8
Fotogalerie

Nikon – od světelné širočiny po superteleobjektiv

Nikon představil tři nové objektivy formátu FX, které doplňují stávající portfolio a zároveň rozšiřují řadu objektivů o světelná skla, využívající lepší optické stavby než u předchůdců.

Trojice nově představených objektivů Nikkor je podle výrobce odpovědí na požadavky řady uživatelů digitálních zrcadlovek Nikon, kteří požadovali světelný širokoúhlý objektiv, univerzální plnoformátový světelný zoom a v neposlední řadě superteleobjektiv pro sport a divokou přírodu.

Skladba představených skel tomu také odpovídá – širokoúhlý 24mm objektiv se světelností F1,8 doplňuje inovovaný zoom 24–70 mm F2,8. Potřeby wildlife a sportovních fotografů z řad amatérů a poloprofesionálů by pak měl naplnit teleobjektiv 200–500 mm F5,6.

AF-S Nikkor 24 mm F1,8G ED

Zcela nový širokoúhlý objektiv určený pro plnoformátové zrcadlovky (FX) by měl být levnější variantou svého profesionálního bratra AF-S Nikkor 24 mm F1,4G ED. Předchůdce představeného objektivu – respektive objektiv, který by bylo možné za předchůdce považovat – byl uveden v roce 1993 a je jasné, že již nemůže dostačovat požadavkům současných zrcadlovek na optickou kvalitu, především co se rozlišovacích schopností týká. Tento objektiv – AF Nikkor 24 mm F2,8D – však měl horší světelnost.

AFS_24_1.8G.JPG

Nová čtyřiadvacítka je velmi podobná dříve uvedeným objektivům s ohniskem 20 mm a 28 mm, které mají shodnou světelnost F1,8. Optická konstrukce čítá 12 čoček uspořádaných do 9 skupin – dvě čočky jsou asférické a dvě vyrobené z nízkorozptylového (ED) skla. Ochranné antireflexní vrstvy použil výrobce typu Nano Crystal Coat, fluorovou vrstvu na vstupní čočce tentokrát nenajdete.

AF-S_Nikkor_24mm_F18G_optic_MTF.jpg

Clona je složena ze sedmi lamel a její maximální hodnota je F16. Autofokus využívá ultrazvukového motoru SWM, při ostření nemění objektiv velikost a žádná část se neotáčí. Rozměry jsou 83 mm délka a 77,5 mm průměr, a to při hmotnosti 355 gramů. Filtrový závit má průměr 72 mm.

Objektiv se bude dodávat včetně bajonetové sluneční clony a měkkého pouzdra. Doporučená prodejní cena objektivu byla stanovena na 21 990 Kč.

AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8E ED VR

Další z nově uvedených objektivů je v podstatě inovací stávajícího objektivu shodných parametrů. Základní světelný zoom pro plnoformátové zrcadlovky má se svým osm let starým předchůdcem shodné parametry (rozsah a světelnost), uvnitř je však zcela přepracovaný. Podle výrobce by měl mít odolnější mechanické provedení, nová je pak optická konstrukce a elektronicky ovládaná clona.

AFS_24_70E_ED_VR.JPG

O jejím použití jsme informováni již v názvu objektivu, kde přibylo písmenko „E“. Clona má devět lamel a její elektronické ovládání by mělo přispět k přesnější expozici při sériovém snímání. Nikon této inovace využívá u velké části nových profesionálních objektivů. Další novinkou je pak stabilizace (VR), jejíž účinnost udává výrobce 4EV, pracovat umí v režimu Normal anebo Active.

AF-S_Nikkor_24-70mm_F28E_MTF.jpg

Výsledkem změny v optické stavbě je celkem 20 čoček poskládaných do 16 skupin. Dvě čočky jsou z ED skla, další tři jsou asférické a jedna typu HRI. Vedle antireflexních vrstev Nano Crystal Coat jsou na předním a zadním členu také fluorové ochranné vrstvy. Konstrukce je vodě a prachutěsná.

AF-S_Nikkor_24-70mm_F28E_optic.jpg

Oproti předchozí verzi byl údajně zrychlen systém ostření a to až 1,5×. Co j ale změnou k horšímu, to jsou rozměry hmotnost. Objektiv má délku 154,5 mm a průměr 88 mm při hmotnosti 1070 gramů, průměr filtrového závitu je 82 mm. Objektiv bude dodáván s tvarovanou sluneční clonou a polotuhým pouzdrem. Doporučená cena byla stanovena na 65 990 Kč.

AF-S NIKKOR 200–500 mm F5,6E ED VR

Poslední novinkou je teleobjektiv určený především amatérským a poloprofesionálním uživatelům. Teleobjektiv se stálou světelností F5,6 v celém rozsahu ohnisek je taktéž určen pro plnoformátové zrcadlovky.

AFS_200_500E_angle1.jpg

Vzhledem k rozsahu ohnisek lze očekávat nemalé rozměry – délka činí 267,5 mm a průměr tubusu je 108 mm, váha dosahuje 2300 gramů včetně stativové patky (bez ní váží 2090 gramů). Na boční straně jsou klasické ovladače automatického a ručního ostření, nastavení stabilizace a nastavení rozsahu ostření. Mimo to ještě najdete na boční straně tubusu pojistku prosti samovolnému vysouvání při transportu.

AF-S_Nikkor_200-500mm_F56E_optic.jpg

Optická konstrukce v tomto případě čítá 19 čoček ve 12 skupinách, z toho tři čočky jsou z nízkorozptylového ED skla. Na rozdíl od předchozí dvojice skel zde nejsou použity antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat, ale pouze obyčejný antireflex.

AF-S_Nikkor_200-500mm_F56E_MTF.jpg

Také zde Nikon použil elektronickou clonu a optickou stabilizaci, která by měla pomoci v rozsahu 4,5 EV – vzhledem k tomu, že se jedná o novou generaci stabilizace, dokáže nejen pracovat v režimu Normal a Sport, ale měla by také detekovat upevnění fotoaparátu na stativ.

Objektiv bude dodáván s kulatou sluneční clonou a měkkým pouzdrem. Doporučená prodejní cena v tomto případě činí 40 990 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud