82
Fotogalerie

Neznáme se? Canon A590 IS

Malý kompakt s gripem a dobrou obrazovou kvalitou, navíc se stabilizovaným zoomem. Pro pokročilejší nabízí manuální režim, možnost předsádek a všem slušnou cenu.

Kompakty Canon PowerShot řady A jsou oblíbené a známé už několik let, a oprávněně. Za nevelký peníz si vyberete malé kompakty s dobrou výbavou a kvalitou obrazu, jak pro nováčky, tak pro ty pokročilejší. Řada A5xx je tou nejjednodušší a nejlevnější, která umožňuje manuální nastavení expozice či jiných parametrů. Po modelu PowerShot A570 IS se stabilizátorem nyní Canon přišel s dalšém modelem A590 IS.

P01.jpg P02.jpg
Sympatický malý kompakt s gripem se vyrábí v novém šedém kabátku

Na první pohled má trochu jiné tělo, pro změnu navíc v jiném, tmavším šedém kabátku. Odlišnost tkví v trochu jiném tvaru gripu a uspořádání křížového ovladače. Tělo je jen o pár milimetrů delší a neznatelně vyšší i silnější, a tím i o několik málo gramů těžší. Jiné změny konstruktéři neaplikovali, bohužel. Co se týče výbavy, včetně té funkční, oproti předchůdci A570 IS nastala změna jen u snímače, ten má nyní o 1 Mpx více. Funkce jsou stále stejné, i když výrobce slibuje, že detekce tváří je nyní propracovanější.

A takové video má například dokonce o něco menší kvalitu. Otočnému voliči přibyl režim s ikonkou červeného srdíčka, tzv. „Snadný“. Oproti plné automatice „Auto“ jsem zaregistrovala jediný rozdíl, tedy vlastně omezení navíc: můžete opravdu pouze volit režim blesku, jiné nastavení není možné, dokonce ani vstup do Menu.

Co se týče rozdílu mezi modely, je to stejná situace jako např. u PowerShotu A710 IS a A720 IS. Nabídka nových modelů s malou inovací je běžná i u jiných firem. A nás stejně vždy zajímá, jaký nový model bude, přestože má jen 1 Mpx a pár milimetrů navíc a údajně lepší procesorové zpracování obrazu.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
  • záznamový formát: JPEG
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 5,8–23,2 mm, v přepočtu 35–140 mm, F2,6–5,5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
  • video: 640 × 480 px, 20 sn./s, ozvučené
  • rozměry: 94 × 65 × 41 mm, 225 gramů
  • cena: 4 990 Kč vč. DPH
p03.jpgp05.jpg
Pravý bok využil výrobce k průvlaku pro řemínek, gumový kryt chrání konektory pro napájení, video výstup a USB kabel

Na fotoaparátu jsem ocenila malé rozměry. Pokud se obejdete bez brašničky, vejde se tento Canon s délkou 9,4 cm do kapsy každé bundy. Než si zvyknete a odzkoušíte si, že opravdu fotí, asi vás zpočátku bude přepadat pocit, že máte v ruce jen hračku – a to i přestože se díky gripu, alespoň v ženské ruce, parádně drží. Fotoaparát je totiž z lehounkého plastu. Vlastně je dobře, že napájení tvoří dvě tužkové baterie – nejen z důvodu snadného sehnání skoro kdekoliv, ale hlavně díky jejich hmotnosti, která alespoň kompakt lépe „usadí“ ve vašich rukách.

Ke sledování scény slouží displej či průhledový hledáček. Displej má přes svou dnes standardní 2,5" úhlopříčku mírně zakrnělé rozlišení jen 115 tisíc pixelů, což je polovina oproti některým konkurentům, na detaily si musíte počkat, až do zobrazení např. v PC. V některých případech se bude hodit průhledový hledáček, ale osobně jej beru jako nouzovku. Obraz v něm vidíte poněkud hůře, pokrytí scény není vůbec stoprocentní a tak se snažím spíš o maximální využití LCD displeje. Vedle hledáčku jsou alespoň nad sebou dvě informační diody. Signalizují připravenost fotoaparátu k focení, dispozice autofokusu a blesku.

p06.jpg
Displej je stále chudý na pixely. U konkurence je standardem i dvojnásobek pixelů

Většina tlačítek k ovládání je po pravé straně displeje. Křížový ovladač a okolní čtyři tlačítka jsou hlavním centrem pro ovládání. Nad nimi je přepínač pro režim focení a prohlížení. Věčné posunování přepínače mi zprvu činilo problémy, raději mám přepínaní jedním tlačítkem a vracení do režimu focení namáčknutím spouště. Ale zvyk je zvyk, a i tento úkon nakonec půjde rychle a se samozřejmostí.

p07.jpg
Stativový závit je trochu nešťastně na okraji
p08.jpg
Expoziční režimy, videosekvence a scénické režimy jak je zvykem volíte na hlavním otočném voliči. Přibyl mu režim s ikonkou červeného srdíčka

V balení najdete jednoduchou brožurku k základnímu ovládání, na CD plný manuál, A/V kabel, kabel USB, řemínek a pro začátek alkalické nenabíjecí baterie a 32MB kartu. Škoda, že se místo dodávání malých paměťových karet neujala implementace vnitřní paměti fotoaparátu a návody v papírové podobě.

p11.jpg
Prostor uvnitř gripu je místem pro dvě tužkové baterie a kartu. Baterie nejsou zajištěné proti vypadávání, je nutné na to myslet při vyjímání karty

Přestože je tento PowerShot jednoduchý rodinný kompaktík, počítá i s využitím příslušenství. Kolem objektivu pod krycím kroužkem objevíte závit, určený pro našroubování adaptérového tubusu. Následně na něj můžete použít filtry o průměru 52 mm, makropředsádku či konvertory pro zkrácení i prodloužení ohniskové vzdálenosti. V nabídce příslušenství Canon je i externí blesk umisťovaný vedle těla přes konzolku.

p09.jpg
Závit kolem objektivu pro adaptérový tubus je chráněn kroužkem. K uvolnění slouží tlačítko pod objektivem

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Canon PowerShot A590 IS je osmimegapixelovým fotoaparátem se všemi expozičními režimy, tj. včetně priority clony či času závěrky a plně manuálního režimu, k tomu samozřejmě scénické režimy. Čtyřnásobný zoom s rozsahem 35 až 140 mm má na dlouhém konci průměrnou světelnost F5,5, na nejkratším ohnisku pěknou hodnotu F2,6.

S volbou ostření v makrorežimu (dolní tlačítko křížového ovladače) lze fotografovat od 5 cm. Se zaostřováním nebyl problém ani v šeru s přisvětlovací diodou, zaostření je rychlé. Překvapilo mne jen občasné chybování s funkcí detekce tváře. Zaostřit lze i manuálně volbou MF a následným posunem po stupnici vzdáleností, samozřejmě za pomoci funkce lupy.

demo-makro-1.JPG
max. velikost

Menu je jako u předchůdce v češtině a uspořádání taktéž stejné, jako u jiných kompaktů od Canonu. Z důvodu neměnnosti mne osobně tak ničím nepřekvapí a domnívám se, že je opravdu přehledné, i přes určité výtky. Kupříkladu volba stabilizátoru určitě nemusela být tak skrytá.

Pěkně řešena je „rychlá“ volba objevující se ve formě sloupečku vlevo na displeji, kterou mám u Canonu velmi v oblibě. Aktivujete ji tlačítkem Func.Set.

p06x.jpgsloupec.jpg

Obsahuje nabídku těchto parametrů: ISO, vyvážení bílé, sériové snímání, samospoušť, Mé barvy, režim měření expozice, komprese a velikost snímků (viz obrázek). Nechybí zde ani korekce blesku v rozmezí ± 2EV , což je velmi užitečná funkce, u kompaktů ne tak běžná. Není opomenut např. ani oblíbený širokoúhlý poměr snímání.

barvy-01.jpg barvy-02.jpg barvy-03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
barvy-04.jpg barvy-05.jpg barvy-06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Mé barvy: Zleva normální režim, barvy neutrální, barvy živé, vlastní nastavení (zde max.ostrost, sytost a kontrast, černobílý režim, sépiový režim)

Scénické režimy jsou samozřejmostí, a není jich zbytečně mnoho. Samostatnou pozici na otočném voliči mají ty klasicke jako Portrét, Krajina, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Stitch Assist (asistent pro tvorbu panoramat). Další režimy jsou v rámci speciálních (ikona SCN): Noční scéna, Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium. Občas stojí za to je i využít.

scen-1.JPG scen-2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka využití režimu „Západ slunce“ na snímku vpravo, vlevo pro srovnání snímek na automatický režim

Už předchůdce A570 IS měl zabudovaný optický stabilizátor. Je škoda, že tato funkce nemá samostatné tlačítko a musíte ji hledat v menu, kde není ani hned „na ráně“. Volba obsahuje běžné tři režimy: trvale zapnutý i při komponování, zapnutý při snímání a pro panoramování fungující jen ve svislém směru. Hlavně na nejdelší ohnisko (přestože „jen“ 140 mm) může být problém udržet časy pod 1/100 s, navíc když se předpokládá i fotografování úplnými začátečníky. Naše zkušenost ukázala spolehlivou práci stabilizátoru, na nejdelší ohnisko zabránil rozmazání snímku i při čase 1/30 s. Snímky focené při 1/15 s jsou malinko neostré, ale ještě použitelné. Stabilizátor funguje i při natáčení videosekvencí.

is-01.jpg is-02.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka využití optického stabilizátoru, vlevo bez IS, vpravo s IS, snímky focené na nejdelší ohnisko, expoziční čas 1/30 s
is-03.jpg is-04.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka využití optického stabilizátoru, vlevo bez IS, vpravo s IS, snímky focené na nejdelší ohnisko, expoziční čas 1/15 s

Funkce detekce tváře (Face detection) je dnes u kompaktů častým lákadlem. Většinou funguje velmi dobře i na víc tváří, pokud jsou dotyční čelem a bez tmavých brýlí či neobvyklých doplňků. Některé fotoaparáty dnes umí zachytit i tváře téměř z profilu, což se často povedlo i tomuto kompaktu. Funkce dokázala zaměřený obličej i sledovat. Detekce tváře je v tomto případě údajně spojena s vyhodnocením autofokusu, expozice i vyvážení bílé. S vyvážením bílé celkově nejsou u tohoto kompaktu problémy, tak nelze příliš posuzovat, totéž platí o expozici. Překvapilo mne však, že i přes zaměření tváře se občas stalo, že se chybně vyhodnotilo zaostření a tvář byla rozmazaná.

face.jpg 
Při prohlížení snímků umí přístroj zobrazit detaily zaměřených AF bodů včetně zaměřených obličejů. Šikovná funkce

S vyfocenými snímky si ve fotoaparátu příliš nevyhrajete, další úpravy barev, vkládání rámečků či popisů zde nenajdete. Jiné filtry v rámci prohlížení také ne, ale základ při snímání určitě dostačuje. Chybí mi však jedna funkce, a to reálný histogram, to už se však jako u jiných kompaktů Canon opakuji.

Úprava fotek po nafocení může zahrnovat například korekci červencýh očí. Přestože má totiž korekce červených očí fungovat automaticky při snímání (po zapnutí v menu), mnohé fotky na to nevypadaly (viz snímek níže). Musela jsem tak přistoupit ke korekci po nafocení, ta už naštěstí fungovala bez problémů.

oci2.jpg
max. velikost
Přestože byl obličej slečny rozpoznán fotoaparátem, a byla zapnuta korekce červených očí, po zkontrolování detailu na LCD jsem červené oči zaregistrovala

Videosekvence

Natáčení videosekvencí není žádnou podřadnou funkcí, rozlišení 640 × 480 pixelů je pěknou hodnotou. Škoda jen, že snímková frekvence byla z neznámých důvodů snížena ze 30 sn./s na 20 sn./s. Jelikož stejně takové video zabírá mnoho paměti na kartě, lze používat i dvakrát úspornější režim LP (Long Play jak známe z videokamer). Zoom funguje standardně jen digitální, pokud ho nemáte v menu vypnutý. Před natáčením sekvence můžete změnit nastavení vyvážení bílé nebo změnit sytost barev či se barvou nezabývat a snímat v černobílém či sépiovém režimu.

Video1.avi (10 MB)

Video2.avi (8 MB)

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Testcharty ukázaly na dobré rozlišení, rozpoznali jsme 1700 lph na nejkratším ohnisku a 1500 lph při použití nejdelšího ohniska. Vzhledem k tomu, že hodnoty jsou shodné se 7Mpx předchůdcem A570 IS, mohlo to být trošku více. Každopádně chválím ostrost v celé ploše až do rohů. Barvy jsou korektní, jak je u Canonu zvykem, a to i s použitím blesku. Vyvážení bílé také pracuje spolehlivě, pokud nejsou podmínky komplikované kombinací osvětlení. Kontrast se mi zdá trochu slabší, můžete ho pod nabídkou Mé barvy trochu zvýšit. Procesor sice doostřuje, avšak díky jemnému šumu i při nejnižší citlivosti není ostrost ideální.

Snímky s projevem chromatické aberace jsou na ukázku níže. Vada se projevuje v podstatě jen na nejkratší ohnisko při opravdu kontrastních podmínkách a její míra není příliš na závadu.

chroma-1.JPG chroma-2.JPG
max. velikost | max. velikost
chroma-3.JPG chroma-4.JPG
max. velikost | max. velikost
Snímky na nejkratší ohnisko v kontrastních podmínkách, kde i přesto je chromatická vada pozorovatelná v malé míře
wb-01.jpg wb-02.jpg wb-03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Vyvážení bílé funguje bez větších potíží. Snímek za slunečného počasí, zleva automatické nastavení, dále volba „slunečno“ a „zataženo“

Míra šumu

Jak už jsem zmínila, snímky trpí jemným šumem i při nejnižším ISO 80, což je dle mého názoru na závadu. Na nejnižší ISO jednoduše nemá být žádný. Při dalších ISO mi míra šumu nepřijde špatná, zpracování obrazu při vyšších ISO procesorem mi přijde dokonce výborné. Šum není přehnaně vyhlazován a jsou zachovány detaily v dostatečné míře. Barevnost šumu je velmi nízká, což je pro snímky jenom dobře. Je chvályhodné, že i snímky focené na ISO 800 jsou při menším zvětšení použitelné a ve výsledku nemáme akvarelovou malbu. ISO 1 600 postrádá sytost barev, šum je vyšší, ale i tak výsledek překvapí.

sc01.jpg sc02.jpg sc03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
sc04.jpg sc05.jpg sc06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600.
iso-r-01.jpg iso-r-02.jpg iso-r-03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso-r-04.jpg iso-r-05.jpg iso-r-06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Reálná scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600
sum_1.png sum_2.png

Naměřili jsme

Start má fotoaparát rychlý, první snímek pořídí dokonce do 2 s. Zostřování je rychlé, snímek bez namáčknutí jsme získali v průměru za 0,35 s. Ukládání i sériové snímání je pomalejší, než u A570 IS, přesto jsou obojí dobré hodnoty. Při snímání s bleskem se obrňte trpělivostí, 4 vteřiny čekání, při poněkud vybitých bateriích i více, je dnes celá věčnost, pro vás i pro portrétované.

 A570 ISA590 IS
první snímek 2,15 s1,97 s 
snímek bez namáčknutí 0,35 s0,34 s 
snímek s namáčknutím neměřitelnéneměřitelné 
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,29 s1,40 s 
rychlost sériového snímání 1,6 sn./s1,4 sn./s 
max. počet snímků v sérii do zaplnění kapacity kartydo zaplnění kapacity karty 
měřeno s paměťovou kartou Kisngston SD 1 GBKingston SD 1 GB 

Expoziční rozsah 

Využitelný rozsah expozic od –4,1 až do +2,2 EV je pěkným průměrem. Přepalům se fotoaparát většinou vyhýbá.

senzito.png

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

w01.JPG w02.jpg w03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
w04.jpg w05.jpg w06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 35 mm, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
tele.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 140 mm, ISO 80
zoom1.JPG zoom2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka zoomu – nejkratší a nejdelší ohnisko
portr-1.JPG portr-2.JPG portr-3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
makro-dl.JPG makro-kr.JPG
max. velikost | max. velikost
Makro exaktní focené na nejdelší a nejkratší ohnisko
makro-r-dl.JPG makro-r-kr.JPG
max. velikost | max. velikost
Makro reálné, nejdelší a nejkratší ohnisko
demo-makro-2.JPG demo-makro-3.JPG demo-makro-4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
demo1.JPG demo2.JPG
max. velikost | max. velikost
demo-iso200-03.jpg demo-iso200-05.jpg demo-iso1600.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
demo-iso200-06.jpg demo-iso400-01.jpg demo-iso400-02.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
demo-iso400-05.jpg demo-iso800-01.jpg demo-iso800-02.jpg 
max. velikost | max. velikost | max. velikost
demo-iso800-03.jpg demo-iso800-04.JPG demo5.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Osmimegapixelový kompakt PowerShot A590 IS je malý, skladný, přitom se dobře drží a i když na to nevypadá, nechybí mu manuální režimy expozice, možnost manuálně zaostřit a kontrolovat další parametry. Snímkům lze změnit sytost, ostrost i kontrast. K lepším či kreativnějším snímkům pomůže i korekce blesku.

Čtyřnásobný stabilizovaný zoom je dostatečný. Ze vzdálenosti 5 cm vyfotíte na nejširší ohnisko například pěkné makro snímky, na delší ohniska navíc za pomoci funkce detekce tváře i portréty. Při focení s bleskem si dlouho po každém snímku počkáte, jinak ale budete spokojeni, ostření je rychlé, ukládání snímků také.

Kdo chce vypadat či se aspoň cítit na úrovni, s takovým plastovým kompaktem to nepůjde. Není to stylovka ani profík, ale levnější kompakt pro široký okruh lidí a hlavně do rodiny. Tužkové baterky do něj seženete všude (jen pozor, ať vám nechtěně nevypadnou, když vyměňujete kartu). Přesto i ty zkušenější nezklame obrazovou kvalitou. Barvy, ostrost, expozice, vše v pořádku.

Perfekcionisty jako já nepotěší jemný šum i při nejnižších ISO 80 a 100, ostatní si ho však nepovšimnou, natož pak při výtisku snímků do velikostiA4. Vyšší citlivosti hrají šumem zas o něco víc, ale díky zachování detailů bez „žehlení“ jsou fotky dobře použitelné, myslím, že i při ISO 800.

Pokud chcete s fotoaparátem zkusit něco více, nejste omezeni. Po dokoupení adaptérového tubusu může klidně zkoušet filtry či předsádky.

Plusy:

  • optický stabilizátor
  • zobrazení detailů tváří při prohlížení
  • dobré výsledky na vyšší ISO ve srovnání s konkurencí
  • možnost nasazení předsádek a filtrů
  • celkově příznivý poměr výkonu a ceny

Minusy:

  • jemný šum i při ISO 80
  • nízké rozlišení displeje
  • dlouhé prodlevy při snímání s bleskem
  • nastavení stabilizátoru nutno hledat v menu

Cena:

  • 4 990 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)

Zdroj:

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon PowerShot A590 IS?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud