Panasonic Lumix TZ100  patří do kategorie kapesních kompaktů a je vyhledávaný pro svou univerzálnost.  Panasonic Lumix TZ200  se od předchozí generace liší zejména objektivem, s ohnisky 24–360 mm sice „dosáhne“ dál než TZ100, ovšem za cenu horší světelnosti F3,3–6,4.

Panasonic Lumix TZ100 patří do kategorie kapesních kompaktů a je vyhledávaný pro svou univerzálnost. Panasonic Lumix TZ200 se od předchozí generace liší zejména objektivem, s ohnisky 24–360 mm sice „dosáhne“ dál než TZ100, ovšem za cenu horší světelnosti F3,3–6,4.

57
Fotogalerie

Panasonic Lumix DMC-TZ100: Univerzál do kapsy

Nový Panasonic TZ100 doplňuje řadu cestovních ultrazoomů řady TZ. Nabízí větší jednopalcový snímač a světelnější objektiv, ovšem s menším ohniskovým rozsahem. Jak si vede tento přístroj se slibnými parametry?

V lednu tohoto roku Panasonic doplnil řadu cestovních ultrazoomů s přídomkem TZ o dva nové přírůstky – Panasonic Lumix TZ80 a TZ100. My jsme se podívali na zoubek dražšímu z obou modelů, Panasonicu TZ100.

Zatímco TZ80 plně navazuje na původní pojetí fotoaparátů s malými rozměry a se širokým ohniskovým rozsahem, novinka TZ100 přichází s novou, na fotografickém trhu dosud nezastoupenou koncepcí: jedná se o první fotoaparát do kapsy s „velkým“ jednopalcovým snímačem a 10násobným zoomem.

tz100 hands.jpgtz100 hands1.jpg

Klíčové vlastnosti

Větší snímač a výkonný procesor

1" CMOS snímač nabízí rozlišení 20,1 Mpx (5 472 × 3 648 px). Citlivost senzoru lze nastavit na ISO 125–12 800 (ve spec. režimech až na 25 600). O zpracování obrazu se stará výkonný procesor Venus Engine, který umožňuje sériové snímání rychlostí až 50 sn./s (s jednorázovým zaostřením). Závěrka pracuje v rozsahu 60–1/2 000 s (elektronická až 1/16 000 s).

Objektiv se solidním dosahem

Objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT pokrývá ohniska od 9,1–91 mm (ekv. 35mm filmu 25–250 mm). Tento 10× zoom nabízí světelnost F2,8–5,9. Autofokus pracuje na základě detekce kontrastu (49 ostřicích bodů), v režimu makro fotoaparát na nejširším ohnisku ostří od 5 cm.

Dotykový displej a malý elektronický hledáček

Ke komponování obrazu slouží především pevný 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px. V ostrém světle lze využít elektronického hledáčku s rozlišením 1 166 000 px. EVF s úhlopříčkou 0,20" je opravdu malý, takže poslouží spíš v nouzových situacích.

Video ve 4K rozlišení

Panasonic TZ100 umí jako jeho předchůdci natáčet Full HD video (1080/50p). Novinkou v této řadě cestovních kompaktů je 4K video (3 840×2 160 px/25p). Záznamy se ukládají do formátu MP4 a AVCD. K dispozici je též funkce 4K fotografie se třemi režimy, která zachytí sekvenci 8Mpx snímků v rozdílném časovém limitu. Z pořízených záběrů můžete přímo ve fotoaparátu vybrat a uložit konkrétní fotografie.

Konektivita a bonusové funkce

Fotoaparát je vybaven WiFi modulem, který umožňuje bezdrátové propojení s chytrými zařízeními prostřednictvím aplikace Image App (pro Android a iOS), a tedy přenášení snímků a ovládání přístroje na dálku. Oproti předchozím modelům řady TZ není integrována technologie NFC. Novinkou loňského roku je funkce PostFocus, díky níž můžete zpětně zvolit oblast zaostření. V neposlední řadě jsou k dispozici kompoziční a expoziční pomůcky jako vodováha, focus peaking či živý histogram.

Malé rozměry a nízká váha

Panasonic TZ100 je koncipován jako univerzální cestovní fotoaparát, čemuž jsou přizpůsobeny také jeho rozměry – 110,5 × 64,5 × 44,3 mm – a váha – 310 g (s baterií a paměťovou kartou). Na jedno nabití pořídí aparát 300 snímků (při fotografování přes displej), při použití hledáčku výdrž klesá na 260 fotografií.​

Cena: cca 19 000 Kč [Pozn.: Ke dni vydání recenze je v českých obchodech fotoaparát dostupný pouze v předprodeji]

Pokračování 2 / 4

Konstrukce a ergonomie

Panasonic Lumix TZ100 se vyrábí ve dvou barevných variantách – klasické černé a stylové stříbrné s červenými doplňky. Kovové tělo s minimalistickým designem je po celé ploše hladké, což sice vypadá hezky, ale není to příliš praktické…

cam2a.jpgObrázek 2.jpg

Pozor, je to kluzké!

Na přední stěně sice najdeme vystouplou plochu, která má usnadnit úchop fotoaparátu, nicméně absence zdrsnělého povrchu (třebas gumového) a jakéhokoli anatomického tvarování vám manipulaci s přístrojem příliš neusnadní – jednoduše řečeno: klouže to. Komfortu úchopu nedodává ani vynechání gripu na palec. Kvůli tomu, že není jasně vymezen prostor pro palec, se občas stane, že vám prstík sklouzne na dotykový displej (co to asi znamená, si dokážete nejspíš představit – nechtěně si můžete přeladit nastavené funkce).

8220323513.jpg7512224194.jpg

Na zadní stěně, tam, kde se obvykle nachází videospoušť – u TZ100 je umístěna na horní hraně vedle spouště se zoomovací páčkou –, je programovatelné tlačítko Fn1. Primárně je mu přiřazena funkce aktivace 4K Foto. Naštěstí je tlačítko zapuštěné do vystouplé plochy, tudíž se vám jej málokdy podaří při hmatání palcem a hledání opěrného bodu zcela domáčknout. Uživatelsky nastavitelná tlačítka jsou na zadní stěně ještě tři: Fn2 má primárně přiřazenu funkci PostFocus, Fn3 přímý vstup k Rychlému menu a Fn4 přepínání mezi hledáčkem/displejem.

Programování povoleno

K nastavení expozičních parametrů v poloautomatických režimech a ručním módu slouží v továrním nastavení prstenec kolem objektivu a roller na horní stěně, umístěný po pravici voliče fotorežimů.

Oba tyto ovládací prvky jsou rovněž programovatelné. Ovšem pokud jim přidělíte jinou funkci, ztratíte v manuálním režimu možnost přímé volby clony/času. Jestliže však fotíte především v prioritních módech, nemělo by být jejich přeladění problém; v tom případě doporučuji přiřadit jednomu z rollerů funkci nastavení ISO, abyste měli nastavení citlivosti ihned po ruce a nemuseli používat dotykovou obrazovku, popř. menu.

cam2b.jpg10639.jpg

Na čtyřsměrném voliči vedle LCD se totiž na položku ISO jaksi zapomnělo. Jednotlivé čudlíky jsou věnovány kompenzaci expozice, vyvážení bílé, volbě režimu závěrky a přepínání mezi režimy ostření (AF, makro AF, ruční ostření). Sestavu doplňují tlačítka přehrávání, mazání snímků a volba zobrazení (DISP). Zrcadlovkáři nejspíš ocení samostatný ovládací prvek pro blokování expozice/ostření (AEL/AF).

Hledání v hledáčku

Ke komponování a kontrole snímků slouží zadní displej. Můžete si zobrazit opravdu velké množství údajů, tytéž se promítají i do elektronického hledáčku, který je pro své miniaturní rozměry určen opravdu jen pro nouzové situace. Údaje přenášené z displeje jsou vskutku pro bystrozraké.

3.jpegPanasonic_2016__5.jpg

Na displeji je ve všech fotografických režimech k dispozici trojice ikonek – po klepnutí se rozbalí lišta s 1. nabídkou efektů, 2. upřesnění funkcí dotyku (ostření/spoušť/zoomovaní dotykem), 3. pětice funkčních tlačítek, jež si můžete dle libosti upravit.

Pokračování 3 / 4

Ovládání a obrazová kvalita

První čeho si při fotografování s Panasonicem Lumix TZ100 všimnete, je preference delších časů na úkor adekvátního navýšení citlivosti. Důsledkem může být drobná pohybová neostrost.

Sázka na manuál

Patrné je to samozřejmě zejména při fotografování v pošmourném počasí, kdy se, pokud chcete ostré snímky, nevyhnete nutnosti pracovat v manuálním režimu nebo s preferencí času, kde jaksi čas závěrky napevno stanovíte vy sami. Za slunečného počasí tento problém samozřejmě odpadá. A paradoxně též za horších světelných podmínek, např. v interiéru při umělém osvětlení, kde se drobná pohybová neostrost skryje v šumu, který s sebou nese nastavení vyšší citlivosti (nad ISO 1 600).

P1010391.JPG
F2,8, 1/40 s, 98 mm (ekv. 35mm filmu), ISO 1 600

Pokud vsadíte na plný manuál, brzy narazíte na fakt, že se změnila funkčnost tlačítka věnovaného kompenzaci expozice (na zadní čtyřsměrném voliči) – to lze ovšem vyřešit přiřazením této funkce jednomu z programovatelných tlačítek.

Jednoduše: Panasonic TZ100 si sami můžete upravit podle svých potřeb, nicméně je třeba vzít v úvahu, co přesně od svého fotoaparátu potřebujete a jaké funkce jsou pro vás podstatné a které klidně můžete odkázat do útrob menu. Panasonicy obecně nabízejí široké možnosti uživatelského nastavení, které však může mást až naštvat méně zkušené fotografy (ti si mohou pomoci 400stránkovým manuálem).

Ostření: značka spolehlivé

Když tedy podle svých představ upravíte proces nastavování expozičních parametrů, můžete se pustit do pořizování snímků. Velmi příjemně vás jistě překvapí přesnost a spolehlivost autofokusu. Ač funguje „pouze“ na základě detekce kontrastu se 49 ostřicími oblastmi, podává dobré výkony i za šera. K dispozici máte vedle zónového a bodového ostření (s možností volby zaostřované oblasti dotykem) také detekci obličeje a sledování objektu. Zejména v disciplíně AF Tracking nelze než fotoaparát pochválit.

V režimu makro fotoaparát ostří na širokém ohnisku od 5 cm a na dlouhém konci od 70 cm. S trochou snahy lze docílit snímků s malou hloubkou ostrosti a příjemně rozostřeným pozadím.

P1010261.JPGP1010265.JPG
Vlevo: F4,6, 1/100 s, 72 mm (ekv. kinofilmu), ISO 125, vpravo: F5,9, 1/125 s, 234 mm (ekv. kinofilmu), ISO 400

Novinkou z podzimu loňského roku je technologie Post Focus (Dodatečné zaostření). Ta u tohoto přístroje též nechybí. Principem této funkce je možnost dodatečně vybrat oblast zaostření okamžitě ve fotoaparátu. V podstatě se jedná o sekundový videozáznam v rozlišení 4K (30p) – jednotlivé snímky se liší oblastí zaostření. Mrkněte na video níže.

Světelnost padá vzhůru

Panasonic TZ100 je osazen objektivem z dílny Leicy, který je světelnější než zoomy jeho řadových kolegů. Na širokém ohnisku (25 mm) můžeme počítat s příjemnou hodnotou F2,8. Ovšem ta platí pouze pro oněch zmíněných 25 mm. Poté následuje strmý pád. Na klasické padesátce máme F4,1 a od 160 mm koncovou F5,9. Stačí lehce přizoomovat a přijdete o výhody světelného objektivu – expoziční časy se prodlužují a citlivost strmě narůstá.

Průběh světelnosti

  • 25 mm – F2,8
  • 30 mm – F3,2
  • 40 mm – F3,8
  • 50 mm – F4,1
  • 80 mm – F4,8
  • 100 mm – F5,2
  • 160 mm – F5,9

Chromatická aberace je (v JPEGu) softwarově dobře potlačena, přesto přítomna je, klasicky na okrajích snímku a na kontrastních hranách. Co se týče ostrosti a detailnosti kresby – hovoříme o JPEG v defaultním nastavení fotoaparátu –, ve středu snímku dostaneme poměrně ostrý obraz, i když bych osobně očekávala ostřejší kresbu, u krajů je kresba měkká, a to lze říct o všech použitých ohniscích a clonách. Jednoduše řečeno: Panasonic Lumix TZ100 nenabídne tak detailní kresbu jako jiné jednopalcové přístroje, třebas Canon G9 X nebo Nikony 1. Nejspíš je to daň pevnému malému objektivu s větším ohniskovým rozsahem.

Obraz s kompromisy

Celkově je výstup v komprimovaném formátu JPEG (při továrním nastavení) málo kontrastní a už od nízkých hodnot ISO dochází ke slévání detailů. Ovšem k dispozici máte řadu obrazových režimů, včetně možnosti úpravy jednotlivých parametrů – kontrastu, sytosti atd. A v neposlední řadě je tu RAW, s nímž si můžete vyhrát ve fotoeditoru.

Ani od jednopalcového snímače s rozlišením 20,1 Mpx nelze očekávat čistý obraz při čtyřmístných hodnotách citlivosti. Nějaký ten šum se najde už na nejnižších citlivostech, na ISO 1 600 už jsou po odstranění šumu v JPEGu detaily hodně rozpatlané. Posuďte sami na výřezech níže, vlevo JPEG, vpravo RAW (vyvolány v ZPS 18 v defaultním nastavení).

200JPG.JPG200raw.jpg
ISO 200
320JPG.JPG320raw.jpg
ISO 320
400JPG.JPG400raw.jpg
ISO 400
800JPG.JPG800raw.jpg
ISO 800
1600JPG.JPG1600raw.jpg
ISO 1 600
3200JPG.JPG3200raw.jpg
ISO 3 200
6400JPG.JPG6400raw.jpg
ISO 6 400
12800JPG.JPG12800raw.jpg
ISO 12 800
25600JPG.JPG25600raw.jpg
ISO 25 600

Pokračování 4 / 4

Hodnocení a demosnímky

Panasonic Lumix TZ100 vychází z osvědčené řady ultrazoomů „TZ“. V současnosti jako jediný na trhu nabízí jednopalcový snímač v kombinaci s 10× zoomem – o ohniskovém rozsahu 25–250 mm (ekv. kinofilmu) v relativně malém těle.

Těmito parametry cílí na náročnější uživatele, kteří hledají univerzální cestovní kompakt s pokud možno malými rozměry a solidní obrazovou kvalitou. Obrazový výstup ze snímače s rozlišením 20,1 Mpx nabídne podobnou kvalitu jako loňský model TZ70 (pozn. letos byl oznámen TZ80), jehož jsme testovali zde. TZ70 je sice osazen menším 1/2,3" senzorem, ovšem s mnohem nižším rozlišením (12 Mpx), které se pozitivně promítá do kvality obrazu.

Ve srovnání s konkurenčními „jednopalcovým“ přístroji Panasonic TZ100 tak trochu pokulhává. Obrazový výstup můžete porovnat např. s Canonem G9 X. Nejspíš je na vině složitější konstrukce malého objektivu se širším ohniskovým rozsahem. Nicméně právě tento ohniskový rozsah je hlavní devizou TZ100!

Nelze zamlčet také strmě klesající světelnost zoomu, která na širokém ohnisku začíná na slibných F2,8, avšak na 50 mm padá na F4 a na 160 mm už klesne na koncových F5,9. Čili výhod světelného skla – nízkého ISO a čistého obrazu – si na delších ohniscích příliš neužijete. S nadsázkou lze říci, že se TZ100 hodí na výlety k moři, kde je dostatek světla a v ostré sluneční záři doceníte i drobounký elektronický hledáček, který je spíš jakýmsi nutným doplňkem třípalcového dotykového displeje s pevným uchycením.

Pro potencionální kupce bude velkým lákadlem 4K video a funkce 4K foto (se třemi režimy), umožňující pořizovat rychlé sekvence snímků s 8Mpx rozlišením. Slibně zní také technologie dodatečného zaostření čili sekundový záznam v rozlišení 4K několika snímků s rozlišnou oblastí zaostření.

Klady:

  • Malé rozměry a nízká váha
  • Dostatek externích ovládacích prvků, včetně prstence a programovatelných tlačítek
  • Responzivní dotykový displej a hledáček (přestože velmi malý)
  • Moderní funkce – 4K video/foto, WiFi, PostFocus

Zápory:

  • „Kluzká“ ergonomie
  • Měkká kresba objektivu
  • Nepříliš přesvědčivý obrazový výstup ve formátu JPEG

Demosnímky:

P1010039.JPGP1010092.JPGP1010123.JPGP1010219.JPGP1010221.JPGP1010227.JPGP1010223.JPGP1010556.JPGP1010289.JPGP1010083.JPGP1010550.JPGP1010551.JPGP1010277.JPGP1010308.JPGP1010319.JPGP1010309.JPGP1010236.JPGP1010476.JPGP1010111.JPGP1010314.JPGP1010274.JPGP1010233.JPGP1010099.JPGP1010117.JPGP1010809.JPGP1010424.JPG

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud