DIGIarena.e15.cz

Olympus PEN-F – klasika sedmdesátých let v novém hávu

Dlouho očekávaná novinka z dílny Olympusu dnes byla oficiálně představena. Fotoaparát přináší nový snímač a opravdu povedený retrodesign – zkrátka filmová klasika převlečená do digitálního kabátu.

O uvedení nového systémového kompaktu Olympus se spekulovalo již velmi dlouho. Mezi odhady zaznívalo (spíše zbožné přání) to, že by se mohl objevit nástupce modelu XZ-2, tedy kompakt s velkým 4/3 snímačem a světelným objektivem.

Občas také světlo světa spatřila kacířská myšlenka v podobě digitální bezzrcadlovky s plnoformátovým snímačem. Bohužel v obou případech vás musíme zklamat, naše prověřené zdroje ani o jednom zmíněném fotoaparátu nehovoří, alespoň v nejbližší budoucnosti.

Streetová klasika

Novinka nese označení PEN-F a vymyká se hned v několika pohledech nejen z portfolia kompaktních PENů ale také z ucelené nabídky fotoaparátů Olympus. Hned po prvním pohledu na novinku zaplesá srdce většinu staromilců a také milovníků techniky.

Fotoaparát je, alespoň pro mne, opravdu nádherným designovým kouskem, který budete prát do ruky jen proto, abyste si otočili kolečkem a zkusili stisk spouště. Designově se snaží novinka navázat na svého filmového předchůdce, který nesl stejné označení – nejvíce je to vidět na hlavním vypínači a také na ovládacím kolečku, které má prakticky stejné umístění i tvar, jako u starého filmového aparátu. Ostatně, posuďte sami.

5528516397_f630418fa3_b.jpgPEN_PEN-F_EW-M1718_silver_black__Product_000.jpg

Design nového Penu F však není samoúčelný – mimo toho, že se výrobce chlubí provedením bez jediného viditelného šroubku, je nutno uznat, že ovládací prvky jsou ergonomicky velmi dobře rozmístěné a při práci nebude pravděpodobně nic chybět. Určitě se tkaé objeví hlasy, které budou žehrat nad příliš velkým množstvím ovladačů a nad příliš rozsáhlými možnostmi nastavení, jako tomu bylo u modelu OM-D E-M5 Mark II.

Pool_PEN_PEN_F_2015-12__Mood_0041.jpg

První zásadní změnou v designu řady Pen, je samozřejmě přítonost hledčku, který je tenokrát umístěn mimo osu objektivu, podobně jako u dálkoměrných fotoaparátů. Pro zapínání je použito kolečko evokující svým vzhledem zámek kinofilmové kazety. Zcela poprvé se také objevuje samostatný ovladač korekce expozice, a to v pravém horním rohu.

PEN_PEN-F_EW-M1220_black__ProductTop_001.jpgPEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__ProductTop_001.jpg

Dvojice rollerů byla zachována, nově je však pod voličem expozičních režimů zabudovaná malá páčka, která slouží pro rychlé nastavení především v kreativních filtrech. S těmi souvisí poslední ovládací prvek, který se objevuje poprvé, a to právě volič kreativních filtrů.

16c0c642_PEN_PEN-F_black__Product_270.jpg2c1beaf9_PEN_PEN-F_black__Product_090.jpg

Nový snímač a stabilizace

Uvnitř retrotěla je osazen zcela nový snímač Live MOS s rozlišením 20 Mpx, který postupně nahradí osvědčené 16 Mpx snímače ve starších modelech bezzrcadlovek PEN a OM-D. Porvé oficiálně Olympus komunikuje absenci low-pass filtru (ten údajně nebyl ani u dříve uvedených modelů, avšak nikdy nebyla tato informace oficiálně vyřčena), který by měl zajistit lepší obrazové výsledky, především pak ostrost obrazu.

PEN_PEN-F_EW-M1220_black__Product_350.jpgPEN_PEN-F_EW-M1718_ECG4_black__Product_350.jpg

Samozřejmostí je také stabilizace obrazu v podobě plovoucího uložení snímače, použit je stejný systém, jako u modelu OM-D E-M5 Mark II, který by měl zajistit kompenzaci až o 5EV. Mezi dalšími funkcemi je například snímek s vysokým rozlišením, který je složen z dílčích obrázků – tentokrát má rozlišení 50 Mpx v JEPGu a 80 Mpx v RAWu.

2cf1c032_PEN_PEN-F_black__Product_000.jpg

Ostření by mělo být údajně nejrychlejší ve své třídě – tedy ještě rychlejší než mají současné modely. Novinkou je funkce Eye Detect AF, z naposledy představeného modelu E-M10 Mark II přebírá novinka možnost výběru ostřícího bodu dotykem na displeji i v okamžiku, kdy koukáte do hledáčku. Nové je také propojení bodového měření expozice s ostřícím bodem.

PEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__ProductAdd_001_v2.jpg

Kreativní dálkoměr

Ze stejného modelu pak pochází i elektronický OLED hledáček, který je tentokrát umístěn v boční části těla, podobně jako u dálkoměrných fotoaparátů aneb u bezzrcadlovek Sony. Hledáček má zvětšení 0,62× a rozlišení 2,36 Mpx a zobrazuje reálný náhled, kdy bere v potaz aktuální nastavení expozice.

PEN_PEN-F_black__Product_180_v2.jpg

K dispozici je asistent ostření – focus peaking – a také možnost zvětšit si náhled části snímku pro lepší zaostření. Displej je stejné koncepce jako u modelů OM-D, tedy výklopný a otočný s dotykovou vrstvou. Zachována je funkce ostření či pořízení snímku dotykem při živém náhledu na displeji. V sériovém režimu snímání zvládne fotoaparát 10 sn/s.

Zcela novou funkcí jsou výše zmíněné kreativní filtry, které se částečně přemístily z rychlého menu a jsou přepracovány. Samostatný ovladač pro jejich aktivaci je na přední straně a připomíná volič expozičních časů starého filmového PENu. 

PEN_PEN-F_EW-M1220_silver_black__Product_011_v2.jpg

V nabídce filtrů najdete režimy Mono, Color, Art a Crt – první z nich umožní vyladit gradační křivku, filmové zrno a tónování a nabízí současně i efekty černobílého filtru s možností tří předvoleb. Colour Profile Control přichází rovněž se třemi předvolbami ovlivňujícími gradační křivku. Funkci lze použít k nastavení saturace 12 barev v 11 různých úrovních. Páčka na zadní straně snadno přepíná mezi různými režimy. Zbývající dvojice je převzata ze stávajících modelů.

Pool_PEN_PEN_F_2015-12__Mood_0250.jpg

Doplňkové a speciální funkce předchozích modelů zůstávají zachované – bezdrátová konektivita, režim Live Composite, bracketing ostření či skládání časosběrného videa ve 4K rozlišení. Na trhu by se měl fotoapará objevit počátkem března 2016 v několika setech s pevnými objektivy. Cena zatím nebyla oficiálně oznámena, nicméně předpokládáme, že se bude blížit 35 000 Kč (v zahraničí 1200 USD). K dispozici bude také stylové příslušenství v podobě kožených brašen, pouzder, nebo kovového gripu pro lepší úchop.

Další článek
celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Na bezne foceni jedine s AF :-P Teplaky 2. 2. 2016, 13:27
Panasonic Summilux Leica DG 25mm f/1.4, nebo… Klokotik 2. 2. 2016, 10:50
Nejaky siroky, pevny objektiv se svetelnosti… Teplaky 31. 1. 2016, 14:18
MFT znamená, že jsou k dispozici všechny obj… fotič 31. 1. 2016, 11:50
CO TO JE ?????? Zveřejněno dnes a komentáře … stále žasnu 31. 1. 2016, 08:19

Další podobné články

Full Frame objektiv DCKina aplikujete vašemu telefonu během jediné sekundy

Full Frame objektiv DCKina aplikujete vašemu telefonu během jediné sekundy

Sférická kamera 360fly 4K je konečně na českém trhu

Sférická kamera 360fly 4K je konečně na českém trhu

SanDisk představil voděodolné microSD karty s obří kapacitou

SanDisk představil voděodolné microSD karty s obří kapacitou

Sony bude nadále pokračovat ve vývoji SLT zrcadlovek s bajonetem A

Sony bude nadále pokračovat ve vývoji SLT zrcadlovek s bajonetem A

Instax Square – novinka pro okamžitou fotografii čtvercového formátu

Instax Square – novinka pro okamžitou fotografii čtvercového formátu

Instantní fotografie zažívá v posledních letech své znovuzrození, důkazem toho je i snaha tradičních výrobců o kousek místa na trhu. Neoficiální prvenství moderní instantní fotografie však patří Fujifilmu.

Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Nikon si patentoval objektiv pro 1" bezzrcadlovku

Nikon si patentoval objektiv pro 1" bezzrcadlovku

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Již dříve se vědělo, že Fujifilm chystá něco velkého, nejdivočejší očekávání však končila u full-framu. Skutečnost je však jiná – přichází „středoformát“ Fujifilm GFX 50S se 6 systémovými GF objektivy.