DIGIarena.e15.cz

Olympus PEN Mini E-PM2: amatérské zrcadlovky v ohrožení

Seznam kapitol
Fotoaparát nabízející obrazovou kvalitu srovnatelnou se zrcadlovkami v mnohem menším těle? Před několika lety to mohl být sen, nyní se jej však snaží naplnit Olympus PEN Mini E-PM2.

Popularita bezzrcadlovek a zejména systému Micro 4/3 stále stoupá. Olympus v loňském roce přinesl na trh dva nové modely s výměnnými objektivy, jedním z nich je PEN Mini E-PM2.

Ten se snaží dotáhnout hlavní ideu svého předchůdce, tedy malé rozměry spojené s dobrou obrazovou kvalitou, do zdárného konce. Podařilo se mu to? A jak je na tom v porovnání s ostatními fotoaparáty?

Ergonomie, ovládání a displej

Když se mi poprvé dostal tento fotoaparát do ruky, opravdu mě svou velikostí uchvátil. Jeho rozměry jsou pouhých 109,8 × 64,2 × 33,8 mm, což je bez nadsázky srovnatelné s kompakty. Uvnitř se přitom ukrývá mnohem větší snímač formátu Micro 4/3 (17,3 mm × 13 mm). Hmotnost má rovněž velice příjemnou hodnotu, pouhých 269 gramů včetně baterie a paměťové karty.

2_silver__Product_010_XL.jpg 
PEN Mini E-PM2

Ergonomie přitom nepatří k nejhorším. Vpředu a na pravé zadní části je grip pro prostředníček a palec. Díky tomu působí tělo v ruce jistě. To samé se již bohužel nedá říct o ovládání. Jako hlavní ovládací prvek slouží otočný volič na zadní straně. Z anatomického hlediska lidského těla jaksi vyplývá, že jej budete ovládat palcem.

To však při úchopu jednou rukou není dost dobře možné. A tak nastupuje ruka druhá, která by měla dodat potřebný úchop podepřením objektivu. U toho setového to není problém, co když ale použijete nějaký typu pancake? Mnohem více bych proto ocenil, kdyby se vedle spouště nacházel také klasický otočný volič.

5__XL.jpg 6__XL.jpg
Boční pohled na tělo

Tlačítek jinak není mnoho a v tomto ohledu patří E-PM2 spíše k podprůměru. V otočném voliči jich je integrováno pět, jedná se o kompenzaci expozice, nastavení blesku, volbu ostřícího bodu, samospoušť/sériové snímání a tlačítko OK. První čtyři zároveň fungují jako šipky a lze jim přiřadit i jiné funkce, poslední zmíněné slouží k zobrazení rychlého nastavení expozice.

Na zadní straně dále najdeme tlačítka MENU, nahrávání videosekvencí, mazání, přehrávání a INFO pro přepnutí režimu displeje. Nahoře pak už jen zapnutí/vypnutí, spoušť a Fn tlačítko, které může plnit libovolnou funkci, například i uzamknutí expozice nebo spuštění ostření. Množství ovládacích prvků se může jevit na první pohled jako dostatečné, ve skutečnosti je to však žalostně málo. Stiskem tlačítek totiž aktivujete pouze změnu daného nastavení, jeho hodnoty lze upravit pouze šipkami vlevo/vpravo nebo následným točením voliče, což velice zpomaluje práci.

4__XL.jpg 
Zadní strana má relativně standardní uspořádání ovládacích prvků

Logicky bych tedy očekával, že mi nedostatečné ovládací prvky vynahradí dotykový displej. Bohužel se tak nestalo, Olympus jeho možnosti nevyužil ani z poloviny. Abyste jej alespoň nějak využili, musíte stisknout tlačítko OK a následně INFO, což zobrazí rychlé menu. Zde můžete prstem zvolit jeden z parametrů expozice. Jeho hodnotu lze ale změnit pouze točením voliče nebo tlačítky vlevo/vpravo.

1_001_XL.jpg 
Horní strana fotoaparátu nabídne minimální množství tlačítek

Proč Olympus neimplementoval možnost změny dotykem obrazovky, mi je záhadou. Jediný smysl tak dotykové ovládání dává pro aktivaci spouště. Klepnutím na zvolené místo na displeji, na něj fotoaparát zaostří a pořídí fotografii. Příjemně mě překvapila blesková odezva, ostření je velice rychlé a přesné. Kdo by se bál nechtěného stisknutí displeje, může mu zabránit úplným vypnutím dotykové vrstvy.

3__XL.jpg 
Bajonet systému micro 4/3 a snímač stejného standardu

Samotný displej má rozlišení 460 tisíc bodů, což zajišťuje jemné zobrazení. S čitelností jsem také neměl problém a to ani na přímém slunci. Velkou výtku mám ale k podání barev, jsou extrémně přesycené. Zklamání pak nastává při prohlížení v PC nebo při tisku, kdy snímky nejsou tolik živé, jako se původně zdálo. V menu navíc neexistuje možnost úpravy barev displeje, takže mi nezbylo nic jiného, než si na to zvyknout. Fotoaparát přitom nabízí velice široké možnosti úprav nejrůznějších nastavení.

Miniaturizace si vybírá svou daň

Miniaturizace zašla tak daleko, že v těle není integrován ani blesk. Připojit jej člověk musí do konektoru pro příslušenství. Mnohé tak zamrzí, že nelze použít zároveň s dodávaným bleskem volitelný hledáček. Útěchu snad poskytne kvalitní displej, kterému až na barvy nemám co vytknout.

IMGP6835.jpg 
V balení se nachází malý externí blesk

K bezzrcadlovkám patří bez pochyb také video a k videu kvalitní zvuk. Pokud by ale někdo hledal klasický konektor pro mikrofon, hledal by marně. Stereo mikrofon vedle sáněk blesku bude muset stačit, fotoaparát nabízí pouze mini HDMI a USB výstup. Jack 3,5 mm se již nevešel.

IMGP6800.jpg 
Kryt HDMI a USB rozhraní

Baterie, umístěna pod dvířky na spodní straně, zůstala naštěstí zmenšování ušetřena. S dodávaným akumulátorem jsem dosáhl výdrže okolo 300 snímků, což je v této kategorii standard.

IMGP6802.jpg
Umístění šachty pro akumulátor a slotu na paměťové karty

Vedle baterie leží také slot pro paměťové karty typu SD, což není zrovna dvakrát šťastné řešení. Při uchycení na velkou řadu stativů nebude možné vyměnit ani paměťovou kartu, ani baterii.

IMGP6794.jpg 
S některými stativy nastane při výměně paměťové karty nebo baterie problém

Když to celé shrnu, výrobce se prostě snažil E-PM2 co nejvíce zmenšit (čemuž ostatně odpovídá i slůvko „mini“ v názvu). Za velikost dávám Olympusu velkou jedničku, s pancake objektivem není problém strčit přístroj do kapsy. Zmenšování však s sebou přineslo řadu kompromisů. Takových, které mohou zkušenější majitele ze začátku dost štvát. Patří mezi ně například absence druhého otočného voliče.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Utěsnění IBIS LCD rychlost (velikost) buf… gg 6. 3. 2013, 12:52
Pokud by někdo potřeboval externí mikrofon, … Ondřej 30. 1. 2013, 14:54
Oba mají své kompromisy. Do kapsy se pohodln… J.Šimek 24. 1. 2013, 18:10
Tomáši, ten seťák 14-42mm II R je velmi malý… J.Šimek 24. 1. 2013, 18:00
Milý Stando, fakt, že všechny tři zmíněné fo… J.Šimek 24. 1. 2013, 17:53

Další podobné články

Full Frame objektiv DCKina aplikujete vašemu telefonu během jediné sekundy

Full Frame objektiv DCKina aplikujete vašemu telefonu během jediné sekundy

Sférická kamera 360fly 4K je konečně na českém trhu

Sférická kamera 360fly 4K je konečně na českém trhu

SanDisk představil voděodolné microSD karty s obří kapacitou

SanDisk představil voděodolné microSD karty s obří kapacitou

Sony bude nadále pokračovat ve vývoji SLT zrcadlovek s bajonetem A

Sony bude nadále pokračovat ve vývoji SLT zrcadlovek s bajonetem A

Instax Square – novinka pro okamžitou fotografii čtvercového formátu

Instax Square – novinka pro okamžitou fotografii čtvercového formátu

Instantní fotografie zažívá v posledních letech své znovuzrození, důkazem toho je i snaha tradičních výrobců o kousek místa na trhu. Neoficiální prvenství moderní instantní fotografie však patří Fujifilmu.

Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Nikon si patentoval objektiv pro 1" bezzrcadlovku

Nikon si patentoval objektiv pro 1" bezzrcadlovku

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Již dříve se vědělo, že Fujifilm chystá něco velkého, nejdivočejší očekávání však končila u full-framu. Skutečnost je však jiná – přichází „středoformát“ Fujifilm GFX 50S se 6 systémovými GF objektivy.