5
Fotogalerie

Modré oči alespoň na fotce – změna barvy očí v editoru

Kdo by nechtěl mít modré oči? Nebo zelené? Tedy alespoň na fotografii, ve skutečnosti to totiž tak jednoduše jako ve fotoeditoru nejde. Oživit snímek můžete právě takovou úpravou.

Změnit barvu očí je relativně snadný proces. Na začátku je jen potřeba dát si trochu práce s vytvořením správné selekce a pak už je to spíš zábava. Jako ukázka a vzor poslouží úprava, přebarvení na tmavě hnědých očích, které se mění nejsložitěji.

Vytvoření výběru

V případě, že máte fotografii oka nebo očí zepředu, je to jednoduché, stačí zvolit Nástroj eliptický výběr (M) a přidržením klávesy Shift vytvořte myší hezkou kruhovou selekci kolem oka. Pokud je fotografie z mírného úhlu (profilu) je výhodnější použít třeba nástroje Pero (P) nebo Laso (L).

01.jpg 

Po výběru oblasti vytvořte vrstvu úprav s křivkami, na které oči zesvětlete. (Důvod je prostý: u tmavého podklad se zabarvení a odstín mění (chová) jinak. Z modré uděláte hnědou bez problému jedním tahem.) Maska této vrstvy se vám automaticky načítá z vámi vytvořené selekce. Následně využijte Gaussovské rozostření (Filtr | Rozostření | Gaussovské rozostření) k mírnému rozmazání okrajů a docílení měkkého přechodu.

02.jpg 

Přenesení masky na skupinu

Vytvořte novou skupinu, např. kliknutím na vrstvu s křivkami a klávesovou zkratkou Ctrl + G vytvoříte skupinu. Následně klepněte do masky předchozí vrstvy a za pomoci držení klávesy Alt a tažením myši masku duplikujte na skupinu. Tím docílíte, že žádná z úprav světelnosti nebo barevnosti se nebude týkat jiné oblasti než vašeho výběru (a nemusíte masku vytvářet pokaždé, protože tahle bude pro úpravy „globální”).

Samotná změna barvy

Vytvořte novou vrstvu úprav Odstín a sytost a potáhněte jezdcem Odstín na požadovanou barvu očí. Pak dle libosti využijte jezdců Sytost a Světelnost na docílení požadovaného efektu.

03.jpg 

Zvýraznění očí

Zvýraznit oči je možné provést na mnoho způsobů – a také získat různé výsledky. Jednou z možností je třeba vytvoření nové vrstvy (Ctrl + Shift + N), zvolení bílého a černého štětce (B) s malým poloměrem a zakreslením několika nepravidelných čar nebo obrazců do oka. Následně stačí na tuto vrstvu aplikovat Gaussovské rozostření s takovým poloměrem, aby nebylo jasně vidět tahy štětcem, ale zároveň aby nesplynuly s okem. Pamatujte, že poloměr se bude měnit v závislosti na velikosti fotografie. Pro docílení větší detailnosti duhovky oka je možné Gaussovské rozostření opakovat několikrát po sobě.

zaklad.jpg final.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo po úpravách
 

Každé oko je jedinečné, nastudujte si proto důkladně, jak která barva očí vypadá a co všechno je možné najít v duhovce.Úpravy očí jsou hodně háklivé, každá chyba je vidět. Doporučujeme proto podívat se na provedené úpravy s odstupem času, možná přijdete na to, že jste to přehnali. Na druhou stranu se nebojte experimentovat – i ohnivě rudé oči mají své kouzlo

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud