17
Fotogalerie

Nudíte se? Kupte si Adobe Photoshop Elements 11!

Jak už se stalo zvykem, s prvními mrazíky přichází na trh nové verze fotografických editorů. Mezi ně tradičně patří domácí Zoner Photo Studio a Adobe Photoshop Elements.

Uvedení softwaru, tentokrát s pořadovým číslem 11, doprovází známá písnička o sdílení nezapomenutelných zážitků, o výkonných, přátelských a snadno použitelných nástrojích, které vám pomohou při správě, úpravách a sdílení fotografií.

Ke konzumentům, preferujícím rychlost, jednoduchost a konfekčnost, se obrací firma Adobe nejčastěji. Leckterý fotograf by po tomto entrée nejraději obrátil list nebo klikl na šipečku zpět. A nejspíš by udělal chybu. Adobe Photoshop Elements totiž nabízí mnohem víc, než se snaží v reklamě prodat.

Pořád menší brácha

Program, který bývá označován za mladšího brášku velkého Photoshopu, už stačil od staršího sourozence leccos odkoukat. Především umí pracovat s vrstvami, což je ve srovnání s konkurencí v podobné cenové hladině (Lightroom, Zoner Photo Studio) veliká výhoda. K dispozici jsou také masky vrstev a „dospělý“ nástroj Vyplnit podle okolí. To vše dostala do vínku již verze 9. Od té doby dozrává elementární Photoshop poněkud pomaleji.

Desítka přinesla několik inovací v oblasti správy fotografií (zvláště co se týče propojení správce se sociálními sítěmi), pár nových komentovaných úprav a hrstku novinek na panelu nástrojů (např. Inteligentní štětec). Letos vývojáři vsadili na oživení designu a zjednodušení uživatelského prostředí. Program má vzdušnější vzhled, který je ne nepodobný profesionálnímu Photoshopu, opustil černý smuteční háv a zahalil se do neutrálních odstínů šedé. Ale začněme od začátku.

obr.1.jpg 
Po spuštění programu si vyberete, kterou část chcete otevřít

Organismus

Adobe Photoshop Elements sestává ze dvou samostatných aplikací – správce (Uspořádat) a editoru (Upravit). Malá míra vzájemné integrity byla doposud terčem kritiky, a zdá se, že nářky uživatelů byly do určité míry vyslyšeny. Přepínání mezi aplikacemi je mnohem intuitivnější než v předchozí verzi, ovládací prvky jsou rozmístěny tak, aby maximálně ulehčily orientaci v procesu stahování a třídění snímků.

Nově lze na boční liště otevřít panel Import. V základní nabídce je stahování z tradičních úložišť – karty, složek, fotoaparátu apod.

obr.2.jpg obr.3.jpg
Funkce automatického rozpoznání obličeje není zdaleka dokonalá

Nejvíce prostoru správce zabírá okno s náhledy souborů – jejich velikost lze plynule měnit pomocí posuvníku na spodní liště. Vzhledem k tomu, že je správce společný pro fotografický i filmový editor, zobrazují se v něm také zvukové a video formáty. Správce nabízí (velmi okázale na hlavní liště) tři základní způsoby třídění snímků: podle zachycených osob (People) s funkcí automatického rozpoznání tváře (je propojena s Facebookem), nově podle místa, kde byl záznam pořízen (Places), a také podle druhu zachycené události (Events).

Instantní opravy

Módní specialitkou je geotagging, skrytý právě pod tlačítkem Places. Aplikace je propojena s Google mapami, na nichž můžete velmi přesně označit místo pořízení snímku (viz obrázek níže). Samozřejmostí je hodnocení fotografií a inteligentní vyhledávání na základě různých charakteristik – metadata, historie, poznámky, klíčová slova, vizuální podoba atd.

obr.4.jpg 
Napojení na Google mapy

Kromě možnosti třídění a vyhledávání lze na snímky aplikovat filtry, simulující základní úpravy, tzv. Instant Fix. Stačí jednou kliknout myší. Kontrola nad výsledkem je prakticky nulová, opravy jsou proto vhodné především pro síťové chrliče „nezapomenutelných okamžiků“. Instantními úpravami můžete prohnat i soubory RAW, aplikace vám nabídne, v jakém formátu chcete snímek upravovat (JPEG, TIFF atd.).

V této podobě můžete fotografii exportovat na síť nebo ji vytisknout. Co se týče přehlednosti a dostupnosti jednotlivých funkcí, udělali vývojáři z Adobe kus dobré práce. Rozmístění panelů a nástrojů je logické a přehledné, ideální pro ty, kdo s postprocesem začínají.

obr.5.jpg
Po provedení instantních úprav, jak se stalo i v tomto případě, můžete své snímky servírovat přátelům na sociálních sítích. Stačí kliknout na tlačítko Share vpravo nahoře.

Pokračování 2 / 2

Novinky v editoru

Do editoru (Upravit) se přepnete ze správce (Uspořádat) pomocí ikony Editor na spodní liště, případně můžete třídění snímků vynechat a vstoupit do editoru rovnou z rozcestníku, který se objevuje po spuštění programu.

Snímky, se kterými pracujete, se zobrazí v pásu na spodní liště, chcete-li zvětšit plochu náhledu snímku, můžete okolní lišty skrýt, což jistě ocení majitelé monitorů s malou úhlopříčkou.

obr.6.jpg
V režimu Create najdete nové šablony pro tvorbu blahopřání

Kromě fotografických úprav si v editoru můžete pohrát se šablonami – tvorba kalendářů, blahopřání, koláží (v režimu Create/Vytvořit) a také odtud snímky, resp. videa exportovat na vybraný web (Facebook, Flickr, Youtube, Vimeo).

Tři úrovně editoru

Editor stále pracuje ve třech režimech – v Rychlém (Quick), Průvodci (Guided) a v Pokročilém (Expert). Lišta s hlavní nabídkou putuje všemi třemi módy, dramaticky se však mění nabídka na panelu nástrojů.

Rychlý režim nabízí základní nástroje a funkce pro opravu snímku. Ty jsou podobně automatizované jako Instantní úpravy, které známe ze správce. Uživatel má tentokrát sice větší možnosti nastavení – může si vybrat z 9 variant/stupňů (expozice/doostření atd.), ale vzhledem k tomu, že použitelná je většinou možnost jediná, je Rychlý editor pramalým důvodem opouštět instanci správce.

obr.7.jpg 
Pracovní plocha v Rychlém režimu

Podstatně zajímavější jsou komentované úpravy v režimu Guided. Průvodce je vážně výborným pomocníkem pro začátečníky, jasně vysvětlí, co který krok znamená a jak lze jednoduše dosáhnout dobrého výsledku. Ani tady se příliš nepočítá s osobním vkladem uživatele, neboť panel nástrojů je téměř holý – čítá pouze lupu a ručičku. Jednotlivé úpravy/postupy aktivujete na pravém postranním panelu.

Mechanizované funkce sice nepřinesou mnoho kreativního vyžití, zato poučí, jak lze podobného efektu dosáhnout. Nabyté vědomosti lze uplatnit v Pokročilém modu. A to klidně ihned. Po přepnutí do Pokročilého režimu se totiž změny provedené v Průvodci objeví v podobě vrstev na postranní liště. Jednotlivé kroky tak můžete doladit prostřednictvím pokročilých nástrojů.

obr.8.jpg
V režimu Průvodce byl na snímek aplikován efekt High Key, po přepnutí do režimu Expet (Pokročilý) se na boční liště objeví jednotlivé vrstvy úprav, pomocí jejichž kombinace byl efekt vytvořen.

Adobe Photoshop Elements má vlastní modul Camera RAW, jakýsi (záměrně) nedokonalý odlitek z „velkého“ Photoshopu. Nabídka funkcí je mnohem chudší, nenajdete tu např. odkaz pro nastavení křivek či barev a jejich odstínů a ani štěteček pro lokální úpravy.

obr.9.jpg obr.10.jpg obr.11.jpg
Adobe Camera RAW nabídne ve Photoshopu Elements méně funkcí než u "velkého" Photoshopu

Novinky obrazem i slovem

Režim Guided nabízí nově tyto efekty: High Key/ Low Key a Tilt-shift effect. Tilt-shift efekt simuluje použití stejnojmenného objektivu. Výsledný obraz má charakter miniatury. Jeho aplikace není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát, neboť vyžaduje určitý typ snímků. Z některých fotografií prostě miniaturu neuděláte.

obr.12.jpg
Efekt tilt-shift

Vylepšení doznal nástroj Štětec, který je dostupný v Pokročilém režimu. Přibyla u něj možnost Refine Edge (Zpřesnit okraje), kterou zajisté využijete při tvorbě složitějších výběrů.

obr.13.jpg 
Funkce Refine Edge

Nové filtry Comic, Graphic Novel a Pen & Ink filters, proměňující fotografie v kresbu či malbu, nebudou nejspíš mezi fotografy patřit k nejužívanějším. Podstrojují spíš začátečníků v tvorbě grafických efektů. Výborně se mohou hodit např. k tvorbě stylových avatarů.

obr.14.jpg obr.15.jpg obr.16.jpg
Ukázka filtrů Graphic Novel, Comic, Graphic Pen

Funkce Vyplnit podle obsahu se poprvé objevila ve verzi 9. Adobe Photoshop Elements 11 přichází s podobně šikovnou funkcí v sekci Photomerge Group Shot, pomocí níž lehce propojíte vybrané oblasti ze dvou a více snímků.

obr.17.jpg
Photomerge Group Shot: Fotografie vznikla propojením tří snímků, bez nutnosti následných korekcí

Shrnutí

  • Adobe Photoshop Elements11 není určen pro profesionály. Nabízí však možnosti, které programy v podobné cenové relaci zdaleka neposkytují. Je to především práce s vrstvami a maskami. Velkým nedostatkem je absence Křivek a Správy barev v Camera RAW i Editoru. Jako ideální řešení se proto jeví kombinace s aplikací Adobe Lightroom, která zmíněné možnosti má, zato neumí pracovat s vrstvami a maskami.

     
  • Loni bylo hlavním jmenovatelem změn propojení aplikace s internetem, letos prošlo změnou celé rozhraní a s ním i ovladatelnost programu. Nutno přiznat, že provedené změny jsou opravdu funkční a mohou nalákat nové uživatele.

     
  • Nové komentované úpravy příliš neoslní, jsou vhodné spíš pro počítačové hračičky. Nejdůležitější novinkou je možnost nastavení štětce Refine Edge, což je silný pomocník při provádění výběrů. Je ovšem otázkou, zda je to dostatečný důvod pro upgrade z verze 9 či 10. Pro srovnání produktové řady Adobe Photoshop Elements slouží jednoduché porovnání na webu výrobce.

     
  • Přestože vývojáři zapracovali na integritě obou složek programu – některé funkce se v minulých verzích dublovaly, nikterak se to neodrazilo na velikosti a rychlosti softwaru. Kdo má méně výkonný počítač, určitě během instalace stihne vypít dva šálky kávy. Přepínání mezi aplikacemi též není příliš svižné.
 

Systémové požadavky

  • Procesor: 1,6 GHz nebo rychlejší (včetně podpory jednoho jádra)
  • Operační systém: Microsoft Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7 nebo Windows 8; Mac OS X verze 10.6 a vyšší
  • Operační paměť: 1 GB (2 GB pro funkce videa ve vysokém rozlišení)
  • Pevný disk: 4 GB volného místa (instalace vyžaduje další volné místo na disku)
  • Rozlišení monitoru: 1 024 × 768 a vyšší
  • Mechanika: DVD-ROM
  • Cena: 2500 Kč, v balíčku s Adobe Premiere Elements 11 3800 Kč
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud