DIGIarena.e15.cz

Čtyři nové objektivy pro Sony E a pár předsádek k tomu

Zdá se, že se firma rozhodla zacpat ústa reptalům, kteří si stěžují na chudou nabídku výměnných objektivů pro nezrcadlovky značky Sony, a pustila proto do světa hned čtyři nové kousky.

V současnosti najdeme v portfoliu společnosti Sony dvě „bajonetové“ řady kompaktů s výměnnými objektivy: větší bajonet nese označení A, menší přídomek E. Modely vybavené bajonetem E se od sebe navzájem liší také velikostí snímače.

Vedle linie s APS-C ssnímačem jsou současně vyvíjeny plnoformátové aparáty (A7). Je proto logické, že Sony zapracovala přednostně na plnoformátových sklech, která dokážou vykreslit obraz pro oba typy snímačů. Vzhledem k větším rozměrům nových objektivů však musejí majitelé drobnějších bezzrcátek počítat se ztrátou výhody spočívající v kompaktnosti těchto strojů.

Sony Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA

Tato světelná „pětatřicítka“ s maximálním zvětšením 0,18× z dílny Carla Zeisse je adresována profesionálním fotografům, v jejichž výbavě najdeme zejména full-framové aparáty značky Sony. Objektiv lze samozřejmě použít i s fotoaparáty vybavenými snímačem velikosti APS-C, v tom případě se však ohnisko prodlouží na 52,5 mm. Maximální hodnota clonového čísla je F16, minimální ostřicí vzdálenost pak 30 cm.

FE35F14Z_A.jpg

Tři asférické členy v kombinaci s jedním speciálním AA (Advance Aspherical) členem mají zajistit účinné potlačení aberací a ostrost v celé ploše záběru, a to i při maximálně otevřené cloně. Přední čočka objektivu je navíc pokryta speciální antireflexní vrstvou ZEISS® T*, díky níž by nemělo docházet k odleskům a ztrátě kontrastu obrazu. Nový ostřicí systém DDSSM má zaručit rychlé, přesné a tiché přeostřování, které uživatelé ocení zejména při natáčení videa. Uvnitř tubusu, který je utěsněn proti vlhku a prachu, najdeme 12 optických členů uspořádaných v 8 skupinách. Filtrový závit má průměr 72 mm.

Vzhledem k vysoké světelnosti objektivu bychom očekávali, že to bude pořádný cvalík, rozměry 78,5×112 mm a váha 630 g však nejsou nikterak tragické. Objektiv je vybaven přepínačem, který mění režim plynulosti chodu clonového kroužku: mód po krocích je vhodný pro pořizování statických fotografií, režim plynulého otáčení zase k natáčení videa. Výborným parametrům objektivu odpovídá i jeho cena – 48 299 Kč.

Sony 90 mm F2,8 Macro G OSS 

Prémiový objektiv řady G je určen primárně k pořizování makrosnímků a tomu jsou přizpůsobeny jak parametry objektivu, tak jeho konstrukce a funkční výbava. Po vynásobení crop faktorem 1,5× – při použití s APS-C snímačem – dostaneme ohnisko 135 mm. Světelnost F2,8 dává dostatečný prostor pro hrátky s hloubkou ostrosti (ovšem zaclonit lze až na F22), kruhová devítilamelová clona slibuje pěkný bokeh. S minimální ostřicí vzdálenosti 28 cm dosáhnete u plnoformátového snímače zvětšení 1×, s APS-C potom 1,5×.

FE90macroF28_A.jpg

Zabudovaná optická stabilizace SteadyShot umožňuje dosáhnout ostrého, resp. nerozmazaného obrazu i při fotografování z ruky. Stejně jako u výše zmíněné „pětatřicítky“ i zde je autofokus poháněn systémem DDSSM. Tichý, rychlý a přesný ostřící mechanismus ocení např. fotografové hmyzu a jiné drobné havěti.

Pro usnadnění ostření jsou na těle objektivu k dispozici dva ovládací prvky: tlačítko pro aretaci ostření po dobu jeho namáčknutí (funguje i v režimu kontinuálního ostření) a posuvný ostřicí prstenec, který při posunu vpřed/vzad okamžitě přepíná mezi manuálním a automatickým ostřením. Pokud chcete rychlost autofokusu ještě zvýšit, můžete pomoci dalšího přepínače zvolit, zda bude objektiv ostřit na krátkou, nebo na dlouhou vzdálenost.

Objektiv sestává z 15 optických členů uspořádaných v 11 skupinách, jeho rozměry činí 79×130,5 mm a váha dosahuje hodnoty 602 g. Závit na filtry má průměr 62 mm. Samozřejmostí je odolnost proti vlhku a prachu. Cena výrobku byla stanovena na 32 699 Kč.

Sony 24–240 mm F3,5–6,3 OSS

Tento objektiv s velkým ohniskovým rozsahem (10× zoom) má světelnost typickou pro základní zoomy. Při použití s fotoaparáty vybavenými APS-C snímačem se sice vytratí výhoda širokoúhlosti, na druhou stranu se ale prodlouží dosah na dlouhém konci (ekv. 36–360 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost se podle použitého ohniska pohybuje v rozmezí od 50 do 80 cm. Závit na filtr má průměr 72 mm.

FE24240_A.jpg

Objektiv je zkonstruován ze 17 optických členů uspořádaných ve 12 skupinách – 5 členů je asférických a jedna čočka je vyrobena z ED skla – v této kombinaci by měly být účinně potlačeny všechny typy aberace. Clonové číslo můžete nastavit až na hodnotu F40, pokud to ovšem váš fotoaparát dovolí. Zabudovaná stabilizace je vzhledem k hodnotě ohniska na dlouhém konci nezbytná pro komfortní focení při maximálním přiblížení scény. Ostřicí mechanismu pohání pokročilý lineární motor s rychlou a plynulou odezvou na všech ohniscích.

Vzhledem k tomu, že objektiv nabízí 10násobné přiblížení, jsou jeho rozměry a váha příjemné – 80,5×118,5 mm a 780 g. Objektiv je odolný proti prachu a vlhkosti. Cena byla stanovena na 28 399 Kč.

Sony 28 mm F2 

Pevná „osmadvacítka“– v kombinaci se snímači formátu APS-C „dvaačtyřicítka“– s dobrou světelnosti F2 je ideálním, cenově dostupným (12 799 Kč) doplňkem k setovému objektivu. Dobrou práci odvede ve fotografických disciplínách, kde jsou požadovány menší hloubka ostrosti a příjemné rozostření pozadí.

Optická soustava sestává z 9 členů v 8 skupinách a podobně jako dražší sourozenci obsahuje kombinaci asférických (4) a nízkorozptylových ED čoček (2). Tato sestava má eliminovat aberace a zaručit vynikající ostrost na všech zaostřovacích vzdálenostech.

FE28F2_A.jpg

Vnitřní ostřicí mechanismus je poháněn lineárním motorkem umožňujícím rychlé a tiché ostření. Na těle objektivu nenajdete žádné speciální vychytávky, jak je tomu u dražších skel, k dispozici je pouze ostřicí prstenec.

Lehký a kompaktní design, malé rozměry 64×60 mm i nízká váha – pouhých 200 g – výborně sedí k drobným tělům fotoaparátů Sony, např. k A7 nebo A6000. Bonusem je prachu a vlhku odolná konstrukce s hliníkovou úpravou. Průměr závitu na filtry je 49 mm.

FE28F2_FE075UWC_A.jpgFE28F2_FE057FEC_A.jpg
Sony 28 mm F2 s předsádkami SEL057FEC a SEL057FEC

Funkčnost objektivu lze volitelně rozšířit pomocí dvou širokoúhlých předsádek SEL075UWC Ultra-wide a SEL057FEC Fisheye.

Dvě nové předsádky pro APS-C objektivy

Obě předsádky jsou určeny pro objektivy Sony E 16 mm F2,8 a Sony E 20 mm F2,8. Při jejich nasazení nedochází k poklesu světelnosti, minimální hodnota clony zůstává na F2,8.

VCL-ECU2 se skládá ze 3 optických členů uspořádaných ve 3 skupinách, váží 125 g a jeho rozměry jsou 66×44 mm. Při použití s objektivem Sony E 16 mm dojde k rozšíření ohniska na 12 mm, v kombinaci s dvacítkou dostanete ohniskovou vzdálenost 16 mm. Všechny hodnoty je samozřejmě nutné násobit crop faktorem 1,5×, neb tento konvertor je určen pouze pro APS-C skla. Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 18 cm. Cena pro český trh byla stanovena na 4 599 Kč.

VCL-ECU2_BK.jpgVCL-ECF2_BK.jpg
Předsádky širokoúhlá VCL-ECU2 a „“ VCL-ECF2

VCL-ECF2 sestává ze 4 optických členů ve 4 skupinách, váží 150 g a měří 66×44 mm. S touto „rybí“ předsádkou dostaneme po přepočtu na kinofilm ohniskovou vzdálenost 15 mm –
se Sony 16 mm (ekv. kinofilmu 24 mm) a 20 mm – se Sony 20 mm (ekv. kinofilmu 30 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 13 cm. Cena byla stanovena na 5 099 Kč.

Při příležitosti představení nových produktů byla oznámena také aktualizace firmwaru pro objektivy s bajonetem E. 

Další článekcelkem 11 komentářů

Poslední komentáře

Vyrobil. OM-D E-M1. Sestava se třemi objekti… fotič 15. 3. 2015, 10:53
35mm myslím u standardu, kterým je 35mm kino… Petr Rumpertesz 13. 3. 2015, 13:02
35mm myslíš 24mm na APS-C ? 21Petron 13. 3. 2015, 12:30
To neuším - já 98% fotek fotím na 35mm a ty … Petr Rumpertesz 13. 3. 2015, 11:51
..no nevím, je to celkem použitelné ohnisko.… 21Petron 12. 3. 2015, 23:08

Další podobné články

Meike uvádí čtyři nové objektivy pro bezzrcadlovky

Meike uvádí čtyři nové objektivy pro bezzrcadlovky

Světelná pevná skla šitá přímo na míru kompaktům s výměnnými objektivy od Sony, Olympusu, Panasonicu, Fujifilmu, Nikonu i Canonu rozšíří nepříliš bohatou nabídku objektivů výrobců třetích stran.

Kamera 360fly umí nově 4K video

Kamera 360fly umí nově 4K video

Sigma 85 mm F1,4 Art na podzim

Sigma 85 mm F1,4 Art na podzim

Chcete Lensbaby pro GoPro? Tak utíkejte na Kickstarter

Chcete Lensbaby pro GoPro? Tak utíkejte na Kickstarter

Nové digitály Sony již v červnu

Nové digitály Sony již v červnu

Olympus TG-Tracker: Impozantní vstup do světa akčních kamer

Olympus TG-Tracker: Impozantní vstup do světa akčních kamer

Olympus vstupuje na pole akčních kamer s velmi ambiciózním přístrojem, který v sobě spojuje malé rozměry, ultra široký objektiv, 4K video a všechny pokročilé funkce outdoorových obrazových záznamníků.

Canon chystá větší než malé množství novinek

Canon chystá větší než malé množství novinek

Společnost Canon patří mezi největší výrobce nejen fotografické techniky a to, že se snaží udržet na výsluní potvrzuje také celá řada plánovaných produktů – co na to internetová šuškanda?

Tiny1 – nejmenší fotoaparát pro astrofotografii

Tiny1 – nejmenší fotoaparát pro astrofotografii

Fotografování hvězd a vesmírných těles obecně je poměrně náročnou disciplínou, a to nejen kvůli pohybu Země kolem osy, ale také kvůli odlišnému světelnému spektru, ve kterém jsou některé objekty vidět.

Toto mesto sa dusí... Autor: promart