání videa. Má jí být plnoformátový CMOS snímač s rozlišením 1920×1080 bodů.

1.jpg
Prototyp použitý k vytvoření ukázkového videa, zdroj: canon

Nově vyvinutý snímač bude obzvláště vhodný pro zaznamenávání videa za zhoršených světelných podmínek. Plocha každého obrazového bodu má velikost 19 čtverečních mikronů, což je 7,5× více než u vlajkové lodi japonské firmy, modelu EOS-1DX. Se vzrůstajícími rozměry pixelů také nicméně dochází k výraznějším projevům šumu. Pro jeho snížení tak byly integrovány nové technologie, které využívá elektronika starající se o čtení obrazových informací.

Díky novinkám zvládne snímač zachytit jasné videosekvence i za nízké úrovně osvětlení 0,3 lux. To zhruba odpovídá úrovni světla za noci osvětlené svitem měsíce ve fázi připomínající tvar písmena C, při které dokáže člověk jen obtížně rozlišit objekty. V porovnání se současnými CCD snímači využívanými pro astronomii, bude možné zachytit i objekty, které jsou až 10× tmavší.

2.jpg
Nový plnoformátový CMOS snímač, zdroj: canon

Při použití prototypu vybaveného novým snímačem nahráli zaměstnanci japonské firmy širokou škálu testovacích záběrů. Úspěšně například zachytili obličej osvětlený pouze světlem hořících vonných tyčinek (asi 0,05-0.01 lux) či meteorický roj Geminidů.

Veřejnost bude mít šanci prototyp poprvé spatřit během veletrhu, jenž se koná 5-8. března v Tokiu. Spolu s informacemi uvolnil Canon i video demonstrující schopnosti nové technologie.


Canon hodlá nový čip využít zejména v zařízeních určených pro pozorování vesmíru, přírodních úkazů, v medicíně či v oblasti bezpečnosti. Jestli se jej dočkají i nadšení amatéři, je otázkou. Příliš tomu totiž nenasvědčuje ani fakt, že jednomu bodu ve videozáznamu odpovídá pouze jeden pixel snímače.

3.jpg
Porovnání nového snímače (vpravo) s běžně užívaným snímačem v astronomii (vlevo), zdroj: Canon

Barvy se dopočítávají z okolních buněk a nebudou tak věrohodné jako například u modelu EOS C300, u kterého vzniká informace o barvě spojením čtyř obrazových bodů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud