DIGIarena.e15.cz

Instax Wide 210 – fotografie opravdu snadno a rychle

Slavná éra Polaroidu již má to nejlepší za sebou, to ale neznamená, že byste si instantní fotografii nemohli užít i dnes. Fujifilm totiž nabízí řadu fotoaparátů, které pracují velmi podobně, jako Polaroid.

Mladší generace si instantní fotografii spojuje s Instagramem, ten s ní má společného ale velmi málo. Instantní fotografie totiž vznikla už v polovině minulého století a největší boom zažívala v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Vyznačovala se hlavně čtvercovým formátem a bílým rámečkem – to v novodobých dějinách zpopularizoval ve svých začátcích právě Instagram, který však i od tohoto již upustil.

Software

Novinky v Instagramu: Obdélník povolen!

Instantní fotoaparát Instax Wide 210 je fotoaparát vhodný pro běžné uživatele, a to díky jednoduchému ovládání a velké mechanické odolnosti. Téměř celý je vyveden z plastových komponent a jeho cena je na hranici 2 000 Kč. Proto je také dostupný téměř každému. Více než fotoaparát vás však bude stát jeho provoz, čímž nemyslím čtyři tužkové baterie nutné pro jeho napájení. Ty vám totiž vydrží na vyfotografování až sta snímků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FujiFilm Instax Wide 210 klame tělem, jedná se však o docela robustní zařízení

To, co vás vyjde draho, jsou samotné fotky. Kouzlo instantní fotografie je totiž v tom, že vyfotografovaná scéna se vám ihned vytiskne. Do zařízení nedáváte žádný film, zařízení nemá ani žádnou digitální paměť. Dáváte do něho kazety s fotopapírem, jehož světlocitlivá vrstva ihned zaznamenává obraz, procházející objektivem.

Má to své kouzlo, kdy vám během pár sekund vyjede z fotoaparátu hotový snímek. Ten se následně zhruba tři minuty vybarvuje, po dalších pěti minutách pak má už finální podobu. Záleží na světle a okolní teplotě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výměna kazet je otázkou několika málo vteřin

Negativum celého konceptu je pak jasné. V dnešní době, kdy je člověk zvyklý mít vše archivované, nedrží v ruce nic jiného, než jediný originál. Scénu nelze opakovat, nelze ji opětovně vyvolat, nelze ji zálohovat. Stejně tak jako před érou digitálních fotoaparátů musíte rozvažovat, co budete fotit, i když zde nemáte ani ten negativ. Přitom musíte ještě uvažovat, zda se scéna na podobný styl fotografie vůbec hodí, protože specifické barvy a bílý rámeček dob minulých zůstal (naštěstí?) zachován.

Kompaktní fotoaparáty | Fujifilm | Technologie | Instantní fotografie

Fujifilm Instax – novodobý polaroid? (test)

Instantní fotografie se po letech odmlky opět dostává ke slovu, a to hned několikerou měrou. Krom fotoaparátů jsou na trhu také kapesní tiskárny, které vyrobí snímek stejně rychle a navíc z jakéhokoliv zdroje.

Velikosti fotografií z Instaxu Wide 200 jsou o rozměru 62×99 mm co se obrazu týče, celkový snímek i s rámečkem je pak o velikosti 86×108 mm. Velkou oblíbenost tento aparát získal na svatebních oslavách, rodinných sešlostech, firemních party a třeba růžných reklamních kampaních. Na uměleckou notu vám příliš nezahraje, pokud přesně nevíte, co od něho chcete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z drážky nahoře přístroje vám ihned po stisku spouště vyjede snímek

Pokud vám zařízení dle produktových fotografií přijde kompaktní, pak vězte, že se jedná o řádně robustní kousek, který se pronese. Rozměry 95×178×117 mm se dají rovnat mnohým zrcadlovkám a váhu 650 g bez baterií rozhodně pocítíte. Na těle fotoaparátu najdete jen minimální množství ovládacích prvků, což jej právě umožňuje používat všem, i dětem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládacích prvků je na fotoaparátu pomálu. A je to dobře.

Na zadní straně najdete pouze dvířka na vkládání kazety s deseti snímky. Špatně ji rozhodně nedáte – jak ve fotoaparátu, tak na kazetě je symbol, který značí správné polohování. Vlevo se pak nachází hodně vyosený hledáček, který může scénu trochu zkreslovat. Párkrát se mi stalo, že ač jsem koukal přímo, ne vše se na snímek vešlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškeré nastavení je otázkou třech tlačítek. To aktuální vidíte na displeji nad nimi.

Fotografie po exponování vyjíždějí z horní drážky. Na pravé straně se nachází prostor pro tužkové baterie AA, otvor pro popruh a vepředu spoušť. Na straně levé jsou vyjma druhé části nutné k upevnění popruhu veškeré ovládací prvky a miniaturní displej. Vidíte na něm počet zbývajících snímků, jaký režim máte aktivní (makro, normální) a také informace o nastavení expozice (světlá, normální, tmavá). Vše se ovládá tlačítky pod ním. Spodní strana neobsahuje zhola nic, stativový závit chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadají snímky z fotoaparátu FujiFilm Instax Wide 210

Pokud si nejste jisti, zda potenciálu instantní fotografie využijete, můžete si zařízení jen půjčit a zaplatíte pouze za vyfocené kazety se snímky. Na stránkách HOMOBOT navíc můžete vybírat i mezi více typy fotoaparátů a nakoupíte zde jak samotné kazety, tak i případné žertovné rekvizity či alba na snímky. Této služby jsem při pořádání svatebního večírku využil osobně a mohu ji doporučit stejně tak, jako všichni ostatní přítomní. Kazety se snímky jsou sice dražší, ta zábava a vzpomínky jsou ale k nezaplacení.

Plusy

 • Jednoduchost ovládání
 • Cena aparátu

Mínusy

 • Rozměry a váha
 • Cena kazet se snímky

Technické parametry:

 • Ostření: blízko 0,9–3 m; normální 3 m – nekonečno
 • Automaticky nastavitelná rychlost závěrky: 1/64–1/200 sec.
 • Možnost nastavení: světlejší / tmavší foto +/- 2/3EV
 • Dosah blesku: 0,9 až 3 m
 • Napájení: 4× AA/cca 10 balíčků filmů
 • Rozměry: 95 × 178 × 117 mm (v × š × h)
 • Hmotnost: 650 g bez baterií

Cena:

Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Kvalita fotomateriálu Instaxů je velmi špičk… Honza 30. 11. 2015, 12:40
No jak ze své zkušenosti tak i nejen z mé zk… Honza 30. 11. 2015, 12:37
No že tento model je starší to sice pravda j… Honza 30. 11. 2015, 12:35
Životnost už je dneska slušná, a i když je t… Sakini 26. 11. 2015, 19:06
tak to čumim :-O ...dík za zajímavé info. ..… Jirka 26. 11. 2015, 15:30

Další podobné články

Pixlplay: pouzdro, které promění starý mobil v dětský fotoaparát

Pixlplay: pouzdro, které promění starý mobil v dětský fotoaparát

Staré rčení praví: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A to platí i pro fotografování. Projekt Pixlplay zprostředkuje zážitek fotografování i malým dětem, bezpečně a hravě…

Dočkáme se Sony A9? A čím překvapí?

Dočkáme se Sony A9? A čím překvapí?

Panasonic připravil pro zájemce o model GH5 speciální nabídku

Panasonic připravil pro zájemce o model GH5 speciální nabídku

Přinese Nikon D5700 zásadní inovace nebo bude jen „další“ zrcadlovkou?

Přinese Nikon D5700 zásadní inovace nebo bude jen „další“ zrcadlovkou?

Trh zrcadlovek nijak zásadně neroste a u některých značek spíše klesají tržní podíly, než aby tomu bylo naopak. To je také jedním z důvodů, proč by se měli výrobci snažit své uživatele zaujmout něčím novým.

Yongnuo YN 85 mm F1,8 je tu

Yongnuo YN 85 mm F1,8 je tu

Nissin Air10s – bezdrátový odpalovač

Nissin Air10s – bezdrátový odpalovač

Canon představil další model systémového kompaktu: Canon EOS M6

Canon představil další model systémového kompaktu: Canon EOS M6

Canon se do produkce systémových kompaktů pustil opravdu s vervou. Neuplynulo ani půl roku od ohlášení modelu EOS M5 a už tu máme další „bezzrcátko“ s APS-C snímačem… Na co se můžeme u Canonu EOS M6 těšit?

Canon oznámil dvě nové APS-C zrcadlovky: EOS 800D a EOS 77D

Canon oznámil dvě nové APS-C zrcadlovky: EOS 800D a EOS 77D

Canon rozšířil řadu zrcadlovek určených pro začínající a pokročilejší fotografy. Novinkami jsou vylepšený autofokus, výkonnější procesor a rozšířené možnosti bezdrátové konektivity přes Bluetooth.