6
Fotogalerie

Kontaktní čočky jako fotoaparát? Proč ne?

Vynález českého původu, jehož hlavním účelem je korekce dioptrické vady, by se mohl dočkat nové funkce. Několik renomovaných značek totiž zveřejnilo své patenty čočky se zabudovaným fotoaparátem.

James Bond by neměl radost. Miniaturní elektronická zařízení, jimiž ho dříve exkluzivně zásoboval jeho přítel Q, dnes nosí kdejaký holobrádek.

Google_Glass_with_frame.jpg
Google Glass zobrazující digitální informace

Trend nositelné elektroniky, tedy té, kterou „oblečete“ přímo na své tělo, je na vzestupu – v podobě fitness náramků, šperků, chytrých hodinek nebo brýlí s integrovanou kamerou. Čím víc funkcí v co nejmenším zařízení tím lépe. Proč tedy nezabudovat fotoaparát do tak titěrné optické pomůcky, jako jsou kontaktní čočky?

Google: Místo slepecké hole

S tímto nápadem přišel před dvěma roky Google. Jeho patent byl určen především k medicínským účelům, jako pomůcka pro slabozraké nebo slepé. Fotoaparát zabudovaný v čočce měl podávat prostřednictvím speciální aplikace uživateli zprávu, že se například blíží k frekventovanému prostoru, popř. jej pomocí technologie rozpoznávání obličeje informovat, že se v jeho blízkosti nachází nějaká známá osoba.

google-contacts-patent.jpggoogle-smart-contact-lens.jpg
Náčrt k patentu „chytrých“ kontaktních čoček od Googlu

Popsané uživatelské možnosti však byly mnohem širší – v kontaktních čočkách byl zabudovaný displej, který ve spolupráci s fotoaparátem dokázal rozšířit periferní vidění, zvýraznit objekty v zorném poli, popř. si je přiblížit.

Samsung: Takový soukromý matrix

Se svou troškou do mlýna následně přispěchal též jihokorejský Samsung, který nabídl propracovanější koncept. Kontaktní čočka je vybavena displejem, fotoaparátem, přenosovým modulem a množstvím senzorů pro ovládání celého systému pohybem oka nebo mrkáním. Ke zpracování zachycených dat je nezbytné spárování s externím zařízením, např. smartphonem.

Samsung-eye-contact-camera.jpg

Výhodou patentu Samsungu je možnost projekce obrazu z displeje přímo do lidského oka – jedná se o tzv. rozšířenou realitu, kdy je reálný obraz doplněn/částečně překryt digitálními informacemi. Kvalita obrazu v kontaktních čočkách od Samsungu by měla být údajně vyšší než u „chytrých brýlí“ Google Glass, které byly staženy z trhu na začátku minulého roku.

Sony: Fotoaparát v očích

Co do kompletnosti fotografické výbavy však nabízí nejzajímavější řešení nový patent od Sony. Kontaktní čočka je vybavena optickou jednotkou a obrazovým snímačem, mikroprocesorem, senzorem pohybu, zobrazovacím displejem, a dokonce paměťovým médiem a obrazovou stabilizací korigující pohyby oční bulvy.

sony.jpg

V patentu se počítá také s možností zaostřování, přibližování a oddalování snímané scény, i s ovládáním clony. Všechny tyto úkony se budou provádět pomocí specifických vzorců mrkání, které by měl systém snadno odlišit od bezděčných pohybů očních víček. Pořízené snímky lze posléze zobrazit na integrovaném super tenkém displeji.

sony 2.jpg
Náčrt umístění displeje

Kontaktní čočka Sony je určena pro nošení v jednom oku, vyloučené samozřejmě není současné použití dvou čoček – v takových situacích mohou vzniknout zajímavé simultánní snímky.

Kdy budou tyto patenty realizovány, je prozatím ve hvězdách – ale s velkou pravděpodobností se tak v budoucnosti stane – a stejně tak je nejasná případná cena tohoto typu produktu.

Celé znění zveřejněného patentu od Sony najdete ZDE

Určitě si přečtěte

Články odjinud