Kupujeme objektiv z druhé ruky – na co si dát pozor?

Kupujeme objektiv z druhé ruky – na co si dát pozor?

Z hlediska rizik, které hrozí při kupování použité fototechniky, je situace u objektivů nejjednodušší. Případné vady jsou v naprosté většině případů ihned rozpoznatelné.

Při koupi objektivu z druhé ruky je postup velice podobný koupi ojetého automobilu. Již při prvním pohledu je patrné, zda-li byl užíván amatérsky či ateliérově, nebo má za sebou reportážní kariéru profesionálního novináře. Ano, ani na moderních objektivech nevěstí šrámy či škrábance nic dobrého. Ovšem může se také jednat jen o povrchové vady, které nemají žádný vliv na funkčnost. Každopádně, pokud se na námi vybraném kousku takovéto kosmetické vady objeví, měli bychom zbystřit při další kontrole stavu.

Optická soustava je základ

Nedílnou součástí kteréhokoliv objektivu je jeho optická soustava. Obzvláště frontální člen bývá mnohdy kamenem úrazů a příčinou sporů u bazarových nákupů. Drobné škrábance na antireflexní vrstvě nebo tečky od letících kamínků nemusí jít na testovacích snímcích, které pořídíme při zkoušení, vůbec poznat. Tyto defekty se mohou projevit jen za konkrétních podmínek, jako je protisvětlo v kombinaci s vysokým clonovým číslem a podobně. Proto je důležité optických objektivu věnovat maximální pozornost při kupní pohledové kontrole.

Mechanická část

Neméně důležitá je u všech objektivů s automatickým ostřením jejich mechanická část. Jak zkontrolovat, zda-li je objektiv po této stránce v pořádku? Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  • Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní. Tyto symptomy obvykle signalizují pád, či písek nebo jinou nečistotu v mechanických částech.
  • Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý. Ani profesionální objektivy se neubrání částečkám mikroprachu uvnitř optické soustavy. Ovšem měl jsem v ruce nejeden objektiv, přes který bylo stěží vidět a přesto byl nabízen k prodeji v kamenném bazaru.
  • Pozor na clonu! Lze se setkat také s objektivy s nefunkční clonou, která například nereaguje na nastavení přístroje a zůstává v jednom nastavení. I takovéto drobnosti je vhodné při koupi hlídat.

Z výše uvedeného se asi nejeví koupě objektivu z druhé ruky jako příliš jednoduchá, ale skýtá méně rizik, než nákup těla zrcadlovky, pokud víme, co a jak vyzkoušet. Krom výše uvedeného také platí, že je vhodné vzít si s sebou fotoaparát a notebook, s jejichž pomocí si objektiv před zakoupením otestujete.

DSC_6775.JPG
Objektivy je nutné dobře prověřit po všech stránkách

Nákup online?

I v případě, že nám prodejce garantuje záruku, nemáme na internetu žádnou jistotu, že se s námi nebude přít o stavu objektivu před odesláním a po jeho přijetí. Obzvláště v případě dražších modelů trvejte výhradně na osobním převzetí.

Jak na objektivy? Co ohlídat?

  • Objektiv důkladně zkontrolujte pohledem (vnější škrábance na plastových či kovových dílech těla nemusejí mít vliv na správnou funkčnost, ale mohou být důkazem, že objektiv utrpěl pád a vážnější vnitřní poškozeni; pokud jsou výrazné oděrky na sklech, raději se nákupu rovnou vyhněte; stejně tak neberte kus, který je viditelně zašpiněn).
  • Vyzkoušejte automatické i manuální zaostřovaní a hlavně transfokátor v plném rozsahu (neměli byste pozorovat známky zadrhávání ani jakékoliv nežádoucí zvuky).
  • Prověřte správnou funkci clony.
  • U nákupu přes internet hrozí poškození během přepravy, nebo nepoctivost prodejce.
  • Seriózní prodejce by vám měl být schopen dodat k objektivu také originální záruční list, nákupní doklad a umožnit, abyste nákup oboustranně podložili kupní smlouvou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud