13
Fotogalerie

Jak pracovat s kalibrační sondou

Aby byly barvy na monitoru při úpravě fotografií správné, je potřeba zkalibrovat monitor. Jak na to?

Stalo se vám někdy, že by fotografie, které jste upravili na počítači doma, byly na jiném monitoru – třeba v práci nebo u kamaráda – barevně či tonálně odlišné? Na vině je bezpochyby odlišné zobrazovací zařízení, které může (a také často má) barvy a kontrast mírně posunuté od hodnot monitoru, na který jste zvyklí.

Věřit tomu, že barvy, které zobrazuje váš monitor nebo tiskárna, jsou stoprocentně věrné realitě, by bylo bláhové. Lidské oko v kombinaci s mozkem je totiž zrádné a i barevný nádech do modré či červené se může jevit jako čistě bílá. Mozek totiž předpokládá, že například bílý papír na fotce či okno programu, které má bílý podklad, jsou prostě bílé a jistý posun barev kompenzuje. Rozdíl poznáte třeba až po připojení dalšího externího monitoru, na kterém bude bílá vypadat odlišně.

IMGP4941.jpg IMGP4945.jpg

Nejen ruční úprava

Jak ale takovou vadu opravit? Předně, většina stolních monitorů má ovládací prvky, kterými můžete ovlivnit jas, kontrast a i odstín RGB barev, tedy přidat například červenou či ubrat modrou, je-li to třeba. Monitory notebooků však tyto nástroje nemají, a jste tak odkázáni na tovární nastavení. Pochopitelně seriózní práce grafika nepředpokládá úpravu fotek či grafických návrhů na monitoru notebooku, ale na externím kvalitním LCD či CRT, které však není snadné kalibrovat pouhým zrakem.

IMGP4927.jpg
Kalibrační sonda není nijak rozměrná, a pokud bude třeba, pak ji snadno přenesete.

Sofistikovanější postup, jak monitor kalibrovat, barevně a tonálně vyladit, nabízí kalibrační sondy – hardwarové zařízení, které se připojuje pomocí USB rozhraní k počítači a následně své senzory namíří na monitor počítače. My jsme použili kalibrační sondu Spyder 3 Pro, která existuje ještě v nižší nebo vyšší verzi – Express, resp. Elite.

IMGP4921.jpg 
Sondu připevněnou ve stojánku využijete při zapnutém nastavení Ambient Light, při němž sonda přizpůsobuje podání barev na monitoru okolnímu osvětlení.

Čas na kávu

Postup kalibrace probíhá automaticky, resp. poloautomaticky – na vás zůstane pouze nainstalování dodávaného softwaru a následný výběr monitoru, který chcete zkalibrovat, tedy v případě, že pracujete s více monitory. Ten by měl být v provozu alespoň třicet minut před začátkem akce. Program se vás zeptá, zda použít detekovaný barevný profil a gammu na vstupu, což můžete klidně potvrdit. Následně dle návodu namíříte senzory sondy na monitor a počkáte, až program vše dokončí. Celá procedura zabere několik (s instalací desítek) minut. Na jejím konci si můžete změny po kalibraci uložit jako ICC profil (barevná charakteristika konkrétního zařízení) daného monitoru.

IMGP4916.jpg IMGP4917.jpg
Ke zkalibrování LCD monitorů notebooků se používá stojánek (dodávaný spolu se sondou), na jehož spodní části naleznete stativový závit. Stojánek se pak se sondou umístí do vzdálenosti třiceti centimetrů od monitoru, nejlépe na stativ.

Na monitoru, který jsme testovali, byly původně téměř neznatelně barvy posunuty do červena. Po kalibraci však subjektivně barvy byly pro změnu do zelena. Opakovaná kalibrace ale vše vyladila téměř dokonale. Navíc monitor dosáhl výrazně lepšího podání kontrastu, kdy se zjemnil přechod ve stínech.

IMGP4939.jpg 
Ke kalibraci především externích monitorů využijete gumové úchytky,
 která se připevňuje přímo na monitor.

To, jestli sondu pořídit, či nikoli, je otázka toho, zda pracujete s grafikou nebo fotografií neustále. Pokud je fotoeditace vaším denním chlebem, pak se dřív nebo později s kalibrační sondou setkáte. Barevně vyladěné fotografie jsou tou správnou vizitkou.

Kalibrujeme monitor

nastaveni.png

Pro precizní práci je třeba kalibrovat monitor nejen jednou, kdy by pořízení kalibrační sondy v ceně několika tisíc korun dávalo pramalý smysl, ale opakovaně. V nastavení programu pro kalibraci, dodávaného spolu se sondou, si tak kromě výběru sondy můžete navolit, jak často chcete být vyzváni k opakované kalibraci svého monitoru.

namirit_1.png namirit_2.png

Způsob měření barev a intenzity světla z monitoru nabízí sonda dvojí – buďto postavit ji na stativ do vzdálenosti třiceti centimetrů, nebo připevnit přímo na monitor. Pouze první z těchto způsobů jsme však mohli použít na monitor přenosného počítače, druhý totiž při kalibraci LCD nebyl dostupný.

po_kalibraci.png 

Po zkalibrování se zobrazí sada barevných a černobílých fotografií (na obrázku pouze výřez z nich), které si můžete přiblížit a postupně procházet, a pomocí tlačítka Switch lze zobrazit stav monitoru před a po kalibraci. Sami tak budete vědět přesně, jak moc byly barvy a tonalita monitoru kalibrací ovlivněny.

monitor.png 

U externích monitorů si kalibrační software vyžádá informace o tom, o jaký monitor se jedná (LCD, CRT či projektor) a která nastavení můžete měnit přímo ručně, například kontrast, zadní osvětlení monitoru, teplotu v kelvinech či hodnoty RGB složek.

zpetne.png 

V nastavení monitoru se vám po skončení kalibrace uloží ICC profil – v našem příkladu jsme jej nazvali kalibrace_spyder3pro – vytvořený sondou jako výchozí. Kdykoli se můžete vrátit k původnímu (sRGB) profilu. Změna se projeví po restartování počítače.

Celý proces kalibrace je otázkou několika málo minut – nijak výrazně vás tedy nezdrží od samotné práce

Technické parametry

  • Operační systém Windows 2000, XP, Vista, 7, Mac OS X (10.4 a vyšší)
  • Paměťové nárokyminimálně 128 MB RAM, 100 MB na disku
  • Rozlišení monitoru minimálně 1 024 × 768
  • Cena 4 000 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud