Druhá megapixelová válka na dohled

Druhá megapixelová válka na dohled

Ačkoliv vývoj na poli digitálních fotoaparátů za posledních několik let potvrzuje odklon od „megapixelové války“ prakticky ve všech kategoriích přístrojů, hlavní rivalové v top kategorii fotoaparátů začínají rozjíždět novou bitvu.

Poslední vlajkové modely Nikonu a Sony mají rozlišení osazeného plnoformátového snímače 36 Mpx. Podle zákulisních informací chystá Sony výrobu snímače s rozlišením 42 Mpx, který bude pravděpodobně použit i ve fotoaparátech Nikon.

Nedávno se však také objevily informace, že společnost Canon připravuje zcela nový snímač, založený na technologii použité u modelu EOS 7D Mark II, kde byla velikost pixelu 4,2 mikronů. V případě, že by byla stejná technologie použita pro plnoformátový snímač, bude výsledné rozlišení dosahovat 52 Mpx, což je úctyhodná hodnota a teoreticky by se mohlo objevit v další generaci modelu EOS 5D.

A k čemu to všechno bude dobré?

Pro výrobce je velmi důležité ukázat své schopnosti na poli technologickém a technickém, takže prvenství v podobě nejvyššího rozlišení u sériově vyráběných digitálů je velmi cenné.

Dalším argumentem  může být samotný technologický pokrok. V nedávné historii bylo rozlišení 10 Mpx na APS–C snímači považováno za srovnatelné s rozlišením kinofilmu a jakékoliv vyšší již produkovalo příliš zašuměné fotografie. V průběhu času se však zlepšily jak snímače, tak i práce se zachycenými daty a rázem můžeme bez problémů používat snímače s vyšším rozlišením, které tolik nešumí.

V neposlední řadě si výrobci novými snímači zajišťují také odbyt nových objektivů, jelikož při takto vysokém rozlišení již některé starší objektivy „nestíhají“ přenášet dostatečně detailní obrazové informace.

Neduhem vysokého rozlišení jsou bohužel zvýšené nároky jak na datový prostor, tak i na výkon počítače, což vede k jejich dalšímu vylepšování. Z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že rozlišení do 20 Mpx, případně pak 24 Mpx je maximum, které je schopna většina fotografů využít a zároveň se s ním dá ještě rozumně pracovat na mírně výkonnějším počítači. Vše s vyšším rozlišením již považuji za zbytečné, pokud samozřejmě neplánujete dělat obrovské autorské zvětšeniny.

Jaký je váš pohled na věc? Jaké rozlišení považujete za ideální u různých velikostí snímače?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud