9
Fotogalerie

Jak vybrat toho pravého svatebního fotografa

Svatební fotografie je často podceňovaným žánrem, na který si hrdě troufne i mnoho nezkušených amatérů. Taková cesta je však často cestou do pekla. Jak se zorientovat v nabídce profesionálů?

Pokud jste se rozhodli vybrat svatebního fotografa, znamená to, že jste upustili od myšlenky, že vám svatbu nafotí kamarád nebo strýček, který se svatební fotografií zkušenost nemá. To je první krok správným směrem.

Ano, může to být znatelná část svatebního rozpočtu. Ano, bude se vám to líbit a budete spokojeni!

Pokud jste se tedy rozhodli pro investici do vzpomínek, pokusím se shrnout to zásadní, co by vám mělo s výběrem dobrého svatebního fotografa pomoci. Vedle obecných doporučení budu psát také o tom, jak to praktikuji já, jako fotograf.

Styl 

Dobrý fotograf se pozná podle rukopisu. Má svůj styl, svůj pohled, svůj způsob vyjadřování. Pokud bude každá svatba v portfoliu jiná, je něco špatně. Ne proto, že by to fotograf nezvládnul, ale proto, že nevíte, co vám vlastně odevzdá.

A to nejdůležitější je, abyste právě vy byli zadobře se stylem fotografa, který vás zaujal. Někdo je víc reportážní, někdo více módní, jiný spíše tradiční. Prolétnout v rychlosti portfolio by nemělo trvat dlouho a hned poznáte, co se vám líbí a jak byste chtěli mít výsledek. 

Obecně lze ale dělit svatební fotografii na reportážní a portrétní. Podle mého názoru by tam mělo být obé. Tyto styly by se měly doplňovat a nerušit. Fotografie by vás neměly strhávat k pocitu umělosti. Musí působit přirozeně a nestrojeně. Jinak řečeno na obou těchto stylech by nemělo být poznat, že tam vlastně fotograf byl! Čím více to tak je, tím více bude fotograf lepší a tím pádem i obvykle dražší.

Našli jste fotografa, který vás zaujal? Napište nebo zavolejte a zjistěte si jeho dostupnost pro váš termín svatby a cenu. Pozor, dobrý fotograf může mít obsazeno až rok dopředu!

V poslední době se v našich „lukách“ dává přednost reportáži, která by měla být zachycena kreativním způsobem s důrazem na emoce. Někteří fotografové tvrdí, že to je právě to nosné, ke kterému se budete po letech rádi vracet více, než k aranžované portrétní fotografii.

Příběh

Ucelená svatební reportáž by měla vyprávět příběh. Když se podíváte na kolekci svatebních fotografií, měla by vás provázet od začátku do konce svatebního dne. Neměli byste mít pocit, že něco chybí nebo naopak, že vás něco nudí. Vytvořit takto poutavý a zajímavý příběh je mnohem těžší než předat 600 fotografií. (Mimochodem, pokud vám toto někdo nabídne, buďte velmi obezřetní.)

180_9880_2048pix.jpg
Ručně vyráběné fotoalbum může být velkou přidanou hodnotou

Z celého svatebního dne lze udělat poutavý příběh i ze 100 fotografií. To ale neznamená, že dostanete pouze oněch 100 fotografií, vždy tam budou fotografie, které příběh ještě doplní. Celkový počet fotografií je ale velmi individuální. Věřte ale, že i 300 povedených fotografií je víc než dost.

Já počítám povětšinou s 200 fotografiemi z celodenního fotografování. Je to dáno i tím, že vytvářím ručně lepené album, kam se právě vejde přibližně 200 fotografií. Vedle těchto fotografií doplňuje příběh dalších 100-200 fotografií předávaných v elektronické podobě.

4325-7D-009_2048pix.jpg
Více o fotoalabu najdete na blogu

Fotograf – člověk

Fotografa budete mít na svatbě! Bude vás doprovázet celý váš den a to třeba i v okamžiku, kdy se budete oblékat do svatebních šatů. Fotograf, kterého jste si vybrali, vám musí sedět jako člověk, měli byste být „na jedné vlně“. Na zjištění této zkušenosti, máte dvě možnosti. První je zkušenost někoho, koho znáte a kdo má osobní zkušenost právě s fotografem, o kterého máte zájem. Druhou možností je předsvatební schůzka, kterou by vám měl fotograf nabídnout sám!

Tato schůzka má dva hlavní úkoly.

  1. Domluvit se na podrobnostech svatebního dne s ohledem na fotografii. To znamená, projít časový harmonogram. V kolik a kde se začne? Jak dlouho vás bude fotograf doprovázet? Jaká je vaše představa, její sdílení s fotografem. Co byste si přáli a chtěli mít a spousta dalších podrobností, důležitých pro konečný vzhled fotografií. Je to také prostor pro ukázku práce fotografa. (Na schůzku beru ukázkové album, tedy produkt, který nabízím a který je výsledkem.) Závazně si pak potvrdíte termín, popřípadě podepíšete smlouvu. (Zaplatíte zálohu.)
  2. Seznámit se s člověkem a zjistit, jak si sedíte jako lidé. To je bod, který rozhodně nepodceňujte! Znám fotografy, kteří mají výborné fotky, ale lidsky jsou studení jako „psí čumák“. Rozhodně si to užijete s někým, kdo se hned od začátku dne bude smát, bude vám pomáhat a zapadne mezi vás, jako byste se už dlouho znali. Tohle hledejte! S takovým člověkem si užijete spoustu legrace, pomůže vám koordinovat svatební den a ještě vás u toho nafotí. Se spoustou novomanželů jsem zůstal v kontaktu a stali se z nás dobří přátelé.

Pokud by vám fotograf neseděl, není žádná ostuda hledat jiného. Nemějte strach, že byste nenašli a raději odmítněte. Doufám, že stejně tak by se zachoval každý dobrý fotograf „člověk“. Naštěstí se to ale nestává tak často. Za poznámku to ovšem stojí. ;-)

Asistent

Řada fotografů řeší svatební fotografii s asistentem. Asistent pomáhá na místě nejen s koordinací svatebního dne, přeci jen už má řadu zkušeností, ale je velmi dobrou pomocí právě při fotografování. Asistent pomáhá udržet každý detail pod kontrolou. Aby šaty byly hezky narovnané, aby vlasy byly učesané a nikde nic nezasahovalo do záběru, co tam být nemá.

0276_2048pix.jpg

Je tu spousta drobností, které se velmi špatně dají ohlídat s jedním okem u hledáčku. Stejně tak je asistent nepostradatelný při pomoci s technickou částí fotografie. Tedy pomoc při svícení, dosvěcování, aranžování, atd.

Důvodem, proč tento bod píšu je spíš informace o tom, že je mnohdy potřeba počítat s dalším člověkem navíc. Nicméně je to velmi přínosná pomoc a velká úspora času.

Technika

Technická stránka by vás teoreticky neměla a nemusel zajímat. Technickou stránkou myslím, co všechno fotograf má, kolik objektivů, blesků, příslušenství.. Vás by měl zajímat výsledek, který by měl odpovídat tomu, co má fotograf v portfoliu. Nicméně je tu jedna otázka, kterou byste fotografovi položit měli a tou je záložní fotoaparát.

Spousta svatebních fotografů má tu odvahu a jde fotit svatební den pouze s jedním přístrojem. Jistě chápete, že stát se může všechno a zatímco rozbitý objektiv se „dá“ nahradit jiným. Tedy při předpokladu, že fotograf nemá pouze jeden objektiv. (Což je častý případ kamarádů a strýčků.)

Tohle je také důvod, proč je svatební fotograf drahý. Musí mít všechno důležité 2×.

Forma odevzdání

Zajímat byste se měli i o způsob a formu, kterou vám fotografie předá. Samozřejmostí by mělo být odevzdání v plném rozlišení. Ne vždy to tak ale je a někteří fotografové si nechávají originál u sebe s tím, že každé další fotografie jsou pak podmíněny objednávkou přes fotografa a znamená to další náklady.

Pokud dostanete fotografie na DVD, počítejte s tím, že čitelnost dat na tomto typu média není věčná. Některé zdroje uvádějí, že už po 3 letech klesá čitelnost. Je tedy nutné si okamžitě vše zálohovat. Velkým bonusem bývá odevzdání fotografií vyvolaných na papíře. Je pravdou, že je to ale nákladné a pracné a tak to většina fotografů nedělá. A když, tak za velký příplatek.

Pro mě  se stává fotografie fotografií až v okamžiku, kdy je na papíře. Zjistíte, že na klasicky vyvolané fotografii najednou vidíte mnohem více věcí a detailů než při prohlížení fotografií na monitoru. Osobně tedy zpracovávám ručně lepené album nebo fotoknihu. Podrobnější článek k albu si můžete přečíst na webu. Celý balíček doplňuji ještě o VideoDVD spustitelné v DVD přehrávači, kde vytvářím velmi emotivní slideshow.

Postprodukce

Ujasněte si s fotografem formu zpracování. Budou fotky jen barevné nebo i černobílé? Jak moc fotograf do fotky zasahuje? Je to čistě reportážní styl, který nepočítá s retuší, nebo chcete základní retuš? Je to opět individuální rukopis a cítění. Nicméně to pro vás může být důležité kritérium výběru, a pokud to některý fotograf nedělá, máte možnost vybrat jiného. Vy jako zákazník objednáváte (za mnohdy vysokou cenu), a proto záleží především na vás, co chcete dostat! Nebojte se říct, co si přejete a jak byste chtěli, aby vaše fotografie vypadaly!

321_176_9636_2048pix.jpg321_176_9636_2048pix-2.jpg
Fotografie před úpravou a po úpravě

Jsem přesvědčený, že základní retuš ke svatební fotografii patří. Je to mnohem náročnější na postprodukci, ale světlo bývá někdy příliš nelichotivé a nedokonalosti, které při běžném kontaktu s člověkem vůbec nevnímáme, na fotografii vystupují a ruší. Na druhou stranu to ale může někomu vadit a proto je nutné se na míře retuše s fotografem domluvit.

308_9549_2048pix.jpg307_169_9549-Edit_2048pix.jpg
Fotografie před úpravou a po úpravě

Vedle základní retuše, kterou nemusí provádět každý fotograf, je expoziční a barevné doladění, které by mělo být u každé fotografie samozřejmostí! Další možností jsou speciální efekty a to především světelné. Různé druhy „looku“, které bývají často módní záležitostí. Pokud máte zájem o takový druh fotografie, zjistěte si, jestli je vůbec vybraný fotograf dělá a jestli si za to neúčtuje něco navíc.

0523_2048pix.jpg146_0523-Edit_2048pix.jpg
Fotografie před úpravou a po úpravě

Úspěšný výběr

Snažil jsem se vybrat to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat při výběru svatebního fotografa. Věřím, že vám to může ušetřit starosti, které by přinesla špatná volba. Fotografie jsou zachycením vzpomínek, myslete na to při výběru fotografa. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud