9
Fotogalerie

flauntR – editace fotografií stylově a online

Tento online foto editor se zatím dočkal jen alfa verze. Přesto již nabízí výborné funkce, obstojnou rychlost i moderní vzhled.

V dnešním dílu tak trochu netradičně nepředstavíme žádnou betaverzi, ale již ranou alfou. To na první pohled může budit jistou nedůvěru. V zásadě se ale není čeho bát. Aplikace je relativně stabilní, nabízí dostatek funkcí a úplným šnekem také není. Ale vše popořadě.

flauntR je zdarma dostupný foto editor. K jeho používání je potřeba jednoduchá registrace. Někteří uživatelé si při registraci stěžují na problémy se psaním zavináče, ale já jsem nic takového nezaznamenal. Po přihlášení se před vámi objeví samotné pracovní okno, které je poměrně logicky organizováno a členěno. K dispozici je také vcelku kvalitní nápověda, která ale v některých novinkách nestačí držet krok s vývojem.

Za jednoznačné plus považuji propojení s online fotoalby a fotogaleriemi – Flickr, Facebook, Picasa či Bebo. Stěžovat si tak mohou snad jen uživatelé MySpace. Další možností jak nahrát fotografii je samozřejmě upload z počítače nebo pomocí zadání URL adresy. Pokud se již k albu přihlásíte, program si jej zapamatuje, což je při častější práci velice příjemné. Snad jen jediná připomínka, aplikace neumí diakritiku, to se může nepříjemně projevit například u názvu obrázků či alb. Na výběr jsou jen dvě jazykové mutace – anglická a francouzská.

Celá aplikace je rozčleněna na několik funkčních částí, které usnadňují a zpřehledňují práci. První z nich je stylR. V této kategorii naleznete jednak různé rámečky, které z fotografie učiní přání k nejrůznějším příležitostem nebo jej umístí na obálku imaginárního magazínu. Dále jsou to různé prvky, které se umístí jako vrstva nad obrázek (oblaka, oheň, šmouha a další).

stylR.png

Lze tak poměrně jednoduše z nezajímavého obrázku udělat nebeskou scénu. Poslední položkou jsou různé deformace a zvlnění fotografie, spolu se světelnými efekty. Jedinou nevýhodou je to, že program dobře pracuje s fotografiemi na šířku, ale u fotografií pořízených na výšku dochází často k různým nechtěným deformacím.

prani.jpg
max. velikost
Vyrobit jednoduché přáníčko je otázkou několika málo kliknutí
Oblaka.jpg
max. velikost
Světelné a vrstevné efekty v praxi

Druhým panelem je editR. Ten je členěn na dvě základní části – první je edit, kde naleznete ořez, změnu velikosti a otočení. Nastavení je možné poměrně detailní. Například u rotace je v nabídce rotace podél os i jemné otáčení po stupních, spolu s klasickým překlápěním o 90°. Druhou a velice zajímavou položkou je effects. Ta je rozčleněna na jednotlivé kategorie, takže hledání efektů není nijak složité. U každého je navíc jednoduchý obrázek ilustrující, co který efekt dělá. Kromě obvyklých jako je převod na černobílou fotografii, rozmazání či doostření, zde nalezneme také efekty pro malbu nebo míchání barev.

editR.png

Nechybí ani modelování křivky histogramu. U něj snad jen dvě poznámky. Jednak při některých úpravách se stacionární body prostě zruší, aby křivka byla hladší, což je poměrně nepříjemné a omezující. A pak je škoda, že není možné současně modifikovat všechny tři kanály (na výběr jsou buď jednotlivé barvy, nebo smíchaná RGB).

courves.jpg
max. velikost
Modulace křivky histogramu je sice jednoduchá, ale ne úplně dotažená

Dalším panelem je textR a jak již název napovídá, nabízí především nástroje pro práci s textem. Jak jsme již naznačili na začátku, české znakové sady nejsou podporované, což snižuje možnosti využití v češtině. K dispozici je výběr hned několika fontů, nastavení průhlednosti či řezu písma. S textem lze pohodlně po obrázku pohybovat, otáčet jej nebo roztahovat box, ve kterém je umístěn. Na práci s textem se částečně projevuje to, že aplikace není již hotový výsledný produkt. Místo kurzoru jsou zde hodiny, které fungují jako kurzor, ale vzhledem k jejich velikosti je někdy jemnější manipulace náročnější.

textR.png 

picasR je další nástrojovou kartou. Jedná se o poměrně pozoruhodný nástroj. K vaší fotografii vyberete jeden z obrazů umístěných v seznamu a jejich barevný profil se obtiskne do původní fotografie. Nejedná se o klasické prolnutí, ale spíše o předání stylu. Otázkou je jaké má tato funkce praktické využití.

picasR.jpg
max. velikost
Fotka jako obraz od Rembrandta?

Protože je celá aplikace online, je její zaměření na webové služby pochopitelné. Karta profilR je zaměřena na tvorbu obrázků k profilům na sociální sítě a další podobné služby. Stačí vybrat, do které chcete obrázek vložit a na fotografii se zobrazí výřez patřičného rozměru. Pak je jen na vás, abyste za pomocí lupy a patřičného posunutí vytvořili vhodný výřez pro tu kterou službu.

profilR.jpg
max. velikost
Logo do sociální sítě snadno, rychle a kvalitně

Poslední položkou je mobilR. V podstatě velice podobná služba jako profilR s tím rozdílem, že místo sociální služby se zobrazí seznam mobilních telefonů. Cílem je tedy vyrobit si optimální tapetu pro konkrétní typ mobilního telefonu.

mobilR.png 

Celkové ovládání je poměrně logické a přehledné, ale je potřeba si na něj trochu zvyknout. K dispozici jsou pro všechny funkce základní ovládací prvky – vpřed, znovu, historie a reset (v podstatě vrácení historie do nulové délky). Trochu nepříjemné je, že po uložení se historie automaticky vymaže. Kromě toho je zde také tlačítko na sdílení fotografií s přáteli. To lze činit jednak mailem, nahráním do některého z webových alb (Flickr, Picasa, Facebook, Bebo) nebo například vygenerováním kódu, který můžete umístit na svůj web či blog.

Mezi zajímavé přídavné funkce patří možnost přidat zásuvný modul do programu Google Picasa 2, který umožní přímý a pohodlný kontakt mezi počítačem a flauntR.

Celkově se jedná o nástroj, který je sice ve vývoji, ale má před sebou poměrně slibnou budoucnost. Ale také dětské nemoci. Zapracovat by se mělo na rychlosti a na tom, aby některé funkce fungovali s běžným kurzorem a ne s hodinami. Očekávat je možné další efekty i nástroje. Aplikace ale i tak zcela jistě stojí za vyzkoušení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud