5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Netradiční krokodýlí křivky...

To důležité často není vidět. Abychom pochopili, musíme jít pod povrch věcí, zajet do hlubiny a chvíli čekat. Pak se nám teprve vyjeví to, co hledáme a nejsme schopni jednoduše najít.

Antoine de Saint-Exupéry v Malém princi maluje beránky a slony, které snědl had, aby ukázal, že to co můžeme očima vidět a čeho se můžeme rukama dotýkat, je jen velice malá část reality.

To skutečně důležité je pod povrchem, skryté očím. Je zajímavé povšimnout si, že tato situace je vědě již relativně dlouhou dobu vlastní – máme za to, že se díváme na složení látek, studujeme krystalové mříže i složení atomů a přesto jsme nikdy atom na vlastní oči neviděli. Je příliš malý.

Rozvoj sociálních věd v tomto ohledu přinesl ještě jeden pokrok. Člověk přestal být mechanickým či termodynamickým strojem, ale i z hlediska exaktního bádání se začalo uvažovat o jeho psychice nebo sociálních aspektech života. Také příroda sama se snaží většinou chovat tak, že živé tvory skrývá takovým způsobem, aby nebylo snadné je uvidět a najít. Jde o konkurenční výhodu, která je důležitá pro přežití.

Snímek zachycující krokodýla v kvetoucí vodě nese název Křivky… a jeho autorkou je paní Nečasová. Ukazuje přitom na další zajímavou vlastnost přírodních věd – díky tomu, že je možné popsat pohyb pomocí nejvýše druhé derivace polohy podle času, můžeme rekonstruovat minulost, pokud máme dostatečné informace o současnosti. Snímek přitom zachycuje, způsob, jakým se krokodýl vlnitě pohybuje ve vodě.

01.jpg 
Křivky, foto: necasova

Netradiční pohled do světa zvířat tak tentokrát nezachycuje roztomile vypadající zvíře nebo dokonalé aranžmá, ale skutečný fragment přírody – nejasný, smradlavý a téměř neviditelný. Přesto zajímavý a přitažlivý. Gratuluji autorce k podařenému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Pro všechny milovníky jemné abstrakce a minimalismu je určený snímek Číhadlo..., jehož autorem je tchmes. Pracuje s výtvarnými myšlenkami počátku minulého století, avšak fragmentarizaci světa převádí do digitální fotografie.

02.jpg 
Číhadlo, foto: tchmes

Neuspořádanost sněhových bariér se stala námětem fotografie s názvem Přesto že jsou již škádleny prvními stopami sněhu, ke svému úkolu se zatím nedostaly. A tak čekají, ale ani takové vyčkávání nemusí nutně znamenat absolutní klid.

03.jpg 
Neposedné..., foto: No21

Peter Singer, známý bojovník za práva zvířat, uvažuje nad tím, jaký je rozdíl mezi člověkem a zvířetem. Fotografie Kuba versus Ollie může být pěknou ukázkou syntézy soupeření a lásky obou. Autorem je Šebin.

04.JPG 
Kuba versus Ollie, foto: šebin

Na závěr ještě jeden pohled do kostela v podání Rostislava Jirků – fotografie nese název Chrám Nanebevzetí Panny Marie a zachycuje gotiku – styl který většina lidí na sever od Alp obdivuje a na jih považuje za barbarský.

05.jpg 
Chrám Nanebevzetí Panny Marie, foto: Rostislav Jirků

Určitě si přečtěte

Články odjinud