Jak na fotografie mléčné dráhy při světelném smogu

Jak na fotografie mléčné dráhy při světelném smogu

Mléčná dráha je vděčný objekt pro fotografování, pokud se chcete začít věnovat astrofotografii. Samotné pořízení snímku však není zcela jednoduché, zvláště v oblastech se silným osvětlením

Fotografování noční oblohy a především mléčné dráhy vyžaduje pokud možno místo s co nejnižším množstvím tzv. světelného znečištění, tedy rušivého osvětlení z měst. Co když ale takové místo nemáme k dispozici?

Některé to možná překvapí, avšak i tak lze pořídit poměrně zajímavé snímky mléčné dráhy. Astrofotograf Ian Norman v následujícím videu radí, jak na to, a ukazuje, že rozhodně nejde o nic nemožného.

Nejdůležitější zásadou při fotografování mléčné dráhy v silně osvětlených oblastech je způsob exponování snímků. Jde o tzv. „exponování vpravo“, laicky řečeno snaha posunout histogram co nejvíce vpravo, čímž dojde k zachycení velkého množství informací o scéně. S takovou fotkou lze poté mnohem více manipulovat, v porovnání s tím, když exponujeme klasicky na střed. Jen je potřeba dát si pozor na přepaly.

foto.jpg mapa.jpg
Fotografie pořízená na místě s velkým množstvím světelného znečištění

Norman doporučuje nastavit čas na 30 s, citlivost na ISO 6400 a použít objektiv se světelností F2,8 otevřený na plnou clonu. Kombinaci nižší citlivosti a delšího času nedoporučuje z důvodu většího šumu, jak je ukázáno na videu. A nakonec samozřejmě nesmíme zapomenout fotit do formátu RAW.

Pak už stačí jen fotografii otevřít v prakticky libovolném RAW editoru, opravit vyvážení bílé, zvýšit co nejvíce kontrast, snížit úroveň expozice a případně si pohrát s křivkami pro další zvýšení hodnoty kontrastu. Hvězdy i mléčná dráha těmito úpravami dobře vyniknou a i ve světelně znečištěných oblastech tak není jejich zaznamenání nemožné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud