Časosběrná montáž zachycuje dění ve sluneční atmosféře

Časosběrná montáž zachycuje dění ve sluneční atmosféře

Snímky, ze kterých je video složeno, byly po dobu čtyř let, od roku 2011 do roku 2015, pořizovány z vesmírné sondy Solar Dynamics Observatory, která byla do kosmu vyslána v roce 2010.

Cílem mise vesmírné agentury NASA je blíže porozumět tomu, jak sluneční aktivita ovlivňuje život na Zemi a analyzovat fungování a strukturu magnetického pole Slunce, např. jak se magnetická energie uvolňuje do heliosféry v podobě slunečních bouří a energetických částic.

Montáž, jejímž autorem je Michael König, sestává z výběru z milionů snímků, které byly pořizovány v ultrafialovém kanálu pomocí zařízení Atmospheric Imaging Assembly, a to v 10sekundových intervalech v rozlišení 4 096×4 096 px. Spatřit lze typické projevy sluneční činnosti – skvrny, protuberance, granulace, sluneční vítr, erupce.

Aktuální podobu slunce zachyceného v různých vlnových délkách můžete sledovat na těchto stránkách. Fotografie, z nichž je časosběr poskládán, jsou k vidění zde.

Pod videem najdete popis zaznamenaných slunečních aktivit, namátkou např. koronární déšť, erupce plazmy a slunečních vláken, přechod Měsíce, Venuše či průlet komety.

Určitě si přečtěte

Články odjinud