34
Fotogalerie

Instagram: o nejoblíbenějším fotomrvítku

Instagram je aplikace pro mobilní telefony a současně také sociální síť pro fotografy. Mrvítko fotografií, které mnozí milují a jiní nenávidí. Proč?

Fotomobily se konečně naučily použitelně fotit. Snímky z nich už někdy nepoznáte od fotek, které byly pořízené kompaktem. Lidem ale chybí odlišení, takže začali používat aplikace, které obrázky nečekanými filtry zase trochu pokazí. Říkejme jim mrvítka.

K nejznámějším aplikacím tohoto druhu patří Instagram. Je zatím určen pouze pro telefony iPhone, ale šušká se, že se dostane i na Android. Další drby tvrdí, že ještě dřív to stihne verze pro Windows Phone.

Vedle funkce mrvítka, která z normálních pěkných fotek udělá úžasné obrázky, je ale Instagram především výborná společenská síť pro fotografy.

Instagram si zdarma stáhněte v AppStore.

01.jpg 05.jpg 07.jpg
Nebo si snad myslíte, že displej mobilu na prohlížení fotek nestačí?

Aktualizováno 3. dubna 2012: Instagram pro Android je na světě. Při té příležitosti znovu otvírám a aktualizuji tento článek o nové informace, nové tipy.

Jak se z vady stane výhoda

Tvůrci Instagramu se hlásí k odkazu okamžitých fotografií z polaroidů. Možnost vidět snímek hned po pořízení byl u těchto fotoaparátů kompenzován nedokonalým, ale typickým barevným podáním, které fotce přidalo atmosféru. Instagram tyto efekty dodělává digitálně, nikomu ale nebrání, aby nahrával jen snímky bez úprav.

Všechny fotografie v Instagramu mají čtvercový formát, což je vlastně další odkaz na fotoaparáty Polaroid. Čtverec nepatří k běžným fotografickým formátům, výsledkem proto bývají zajímavé kompozice.

Instagram je mladá služba, vznikl teprve v říjnu 2010. V lednu 2011 měl už milion uživatelů a o rok později 15 milionů lidí, kteří nahráli 400 milionů fotografií. Je to nejrychleji rostoucí nová internetová služba v USA, jejímu zakladateli Miku Kriegerovi se proto před několika dny dostalo pocty vydat na blogu amerického Bílého domu článek popisující historii Instagramu.

Umění hned vedle Ťuťuťu

Kdo zná Twitter, okamžitě pochopí i Instagram. Kdo o Twitteru nic neví, částečně ho pozná z popisu Instagramu. Rozdíl je vlastně jen v tom, že na Twitteru se posílají krátké texty, ke kterým lze přidat odkaz na obrázek. U Instagramu jsou pak v hlavní roli fotografie, u nichž zase může být textový popisek.

Instagram z uživatelského pohledu je vlastně chronologický proud fotek. Řadí se do něj čerstvé fotografie od lidí, které sledujete. Napřed si je ale musíte vybrat, těsně po instalaci bude proto časová osa prázdná.

V tom je kouzlo Instagramu. Odebíráte jen snímky fotografů, jejichž styl vám vyhovuje. Jestli se vám nelíbí mobilní zmrvené fotky, přidáte si jen lidi, kteří obrázky nechávají bez úprav. Mnoho lidí ostatně do Instagramu posílá fotografie pořízené digitálními fotoaparáty, není podmínkou fotit výhradně mobilním telefonem.

28.jpg 29.jpg 30.jpg
Můj profil na Instagramu • seznam uživatelů, kteří mě sledují • které sleduji já

Na Instagramu se dají najít fotky všech stylů. Od pubertálních snímků „Já ráno před zrcadlem“ přes série „Můj ťuťuťu ňuňuňu pes #1304“ a fotky modelek až po krajinky, momentky, makro fotografii. Velká část snímků využívá pohotovosti fotoaparátu v mobilu, aranžované scény jsou v menšině.

Koho na Instagramu sledovat?

Jako čerstvě zaregistrovaná myš budete mít proud fotek prázdný. Mohlo by proto svádět přejít do části Popular, vybírat z autorů tamních fotek a ve výsledku si možná udělat o Instagramu špatný obrázek. Je to jedna z cest, ale uvědomte si, že tam nejsou ty nejlepší snímky, ale ty nejpopulárnější. Projevuje se zde především síla fotografující Asie. Čím je fotka romantičtější, něžnější, kýčovitější... tím má větší šanci na masový úspěch.

08.jpg 11.jpg 10.jpg
Sekce Popular obvykle není úplně dobrý začátek • ňuňuňu... • ale výjimky se najdou 

Ale i v Popular se dají najít autoři kvalitních fotografií, od kterých je možné odpíchnout se dál. Potom se podívejte do jejich profilů, koho oni sami sledují. Kdo se vám zalíbí, přidejte si ho – odstranit se dá kdykoli, až vás přestane bavit.

V Instagramu sledujte také část News a její podsekci Following. V ní se zobrazují fotky, jež se líbí lidem, které sledujete. Co se líbí jim, to by se možná mohlo líbit i vám.

 23.jpg 25.jpg 26.jpg
V sekci News vidíte, jaké fotky se líbí lidem, které sledujete. Dostanete se tak k novým fotografům, které můžete začít sledovat

Ještě aby někdo sledoval vás

Posílejte do Instagramu skvělé fotky a zájem přijde sám. Buďte jiní než ostatní, najděte si svůj styl, buďte kreativní. Odkoukejte optimální frekvenci posílání nových snímků. Začněte třeba fotky popisovat rovnou v angličtině. A nenechte se odradit tím, že zpočátku – a možná dlouho – budete na Instagramu sami. To ostatně může být i záměr. Aplikaci můžete používat pouze pro prohlížení, vlastní fotografie vůbec nemusíte posílat.

Když se vám cizí snímek líbí, dvakrát na něj klepněte, aby se to dozvěděl i jeho autor. K fotografiím lze přidávat i komentáře, ale je vidět, že na nich Instagram nestojí.

04.jpg 22.jpg 21.jpg
Diskuze pod fotkou • ve svém profilu vidím, komu se líbil můj snímek, kdo ho jak komentoval, kdo mě začal sledovat

Postup, jak do Instagramu poslat novou fotku, zjistíte snadno sami. Snímek buď vyfotíte přímo v aplikaci, nebo do ní načtete obrázek z paměti telefonu. K originálu můžete přidat dva druhy lokálních rozostření, vybrat některý z efektů, použít rámeček. Doplníte popis, případně tagy a odešlete. Hodně lidí ale používá pro úpravy obrázků jiné mobilní aplikace, v samotném Instagramu hotový snímek už jenom vystaví. Fotku současně můžete hned nasdílet na svůj Twitter, Facebook nebo další sítě.

12.jpg13.jpg 14.jpg
18.jpg 19.jpg 20.jpg
Vkládám do Instagramu novou fotografii: vyberu a ořežu • vyzkouším efekty • uložím, doplním popisek • a fotku hned po odeslání uvidí všichni, kteří mě sledují.

Tagy jsou důležité pro kategorizaci fotografií. Jejich prostřednictvím pak můžete hledat fotky se stejným tématem. Když u své fotky žádný nepoužijete, svět nespadne, vhodná volba štítků ale může pomoci k tomu, aby se k vašemu snímku dostali i ti, kteří vás nesledují. Příklady: kočky, holky, fotky z Prahy.

27.jpg
Kočka je hned po člověku nejspíš nejoblíbenější tvor na Instagramu. Najdete ji podle tagu

Takže koho sledovat?

Mezi českými uživateli Instagramu jsem udělal anketu, koho sami doporučují sledovat, a společně s vlastními tipy připravil seznam pro vhodný start. Míchám dohromady dvě skupiny lidí, které lze na Instagramu najít: jedna vystavuje obrázky zajímavé z výtvarného a fotografického hlediska, druhá fotí zajímavé věci a okamžiky. Často se to prolíná.

Odkazy nevedou přímo na Instagram, protože ten nenabízí odkaz na galerie vybraných uživatelů. Na webu kromě možnosti odkázat se na jednotlivé fotografie vlastně vůbec není. Využívám k tomu proto jednu z mnoha externích webových služeb, které jsou na Instagram napojené.

V Instagramu nemusíte tyto uživatele vyhledávat a přidávat po jednom. Prostřednictvím volby Search Instagram, Names and usernames najděte v aplikaci uživatele Vyber, kterého jsem pro tento účel vytvořil. Podívejte se do jeho profilu na účty, které sleduje (Following), najdete tam přesně tento seznam:

  • Jeera: fotí iPhonem, miluje efekt EarlyBird a ze světa posílá perfektní fotky. Přestože píše anglicky, je to Čech. Přečtěte si na blogu Instagramu, jakým postupem vytvořil jednu ze svých fotografií.

Jeera.jpg

  • Matesola: momentky z pozoruhodného života restauratéra

Matesola.jpg

  • Alisczech: Jan Březina z IDIFu, pěkné fotky pořízené běžným fotoaparátem

Alisczech.jpg

  • Sercristo: perfektní černobílé momentky s lidmi, fotí prý výhradně iPhonem
  • Cuketka: jídlo, jídlo… a kdyby to někomu bylo málo, tak ještě jídlo

Cuketka.jpg

Inkedfingers.jpg

  • Komeda: fotí v Soulu osobitým retrostylem. Má ještě účet Slow_walking (2)
  • 02q: rybí oko a přehnaný efekt HDR se možná brzy přejí, ale za podívání stojí
  • PerfectStorm: portréty a experimenty, už bohužel není aktivní

Perfectstorm.jpg

  • Alanisko: miluje efekt Earlybird a fotí převážně v Irsku
  • Nosebear: siluety, rozostření a mlha

Nosebear.jpg

  • Jamie Oliver: kuchař a celebrita, do které byste možná neřekli, jak umí fotit
  • Jesuszmc: letadla a minimalismus

Jesuszmc.jpg

Nialloleary.jpg

  • Ash_ldn: londýnský módní fotograf a jeho černobílé snímky

Ash_ldn.jpg

  • Marekl: nebudu se skrývat, jsem tam taky

Že nahoře zaznělo něco o modelkách? Vyzkoušejte například Esmeraldaa, K-tina, Kenzas. Asi největší celebritou na Instagramu je pak Justin Bieber, kterého aktuálně sleduje už přes milion lidí a je autorem nejoblíbenější fotografie na Instagramu

Esmeraldaa.jpg
Justinbieber.jpg

Aktualizováno 3. dubna 2012: Za několik měsíců od vzniku tohoto článku jsem na Instagramu objevil několik dalších inspirativních uživatelů. Přidal jsem je k profilu uživatele Vyber:

Tip: Inspiraci najdete také na blogu Instagramu. Provozovatele sledujte také na Facebooku nebo na Twitteru, vyhlašují tam mimo jiné tematické fotoakce.

Otevřený Instagram

Protože Instagram uvolnil své API, mohla pro něj vzniknout řada nadstaveb. Každý si asi oblíbí ty, které si najde sám, pro inspiraci ale doporučuji:

  • Gramfeed: Aktuálně můj nejoblíbenější web pro prohlížení instagramových fotek. Využívám ho také u odkazů na doporučené uživatele.
  • Ink361.com: Webová galerie napojená na Instagram. Poslední dobou se ale snaží příliš propagovat placený přístup, což trochu obtěžuje.
  • Statigr.am: Webová galerie spojená s generováním statistik k vlastním fotkám.
  • Web.stagram.com: Další webová galerie
  • Instagallery (2 dolary): aplikace pro iPhone a iPad určená k pohodlnějšímu prohlížení a vyhledávání. Zejména na tabletu je vynikající.

Vyzkoušejte Instagram. Je to trochu jiná sociální síť než ostatní, nenajdete tam možná žádné známé, ale jestli s mobilem rádi fotíte, bude se vám tam líbit.

Určitě si přečtěte

Články odjinud