HP Photosmart R507

HP Photosmart R507

Čtyřmegový přírůstek do nové modelové řady Photosmart R od HP, má namířeno k nenáročným fotografům. Za slušnou cenu jim nabízí zejména drobné, lehké a solidní tělo, nenáročné ovládání a dobře míněné rady v interním Helpu. Chybí mu však pohotovost a lepší softwarové zpracování obrazu.

Již v únoru tohoto roku byl společností HP představen první z aparátů zcela nového designu, pětimegový model Photosmart R707. V testu digitálů střední třídy publikovaném v DIGI 4/2004 nám u něj vyšel dobrý poměr cena/výkon a ocenili jsme eleganci i funkčnost kovově plastového těla. Nicméně cena je potenciálními zákazníky stále skloňovaným atributem digitálů a tak HP namířil ještě níž. Po všech stránkách menší sourozenec přišel v srpnu: se stejným, ale zmenšeným tělem, s CCD snímačem zmenšeným nejen pixelově, ale i formátově. V zásadě stejný však zůstal rozsah výbavy, mimo jiné rozsah zoomu a 32 MB interní paměť.

 

Pokračování 2 / 6

Konstrukce a ovládání

S délkou těla aparátu 87 mm a zejména hloubkou pouhých  28 mm, se aparát zařadil z našeho pohledu mezi subkompakty. Z půli kovové a z půli plastové tělo je však pro uchopení nenápadně, leč dobře tvarováno a přes svoji drobnost z rukou nevyjíždí. Ve předním kovovém díle je vykrojení pro prsty, v zadním plastovém pak důlek pro palec. Zejména zadní černý plast se vymyká běžnému pocitu, kterým tyto materiály obvykle působí – je jakoby sametový.


Přední díl ve vypnutém stavu zcela ukrývá trojnásobný zoom objektiv, nesoucí značku Pentax. Právě konstrukce objektivu typu Sliding Lens má zajisté největší podíl na celkově malé hloubce přístroje, jeho světelnost je dokonce ještě lepší než u „dospělejšího“ modelu R707.

Na boku přístroje dále naleznete pružnou krytku konektorů USB a DC, ve spodní části společný kryt pro Li-Ion akumulátor a slot paměťové karty SD/MMC, která ovšem v základní výbavě není. Na dolní straně se našlo místo i pro stativový závit a zejména pro konektor dokovací stanice, dodávané opět mimo základní výbavu. Ta však má pro praktické využití aparátu význam dosti podstatný. Jednak zprostředkuje pohodlný kontakt aparátu s PC a webem, zejména však umožní na fotoaparátu nezávislé nabíjení náhradního akumulátoru. Bez dokovací stanice se totiž akumulátor nabíjí v těle aparátu, čímž je jeho akční rádius omezen na délku elektrické šňůry od zásuvky.



Významným konstrukčním prvkem je také integrovaná paměť, která se svými 32 MB již má poměrně dobré opodstatnění. Při průměrné velikosti snímků v nejvyšším rozlišení a s nejmenší kompresí 1,66 MB, jich lze bez paměťové karty nafotit téměř dvacet, což v případě nouze již význam má. Nehledě k tomu, že aparát vybavený funkcí InstantShare bude jistě využíván pro publikování snímků na webu, k čemuž dost dobře poslouží i snímky menší.

Ovládací prvky aparátu jsou rozmístěny jak na zadní, tak také na horní části pláště. Fotoaparát se zapíná a vypíná posuvným vypínačem na zadní straně. Na rozdíl od řady jiných aparátů se bohužel musí použít i v případě, kdy chcete snímky pouze prohlížet – slabina je v tom, že se vždy a mnohdy tedy zbytečně, vysouvá objektiv. Přímé zapnutí pouze do režimu prohlížení možné není. Co se týká spouště, drží se HP své tradice a má hned dvě. Jednu pro statické snímky, druhou pro video. Výhoda pohotovosti je v tomto případě zřejmá. Své tradice se drží konstruktéři HP i v umístění některých dalších ovladačů na horní stranu pláště aparátu. Konkrétně se jedná o tlačítka přepínání módů asistenčních programů a zapínání makro ostření. Vzhledem k tomu, že aktivace těchto funkcí je indikována výhradně na LCD, byly by ovladače umístěné v jeho blízkosti jistě přehlednější. Toto uspořádání mělo význam u starších modelů HP, které byly vybaveny ještě malým stavovým displejem.

Optický hledáček je umístěn příhodně v rohu aparátu, LCD displej je sice poměrně malý, ale rozlišení 120 tis. pixelů je pro daný formát LCD solidní. Další část zadní stěny zabere zmiňovaný „důlek“ pro palec, jehož tvar je na okraji vtipně a funkčně kopírován kolébkovým ovladačem zoomu. Pod tímto tvarovým prvkem je umístěn stejně velký pětisměrný ovladač a tím je dobrá třetina plochy obsazena. Dalších šest tlačítek pak lemuje dvě strany LCD, vliv na samotné snímání však mají pouze dvě. Dvě z tlačítek slouží pro přepínání mezi režimem snímání a prohlížení, je však mrzuté, že se musí použít pro zapnutí LCD i při „usnutí“ aparátu po krátké nečinnosti. Aktivace namáčknutím spouště, jak je tomu u řady jiných aparátů by byla určitě operativnější.

Pokračování 3 / 6

Funkce, vybavení

Snímací funkce jsou orientovány jednoznačně na „konzumní“ fotografování. Nečekejte tedy příliš možností pro tvůrčí fotografii, spíše asistenci příslušných programů pro běžné životní situace. Například rozsah clon F2,6/4,3 na krátkém ohnisku a F4,8/7,6 na dlouhém ohnisku totiž ani moc kreací neumožňuje. Špatně na tom však není rozsah expozičních časů – od 16 sekund do 1/2 000 sekundy není pravidlem ani u dražších fotoaparátů. Přidáme-li možnost manuální volby ISO, tři druhy měření světla a dokonce ruční kalibraci bílé, nevychází flexibilita tohoto přístroje vůbec špatně. Poněkud nadstandardní je rozsah korekce expozice ±3 EV, což už je nad reálně použitelné hodnoty. Stupňování korekce v krocích po 1/3 EV je však příjemné.
Základním expozičním program představuje úplná automatika, která se aktivuje vždy po zapnutí aparátu. Po vypnutí tedy nejsou zachována žádná uživatelská nastavení, jako režim blesku, vyvážení bílé, nebo citlivost ISO. Myslím si, že tato filozofie ovládání je pro běžného uživatele jednoznačně bezpečná. Ač jsou provedená nastavení na LCD dobře indikována, může jejich opomenutí znamenat mnoho znehodnocených snímků – typicky při ponechání zvýšené citlivosti z předchozího večera, což při „nulování“ nastavení nehrozí. Na druhou stranu mohou pokročilejší uživatelé takovou fixaci vlastních nastavení postrádat, u vyššího modelu R707 taková funkce nazvaná My mode přece jen je.

Mezi dostupnými scénickými režimy naleznete Sport, Pláž/sníh, Západ slunce, prioritu clony a Panorama. Upřímně řečeno, pro nezasvěceného amatéra bych očekával asistenčních programů více, v tomto směru R507 za konkurencí poněkud zaostává. Vynahrazuje si to  například softwarovou funkcí typu Adaptive Lighting, tedy umělým prosvětlením stinných partií snímků – tzv. digitálním bleskem.

Funkce působí podobně jako blesk v režimu Fill, projeví se však bez ohledu na vzdálenost od aparátu, má dvě úrovně a samozřejmě v okamžiku fotografování není provázena nežádoucím efektem červených očí. Mimochodem, dojde-li při fotografování s bleskem k tomuto efektu, je v aparátu připravena další vychytávka v podobě automatického odstranění In-Camera Red-Eye Removal! Opravdu funguje – v režimu prohlížení daného snímku se v menu zapne „Remove red eyes“ a hotovo. Poznamenejme jen, že tyto funkce HP aplikuje i do svých fototiskáren, kde stejně účinně pracují i na datech z jiného fotoaparátu. Co se týká tisku, je R507 vybaven protokolem PictBridge pro přímý tisk.

Další softwarovou funkcí, na kterou je HP hrdý natolik, že ji inzeruje nálepkou na plášti aparátu, je „Image advice“, tedy rada k obrázkům. Nejedná se o nic jiného, než že aparát na „požádání“ zobrazí textovou poznámku ke konkrétní fotografii, která reflektuje podmínky snímání. Můžete se například dočíst, že „…fotoaparát byl příliš zahřátý, udržujte jej chladný – nepoužívejte LCD“, což vypovídá o mnohém.

Funkce Panorama je zjednodušena v tom smyslu, že posuv je možný pouze jedním směrem, doprava, což nemusí být vždy ideální s ohledem na fixaci expozičních parametrů při prvním snímku. Navazování snímků je však docela účinně podpořeno rozzářením kontrastních hran předchozího snímku v oblasti napojení. Takto lze napojit nejvýše pět snímků. Po ukončení snímání se animovaně zobrazí postupně všechny snímky.
Co se týká zaostřování, je aparát vybaven pasivním autofokusem, jehož rychlost není právě valná. V normálním režimu ostří od 40 cm, v makro režimu od 18 do 50 cm, v super makro od 6 do 25 cm. Výběr oblasti zaostřování možný není, je vázán na střed.

Formát ukládaných dat je výhradně JPEG, přičemž na vybranou je mezi Image quality 4 Mpx se dvěma stupni komprese, 2 Mpx a VGA 640 × 480. Bohužel chybí dnes celkem běžná změna poměru stran na 3:2.

Exaktní makro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení


Pokračování 4 / 6

Obrazová kvalita, testy

Jednou z prvních testovaných charakteristik jsou zpravidla rychlostní parametry. Za jednoznačně pomalý lze označit start a náběh aparátu, když první snímek s ním pořídíte za bezmála pět sekund po zapnutí. Taková prodleva je pro momentky či zdokumentování nahodilé události přece jen velká. Právě tak pomalé je pořízení snímku bez namáčknutí. Zatímco obvykle u digitálních kompaktů naměříme hodnoty do 1 sekundy, zde se prodleva vyšplhala na 1,5 sekundy a podobně reakce na stisk spouště s namáčknutím je obecně pomalá. Na první pohled vypadá obstojně naměřená prodleva 1,54 sekundy mezi jednotlivými snímky bez použití sériového snímání. V tomto směru je třeba upřesnit, že R507 je schopen s uvedenou prodlevou nasnímat pouze tři snímky, které následně zahlásí „PROCESSING“ a 11 sekund s ním není řeč. Má prostě malou vyrovnávací paměť – jen pro ilustraci – u jiných fotoaparátů tuto hodnotu často průměrujeme z deseti snímků. Při sériovém snímání tempem 2,12 snímků za sekundu také nevydrží mnoho, jen čtyři fotografie. Přitom se chová zajímavě, když po prvním snímku je prodleva delší, pak následují opravdu rychlé snímky tři. Časový sled je následující: 0,1 – 0,9 – 1,3 – 1,7 sekundy od stisku spouště.

Zajímavé výsledky přineslo měření rychlosti přenosu snímků. Testovací sadu 35 souborů (snímků) s průměrnou velikostí 1,06 MB, celkem tedy 37 MB, bylo do počítače překopírováno prostřednictvím USB za 37,71 sekundy. Při vložení karty do příslušného slotu na fototiskárně HP Photosmart 375 Compact trval přenos 42,04 sekundy, při použití čtečky paměťových karet LEXAR Media trval 4,91 sekundy!

V prospektech je uváděno, že aparát je vybaven rychlonabíjecím Li-Ion akumulátorem. Praktický postřeh je ten, že akumulátor je za prvé opravdu velmi malý, váží pouhých 26,7 gramu (2×AA akumulátor váží 55 gramů). Za druhé se projevoval poměrně strmou vybíjecí křivkou a krátké dobití, ve snaze alespoň na chvíli jej vzpamatovat, se míjelo účinkem. Kromě toho lze do svého slotu zasunout i nesprávně-obráceně, což se mezi jinými kompakty opravdu nenosí.

Obrazová kvalita je ve srovnání s dobře posazeným „větším modelem“ R707 překvapivě výrazně horší. Firmware fotoaparátu evidentně nesnáší jemné textury, jejichž podání se dá do značné míry vyjádřit slovem „posterizace“. Tento efekt se projevuje měrou až překvapivou a výsledkem jsou snímky často jako by upravené efektovými filtry v editačních programech. Proč tomu tak je, nenapovídá ani velikost souborů, když stupeň komprimace je srovnatelný s ostatními kompakty.

Dobré je barevné podání, pro věrnou reprodukci barev mnohdy poslouží pohodlná ruční kalibrace bílé. Snímky jsou poněkud rušeny šumem již od ISO 100, optika se nevyhne odleskům při fotografování s protisvětlem.

Naměřili jsme

první snímek 4,92 s
snímek bez namáčknutí 1,52 s
snímek s namáčknutím 0,17 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,54 s
rychlost sériového snímání 2,12/s 
max. počet snímků v sérii  4

Měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 32×, 256 MB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí
Redakce DIGI používá paměťové karty Lexar
Zapůjčil MEDIASTORE 

 

Pokračování 5 / 6

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení     
Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Super makro, slábnutí ostrosti ke krajům
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
 
Režim Krajina, zřetelné slévání drobných detailů – listů, reálná barevnost
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
 
Nejkratší ohnisko, expozice měřená na nebe, velmi slabé detaily
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   


Čas 2,4 sekundy, 200 ISO, barevnost velmi reálná
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
 



Akční program, zastihnout moment M není jednoduché
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
 

 

Pokračování 6 / 6

Celkové hodnocení

Velmi příjemné rozměry, tvar i design fotoaparátu sbírají kladné body. Podobně pohodlné ovládání, kterému lze snad vytknout jen absenci vyvedení funkcí na šipky pětisměrného ovladače. Textové menu je přehledné, kompletní je indikace aktivních funkcí na LCD – ikonky se však urputně brání skrytí a stává se, že v rozích prostě zavazí. Pohotovost a rychlost není právě nejlepší, mějme však na paměti, že se jedná o přístroj dnes spíše základní třídy.

Skvělou nadstavbu aparátu poskytne samostatně nebo v sadě s aparátem prodávaná dokovací stanice s náhradním akumulátorem a dálkovým ovládáním. Umožňuje nezávislé nabíjení záložního akumulátoru, pohodlný přenos snímků do PC, prostřednictvím integrované funkce InstantShare na web i e-mailem, a také na televizní obrazovku, což je vhodné při výběru snímků pro přímý tisk bez použití počítače. Při koupi setu počítejte s cenou 10 990 Kč.

Obrazová kvalita do jisté míry trpí šumem a nedokonalým softwarovým zpracováním drobných detailů, které se projevuje jejich sléváním. Na focení krajiny tento aparát rozhodně doporučit nelze.

HP R507 má na digitál opravdu netradiční výbavu – interní HELP, který v přehledném členění nabízí rady pro práci s aparátem přímo na LCD displeji, takže začátečník se má v případě nouze vždy kam obrátit. Ovšem musí umět anglicky.

V PDF letáku se uvádí, že záruka je jednoletá se zákaznickou podporou HP. Podporu produktu ze strany výrobce bych očekával v každém případě, záruku dva roky pak oprávněně vyžadoval (§620 Při prodeji spotřebního zboží  je záruční doba 24 měsíců…).


 plusy

 minusy

drobné, lehké a pohodové tělo

rychlostní parametry 

integrované funkce 

posterizace obrazu

interní paměť a alternativní kolébka

chybí formát poměru stran 3:2 


Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Kontakt: tel.: 261 307 310, www.hp.cz
Cena:8 990 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud