Jak vyfotit ohňostroj?

Jak vyfotit ohňostroj?

Závěr roku je ve většině velkých měst ve znamení oslav na zemi i na nebi. Někteří z nás by si jistě rádi část atmosféry přinesli domů.

Fotografování ohňostrojů je mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Dobré snímky pořídíte s jednoduchým malým kompaktem i s kvalitní zrcadlovkou. Podmínkou tedy není mít špičkové vybavení. Při fotografování ohňostrojů je hlavním předpokladem úspěchu pevný stativ nebo alespoň stabilní stanoviště pro umístění fotoaparátu.

Pokud se rozhodnete fotografovat ohňostroj, počítejte s tím, že si jej nikdy nevychutnáte v celé kráse, jako když se oddáváte pouze pozorování. Přes hledáček či displej fotoaparátu si sice můžete přitáhnout některé exploze na nebi, celkový pohled však většinou uniká.

Pevná základna

Prvním krokem k úspěchu by měl být výběr vhodného stanoviště. Pokuste se najít místo, kde vás nebude rušit pouliční osvětlení či blikající reklamní poutače. Přihlížejících lidí se pravděpodobně nezbavíte, můžete je však vhodně zakomponovat do snímku, který bude mít hned zcela jinou atmosféru.

Jak již bylo řečeno, stativ je velmi důležitým pomocníkem. Není-li však součástí vaší výbavy, nezoufejte. Místo stativu je možné využít nižší zídky, květináče či jiných částí městké zástavby. Velmi praktickou pomůckou je v těchto případech pytlík naplněný rýží, čočkou či fazolemi, který položíte na zeď a teprve do něj usadíte fotoaparát. Výsledkem je poměrně stabilní a jednoduše tvarovatelný podklad během několika okamžiků.

01.jpg
foto: jiha

Ideální nastavení

Jelikož ohnivá show je dílem několika okamžiků, je dobré mít předem nastavený fotoaparát, aby bylo možné rovnou exponovat, bez nutnosti změny parametrů. Pokud máte fotoaparát s manuálním nastavením expozice, zvolte dlouhý čas – v řádu sekund – a také více zacloňte. Pravděpodobně se však nevyhnete dvěma či třem zkušebním snímkům pro kontrolu správného nastavení.

Příliš dlouhý čas způsobí přezáření hodně světelných částí ohňostroje, výsledkem jsou bílá místa ve středu exploze bez jakékoliv kresby. Naopak příliš krátký čas povede k podexponovaným a nevýrazným snímkům. Clonu volte raději vyšší, čím méně zacloníte, tím světelnější budou jednotlivé paprsky ohňostroje. Vyšší clonové číslo zajistí prokreslení jednotlivých paprsků včetně jejich reálné barevnosti bez přezáření.

S citlivostí snímače pracujte opatrně, jelikož je většinou ohňostroj na černém pozadí nebe, je velmi pravděpodobné, že u vyšších citlivostí bude patrný barevný šum, zvláště jeho modrá složka. Jako maximální hodnotu u kompaktů doporučuji ISO 400, u zrcadlovek pak o jeden expoziční stupeň více, tedy ISO 800.

02.jpg
foto: annoa05

Patří-li váš digitál do skupiny jednouchých automatů, zalistujte v seznamu scénických režimů, u většiny modelů je v nabídce i režim ohňostroj, ve kterém automatika přicloní a nastaví delší expoziční čas. Pokud režim ohňostroj nenajdete, zvolte režim noční krajina či noční portrét. Nutností je vypnutý blesk, v opačném případě nastaví digitál příliš krátký čas pro zachycení světelných paprsků na nebi.

Největším oříškem může být pro kompaktní automaty ostření. Ostřit při explozi je prakticky nemožné, a to kvůli nedostatku světla a také kvůli neustále se měnící scéně. Ideální je přepnout do režimu manuálního ostření a zaostřit na nekonečno. Ne všechny kompakty však manuální ostření umí. V takovém případě je dobré zaostřit na vzdálený objekt (osvětlenou střechu), držet spoušť namáčknutou a v okamžiku exploze domáčknout a exponovat.

Barevnost především

Jelikož u ohňostrojů většinou předem neznáte jejich barevné složení, je vhodné zvolit automatické vyvážení bílé (je-li spolehlivé) nebo vyvážení bílé na denní světlo. Naopak, pokud je ohňostroj laděn do modrých či červených tónů, můžete jejich vyznění ještě podpořit záměrně nevhodně vybraným vyvážením bílé – žárovka, zataženo. O něco lépe jsou na tom majitelé digitálů s možností snímání do RAWu, o výsledné barevnosti rozhodnou až při postprocessingu.

03.jpg
foto: Rozinka

Nebojte se však experimentovat a použít i některé z digitálních barevných filtrů či pořídit pár snímků v odstínech šedé. Fantazii se meze nekladou, zvláště pak při fotografování abstraktních objektů, jakým ohňostroje jistě jsou.

Máte-li vlastní tipy a finty, jak vyfotit ohňostroj, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte a předáte své zkušenosti dalším fotografům.

Určitě si přečtěte

Články odjinud