Jak vybírat digitální fotoaparát?

Jak vybírat digitální fotoaparát?

Zoom ani megapixely nejsou všechno! Přinášíme vám stručný přehled parametrů, na které se soustředit při koupi digitálu.

Po přečtení první části našeho vánočního miniseriálu už byste měli mít jasnější představu, jaký typ digitálu koupit. Nyní se podíváme, na co je důležité se při výběru soustředit. Primárním a asi zásadním kritériem pro volbu fotoaparátu bude pro většinu z vás rozlišení snímacího čipu. Tady buďte velice obezřetní a nenechte se zlákat marketingovými tahy výrobců, kteří nabízejí kompakty za úžasně nízkou cenu s rozlišením 8 Mpx až 12 Mpx.

Rozlišení

Ve valné většině nebudete tisknout fotografie větší jak 10 × 15 cm, na tyto fotografie vám bohatě stačí třímegapixelový přístroj. Uvažujme však racionálně, občas budete potřebovat udělat výřez ze snímku, někdy si zase necháte vyrobit fotografii větší velikosti např. A4. Z těchto důvodů je dobré mít nějako rezervu, aby výsledné snímky nebyly „kostičkované“.

Ideálním rozlišením pro amatérské použití je podle mého názoru 5 až 6 Mpx. Toto rozlišení vám nabídne dostatečnou rezervu pro případné úpravy a experimenty se snímky. Snižuje se také částečně míra digitálního šumu, způsobená velkým množstvím snímacích bodů na malé ploše. Díky tomu lze využít i vyšších citlivostí a fotografovat při horších světelných podmínkách. Pravdou ale je, že digitál s obdobným rozlišením v současné nabídce výrobců prakticky nenajdete. Aktuální nabídka digitálů je řádově o dva až tři megapixely vyšší, tj. rozlišení u většiny modelů se pohybuje v rozmezí 7–10 Mpx. Samozřejmě se najdou i fotoaparáty s vyšším rozlišením, typické je to u zrcadlovek, avšak i pokročilé kompakty jsou na tom podobně.

CCD.jpg
CCD snímač v plné kráse

Opomíjeným parametrem při výběru digitálu bývá velikost snímače, zde většinou platí jednoduch pravidlo: čím větší, tím lepší. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma fotoaparáty se stejným rozlišením a jeden z nich bude mát větší snímač (např. 1/1,8") a druhý naopak menší snímač (např. 1/2,5") sáhněte raději po tom prvním. Při stejním rozlišení totiž budou mít světlocitlivé buňky na větším snímači větší průměr, což by se mělo pozitivně projevit na obrazové kvalitě, především na míře šumu.

Pokud budete fotit na vysokou citlivost (řádově ISO 400 a více) neděste se když bude na fotografii vidět barevný digitální šum a hranová neostrost, při zmenšení na formát 10 × 15 cm, nebude tak patrný. Pokud budete tisknout na větší formát, tak nezapomínejte, že se na fotografii budete dívat z větší dálky a šum tudíž nebude tak moc patrný. Více o snímačích, jejich rozlišení a vlivu na velikost výtisku se můžete dočíst v našich starších článcích – Přemegapixelováno, a Má honba výrobců za co největším počtem megapixelů ještě smysl? nebo Kdo nešumí s námi, šumí proti nám.

Objektiv

I když máte v digitálu sebelepší snímač s X Mpx, pokud používáte nekvalitní optiku, tak budou výsledky vždy špatné. Kvalitu objektivu si před nákupem těžko ověříte, protože málokterý prodejce vás nechá prohlédnout snímky v počítači. Proto je dobré porozhlédnou se po internetu a najít testy uvažovaných digitálů, kde jsou většinou testovací fotografie. Problémem většiny digitálů je chromatická vada, která se projevuje fialovými konturami na kontrastních hranách objektů (střecha domu proti šedé obloze) – pokud je příliš výrazná, působí rušivě. Jednoduché pravidlo je, že při 100% zvětšení byste ji neměli na první pohled spatřit.

chroma.jpg
max. velikost

Typická ukázka chromatické vady, všimněte si fialových a zelených kontur ve větvích stromu

Důležitým údajem je také světelnost objektivu, která se udává ve formátu FX–Y, číslo X značí kolik světla projde objektivem na krátkém ohnisku, číslo Y pak informuje o dlouhém ohnisku. Čím je číslo menší (např. F2,8), tím je objektiv světelnější a bude dosahovat lepších výsledků při nižším osvětlení. U zoomových objektivů bývá světelnost od F2,8–3,1 (vynikající hodnota) až po F4–8 (podprůměrná hodnota).

Rozsah ohnisek je také důležitým kritériem při výběru, nejčastěji se setkáte s trojnásobným zoomem o rozsahu 35–105 mm. Pokud je první číslo menší, znamená to, že fotoaparát má více širokoúhlý objektiv, to vám umožní vměstnat do záběru více objektů – například celý stůl při rodinné oslavě. Pokud je číslo vyšší, pak objektiv zabere menší část scény (ze stejného stanoviště) – nezaberete již celý stůl, ale například jen jeho střed.

objektiv.jpg
Extrémně širokoúhlý zoom s rozsahem ohnisek 16–35 mm, navíc při velmi dobré světelnosti F2,8

Pozor si také dejte na marketingové tahy v podobě digitálního zoomu – ten funguje jako zvětšování výřezu snímané scény, kvalita obrazu je tudíž mnohem nižší. Dobrá rada zní: digitální zoom nepoužívejte.

Rychlost snímání

Rychlost je dalším kritériem, které by vás mělo zajímat. Ve většině situací budete asi fotografovat momentky, v tom případě si nemůžete dovolit, aby digitál zaostřoval několik sekund, nebo aby exponoval několik sekund po stisku spouště. V současnosti je situace mnohem lepší, než tomu bylo před lety a prakticky všechny fotoaparáty nemají s rychlostí problém.

Oproti jiným vlastnostem lze tyto dvě vyzkoušet přímo v místě prodeje, vezměte si fotoaparát do ruky a na zkoušku vyfoťte několik snímků, a to na dlouhém i krátkém ohnisku objektivu (u dlouhého ohniska bude ostření pravděpodobně trvat o něco déle, kvůli horší světelnosti objektivu). Sami pak můžete posoudit jaké jsou schopnosti fotoaparátu. Od věci není ani zkouška focení s bleskem případně ostření v šeru.

Při zkoušení zkuste, jak rychle fotoaparát exponuje po úplném stisku spouště (bez namáčknutí), v tomto případě se můžete se zpožděním setkat, neboť digitál musí zaostřit. Pokud však namáčknete spoušť, fotoaparát zaostří a teprve potom exponujete, nemělo by být zpoždění expozice žádné.

serie.jpg
Při rychlém ostření a aktivaci sériového snímání, můžete dosáhnout podobných výsledků :-)

Když už budete v obchodě, tak si pořádně osahejte fotoaparáty, o kterých uvažujete (tuto radu najdete prakticky ve všech diskuzích o výběru fotoaparátu). Ačkoliv vám digitál vyhovuje papírově, pocit z jeho držení může být úplně jiný a naopak.

Některé fotoaparáty nabízejí i různé zlepšováky pro lepší záznam snímku, mezi ně patří například stabilizace obrazu. Ta může být optická nebo elektronická. Optická stabilizace má prokazatelný účinek, můžete fotografovat při delších časech a vyhnete se neostrým snímkům. Naopak elektronická stabilizace je nejčastěji založena na zvyšování citlivosti snímače – s tím však roste i míra šumu a kvalita obrazu klesá.

Nejen digitálem živ je člověk

Při koupi digitálu nezapomínejte na to, že konečná cena nebude stejná jako cena fotoaparátu. Pokud pořizujete nový digitál, pak počítejte s tím, že budete muset koupit paměťovou kartu, alespoň malou fotobrašnu nebo pouzdro na digitál, no a pokud nemá fotoaparát speciální akumulátor,tak vás čekají i výdaje za nabíjecí akumulátory a nabíječku. Podstatnou věc, kterou doporučuji zakoupit také, je čistící hadřík, po prvním dni zkoumání nového digitálu se jistě na objektivu objeví nejeden otisk prstu.

Pokud se budete věnovat fotografování vážněji, tak přijdou další a další položky – karta s větší kapacitou, stativ, UV filtr, předsádka, externí blesk apod.

Nemáte-li stále jasno, kterýže fotoaparát koupit, pak nezbývá než se na několik hodin ponořit do brouzdání po internetu a hledání recenzí. Doporučuji také vydat se na obhlídku do fotoobchodů a oťuknout terén. Tvařte se, že vůbec nemáte potuchy jak digitál funguje, pokud vám prodavač bude tvrdit, že musíte mít právě poslední model digitálu s rozlišením 12 Mpx, tak poděkujte a jděte nakupovat jinam. Pokud se vás však zeptá, co od digitálu očekáváte, co s ním budete fotit, kolik do něj chcete investovat a nabídne vám na výběr dva až tři modely, tak jste na správném místě.

Obecně je také lepší kupovat fotoaparáty tradičních značek, které mají s jejich výrobou zkušenosti. Dalším důvodem pro je kvalitní záruční i pozáruční servis a ve většině případů i kvalitnější zpracování.

Jak vybírat digitál (shrnutí)

  • ujasněte si, co a jak budete fotografovat
  • popřemýšlejte o využitelném rozlišení snímače (má smysl 10 Mpx?)
  • zaměřte se na rozsah a světelnost objektivu (má smysl 12× zoom)
  • pročtěte si recenze na internetu a v časopisech – hledejte testovací fotografie
  • osahejte si digitál v prodejně
  • vyzkoušejte rychlost ostření a spouště
  • nezapomeňte koupit základní příslušenství
  • těšte se z nové hračky a foťte!!!

V příští části si již představíme konkrétní tipy na koupi digitálu. Předchozí část miniseriálu najdete zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud