DIGIarena.e15.cz

„Emkové“ novinky: Canon EOS M5 a univerzální zoom

Nová vlajková loď bezzrcadlovek značky Canon přichází s procesorem, který by měl navýšit celkový výkon fotoaparátu, a se zabudovaným elektronickým hledáčkem.

Jak víme, Canonu se vstup do světa systémových kompaktů příliš nepovedl. Nejenže zaspal na startu, ale když už se rozhodl přispět svou troškou do mlýna, přivedl na svět přístroj, EOS M, který nemohl konkurovat bezzrcadlovkám ostatních značek.

Klepněte pro větší obrázek

Částečný reparát nabídl Canon v loňském roce, kdy představil hned dva nové modely – vlajkovou loď Canon EOS M3 a odlehčenou variantu EOS M10. Oproti první generaci bylo lze nové aparáty označit za velký krok vpřed, přesto však stále pokulhávaly za svými rivaly z dílen jiných výrobců, obzvláště co do rychlosti provozu a ostření a také nabídky kompatibilní optiky.

Technika | Testy | Canon | Bezzrcadlovky

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

První model bezzrcadlovky s označením „M“ se Canonu příliš nepovedl. A na reparát si museli uživatelé emkové série v Evropě počkat skoro celé tři roky. Podařilo se Canonu napravit předchozí přešlapy?

Aktuální novinky by měly, alespoň částečně, tuto nechtěnou pozici „emkové“ řady napravit. Kromě nové bezzrcadlovky se můžeme těšit i na nový univerzální zoom EF-M 18–150 mm F3,5–6,3 IS STM.

Canon EOS M5: nový procesor, autofokus a vestavěný hledáček

Srdcem nového fotoaparátu je, tak jako u modelu EOS M3, APS-C snímač s rozlišením 24,2 Mpx. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100–25 600. Čip není opticky stabilizován, ovšem ve videorežimu je k dispozici digitální stabilizace. Soubory se ukládají do formátu JPEG a 14bitového RAWu. Závěrka pracuje rychlostí 30 až 1/4 000 s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednou z hlavních novinek je procesor DIGIC 7, který by měl zajistit rychlé a kvalitní zpracování obrazu a celkově navýšit rychlost fotoaparátu. V kombinaci s novým autofokusem využívajícím technologie CMOS AF s duálními pixely výrobce slibuje sériové snímání s přeostřováním rychlostí 7 sn./s. Dual Pixel AF se 49 ostřicími body a 80% pokrytím záběru by měl celkově prospět rychlosti a přesnosti ostření (i v režimu sledování objektů), které byly jednou z největších slabin minulých modelů. Jako u předchozí generace je k dispozici sada fotografických pomůcek: vodováha, živý histogram aj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se týče možností natáčení videa, je trochu s podivem, že u high-endového modelu chybí 4K video. Natáčet tedy lze „pouze“ Full HD záznamy se snímkovou frekvencí 24, 25, 30, 50 a 60 sn./s, přičemž soubory se ukládají ve formátu MP4. Videa lze pořizovat v automatickém, ručním nebo časosběrném módu. V režimu filmu lze aktivovat digitální stabilizaci, která by měla zajistit neroztřesené snímky, a to i ve spolupráci s nestabilizovanými objektivy.

V oblasti bezdrátové konektivity nabízí Canon EOS M5 nadstandardní možnosti. Vedle klasického Wi-Fi a NFC modulu podporuje též energeticky nenáročnou technologii Bluetooth, která umožňuje stálé propojení fotoaparátu s chytrým zařízením, přičemž funkce se aktivuje automaticky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Proměnami prošel i vzhled fotoaparátu – hlubší přední grip slibuje komfortní úchop a rozmístění a větší počet (přibyl „duální“ kruhový příkazový ovladač) externích ovládacích prvků zase pohodlné ovládání přístroje. Canon EOS M5 nyní jednoduše více připomíná klasickou zrcadlovku. „Na vině“ je zejména centrálně umístěný elektronický hledáček, který uživatelé tolik postrádali u předchozích generací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Potěšitelná není jen jeho samotná existence, ale i specifikace – EVF nabídne rozlišení 2 360 000 bodů, obnovovací frekvenci až 120 sn./s a možnost zobrazení vybraných informací a pomůcek (histogram, vodováha). Příjemnou vychytávkou je možnost, při komponování přes hledáček, současného ovládaní ostřícího bodu přes dotykovou obrazovku, tak jak to známe od bezzrcadlovek Panasonic či Olympus. Monitor tak funguje jako touchpad a simuluje multifunkční ovladač (joystick) typický pro zrcadlovky. Dotykové LCD s rozlišením 1 620 000 bodů a úhlopříčkou 3,2" lze vyklopit nahoru o 85 ° a dolů o 180 °.

Na těle Canonu EOS M5 najdeme též vyskakovací blesk se směrným číslem 5 a patici k připojení systémového příslušenství. Rozměry fotoaparátu činí 115,6 × 89,2 × 60,6 mm a váha 427 g (včetně baterie a karty). Přístroj je napájen dobíjecí baterií s výdrží cca 295 snímků na jedno nabití; v režimu Eco až 420 fotografií. Fotoaparát by se měl začít prodávat v listopadu za cenu 979 USD.

Canon EF-M 18–150 mm F3,5–6,3 IS STM: univerzální záklaďák

V portfoliu objektivů určených pro bezzrcadlovky Canonu jsme doposud našli pouhých 6 objektivů, a univerzální zoom mezi nimi opravdu chyběl. Přesto i (nyní) sedm objektivů není nijak závratné číslo a poněkud diskvalifikující je též absence profesionálních světelných skel. Nicméně je dobré, že se Canon snaží svou nabídku rozšiřovat, a navíc vylepšovat kompatibilitu svých bezzrcadlovek s objektivy bajonetu EF, které lze s tělem kompaktu propojit prostřednictvím redukce.

Klepněte pro větší obrázek

Ale vraťme se k novému univerzálnímu 8,3× zoomu, který po přepočtu na 35mm film pokrývá ohniskové vzdálenosti od 29 do 240 mm. Světelnost F3,5–6,3 odpovídá této kategorii skel s proměnlivými ohnisky, i když na dlouhém konci by mohla být lepší. Zaclonit lze na F22.

Název objektivu v plném znění napovídá, že je zoom opticky stabilizován – účinnost by měla odpovídat 4 EV. Stabilizace v objektivu komunikuje s digitální stabilizací v těle Canonu EOS M5 (viz výše). Technologie pohonu STM slibuje tiché a rychlé automatické zaostřování od 25 cm (při 18–50 mm) a 45 cm (při 150 mm).

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce sestává ze 17 prvků uspořádaných ve 13 skupinách, clona se skládá ze 7 lamel. Před přední člen lze nasadit filtr se závitem o průměru 55 mm. Canon EF-M 18–150 mm F3,5–6,3 je poměrně kompaktní, s délkou 86,5 mm a průměrem 60,9 mm, i lehký – váží 300 g. Cena zatím nebyla zveřejněna, nicméně je známo, že by se měl zoom prodávat v prosinci v kitu s novým Canonem EOS M5 za cenu 1 479 USD.​

Další článek
celkem 56 komentářů

Nejnovější komentáře

Myslím, že nejvýznamnějším krokem Canonu je … Gustaf Gunar 15. 11. 2016, 13:41
Buď rád že máš Nikon....Canon je konštrukčná… Roman 25. 10. 2016, 23:23
v době, kdy Olympus ohlašuje 60sn/sek, nejkr… zemekf 24. 9. 2016, 09:35
Fuji je slimák Oly ohlašuje 60sn/sek, 150 … zemekf 24. 9. 2016, 09:13
To už taky bohužel neplatí, třeba nový Canon… Zbyněk 22. 9. 2016, 14:21

Další podobné články

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Značka Olloclip nedělá jen předsádky k objektivům mobilních telefonů, ale v její nabídce najdete mimo jiné také grip Pivot, který poskytne vašemu zařízení pasivní stabilizaci.

Lomo představilo Lomo

Lomo představilo Lomo'Instant Automat – kompakt se skleněným objektivem

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

O tom, že prodeje fotoaparátů klesají, není pochyb – výrazný podíl na tomto trendu mají chytré mobilní telefony se stále lepším obrazovým výstupem integrovaného fotoaparátu. Aktuálně jsme se dostali na historické minimum v prodejích

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Roztodivných objektivů existuje celá řada – většinou však stojí za pozornost jejich parametry nebo ovládání některých částí, jako je clona či manuální ostření. Ovšem objektiv vypadající jako kombinace pušky a udice...

Olympus pracuje na 8K záznamu a nejen to...

Olympus pracuje na 8K záznamu a nejen to...