51
Fotogalerie

Nikon 1 S1: ObrazoBorec

Před dvěma lety nejmenovaný redaktor již zaniklého časopisu DIGIfoto pravil, že kompakty s výměnnými objektivy se brzy stanou zásadní součástí nabídky fotoaparátů. A měl pravdu.

Do „bezzrcátkového“ klání se postupně zapojily i těžkotonážní (rozuměj zrcadlovkové) značky jako Canon a Nikon. Obzvláště druhá zmíněná se do nového systému Nikon 1 pustila s velkou vervou.

Za necelé dva roky stačila sestavit dvě vlajkové lodě (řada V), jejich odlehčené verze (řada J) a začátkem tohoto roku přišla s prvním entry-modelem Nikon 1 S1. Společně s ním se na trhu objevila již třetí generace „jéčkové“ řady, s níž má náš S 1 benjamínek („S“ jako small?) dost společného.

Z jedné stáje

Zatímco high-end V2 se od svých kolegů značně liší, resp. je výrazně předčí co do vybavenosti (má grip, hledáček, více ovládacích prvků atd.), Nikon 1 J3 a Nikon 1 S1 jsou takřka dvojčata. Vyspělejší sourozenec má čip s větším rozlišením (14 Mpx), 4 gramy navíc, režim panorama a 1 externí kruhový volič, navíc je dodáván v setu s „lepším“ objektivem 1 NIKKOR VR 10–30 mm F3,5–5,6. Oba modely pak svorně postrádají sáňky na externí blesk, příp. jiné příslušenství.

1_01.jpg 1_02.jpg
Nikon 1 S1 a J3: Jako vejce vejci.

Nikon 1 S1 podědil typický minimalistický výzor řady J, liší se pouze použitým materiálem; je oděn v plastu. O tom, že byl exteriér fotoaparátu vyvíjen spíše s ohledem na estetickou kvalitu a módní vzhled než na komfortní používání, svědčí mimo jiné dostupnost přístroje v pěti barevných variantách, a to jak těl, tak setových objektivů 1 NIKKOR 11–27,5 mm F3,5–5,6.

1_04.JPG 1_05.jpg
Vlevo: Nikon 1 S1 s aktivovaným bleskem, vpravo: volitelný grip.

Chytni kde to jde

Na přední straně Nikonu 1 S1 toho, vyjma bajonetu, popř. objektivu, mnoho nenajdeme. Jednoduché, čisté linie, hladký, lesklý povrch, to vše je sice příjemné pro oko, méně však pro ruku. Tento fakt odhalíte hned při prvním uchopení fotoaparátu. Není totiž čeho se chytit. Není tu grip, ani mini výstupek, jako např. u kompaktu Nikon P330, který by napomohl pohodlnějšímu, a hlavně bezpečnějšímu držení.

Vzhledem k těžkému objektivu (ve srovnání s kompakty) je ovládání jednou rukou téměř nemožné – což by mohl leckdo očekávat u přístroje, který svými rozměry slibuje pohotové použití (např. ve street nebo reportážní fotografii). Sice si můžete dokoupit přídavný grip, ovšem ani ten se nezdá být příliš praktický (ve srovnání např. s gripem pro Olympus PEN) – upevňuje se pomocí stativového závitu – a navíc je poněkud drahý (cca 1800 Kč).

1_06.JPG 1_07.JPG

Na spodní straně a bocích najdeme standardní prvky: vedle krytu na baterii a paměťovou kartu se nachází závit na stativ, po stranách ční háčky na popruh, z levoboku vstoupíte do zdířek HDMI a USB a nad nimi je tlačítko pro aktivaci blesku. V této generaci je blesk spíše „vyskládací“ než vyskakovací. Vypadá poměrně křehce, ovšem je dostatečně jištěn, samovolně se vám nerozloží.

Sám se aktivuje jen v automatickém a scénickém režimu (v těchto případech mu to bohužel nelze zakázat). Vstup pro připojení externího blesku na těle Nikonu 1 S1 nehledejte.

1_08.JPG 1_09.JPG

Minimalistická není jen celková vizáž fotoaparátu, ale i nabídka ovládacích prvků. Na horní ploše je pusto prázdno… a tři tlačítka, která slouží k aktivaci fotoaparátu (tutéž funkci supluje vysunutí objektivu), snímání, nahrávání videa. Kruhový volič není k dispozici; u Nikonu 1 J3 jej najdete, i když s poněkud netradiční nabídkou. Chcete-li provést volbu režimu fotografování, musíte se vydat jinam (viz další kapitola).

Podobně holá je i zadní stěna fotoaparátu. Vedle třípalcového displeje se choulí trojice tlačítek s funkcemi: přehrávání, menu a mazání snímků. Jediná tlačítka pro přímý vstup najdete na kruhovém voliči – korekce expozice, nastavení režimu blesku, samospoušť/sériové snímání. Pod (pro „nenikonisty“) tajemným znakem F se skrývá přístup k jednomu z virtuálních otočných voličů, o nichž se dočtete v další kapitole.

1_03.jpg  
Nikon 1 S1 jako módní doplněk. Vybírat můžete z pěti barev.

Specifikace

Bajonet:Nikon 1
Snímač:CMOS (13,2 x 8,8mm), bez low-pass filtru, efektivních 10,1 Mpx
Poměr stran:3:2 (3872×2592,1936×1296,2896×1944), 16:9 (3840×2160)
Formát souborů:NEF (RAW): 12bit. kompr. soubory, JPEG: nastavitelná komprese: jemný (1:4), normální (1:8), základní (1:16)
Obrazový režim:Standardní, Neutrální, Živé, Monochrom, Portrét, Krajina
Režim expozice:Auto, Kreativní režim (P, S, A, M, noční krajina, noční portrét, protisvětlo, změkčovací filtr, efekt miniatury a selektivní barva), Zachycení nejlepšího okamžiku (zpomalené zobrazení a inteligentní výběr snímku), Pokročilé videosekvence, Pohyblivá moment
Měření expozice:Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
Displej:7,5 cm (3“), TFT LCD, 460 000 pixelů, regulace jasu
Závěrka:elektronická, 1/16 000–30 s, Bulb
Ostření:Auto, AF-S, AF-C, AF-F (nepřetržité), MF; Jednotlivá zaostřovací pole, Automatická volba zaostřovacích polí, Sledování objektu
Sériové snímání:60 sn./s (jednoráz. zaostření), 15 sn./s (kont. ostření)
Citlivost:ISO 100–6400 (ručně lze nastavit v režimu P, S, A, M)
Vyvážení bílé:Auto, žárovka, zářivka, přímé slunce, blesk, zataženo, stín, pod vodou, manuální
Video:FullHD (1080p 60 obr./s), formát MOV, stereo
Blesk:vestavěný, směrné číslo 5, i-TTL
Paměťové karty:SD/SDHC/SDXC
Rozměry a váha:102×60,5×29,7 mm, 240 g (s baterií a kartou)

Obsah balení

  • Nikon 1 S1 (vč. krytky bajonetu)
  • objektiv
  • nabíječka MH-27
  • baterie lithium-iontová EN-EL20
  • popruh (v barvě těla)
  • datový kabel USB UC-E19
  • software
    • Short Movie Creator (pro základní úpravy videa)
    • ViewNX2 (import, třídění, editace, sdílení snímků)

Pokračování 2 / 3

Ovládání a obrazová kvalita

Fotoaparát Nikon 1 S1 lze aktivovat dvěma způsoby – vysunutím objektivu nebo zmáčknutím tlačítka ON/OFF.

Zdvojené zapínání

Vzhledem k tomu, že objektiv musíte do pracovní polohy vysunout vždy ručně (automaticky to neumí), jeví se aktivační tlačítko jako poněkud zbytečné a někoho by mohlo i naštvat, vezmeme-li v úvahu, jak žalostně málo přímých ovládacích prvků se na těle přístroje nachází. Rozčertit se může zvláště ve chvíli, kdy si bude chtít vybrat fotografický režim. Skutečný otočný volič, na nějž je většina z nás zvyklá, je totiž suplován ovladačem elektronickým, vlastně dvěma – a na těle je nenajdete.

2_01.JPG 2_02.JPG 2_03.JPG
Postup nastavení fotografického režimu, čtěte zleva doprava.

Za otočnými ovladači se musíte vydat do menu. Pomocí prvního volíte „zásadní“ nastavení – automatika, kreativní režim, zachycení nejlepšího okamžiku, pokročilé videosekvence a pohyblivá momentka. K druhému voliči se dostanete přes položku kreativní režim, nebo zmáčknutím výše zmíněného tajemného tlačítka F, a teprve zde najdete standardní nabídku: manuální ovládání (M), poloautomatické (P, S, A) a scénické režimy.

Podobnou hloubkovou sondu do elektronických útrob fotoaparátu budete muset absolvovat při nastavování všech základních parametrů expozice, např. citlivosti (ISO), režimu ostření/měření expozice atd.

Překonáte-li prvotní rozpaky nad netradičním a nepříliš jednoduchým ovládáním, budete už jen mile překvapeni. Odezva fotoaparátu je výborná, zvládá snímat rychlostí 15 sn./s při souvislém a 60 sn./s při jednorázovém ostření. Hodit se může také režim Zachycení nejlepšího okamžiku – vskutku vhodné pro lovení záběrů neposedných dětí a domácích mazlíčků – a Pohyblivé momentky.

Ukázku si můžete stáhnout zde.

Automatické vyvážení bílé funguje bezchybně. Ani za polojasného počasí nedochází k žádným barevným posunům (do tepla/studena), což se zcela jistě nedá říct o všech fotoaparátech v této cenové kategorii. K dispozici je i manuální kalibrace bíle a obvyklé předvolby (denní světlo, žárovka atd.).

Na všechny tyto vychytávky jsme u Nikonu 1 zvyklí, co však nemusí být vždy samozřejmostí (obzvláště u „entry“ modelů), je velmi dobrá obrazová kvalita.

Obrazová kvalita

O obrazový výstup se stará CMOS snímač s rozlišením 10Mpx (stejný jako u modelu J2). Snímky lze ukládat v komprimovaném formátu JPEG nebo v surovém RAW, nikoli však do obou zároveň; RAW je k dispozici jen v poloautomatickém či manuálním režimu.

Nikon 1 S1 byl testován se setovým objektivem 1 NIKKOR 11–27,5 mm F3,5-5,6 (ekv. kinofilm 30-74mm), který je plochý, skladný a dostupný v 5 barevných variantách. Svými parametry (rozsah ohnisek - 2,5× zoom, ostření od 30 cm, světelnost) plně odpovídá kategorii základní zoom. Není sice stabilizovaný, ale bez problému s ním udržíte i delší expoziční časy (délka záleží samozřejmě na použitém ohnisku).

2_04.jpg 2_05.jpg 2_06.jpg
Zleva: 1 NIKKOR VR 6,7–13 mm F3,5–5,6, 1 NIKKOR 11–27,5 mm F3,5–5,6; 1 NIKKOR VR 10–30 mm F3,5–5,6;

Hodí se i k focení v horších světelných podmínkách (např. v interiéru). Světelnost na širším ohnisku slibuje, že si také budete moct pohrát (sice omezeně ale přesto ano)s hloubkou ostrosti (viz foto níže). Optické vady jsou minimální. V tandemu s tělem S1 podává takřka skvělé výsledky. Ne nadarmo byl oceněn cenou TIPA v kategorii Základní amatérský objektiv pro bezzrcadlovky.

Velmi příjemným překvapením je absence barevné vady. Kontrastní plochy jsou čisté, bez nepěkného duhování. I ve srovnání s amatérskými zrcadlovkami jde o výborné výsledky. Podobná superlativa zazní i při hodnocení dynamického rozsahu – u kontrastních scén zůstává zachována kresba ve stínech i světlech.

ZKR.JPG HO.JPG
Vlevo: mírné zkreslení (poduška) na širokém ohnisku, vpravo: ukázka hloubky ostrosti při cloně F3,5.

Krátce jsme měli možnost vyzkoušet také nový širokoúhlý objektiv 1 NIKKOR VR 6,7–13 mm F3,5–5,6, který má mnohem bytelnější konstrukci než setové sklo a je ideální pro snímání širokých záběrů. Ohnisko 6,5 mm odpovídá přepočtenému ohnisku cca 18 mm a je to znát nejen na úhlu záběru, ale především na míře zkreslení blízkých objektů. Velmi snadno tak pořídíte portréty, které vypadají jako karikatura.

DSC_0081.JPG DSC_0088.JPG DSC_0090.JPG DSC_0092.JPG
Ukázkové snímky z objektivu 1 NIKKOR VR 6,7–13 mm F3,5–5,6

Po stránce obrazové kvality exceluje fotoaparát na poli ostrosti, a to i při nižších clonových číslech. To stejné však nelze tvrdit o chromatické vadě, která je u kontrastních scén viditelná – řešení v podobě jejího odstranění při fotografování do RAWu je však velmi snadné. Nicméně vzhledem k amatérskému zaměření fotoaparátu mohla být aberace odstraňována softwarově už přímo ve fotoaparátu.

V nabídce najdete také speciální režim protisvětlo čili HDR – fotoaparát pořídí 3 snímky s rozlišným nastavením expozice. Pokud nemáte k dispozici stativ, můžete aktivovat funkci D-Lighting, popř. zpětně ji použít při úpravě snímku ve fotoeditoru, který je součástí balení.

CHA.jpg DR.JPG
Vlevo (výřez 1:1): Chromatická aberace se setovému objektivu vyhýbá vpravo: I velmi kontrastní scény zvládá Nikon 1 S1 „na jedničku“.

Šum

O kvalitě obrazu do ISO 400 není třeba polemizovat, zvláště v této kategorii fotoaparátů. U Nikonu 1 S1 se můžete spolehnout na mnohem vyšší citlivosti. Nicméně vzhledem k tomu, že odšumovací algoritmus nemusí vždy odpovídat fotografovým představám, vyplatí se snímat do surového formátu (RAW).

A platí to i (IMHO) v našem případě. Automatické obrazové úpravy JPEGu – doostření, zvýšení kontrastu a oživení (prosycení) barev – obraz spíše degradují. Porovnejte sami na následujících snímcích.

ISO 800.JPG ISO 800raw.JPG
ISO 800: vlevo JPEG / vpravo RAW: JPEG – začínají se objevovat barevné artefakty, na výrazně barevných plochách je patrná posterizace, RAW – obraz dostatečně detailní, zrno jemné, pravidelné.
ISO 1600.JPG ISO 1600raw.JPG
ISO 1600: vlevo JPEG / vpravo RAW: JPEG - začíná patlání detailů, artefakty se objevují hlavně ve stínech.
ISO 3200.JPG ISO 3200raw.JPG
ISO 3200: vlevo JPEG / vpravo RAW: JPEG – zrno je hrubé a nepravidelné, artefakty jsou patrné i na světlých plochách, RAW je stále použitelný, zrno pravidelné.
ISO 6400.JPG ISO 6400raw.JPG
ISO 6400: vlevo JPEG / vpravo RAW: JPEG - barevné mapy po celém obraze, detaily se zcela ztrácejí, RAW je opravdu povedený, zrno sice hrubší, ale pěkně pravidelné; vhodné pro převod do ČB.

Video

Videosekvence jsou jednou z předností fotoaparátů firmy Nikon. Nikon 1 S1 disponuje FullHD videem, pracovat můžete v automatickém nebo pokročilém režimu. Specialitou systému Nikon 1 jsou dva hybridní režimy: Zachycení nejlepšího okamžiku (fotoaparát pořídí sérii snímků a vybere 5 nejlepších) a Pohyblivá momentka (video dlouhé 1s, uloženo 2× zpomalené).

Stáhněte si ukázkové video

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Nikon S1 splňuje vše, co lze od nejnižšího modelu „bezzrcátkové“ řady Nikon 1 očekávat. Nikterak se netají tím, že je určen spíše pro rodinnou fotografii, popř. pro začínající fotografy.

Nutno však podotknout, že externích ovládacích prvků má tento model opravdu málo, dokonce méně než vyspělé (i dospívající) kompakty. Pro některé uživatele může být oříškem netradiční menu – právě zde je totiž většina základních funkcí/voleb pohřbena (volič režimu fotografování, ISO…).

Diskvalifikující může být také nedobrá ergonomie přístroje – hladké tělo bez gripu či výstupku, který by zvýšil komfort držení. (Grip lze dokoupit.)

Co se týče obrazového výstupu, není fotoaparátu v podstatě co vytknout – obraz není znehodnocen barevnou vadou, dynamický rozsah je nadstandardní, snímky jsou kvalitní i při nastavení vysoké citlivosti. Nikon 1 S1 tak mohou ocenit i „zrcadlovkáři“, jimž dobře poslouží jako záložní fotoaparát. V leckterých ohledech, resp. žánrech je dokonce schopen konkurovat amatérským či polo-profesionálním zrcadlovkám.

 

Shrnuto v jednom hesle: Kvalitní obraz za dobrou cenu

 

Plusy

  • příjemný minimalistický design – těla i setového objektivu
  • malé (kapesní) rozměry
  • obrazová kvalita, i při vysokých citlivostech
  • kvalitní setový objektiv
  • pokročilý video režim s širokou možností nastavení

Mínusy

  • špatná ergonomie – není grip, hladký povrch
  • nepříliš intuitivní ovládání – nestandardní struktura menu
  • (velmi) málo externích ovládacích prvků
  • nejsou sáňky na externí blesk či jiné příslušenství

Příslušenství

Adaptér bajonetu FT1 umožňuje použití objektivů NIKKOR s bajonetem Nikon F. Prostřednictvím bezdrátového mobilního adaptéru WU-1b lze navázat bezdrátové spojení mezi Nikonem 1 S1 a smartphony či tablety, res. dálkově ovládat fotoaparát pomocí chytrého zařízení. Podvodní pouzdro WP-N2 je vodotěsné do hloubky 40 m.

3_01.jpg 3_02.jpg 3_03.jpg
Zleva: adaptér bajonetu FT1, adaptér WU-1b, vodotěsné pouzdro WP-N2.

Demosnímky

D_01.JPG D_02.JPG
D_03.JPG D_04.JPG
D_05.JPG D_06.JPG
D_07.JPG D_08.JPG
D_09.JPG D_10.JPG
D_11.JPG D_12.JPG
D_13.JPG D_14.JPG
D_15.JPG D_16.JPG D_17.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud