41
Fotogalerie

Nikon 1 J4: Za málo peněz dost muziky

Je to sice již delší dobu, co se tento fotoaparát objevil na pultech, přesto jsme se rozhodli podrobit jej testu. S odstupem času se udály i zajímavé cenové změny, které by mohly oslovit obzvláště začínající fotografy.

„Jéčkové“ modely řady Nikon 1 přicházejí na prodejní pulty pravidelně se zhruba roční periodicitou, a jsou tak nejprogresivnější řadou v rámci kategorie „nikoňáckých“ kompaktů s výměnnými objektivy.

Testovaný aparát má pořadové číslo čtyři, a tento rok se brzy dočkáme modelu nového, a to pravděpodobně dříve než vlajkové lodi V4. Ve srovnání s předchozím modelem J3 se proporce a velikost přístroje proměnily minimálně – zvenčí si všimneme, že se původně zaoblené hrany poněkud přiostřily a výzorem se J4 přiblížilo „krabičkovému“ designu kompaktu Nikon Coolpix P340.

Zajímavé události se však odehrály v útrobách a výbavě fotoaparátu: zvýšilo se rozlišení snímače, o zpracování dat se stará nový procesor, do těla byl zabudován WiFi modul, klasické SD karty nahradila verze micro a inovací prošel také displej. Podrobnosti se dozvíte v následujícím výčtu klíčových vlastností.

1.jpg2.jpg
Vlevo Nikon 1 J3, vpravo J4

Snímač s vyšším rozlišením a nový procesor

O obrazový výstup se stará 1palcový (13,2 × 8,8 mm) snímač s rozlišením 18,4 Mpx v kombinaci s novým procesorem EXPEED 4A. Kompletní specifikace modelu J4 najdete na webu výrobce.

Superrychlé zaostřování

Systém hybridního ostření – na základě detekce kontrastu (171 zaostřovacích polí) a fázové detekce (105 středových polí) – umožňuje v režimu kontinuálního zaostřování snímat rychlostí až 20 sn./ s. V cenové hladině, do níž J4 spadá, je taková rychlost bezkonkurenční.

Nový dotykový displej

Displej o úhlopříčce 3“ 7,5 cm) má vysoké rozlišení 1 037 000 px. Není sice výklopný, jak je dnes u „stylovek“ módou, zato je dotykový. Dotykem lze v kreativních režimech (P, S, A, M) exponovat, v modu videosekvence přeostřovat, v režimu prohlížení přibližovat/oddalovat obraz. Přes dotykovou obrazovku nelze nastavovat jednotlivé expoziční parametry, k tomu slouží čtyřsměrný volič vedle displeje. Osobně tento fakt považuji za výhodu, neboť tak nedochází ke zmatečnému dublování funkcí.

0.jpg
Nikon 1 J4 je dostupný ve čtyřech barevných provedeních

Zabudovaný WiFi modul

Wi-Fi modul (bez NFC), který bylo dříve možné připojit jako externí jednotku, je nově zabudován do těla fotoaparátu. Bezdrátové připojení umožňuje přenos snímků do chytrých zařízení nebo jejich sdílení na sociálních sítích. Prostřednictvím aplikace Wireless Mobile Utility (k dispozici pro iOS a Android) lze aparát dálkově ovládat např. ze smartphonu. Možnosti kontroly fotoaparátu prostřednictvím aplikace jsou bohužel dosti omezené – zoomování, ostření a exponování.

Motorický zoom

Nikon 1 J3 se dodává v setu s motorickým zoomem 1 NIKKOR VR 10–30 mm F 3,5–5,6 PD-ZOOM, který disponuje optickou stabilizací. Po zapnutí se objektiv sám vysune, nemusíte jej aktivovat otočením, motorek dále umožňuje plynulou změnu ohniska, kterou oceníte např. při natáčení videa.

3.jpg

Full HD video

Fotoaparát nahrává Full HD (1 080p) videa rychlostí 60 obr./ s. Vybírat lze mezi pokročilými videosekvencemi a  kreativními režimy, mezi něž patří např. zrychlený záznam nebo trhaný obraz simulující stop-motion animace. Během videozáznamu lze fotografovat – stačí zmáčknout spoušť, nebo nastavit funkci Automatické pořizování snímků.

U Nikonu 1 J4 je při natáčení videa ve vyšší míře patrný tzv. rolling shutter efekt, který se zjednodušeně řečeno projevuje nepřirozeným vlněním obrazu. To je typickým nešvarem elektronické závěrky u CMOS snímačů, kdy se obraz nesnímá zároveň z celé plochy čipu, ale načítá se jakoby po řádcích.

Ukázkové video můžete stáhnout zde.

Vybaven pod vodu

To, že je Nikon 1 J4 určen pro podvodní fotografování, dokazuje nejen samostatný kreativní režim a jedno z automatických nastavení vyvážení bílé, obé nesoucí název Pod vodou, ale také nabídka externího příslušenství. Do hlubin se můžete vydat s podvodním pouzdrem WP-N3 a podvodní bleskem SB-N10.

4.jpg

Cena Nikonu 1 J4 v setu se základním zoomem se v době uvedení na trh pohybovala kolem 16 000 Kč, za půl roku však podstatně klesla a dnes kit pořídíte za velmi příznivou cenu pohybující se kolem 8 000 Kč.

Pokračování 2 / 3

Ergonomie, ovládání, výkon a obrazová kvalita

Nikon 1 J4 je k dostání ve čtyřech barvách – v klasické černé a bílé, elegantní stříbrné a v extravagantní oranžové. Obzvláště v oranžovém provedení vypadá fotoaparát trochu jako dětská hračka, nenechte se však mýlit, tělo je hliníkové a zevnitř vyztužené pevným hořčíkovým rámem.

1.jpg

Ve jménu stylu

„Jéčková“ řada Nikonu 1 je odjakživa založena na stylovém designu. S trochou nadsázky bychom ji mohli zařadit do kategorie „pro dámy“. Líbivým jednoduchým liniím je podřízena ergonomie i množství ovládacích prvků. Přestože na přístroji nenajdete byť jen náznak gripu a dokonce ani pogumovanou plochu pro palec na zadní straně, držení fotoaparátu je překvapivě jisté, alespoň s nasazeným setovým objektivem. V kombinaci s teleobjektivem by zcela jistě byla celá sestava vratká.

2.jpg

Podobně minimalistická je koncepce počtu a rozmístění externích ovládacích prvků. Na horní hraně najdeme vedle vyskakovacího blesku spoušť, aktivační tlačítko videa a roller s nabídkou fotografických režimů, který lze ve srovnání s konkurenčními značkami označit za netradiční. Proč?

Jednoduše proto, že programový (P) a manuální (M) režim, stejně jako prioritní mody clony a závěrky (A, S) jsou ukryty pod položkou Kreativní režimy (ikonka fotoaparátu s „céčkem“) a musíte se k nim „protočit“ (pomocí 4směrného voliče vedle displeje) v menu fotoaparátu. Místo těchto základních fotorežimů zaujímají na rolleru automatické funkce, kterými se Nikon neskrývaně pyšní – Pohyblivé momentky a Zachycení nejlepšího okamžiku.

3.jpg

Množství ovládacích prvků na zadní stěně fotoaparátu je též omezeno na nezbytné minimum. Najdeme zde tlačítko Prohlížení, vstup do Menu, Mazání a 4směrný a zároveň otočný volič. Za pozornost stojí především tlačítko F, jímž aktivujete rychlé menu s mřížkovou nabídkou základních parametrů (není dostupné v režimu Auto).

Po ruce tak máte, v závislosti na aktuálně aktivovaném fotorežimu, informace o právě používaném modu, rychlosti závěrky, velikosti clony, citlivosti (ISO), režimu ostření, typu měření expozice, vyvážení bílé aj. Zobrazené parametry lze upravit pomocí 4směrného voliče. Je to nejrychlejší způsob, jak v „neautomatických“ režimech ovlivnit důležité položky, jako je např. režim ostření, typ měření expozice nebo hodnota citlivosti.

4.jpg5.jpg

Na boku fotoaparátu se nacházejí konektory HDMI a USB. Mírným zklamáním je fakt, že přes USB kabel nelze nabíjet baterii – nezbytná je externí nabíječka. Nicméně akumulátor má velmi solidní výdrž, na jedno nabití pořídíte při současném ukládání do RAWu a JPEGu přes 400 snímků.

Loňskou novinkou napříč celou jedničkovou řadou Nikonu je nahrazení klasických SD karet verzí micro. Pokud chcete plně využít rychlost aparátu, určitě si pořiďte rychlejší model micro SD/SDHC/SDXC karet.

Pro život v pohybu

Nikony řady 1 jsou známé svou vysokou provozní rychlostí a kvapným ostřením (viz kap. klíčové vlastnosti), a nejinak je tomu u modelu J4. Díky elektronické závěrce dosáhnete velmi krátkých časů (až 1/ 16 000 s), a nemusíte se tak bát ani fotografování za ostrého slunečního světla. Superrychlý autofokus – stejný najdete v top modelu Nikon 1 V3 – zase oceníte při snímání rychle se pohybujících objektů, ať už jsou to děti, sportovci nebo automobily.

Hybridní ostření funguje opravdu spolehlivě, a to i při slabém osvětlení. Velmi přesná je též funkce rozeznávání obličeje, která dokáže bez problémů držet krok s pohybující se osobou. Co se týče ostření, je J4 skvěle vybaven pro všechny fotografické žánry!

„Šumíto“

To byla jedna, ta lesklá, strana mince, ta druhá až tak zářivá není... Ano, mluvím o obrazové kvalitě. Nikony 1 logicky naráží na limity 1palcového čipu, který patří v kategorii bezzrcadlovek k jednomu z nejmenších. Vývojáři jsou si toho nejspíš vědomi, proto vsázejí ve srovnání s konkurencí na nižší rozlišení snímače 18,4 Mpx. I tak je více než jasné, že od jednopalcového senzoru nelze očekávat obrazovou kvalitu srovnatelnou např. s čipy typu APS-C.

Šum se do obrazu vkrádá už při poměrně nízkých citlivostech. Jak je patrné z testovacích snímků níže, v poměrně velké míře se zrno vyskytuje již u ISO 400. Abychom však nebyli nespravedliví, v dobrých světelných podmínkách podává Nikon 1 J4 dobrý výsledky až do ISO 800, v pošmourném počasí a na plochách, kde převažují tmavé tóny, ovšem kvalita prudce klesá.

Odšumovací algoritmus u JPEGu funguje pěkně do ISO 800. U vyšších citlivostí už patlá detaily a ubírá snímku na ostrosti. Mnohem lepších výsledků dosáhnete, pokud budete fotografovat do RAWu a s odstraněním šumu a doostřením si pohrajete v počítači.

ISO00400.JPGISO00400raw.jpg
ISO00800.jpgISO00800raw.jpg
ISO1400.JPGISO1400raw.jpg
ISO2200.JPGISO2200raw.jpg
ISO3200.JPGISO3200raw.jpg
ISO3600.JPGISO3600raw.jpg
ISO6400.JPGISO6400raw.jpg
Postupně ISO 400, ISO 800, ISO 1400, ISO 2200, ISO 3200, ISO 3600, ISO 6400

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Místo obvyklého hodnocení, si dovolím krátké zamyšlení nad postavením řady „J“ v rámci kompaktů s výměnnými objektivy značky Nikon 1 které jsou děleny celkem do tří separátních kategorií.

Zatímco low-endové přístroje označené písmenem „S“ jsou zcela jasně levnější, čili co do vybavení, konstrukce a funkčnosti okleštěnou, variantou top modelů s přídomkem „V“, postavení „jéčkové“ řady je tak trochu... nejasné. Cenově se Nikon 1 J4 pohybuje v kategorii low-endu – v současné době jej dokonce pořídíte levněji než S2 –, jinak má však daleko více společného se svým starším „véčkovým“ bratrem Nikon 1 V3, který jsme také testovali. Na první pohled jsou specifikace fotoaparátů nápadně podobné.

„J“ kontra „V“

Ve zkratce: 18,4Mpx snímač, stejný procesor EXPEED 4A i displej, podobná, i když u J4 logicky subtilnější, nabídka funkcí, zabudovaný WiFi modul, rychlý hybridní AF s totožným množstvím zaostřovacích polí. Stačí si prohlédnout následující tabulku, kde jsou vedle sebe postaveny vybrané parametry posledních zástupců obou modelových řad.

parametr Nikon 1 J3 Nikon 1 V3
rozlišení 18,4 Mpx 18,4 Mpx
typ závěrky elektronická elektronická, mechanická
časy závěrky 1/16 000–30 s mech. 1/4 000–30 s, el. 1/16 000–30 s
snímací režimy        jednotlivé, sériové snímání, samospoušť jednotlivé, sériové snímání, samospoušť, intervalové snímání
zaostřovací pole          171, z toho 105 s podporou fázové detekce            171, z toho 105 s podporou fázové detekce
displej 7,5 cm, dotykový, 1 037 000 bodů 7,5 cm, dotykový, 1 037 000 bodů
rozměry a váha 99,5×60×28,5; 232 gramů 110,9×65×33,2; 324 gramů
Wi-fi ano ano

 

 

 

 

 

 

 


 

Z informací v tabulce vyplývá, že J4 se v zásadních parametrech takřka vyrovná Nikonu V3. Snad jediným podstatným rozdílem je systém závěrky. U V3 delší časy obstarává závěrka mechanická, u J4 pokrývá celé časové spektrum závěrka elektronická.

Ostatní odlišnosti vyplývají z požadavků uživatele, jimž jsou přístroje určeny. Nikon 1 J4 je na první pohled designová záležitost, která hladce vklouzne do kabelky/kapsy, a tomu odpovídá ergonomie i konstrukce fotoaparátu. Naproti tomu Nikon 1 V3 je adresován pokročilým fotografům, kteří vědí, co chtějí a jak toho rychle dosáhnout prostřednictvím externích ovládacích prvků, a zároveň požadují dostatečný komfort při manipulaci s fotoaparátem.

Dále se obě modelové řady liší možností rozšíření systému. V3 disponuje systémovou paticí (pro blesky a další příslušenství) a možností připojit (výborný) externí hledáček, který je však nutné dokoupit zvlášť. U J4 se musíte spokojit s vyskakovacím bleskem a na hledáček můžete rovnou zapomenout.

Pro řadu fotografů, kteří oželí hledáček a výkonný externí blesk, skousnou komplikovanější, resp. zdlouhavější nastavení expozičních parametrů, může být v kontextu našeho srovnání Nikon 1 J4 velmi dobrou volbou. Aneb: Za málo peněz dostanou dost muziky.

Klady

  • velmi rychlé a spolehlivé kontinuální ostření
  • dotyková obrazovka s vysokým rozlišením a možností expozice/ostření dotykem
  • pokročilé Full HD videosekvence
  • motorický zoom (v základním setu)
  • WiFi

Zápory

  • obrazový šum již na nízkých citlivostech
  • základní fotorežimy (P, S, A, M) je nutné aktivovat z menu
  • minimum externích ovládacích prvků
  • nelze připojit hledáček ani výkonnější blesk

Demosnímky

DSC_0207.JPGDSC_0529.JPG
DSC_0537.JPGDSC_0544.JPG
DSC_0556.JPGDSC_0563.JPG
DSC_0569.JPGDSC_0644.JPG ISO400.JPG
DSC_0742.JPGDSC_0762.JPG
DSC_0772.JPGDSC_0786.JPG
DSC_0810.JPGISO3200raw.JPG
DSC_0532.JPGDSC_0535.JPG

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud