6
Fotogalerie

České fotobanky – vyplatí se prodávat jim fotografie?

Prodej snímků fotobankám je rozšířený způsob přivýdělku řady fotografů. Jaké jsou podmínky českých fotobank? Komu se vyplatí? A není lepší sáhnout spíš po některé zahraniční službě?

Prodejem fotografií fotobankám se dají vydělávat různě vysoké částky. Ač jsem nedělal žádný hluboký průzkum, tak si myslím, že většina fotografů amatérů, kteří se na fotobanky vrhnou s počátečním nadšením, žádné peníze nikdy nedostanou. Nahrají pár snímků, vydělají jednotky dolarů, které ale kvůli dostatečně vysokému stropu pro výplaty (většinou okolo 100 amerických dolarů) nejsou vyplaceny. Na druhou stranu, pokud se člověk pustí do systematické práce, o své portfolio se stará a vhodně jej rozšiřuje, pak je možné si vydělat i více než jen na novou techniku.

V tomto článku se pokusíme představit některé české fotobanky, které vykupují snímky, a pokusíme se odpovědět na otázku, komu se jejich využívání vyplatí.

Fotobanky made in CZ

Možná se nabízí otázka, k čemu jsou české fotobanky vhodné, když je náš lokální trh poměrně malý a většina témat je globálních. V právě řečeném se skrývá také odpověď – česká média potřebují relativně často snímky s českými motivy – od specifické architektury, poznávací značky u aut až třeba po koruny na stole. A tyto materiály používají také zahraniční subjekty, když píší o Česku. Nevýznamné také je, že středoevropané mají jiný vkus než Američané. A právě to je další věc, kterou mohou české fotobanky podchytit. V neposlední řadě je to pak řada témat, která jsou bytostně lokální, jako třeba naše svátky.

Nakupující pak stále ještě oceňují možnost vyhledávání obrázků v češtině nebo menší objem dat, ve kterém si mohou snadno vybrat to, co potřebují. A podle všeho se zdá, že především větší české fotobanky na tomto principu poměrně dobře fungují. Následující přehled není ani zdaleka úplný, ale představuje spíše tipy pro fotografy, kam je možné snímky nahrávat.

Isifa

Fotobanka Isifa nabízí možnosti spolupráce s kameramany i fotografy. Poskytuje i řadu pokročilých služeb jako hledání zákazníků nebo kompletní práci agenta. Důraz je kladen nejen na kvalitu a prodejnost snímků, ale také na kreativitu a vlastní styl. Náročné je ale přijímací řízení – musíte zaslat alespoň 100 fotografií s dvojjazyčnými popisky (anglicky a česky). Snímky musí být alespoň 5 MPx nebo lépe 8 Mpx, ve formátech TIFF, TIFF LZW či JPG. Preferována jsou pak tradiční témata pro fotobanky.

ftb-isifa.jpg 
www.isifa.com

Allphoto

Další fotobankou, určenou spíše profesionálním autorům, je Allphoto, které musíte nabídnout nejméně 300 snímků a počítá se s tím, že budete chtít v tvorbě pokračovat. Zájem je především o modely a jejich fotografování v určitých situacích (zachycení radosti, smutku, atp.). Zajímavý je 50% podíl z prodaných snímků.

ftb-allphoto.jpg 
www.allphoto.cz

Imagio

Imagio není česká v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti se jedná o společnost spolupracující s Dreamstime, na kterém se registrujete (jen vyplníte referenční číslo pařící Imagio). I tady jsou schvalovány vaše snímky, používáte jejich administrační rozhraní atp. Vzhledem k tomu, že Imagio prodává i snímky, které nejsou zaregistrovány přes ni, je na zvážení, zda je nutné jejich referenční číslo u registrace vyplňovat. Tento obchodní model může být spíše impulsem pro vás, abyste pro Dreamstime hledali své vlastní fotografy, kteří budou ochotni vyplnit referenční číslo vaše. Část provize z jejich prodeje totiž získáte vy (a je to nic nestojí, peníze jdou z kapsy provozovatele).

ftb-imagio.jpg 
www.imagio.cz 

Samphotostock

Samphotostock je klasická česká fotobanka. Vyhledávat je však možné jen anglicky. Pokud jde o tvorbu, zájem je především o větší soubory fotografií v dobré kvalitě. Nejedená se tedy o projekt pro amatéry, ale spíše pro zkušené fotografy, kteří chtějí prodat velkou část svého portfolia.

ftb-samphoto.jpg 
www.samphotostock.cz

Pixmac

Poměrně známou a velkou českou fotobankou je Pixmac, která používá podobný přístup jako Dreamstime. Stačí se zaregistrovat a začít nahrávat obrázky. Každý jednotlivě prochází recenzním řízením a vy pak dostáváte provizi z prodeje. Ta se vyplácí nejdříve po dosažení částky 100 dolarů. Nahrávat musíte obrázky nejméně o velikosti 3 MPx v JPG a v barevném schématu RGB či sRGB. Snímek nesmí obsahovat žádné obchodní značky či loga a musí respektovat obvyklé podmínky ochrany osobnosti (Model release a Property release). Nejžádanější jsou obrázky s lidmi, předměty denní potřeby, jídlo nebo třeba tradice. Naopak má banka dostatek krajin, památek či domácích mazlíčků. Nejednoho fotografa pak jistě potěší, že je možné nahrávat také pomocí FTP serveru.

ftb-pixmac.jpg 
www.pixmac.cz

Fotky&foto

Fotky&foto je relativně zajímavá fotobanka jak pro fotografy či grafiky, tak i pro provozovatele různých blogů či webů o fotografii. Nabízí se poměrně zajímavý provizní systém a to jak z návštěv, tak z nákupů vámi přivedených klientů.

ftb-fotkyafoto.jpg 
www.fotky-foto.cz

Vyplatí se Česko?

Tato otázka je pro českého fotografa poměrně zásadní, ale není na ni úplně jednoduchá odpověď. Jako poměrně rozumná volba se může jevit Pixmac, dobře zavedená středoevropská značka, která má poměrně bezbariérový přístup k publikaci a pokud fotíte věci s dobrou vazbou k regionu, pak se zřejmě může jednat o nejlepší způsob prodeje takovýchto materiálů.

Jestliže se však zaměřujete na obecnější témata, nelze než doporučit Dreamstime či Shutterstock. Výhoda Dreamstime je ta, že se fotografie schvalují po jedné a celý proces je velice rychlý a efektivní. Navíc máte poměrně dobré peníze z provize. Dobře je nastaven také systém doporučení. Nevýhodou je obecně nižší obrat.

Shutterstock zažívá v poslední době jednoznačný boom především díky chytré politice předplatného – uživatelé za paušál stahují velké množství obrázků, často bez zřetelného cíle, k čemu jim budou. Mají denní limit (25 snímků), který je možné vyplýtvat a není možné si jej na něco šetřit. Uplatnit se tak mohou i obrázky, které jsou pro komerční využití jen těžko představitelné – lidé zde stahují i jen tak pro radost. Ač jsou na první pohled provize za snímek velmi malé, díky velkému obratu je možné dosáhnout slušných zisků a stále více tuzemských médií služeb Shutterstocku využívá. Asi nejlépe se prodávají osoby, následované obecnými ilustračními snímky, které mají široké možnosti uplatnění. Nevýhodou pro méně zdatné fotografy je náročnější vstupní recenzní řízení, ve kterém vám musí projít sedm snímků z deseti.

Ať již fotíte především pro zábavu, nebo profesionálně, pokud se budete fotobankám systematicky věnovat, mohou vám přinášet poměrně zajímavé zisky. Důležité je věnovat hodně péče dobrým názvům, popiskům i klíčovým slovům a zaměřit se na témata, o která je komerční zájem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud