7
Fotogalerie

Lytro Illum – skorozrcadlovka s dodatečným zaostřením

Lytro představilo vcelku nečekaně zcela nový fotoaparát s označením Illum. Naštěstí se nejedná o pokračovatele předchozího modelu, ale o úplně nový fotoaparát, který by mohl znamenat zásadní zlom.

Společnost Lytro představila svůj první plenoptický fotoaparát v roce 2011, kdy byla tato technologie sice známá, avšak komerčně zcela nevyužitá. Představený fotoaparát zaujal jednak svým designem a bohužel také nepříliš kvalitním výstupem a ergonomií.

Nyní to však vypadá, že se blýská na lepší časy, neboť nově představený Lytro Ilum je fotoaparát úplně nový. Na první pohled vypadá mnohem sofistikovaněji a také lépe vybaven. Digitál zaujme masivním objektivem, který je zakončen relativně malým, ale bytelně působícím tělem. Na něm pak najdete minimum ovládacích prvků – krom spouště je to dialogové kolečko, pět tlačítek, hlavní vypínač.

Lytro-Illum-640x502.jpg 

Velkým překvapením je integrace sáněk pro blesk, menším již použití rozměrného výklopného čtyřpalcového displeje s dotykovou vrstvou a rozlišením 800×480 bodů. Samotné tělo je velmi zvláštně nakloněno směrem dopředu, takže chcete-li se dívat na displej kolmo, musíte jej bezpodmínečně naklopit.

highres-Lytro-Illum-Open-Shut-Side_72dpi_1398162456.jpg 

Už nyní si však troufám tvrdit, že má Lytro Illum jednu zásadní chybu, a tou je elektronické ovládání zoomu. Na jednu stranu je tato technologie ideální pro vzdálené ovládání fotoaparátu, s čímž se pravděpodobně u nového modelu počítá. Na druhou stranu je přezoomování zajišťované elektronikou příliš pomalé a zdlouhavé. Nemluvě o tom, že v případě Lytra se bude pravděpodobně jednat pouze o klouzání prstů po dotykové plošce, jako tomu bylo u předchozího modelu.

Pro profíky?

Velmi zajímavé je zaměření fotoaparátu, které si můžete poměrně snadno odvodit z videa, už se totiž nejedná o hračku pro geeky, ale spíše o nástroj pro kreativní jedince. Tomu ostatně odpovídají i místa, kde je Lytro Illum ve videu nasazeno.

highres-Lytro-Illum-Ortho-Top_1398162480.jpg 

Pro profesionální práci však nebude zcela ideální ohniskový rozsah objektivu, který nabídne stejný úhel záběru, jako rozsah 30–250 mm na plném formátu. Přeci jen počáteční relativně dlouhé ohnisko není zcela ideální. Na druhou stranu si objektiv zaslouží velkou pochvalu za konstantní světelnost F2,0 v celém rozsahu. Ostření by měl objektiv zvládnout od vzdálenosti 0 mm, takže pořizovat makro nebude problém.

4802781004.jpg Lytro-Illum-Side.jpg

Snímač je u plenoptických fotoaparátů vždycky velkým oříškem, neboť krom jeho velikosti nemá standardní parametry, používané u běžných digitálů. V případě Lytra Illum je použit relativně velký jednopalcový snímač, který dokáže zachytit 40 milionů paprsků světla – 40 megarays.

Lytro-Illum-Back-640x492.jpg 

V případě původního fotoaparátu to bylo 11 megarays a výsledný snímek měl rozměry 1080×1080 bodů. V případě novinky tedy počítejme s přibližně čtyřnásobně vyšším rozlišením (cca 5 Mpx)a poměrem stran 3:2, což je také zásadní změna k lepšímu. Závěrka dokáže pracovat s nejkratším časem 1/4000 s.

Z expozičních režimů je k dispozici automatika, priorita citlivosti, priorita času a plně manuální režim. Kromě „standardních“ funkcí, jako je možnost dodatečného výběru zaostřené oblasti a možnost posunu perspektivy, se zde objevuje také nová funkce v podobě 3D fotografie.

0429495808.jpg 

Velikost fotoaparátu je 86×145×166 mm při hmotnosti 940 gramů, na trhu by se měl objevit v červenci letošního roku. Doporučená cena je 1599 USD tedy přibližně 32 000 Kč. Předpokládáme, že v ČR se cenovka vyšplhá mnohem výš.

Určitě si přečtěte

Články odjinud