Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

S focením lidí to není úplně snadné, je potřeba respektovat práva fotografovaných. Poradíme vám, co si můžete dovolit.

Dokud se vám v hledáčku neobjeví lidé, je to s focením v podstatě docela snadné. Jakmile však začnete fotit portréty nebo třeba i jen náhodné kolemjdoucí, situace se komplikuje.

Fotit lidi není jen tak

Ochrana osobnosti je zakotvena už v Listině základních práv a svobod a blíže je upřesněna v občanském zákoníku. Chráněny jsou hodnoty jako lidská důstojnost, soukromí a projevy osobní povahy fyzických osob.

Dále z občanského zákoníku plyne, že fotografie osob smí být pořízeny nebo použity pouze se souhlasem fotografované osoby. Není tedy potřeba čekat, až člověk vysloví nesouhlas se svým fotografováním nebo s užitím své fotky – bez jeho souhlasu zásadně (tj. s výjimkami) nelze takový snímek pořídit vůbec.

shutterstock_82783156.jpg
Při focení lidí je třeba respektovat práva fotografovaných

Kromě použití obrazových snímků k úředním účelům na základě zákona se souhlas nevyžaduje také např. pro umělecké účely nebo pro zpravodajství; ani to však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

U portrétových fotografií zpravidla není problém vše řádně domluvit, komplikovanější je to v případě hromadných akcích, fotografování přeplněných náměstí apod. Vzhledem k tomu, že v některých situacích je fakticky nemožné opatřit si souhlas fotografovaných osob, lze vycházet z předpokladu, že fotíte pro umělecké či zpravodajské účely, a najde-li se někdo, kdo s fotografováním nebo pozdějším zveřejněním fotografie bude mít problém, budete to teprve řešit.

Jak se lze bránit

Pokud došlo k narušení práva na ochranu osobnosti, třeba zveřejněním fotografie, ke kterému osoba na snímku nedala souhlas, připadá v úvahu několik možností, jak se bránit. Předně se lze dožadovat upuštění od takového konání, v tomto případě kupříkladu odstranění fotografie zveřejněné na internetu. Jde však také požadovat přiměřené zadostiučinění, a v případě, kdy byla snížena důstojnost osoby, také dokonce náhrada nemajetkové újmy, a to v penězích.

 
Jestliže sami fotografujete osoby, uděláte nejlépe, sjednáte-li si s modely tzv. model release
 

Najdete-li se na fotce někde na internetu, kontaktujte s požadavkem o odstranění fotografie provozovatele webu, případně toho, kdo vaši fotku vystavil. Nepomůže-li to, zkuste totéž prostřednictvím advokáta, nejlépe doporučeným dopisem. Pokud ani tak nedosáhnete svého, nezbude než se obrátit na soud.

Poněkud komplikovanější je zveřejnění takové fotografie třeba v tisku nebo na plakátech, tam je rozhodně na místě chtít přiměřené zadostiučinění, např. omluvu – požadavek na finanční kompenzaci již budete muset uplatnit u soudu.

Model release

Jestliže sami fotografujete osoby, uděláte nejlépe, sjednáte-li si s modely tzv. model release. Jde o smlouvu, kterou vám fotografovaná osoba udělí souhlas s určitým používáním fotografií, na kterých je zachycena. Pokud navíc chcete fotografie prodat fotobance, zpravidla bude jedním z požadavků, abyste měli model release s modelem uzavřený (nezapomeňte si ve smlouvě zajistit souhlas s prodejem fotografií fotobance).

 
Chráněny jsou hodnoty jako lidská důstojnost, soukromí a projevy osobní povahy fyzických osob
 

V model release se snažte pamatovat na vše, co se daných fotografií bude týkat. Sjednejte si možnost nafocené snímky retušovat a upravovat, zajistěte si souhlas modelu se zveřejněním fotografií, s jejich konkrétním použitím, dobu, na kterou je souhlas udělen (případně jeho neomezené trvání), odměnu pro model atd.

V model release si můžete dohodnout např. i to, že fotografie bude použita výhradně na předvolební plakáty Strany přátel piva pro všechny volby konané v roce 2013, že model fotografie nijak použít nesmí atd. Pamatujte, že jde o ujednání, jehož obsah záleží jen na vás a na modelu, vytvořte jej tedy tak, aby plně vyhovoval potřebám vás obou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud