6
Fotogalerie

Jsou bezzrcadlovky hrozbou pro kompakty nebo zrcadlovky?

Kam se ubírá vývoj pokročilejších fotoaparátů? Nová skupina bezzrcadlovek zamíchala ustálenou kategorizací. Jak konkurují zavedeným DSLR zrcadlovkám? Jaký můžeme očekávat vývoj?

DSLM (digital single lens mirrorless) jsou fotoaparáty s výměnnými objektivy bez zrcadlové konstrukce, která dala jméno klasickým zrcadlovkám. Od kompaktů se liší výměnnými objektivy a od zrcadlovek absencí sklopného zrcátka.

Označují se také jako CSC (Compact System Camera), nebo česky bezzrcadlovka. Bezzrcadlovky se vymezují vůči kompaktům vyšší kvalitou fotografií, univerzálností použití (výměnné objektivy) a flexibilitou při fotografování díky možným způsobům nastavení. Zrcadlovky předčí v menších rozměrech a váze fotoaparátu i objektivů

3.jpg 
Mechanika sklopného zrcátka je důvodem větších rozměrů zrcadlovek.

Rozdíl je v ostření

Systém autofokusu DSLM přístrojů je založen na principu vyhodnocení kontrastu, případně hybridním zaostření. Jsou to pomalejší způsoby, než autofokus založený na fázové detekci, používaný v pokročilých zrcadlovkách. U DSLR (Digital Single Lens Reflex) odráží zrcátko část světla do hledáčku a část propustí na senzor automatického ostření (při focení se sklopí a všechno světlo jde na snímač). To umožňuje zabudování modulu pro autofokus na bázi fázového posunu.

Velikost senzoru DSLM není standardizovaná a výrobci používají různé rozměry. V rámci vymezení vůči zavedeným zrcadlovkám je logické použití menšího snímače, ale většího oproti jednoduchým kompaktům. Toto řešení zajistí dostatečný obrazový výkon a dále přispěje ke kompaktnosti přístroje, který je dán absencí zrcadlové šachty a pentagonálního hranolu.

Nejdále ve standardizaci došli Olympus a Panasonic, kteří sdílejí systém Micro Four Thirds system (micro 4/3) s rozměrem snímače 18 mm × 13,5 mm a bajonetem pro uchycení objektivu, který přibližuje optiku ke snímači na vzdálenost 20 mm. Dva velcí výrobci se spojili a předložili alternativu k hegemonii Nikonu a Canonu v oblasti velmi prodejných APS-C zrcadlovek.

Logickou reakcí bylo nedávné uvedení přístrojů Nikon D600 a Canon 6D. Oba jsou relativně levné, menší a lehčí plnoformátové zrcadlovky, ke kterým je velké množství kvalitních skel. Tudy zřejmě vede cesta, protože kvalita snímků z full frame těchto výrobců je pro bezrcadlovky nedostupná.

Vzhledem ke své konstrukci musí mít DSLM specifické objektivy. Důvodem je fakt, že mají kratší vzdálenost od posledního optického členu k rovině senzoru. To platí i pro Olympus 4/3 systém se zrcátkem a Micro 4/3 (MFT).

Nedostatek objektivů

V současné době disponují dostatečným množstvím objektivů pouze Olympus a Panasonic se svým MFT. Naopak zavedeným značkám (Canon, Nikon) je tento problém těžkým břemenem, protože jejich léta zdokonalované, vysoce kvalitními objektivy jsou v tomto případě nepoužitelné. Podle toho tito dva giganti fotoprůmyslu přistupují ke svým DSLM přístrojům a dokonce mají problém, kam jít dál se zrcadlovkami s APS-C snímačem v sílící konkurenci mirrorless fotoaparátů.

Canon nedávno představil svoji EOS 100D se sloganem „nejmenší zrcadlovka na světě“. Velikost senzoru je APS-C. Motivace je zřejmá, budoucnost neznámá. Spíš si myslím, že Canon motá hrušky s jabkama. Rozměry EOS 100D jsou 117×91×69 mm, hledáček pentamirror (nic moc).

Canon má svůj první, nedávno uvedený mirrorless EOS M bez elektronického hledáčku a k němu dva objektivy s bajonetem EF-M (18-55 mm, F3,5-5,6 se stabilizátorem a palačinku 22 mm F2). To je bída.

Existuje adaptér pro Canon EOS M se snímačem APS-C (22,3 × 14,9 mm), který by měl zpřístupnit stávající optiku EOS, ale s jeho pužitím nepracují všechny systémy naplno a nevýhodou jsou též rozměry a váha objektivů s adaptérem. Objektivy určené pro EOS M jsou menší, než odpovídající pro zrcadlovky. Nutno připočítat i adaptér. Sečtenopodtrženo, než s adaptérem: tak opět zrcadlovku.

1.jpg
Trochu extrém, ale i takto to může vypadat

Nikon má 2 typy mirrorless (s hledáčkem a bez hledáčku) v celkem šesti provedeních systému Nikon 1 a k nim osm objektivů 1 Nikkor. Jejich snímač (CX) má velikost 13,2 × 8,8mm. Je podstatně menší než má konkurence, tudíž jeho obrazový výkon je omezen. Nikon 1V1 a 1V2 mají elektronické hledáčky.

Jak již bylo řečeno, bezzrcadlovky ještě můžeme dělit do dvou skupin. Jedna s elektronickým hledáčkem EVF a druhá bez hledáčku. Některé z přístrojů umožňují doplnění externím EVF nebo optickým hledáčkem.

Když vidím fotografujícího s nataženýma rukama, trochu se leknu, že dotyčný dostal křeče do rukou, čímž chci říci, že jednoznačně preferuji hledáček. Pohled do hledáčku mě izoluje od okolí a cítím jakési propojení s obrazem. Otázkou je kvalita obrazu v hledáčku.

Mirrorles mají EVF (Electronic Viewfinder). Obraz snímaný senzorem je vidět na malém LCD displeji v hledáčku. Za poslední dobu výrobci velmi zkvalitnili EVF hledáčky, nicméně pohled do hledáčku zrcadlovek s pentagonálním hranolem je pro většinu fotografů stále nenahraditelný. Zejména u zrcadlovek s plným formátem senzoru je rozdíl propastný. Kdo se někdy podíval do hledáčku Nikonu D800 nebo Canonu EOS 5D Mark III, ví o čem mluvím.

Jak vznikly bezzrcadlovky?

Vznikem DSLM reagoval fotografický průmysl na poptávku menšího, kompaktního přístroje s volitelnými objektivy a kvalitou obrazu spojovanou s DSLR. Nyní jde o získání této cílové skupiny. Lídři v tomto segmentu jsou Olympus, Panasonic, Sony. Následují Samsung, Fujifilm, Pentax a zmiňovaní Nikon a Canon „se skřípěním zubů“. Leica je zvláštní kategorií jak po technické stránce (dálkoměrný přístroj), tak i v ceně.

Bezzrcadlovky mohou být navíc velmi praktickým přístrojem při vstupu amatérských uživatelů kompaktů do kategorie přístrojů s výměnným objektivem. Většina kompaktů nedisponuje hledáčkem, a proto ani u bezzrcadlovek nebude těmto uživatelům hledáček chybět. Naopak výhoda změny objektivu je výrazná.

Pokračování 2 / 2

Prvotřídní přístroje a jejich přednosti

Musím zmínit výjimečný přístroj Olympus OM-D E-M5, který byl vyhodnocen asociací EISA systémovým fotoaparátem (CSC) roku 2012. Cena těla: okolo 23 000 Kč. Je to opravdu špička v tomto segmentu, na pohled krasavec.

Na diskusních fórech se vedou líté boje „kdo je na světě nejlepší“. Zaznamenal jsem celou škálu názorů od „myslím si že OM-D je prelomový foťák tým, že presvedčil mnohých majiteľov DSLR aby ich predali (alebo nepoužívali)“ až po „takovéhle fotky z foťáku, který si klade mety nejvyšší, prostě vycházet nesmí. Tohle je jednoduše výsledek předstírání lži o tom, že 4/3 snímač je vynikající a dohonil nejen APS-C, ale skoro i FF“. Já to budu komentovat lakonicky: E-M5 je velmi dobrý, možná nejlepší mirrorless fotoaparát.

4.jpg 
Olympus OM-D EM-5

Za nejlepší bezzrcadlovky nyní považuji uvedený Olympus OM-D, Panasonic Lumix GX1, Sony Alpha NEX-7 a NEX-6 (nižší rozlišení čipu). Nejnadějnější je koncept Micro Four Thirds (Olympus, Panasonic). Jeho snímač má rozměry 18 × 13,5 mm. To je asi o 40 % méně, než APS-C, ale devítinásobek běžného kompaktu 1/2,5“. Micro 4/3 se svou velikostí snímače se zdá být ideálním kompromisem mezi obrazovým výkonem a kompaktností přístroje včetně objektivů. Nikon se svým CX (13,2 × 8,8 mm) je už moc malý. Opakem je Canon EOS M s APS-C (22,3 × 14,9 mm ).

5.jpg 
Panasonic Lumix GX1

Mirrorless plusy oproti DSLR

  • Malé rozměry a váha, včetně objektivů.
  • Konstrukčně jednodušší. Předpoklad nižší ceny (zatím moc neuplatňováno).

Mirrorless minusy oproti DSLR

  • Omezená nabídka objektivů (i od třetích výrobců).
  • Nedostatky EVF hledáčku, případně absence hledáčku.
  • Nižší výkon automatického ostření, zejména u dynamických snímků.
  • Ač výrobně levnější, na cenách to není zatím znát (tělo Olympus E-M5 okolo 23 000 Kč).
6.jpg 
Sony NEX-6

Pokusím se odpovědět na tři podstatné otázky

Jaký koncept je lepší?
Odpověď zní: žádný. Vždy záleží na záměru fotografa. Mirrorless budou volit ti, kteří chtějí elegantní, kompaktní fotoaparát, s výbornou obrazovou kvalitou a nechtějí se vláčet se speciální taškou. Zrcadlovku, zejména plnoformátovou, si koupí ti, kteří požadují maximální kvalitu fotografie při plném komfortu její tvorby, nad kterou navíc mají dokonalou kontrolu. Určitě to budou profesionálové a nadšení amatéři, kteří mají fotografická zavazadla a jsou ochotni více zaplatit.

Jsou DSLM novou, životaschopnou třídou fotoaparátů?
Bezesporu ano.

Jak ovlivní nová třída fotoaparátů stávající trh a zvyky fotografujících?
To ukážou až zákazníci, uživatelé těchto fotoaparátů. Dovolím si odhad: všichni mají telefon, případně tablet u sebe, mohou fotky ihned posílat a sdílet. Fotoaparáty na nich se budou zlepšovat tak, že vytlačí klasické kompakty. Už dnes výkonné mobilní telefony válcují zejména levné kompakty.

Bezzrcadlovky vyřeší definitivně autofokus a hledáček (téměř tomu tak již je nyní). Přibude příslušenství a díky svým rozměrům budou přijatelnější pro zákazníky, kteří chtějí vyšší kvalitu fotografií. Nadšení amatéři a profesionálové dají přednost plnoformátovým zrcadlovkám. Zrcadlovky se senzorem APS-C budou nadbytečné. „Zleva“ je pohltí DSLM a „zprava“ FF.

7.jpg 
Takto bude časem vypadat nabídka digitálů na trhu

Sony uvedla v řadě svých SLT zrcadlovek s elektronickým hledáčkem typ A99 s Full Frame snímačem. Mirrorless to není, spíš zrcadlovka. Má zrcátko, ale nesklopné, částečně propustné. Asi třetina světla se odráží na senzor fázového autofokusu. Cena těla je asi 72 500.- Kč. Určitě to mají u Sony promyšlené, ale s odkloněním části cenných fotonů? Na druhou stranu sklopné zrcátko je limitující faktor pro rychlost sériového snímání u pravých zrcadlovek.

Jistě se můžeme dočkat různých směrů vývoje fotoaparátů. V blízké budoucnosti vidím perspektivní linii výkonný mobilní telefon, Mirrorless, Full Frame klasická zrcadlovka s širokou škálou technických i cenových možností v těchto kategoriích. To neznamená, že v současné době jsou neopodstatněné, neřkuli neprodejné kompakty a APS-C zrcadlovky. Mirrorless jako nová, svébytná kategorie fotoaparátů své tažení začíná. Výrobci a především pak zákazníci ukážou drsnou pravdu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud