5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Muž s orchidejí

Člověk je často uvržen do pocitu, že vše, co se kolem něj děje je proti němu a že nemá šanci s tím cokoli dělat. A to bez ohledu na své předchozí úspěchy, snahu a houževnatost.

Je zajímavé sledovat dvě civilizace, které nás co do kulturních a mravních hodnot ovlivnily nejvíce. Řekové začínají s postupným osídlováním ostrovů, na kterých mnoho lidí nebydlí a časem získávají také kousek Atiky.

Avšak ve chvíli, kdy se rozhodnou jít do konfrontace s vyspělými a silnými národy, dostávají rázně přes prsty. Svojí vojenskou silou se jim, i přes veškerou svojí kulturní vyspělost, rovnat nemohou.

Ještě hůře je na tom židovský národ. Po východu z Egypta (pokud jej budeme považovat za historickou událost, což je přinejmenším sporné) se usídlí v oblasti, která leží mezi Egyptem a Asýrií. Jde snad o nejhorší místo, které si mohl nějaký národ vybrat a nepřetržité válcování od jednoho či druhého národa, završené Babylonským impériem, to ilustruje velice dobře.

Na první pohled jde o národy, které jsou z pohledu dějin zcela neúspěšné, slabé a nevýznamné. Přesto je možné říci, že na nich stojí a padá celá naše společnost. Od antické kultury až po židovské desatero. Ukazuje se, že konečným arbitrem toho, co je úspěch a co pád, nemůže být člověk prožívající danou událost. Nelze psát dějiny současnosti, protože nemáme nadhled, nevíme, co se bude jevit jako důležité a co (z dnešního pohledu významného) bude jen drobný a nevýznamný detail.

Muž na fotografii , jako by takový stav ilustroval. Na prvního pohled zdrcený, smutný, zavržený a izolovaný od všeho úspěchu a kulturního proudu. Ale je zde ještě na kvetoucí orchidej, která odkazuje na skutečnost, že horizont našeho bytí – nepřetržité prožívání teď, jen s malý výhledem do budoucnosti a silným pocitem minulosti – není oním definitivním soudcem. Slunce, slovy biblického Kazatele, vychází pro dobré i zlé, ale to neznamená, že tyto hodnoty neexistují. Snad možný význam obou zmíněných civilizací je právě v potřebě hledat a uskutečňovat pravdu a dobro.

Fotografie týdne

01.JPG
... (foto: Zahorko)

Gratuluji autorovi s nickem Zahorko k podařenému snímku, kterému nechybí nápaditá kompozice, určitá paradoxialita, nápad a dobré technické zpracování a dovoluji si pozvat na prohlídku některých dalších zajímavých snímků uplynulého týdne. 


Pokud se člověk dívá na fotografii The saints are coming od Jokeer není mu úplně jasné, zda most vede do nebe, za spásou nebo zda by mohl být použit v nějakém děsivém hororu. S atmosférou každopádně pracuje autor mistrně, stejně jako s technikou. A člověk se jen může nechat unášet pocity, které v něm obraz zanechává.

02.jpg
The saints are coming (foto: Jokeer

Fotografování hmyzu není obecně nic snadného. Zvláště pokud se jedná o vážky či šídla. Snímek Kladoucí Šidélka od Mysterious je ale ukázkou toho, že nemusí jít jen o čistě dokumentační styl, ale že do podobných záběrů lze pěkně vložit také vlastní rukopis autora.

03.jpg
Kladoucí Šidélka (foto: Mysterious)

Nedávné bouřky byly jistě pro řadu fotografů velice dobrou příležitostí k tomu, aby je mohly zachytit a zdokumentovat. Příkladem zajímavé pojetí je třeba fotka Nebe a peklo od Tompic.

04.jpg
Nebe a peklo (foto: Tompic)

A na závěr ještě jedna zajímavá bílá variace, která nese název Vejce a ukazuje určitý designový minimalismus ve fotografickém pojetí. Snímek pořídil Jitkaunv.

05.jpg
Vejce (foto: Jitkaunv)

Určitě si přečtěte

Články odjinud