Kulturní hlídka: Jak se fotí americké svatby

Kulturní hlídka: Jak se fotí americké svatby

Poslední dubnový týden v tomto roce je na fotografické vernisáže, výstavy a přednášky nebývale štědrý. Nabízíme pár tipů, kam zabrousit pro potěchu kulturního ducha.

V Americkém centru na Malé straně probíhá v těchto dnech výstava francouzského fotografa Philippe Dolla. Název Americké svatby zároveň prozrazuje hlavní téma fotografií. Philippe Dollo nebere focení svateb jako řemeslo, ale užívá si to se vším všudy. „Celý den je vždycky bohatý na chvilky čekající na zachycení, aby proměnily paměť fotografie v něco vzácného. K zaznamenání takových vzácných okamžiků je potřeba spousta pokory. Se všudypřítomnými pochybami a bez jakýchkoli jistot se necháš vést přírodními silami. Dveře se otevřou ve správnou chvíli, když jsou podmínky splněny. Pak rozkvetu a otevřeně se zamiluji. Spíše než zaměstnání, fotografování je pravá filosofie, náročné ale i osvobozující válečné umění, umění žít,“ vyjádřil se v roce 2007 fotograf o svém „zaměstnání“. Jeho snímky jsou k vidění v mnoha časopisech, knihách a výstavních sálech.Philippe Dollo je původem z Paříže, několik let žil i v New Yorku a v roce 2005 se přestěhoval do Prahy, kde žije se svou rodinou dodnes. Jeho fotografie naleznete na stránkách www.philippedollo.com. Výstava potrvá v Americkém centru do 20. května.

V úterý 26. dubna se uskuteční v prostorách Fotograf Gallery vernisáž k výstavě Andrey Stappert. V portfoliu této německé fotografky nacházíme především tváře jiných umělců. Návštěvníci v galerii Fotograf Gallery uvidí krom jiného portréty Jonathana Meeseho, Sarah Morris, Gregora Schneidera, Martina Kippenbergera nebo Markuse Lüpertze. Berlíňanka Andrea Stappert fotografii ani portrét nikdy nestudovala. Svou uměleckou dráhu, včetně studia, zahájila malbou. K proměně přispělo až přátelství s Martinem Kippenbergerem, který byl jejím prvním iniciátorem, dobrovolníkem a objektem. Expozice potrvá do 20. května a zahrne tvorbu od roku 1985 až po tu současnou z roku 2010. Veřejná diskuze s autorkou proběhne před vernisáží v 17 hodin v anglickém jazyce.

V úterý se také uskuteční v galerii Leica beseda s Jaroslavem Kučerou, která bude věnována hlavně výstavě s názvem Fotografové války 1914 – 1918. Kučera je kurátorem výstavy, zachycující okem čtyř amatérských fotografů jeden z nejkrvavějších válečných konfliktů – 1. světovou válku. Začátek akce je naplánován v 19 hodin v Leica Gallery Prague. Místo je třeba si předem zarezervovat.

A aby toho nebylo málo, doporučíme na úterní večer ještě přednášku Tomáše Pospiszyla na téma: Co se vystavuje v New Yorku. Jedná se o zcela subjektivní zprávu o programech výtvarných institucí od velkých muzeí přes komerční galerie až po nezávislé iniciativy. Začíná se od 18 hodin. Více informací naleznete na stránkách tranzitdisplay.cz.

V sobotu 30. dubna končí v galerii 5. patra výstava Štěpána Grygara a Rudo Prekopa. Tvorba Štěpána Grygara z poloviny 70. let byla řazena k českému fotografickému vizualismu, v průběhu 80. a dalších let do ní silně pronikají vlivy minimalismu a konceptualismu. Rudo Prekop se narodil v Košicích a na studiích na pražské FAMU se zařadil spolu s Vasilem Stankem, Tono Stanem, Peterem Župníkem a dalšími do tak zvané „slovenské nové vlny“, která bourala zaběhlá klišé inscenované fotografie. Oba nyní vyučují na katedře fotografie pražské FAMU.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud