12
Fotogalerie

Panasonic Lumix GH4: nejlepší fotoaparát pro 4K video

Řada GH u Panasonicu tradičně představuje fotoaparáty zaměřené na video a novinka GH4 k tomu přidává podporu 4K rozlišení.

Historie 3D videa se opakovat nebude. 4K video je jasným trendem pro budoucnost, není to krátkodobá záležitost, jejíž popularita zakrátko opadne. Jako u všeho nového je zatím problém ve zdrojích, přenosu i zobrazovačích, ale naštěstí se to mění.

 

Panasonic se vždy snažil nabízet ten nejlepší obraz, a tak je v oblasti 4K videa také velmi aktivní. Jako první představil 4K televizor s vstupy pro 4K/60p video (HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2), nyní přišel s výborným 4K "videoaparátem". 

DSC04877.JPG DSC04878.JPG DSC04879.JPG DSC04880.JPG DSC04881.JPG DSC04882.JPG

Právě nový Panasonic GH4 pomáhá řešit pořizování kvalitních zdrojů ve 4K. Není to rodinný fotoaparát pro domácí video, ani jednoduchá kamera pro amatérské natáčení. Naopak, GH4 je plnohodnotný profesionální nástroj pro pořádnou produkci, ale plně uspokojí i náročného amatéra, který touží po špičkové 4K kameře a výborném fotoparátu v jednom. V základní výbavě nevyužijete maximální možnosti, ale můžete jej doplnit příslušenstvím a vyrobit si kvalitní kamerový rig se vším potřebným.

DSC04883.JPG DSC04884.JPG DSC04886.JPG
 

Panasonic GH4 je samozřejmě v prvé řadě fotoaparát. Není to klasická zrcadlovka, takže automatické ostření probíhá přes kontrast, díky vylepšením je ale rychlé. Narazíte jen v noci venku, kde přisvětlovací dioda už nedokáže pomoci. Z režimů pro zaostřování se mi líbí bodový, který na displeji ukáže zvětšenou část s okolím vybraného bodu a máte tak lepší kontrolu nad zaostřením. Není sice tak rychlý jako zónový, ale pro přesné ostření (při práci s malou hloukovou ostrosti) je skvělý. Ruční ostření pak na displeji zvýrazňuje zaostřené části, takže přesněji zaostříte na požadovanou část. Pomáhá i kvalitní výklopný displej nebo vestavěný OLED hledáček s jemným rozlišením.

DSC04889.JPG DSC04892.JPG DSC04893.JPG

Záplava tlačítek a voličů by naprostého amatéra asi vyděsila, ale díky tomu je ovládání rychlé a tlačítka jsou pohodlně dostupná, vždy po ruce. Držení v ruce je jisté díky rozměrnému gripu a pocit bezpečí plní i odolné hořčíkové tělo. Svými rozměry sice GH4 téměř konkuruje větším zrcadlovkám, díky tomu se ale pohodlně a především pevně drží.

Výměnných objektivů pro standard micro 4:3 se dnes prodává už opravdu hodně, máte tedy z čeho vybírat. Pro video se hodí desetizoom 14-140 s tichým ostřením, jen jeho světelnost 3,2-5,6 není moc na tmavší scény. Při testování a pro natáčení videa jsem si oblíbil vynikající světelný objektiv 42,5mm/F1,2, stojí ale podobně jako samotné tělo fotoaparátu. 

GH4 ukládá video do formátu H.264. Tedy nikoli do modernějšího H.265, ale nevadí to, právě naopak. H.265 představuje spíše formát pro transport 4K videa, tedy pro vysílání přes internet nebo ukládání na média. Stříhat video v H.265 zatím pořádně nejde.

Pro ukládání 4K videa se v GH4 používá datový tok 100 Mbit/s a i při rychlých pohybech se záplavou drobných detailů si nevšimnete kompresních artefaktů. Zpracování 4K videa v H.264 je sice o něco náročnější, ale není to nepřekonatelný problém, kvůli kterému byste museli kupovat nový počítač nebo software.

Z pohledu videa oceníte na GH4 i možnosti pro FullHD rozlišení. Natáčet můžete až v maximální kvalitě 200 Mbit/s bez mezisnímků, nebo natáčet zrychlené a zpomalené záběry. Bohužel video bude vždy 25 snímků za sekundu, případně také 50 u FullHD. Americká verze GH4 nabízí 30, 60 a 24 snímků.

Profesionálové si můžou dokoupit přídavný dok DMW-YAGH s XLR konektory pro mikrofony a BNC pro 3G SDI výstup videa, ale tento dok stojí víc než samotné tělo fotoaparátu. Samozřejmě i ze základního fotoaparátu můžete přes HDMI vytáhnout i vyšší kvalitu videa a ukládat ji do nějakého externího boxu.

Popravdě bych nedoporučil si kupovat GH4 jen kvůli pořizování fotografií. Sice v tom exceluje, ale za takovou cenu seženete více než slušnou zrcadlovku. Jakmile se ale pustíte do videa, GH4 začne dávat okamžitě smysl. Má samozřejmě komplikovanější ovládání než nějaká amatérská videokamera, musíte ho doplnit vhodnými objektivy a 4K video z toho leze v obřích souborech. Pokud ale chcete pořizovat kvalitní 4K záznam pro náročné nasazení, tak se GH4 určitě vyplatí.

Prostudujte si: podrobné technické parametry na webu výrobce

Ukázková videa

YouTube sice podporuje 4K videa, kvůli překódování ale docela likviduje detaily, takže se kvalita videa nedá hodnotit jen podle YouTube ukázek. Proto je vždy pod videem i odkaz na původní soubor, který si můžete stáhnout a analyzovat, případně vyzkoušet, jestli to váš střihací program zvládne.

Rychlý pohyb

Originální video (4K, H.264) 

V jedoucím YouTube videu to tolik nevynikne, když si ale pozastavíte originální video, zjistíte že i u takto kompresně náročné ukázky je vše korektní a zaostřené detaily se nerozmáznou či nerozbijí kompresí.

Noční natáčení

Originální video (4K, H.264) 

S objektivem Leica 42,5mm/F1.2 je natáčení v noci radost. U fotek se s ISO můžete hnát výš, video ale končí na 6400. Šum na vysokém ISO už je patrný, 4K rozlišení ale stále dokáže zachytit dost detailů.

Noční natáčení s vyšší clonou

Tady snad ani není nutné stahovat původní velké video. S jinak kvalitním objektivem 14-140 v noci  narazíte. Automatické kontrastní ostření nedostane dost informací a správné zaostření už téměř není možné. Ruční ostření je tady opravdu nutností.

Studio se zeleným pozadím

Originální video (4K, H.264) 

Ukázka pro vaše pokusy. Zvuk je nahraný mikrofony ve fotoaparátu z přibližně třímetrové vzdálenosti. V praxi by byl samozřejmě nahrán přes vstup externího mikrofonu.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud