9
Fotogalerie

Jollylook: instantní fotáček z recyklovaného papíru a lepenky

Nevšední, zábavný vzhled, inu jolly look. Seznamte se s přírůstkem do řady nezvykle konstruovaných přístrojů vracejících se k analogovým kořenům fotografování. Tentokrát však s přidanou hodnotou – kouzlem okamžité fotografie.

Za vznikem fotoaparátu Jollylook stojí čtyřčlenný tým z Ukrajiny, který tohoto času prezentuje svůj výrobek v rámci kampaně na Kickstarteru. Projekt ihned vzbudil velký ohlas a nedlouho po svém zveřejnění (za 11 hodin) nasbíral dostatečnou podporu pro masovou produkci.

Jollylook + retro.JPG

Princip fotoaparátu je opravdu jednoduchý, přestože je jasné, že za výsledným modelem stojí hodiny počítání, přeměřování a zkoušení. Kromě funkčnosti nabízí také velmi hezký design, který se může měřit se starými měchovými fotoaparáty. A přitom základním konstrukčním materiálem je obyčejná lepenka vyrobená z recyklovaného papíru – šetrnost k životnímu prostředí je koneckonců jedním z hesel tvůrců.

Jollylook scetch.JPGJollylook + Instax.jpg

Jollylook je analogový fotoaparát, pouze na mechanický pohon, využívající instantního filmového materiálu – konkrétně se jedná o instantní film Fujifilm Instax mini (46 × 62 mm). Cartridge s filmem se vkládají do zadního boxu a po exponování se vyvolávají prostým otáčením kličky, která pohybuje kovovým válečkovým mechanismem.

obrázek 10.jpgRoll out Photo.jpg

K boxu s filmem je připevněn lepenkový měch, kterým se při pohybu vpřed a vzad mění rovina zaostření – ve třech „polopatických“ režimech: krajina, skupina, portrét + makro. Nejkratší zaostřovací vzdálenost, při maximálním natažení měchu, činí 50 cm.

Jollylook pullout.jpgFresnel lens.jpg

Konec měchu je osazen plochou lepenkovou konstrukcí, v níž se ukrývá objektiv s ohniskovou vzdáleností 110 mm sestávající z jednoduché meniskusové čočky, mechanismus clony závěrky a „vytahovací“ hledáček, což je rámeček s fresnelovou čočkou. Velikost clony, tedy množství světla dopadající na film, lze ovládat otočným ovladačem na boku přední stěny, a to v krocích F8, F11, F16, F22, F32, F45, F64, dírková komora. Závěrka funguje buď automaticky – s časy 1/250 nebo 1/160 s –, nebo lze délku expozice nastavit manuálně: mezi módy se přepíná kolíčkem pod objektivem.

Jollylook .jpgd03c90c32b2d42408a52ffcb9f5b1c8b_original.jpg

Samotný proces fotografování je velmi jednoduchý. Vytáhnete rámeček hledáčku, zkomponujete záběr, zmáčknete spoušť na boku přední plochy, proběhne expozice, a poté pomocí kličky, jež je uvnitř přístroje připevněna k válečkům, které rozdrtí kapsle s aktivační kapalinou, vyrolujete instantní film.

Jakožto měchový fotoaparát je Jollylook samozřejmě skládací, ve složeném stavu měří pouhých 85 × 127 × 48 mm. Vzhledem k materiálu, z něhož je přístroj vyroben, je nutno dbát na akurátní skladovací i provozní podmínky fotoaparátu a uchovávat jej na temném a suchém místě při pokojové teplotě a nevystavovat jej vlhku a příliš vysokým (max. 35 °C) a nízkým teplotám (max. 10 °C).

Více o projektu se dozvíte na instagramutwitteru a facebooku výrobce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud