Panasonic Lumix LX15  s 20Mpx snímačem typu 1 palec užijete i na akčnější fotografování.

Panasonic Lumix LX15 s 20Mpx snímačem typu 1 palec užijete i na akčnější fotografování.

55
Fotogalerie

Panasonic Lumix LX15: Klasika, která nezklame [test]

Loni na podzim představil Panasonic nový model profi kompaktu a rozšířil tak řadu kapesních fotoaparátů se snímačem velikosti 1" a světelnou optikou. Jak si Lumix LX15 vedl v našem testu?

S produkcí pokročilých kompaktů se světelným zoomem má Panasonic letité zkušenosti. Přídomek LX v názvu fotoaparátu naznačuje, že je Lumix LX15 pokračováním oblíbené řady kompaktů s 1/1,7“ snímačem a navazuje, i když velmi volně, na model Lumix LX7 z roku 2012.

Vzhledem k tomu, že od uvedení Lumixu LX7 uběhly „dlouhé“ čtyři roky, je logické, že novinka svého předchůdce připomíná už jen velmi vzdáleně. Za tu dobu se totiž koncept vyspělého kompaktu proměnil takřka k nepoznání…

panasonic LX7.jpegLX15front.jpg
Panasonic Lumix LX7 (vlevo) a Lumix LX15 (vpravo)

V těle nového přístroje Lumixu LX15 najdeme nejmodernější hardwarovou i softwarovou výbavu, o jaké jsme si před pár lety mohli nechat jen zdát – mimo většího čipu s 5osou stabilizací či vylepšeného autofokus je to např. 4K video a přidružené funkce (4K foto nebo Dodatečné zaostření).

Aby bylo příbuzenským vztahům učiněno za dost, nesmíme opomenout model LX100. Ten se ovšem z klasické „elikskové“ řady vymyká, a to jednak podstatně větším snímačem formátu 4/3 a druhak netradičním systémem ovládání. Poněkud jinam cílí též loni oznámený kapesní ultrazoom TZ100 – sice je stejně jako Lumix LX15 vybaven snímačem velikosti 1", ale musíte počítat s ústupky v obrazové kvalitě, které s sebou nese objektiv s velkým ohniskovým rozsahem (10× zoom) vměstnaný do malého těla. 

Snímač 1" s pětiosou stabilizací

Fotoaparát je osazen 20,1Mpx snímačem velikosti 1", maximální rozměry fotografie činí 4 864 × 3 648 px. Čip je mechanicky stabilizován v 5 osách, přičemž HYBRID O.I.S. funguje i při natáčení videa, s výjimkou 4K videosekvencí. Citlivost senzoru lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 125–12 800 (v rozšířeném režimu ISO 80–25 600). Soubory se ukládají do formátu JPEG a/nebo RAW. Závěrka pracuje rychlostí 60–1/4 000 s, elektronická až 1/16 000 s.

sensor.jpg

Světelný trojnásobný zoom

Světlo na snímač dopadá přes objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX s rozsahem ohnisek 8,8–26,4 mm (ekv. 24–72 mm) a se světelností F1,4–2,8. Zoom sestává z 11 optických členů uspořádaných v 9 skupinách, 6 čoček je asférických, z toho dvě jsou vyrobené z materiálu s nízkým rozptylem světla. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 30 cm, v režimu makro se na širokém konci dostaneme na pouhé 3 cm.

LX15up.jpg

Autofokus s detekcí kontrastu a technologií DFD

Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími oblastmi a je vybaveno technologií DFD (Depth From Defocus) simulující fázové ostření. Díky tomu fotoaparát dokáže zaostřit přesně a poměrně rychle (za 0,12 s), a to i v režimu sledování objektu. Rychlý AF v kombinaci s výkonným procesorem Venus Engine umožňuje pořízení série snímků rychlostí 6 sn./s s přeostřováním, resp. 10 sn./s s jednorázovým zaostřením.

Video, funkce a konektivita

Panasonic Lumix LX15 umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) při snímkové frekvenci až 60 sn./s. Podporováno je taktéž 4K video (3 840×2 160 px) při 30, 25, 24 sn./s. Záznamy se ukládají do souborů AVCHD (jen Full HD) a MP4.

video.jpg

K dispozici jsou režimy časosběru, fázové animace a videomomentky, a nechybí ani 4K fotografie – s možností uložení vybraného 8Mpx snímku přímo ve fotoaparátu, Dodatečné zaostření či Focus Stacking – složení více snímků s různou rovinou zaostření. Na výběr je také několik variant bracketingu – expozice, závěrky, ostření a vyvážení bílé.

Přenášet snímky a bezdrátově ovládat fotoaparát lze prostřednictvím WiFi a aplikace Image App. NFC sice podporováno není, nicméně spárování přístrojů je naprosto bezproblémové.

Výklopný displej, žádný hledáček

Ke komponování záběru je určen 3" dotykový a výklopný displej s rozlišením 1 040 000 bodů a automatickou (či ruční) regulací jasu. Po vyklopení o 180° nahoru se automaticky aktivuje režim autoportrétu s detekcí úsměvu a přiblížení tváří. Obrazovka výborně reaguje na dotyk, což oceníte zejména při volbě ostřícího bodu. Na displeji si lze zobrazit celou řadu informací a pomůcek (vodováha, živý histogram, focus peaking, zvětšení zaostřované oblasti).

LX15selfie.jpg

Rozměry, váha, výdrž a cena

Kompakt měří 105,5 × 60 × 42 mm a váží 310 g (včetně karty a baterie). Soubory se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/SDXC. Dle výrobce na jedno nabití nafotíte 260 snímků, akumulátor se dobíjí přes USB kabel. Cena fotoaparátu byla stanovena na 18 990 Kč.​

Pokračování 2 / 4

Ovládání, výkon, autofokus

Tělo fotoaparátu je celé vyrobené z kovu. Vyjma umělohmotných tlačítek na něm tedy jiný materiál než kov nenajdete. To se bohužel promítá do komfortu úchopu přístroje, na nějž jsme si stěžovali také při testování ultrazoomu TZ100 (ostatně design obou fotoaparátů je velmi podobný).

TZ100.jpgLX15front.jpg
Panasonic Lumix TZ100 (vlevo) a Lumix LX15

Ergonomie s kompromisy

Na přední stěně sice najdete vertikální výstupek, o který si můžete zapřít prsty, nicméně jeho hladký povrch je dosti kluzký. Stejně tak ani na zadní stěně nezbylo místo na jasně vymezený opěrný bod pro palec.

Na horní stěně Lumixu LX15 najdeme vedle spouště, obkroužené zoomovací páčkou, dvojici kruhových ovladačů – jeden slouží k volbě fotografického režimu a druhým se ve výchozím nastavení ovládá rychlost závěrky. Hodnota clony se nastavuje samostatným prstencem na objektivu, před nímž je umístěn programovatelný kroužek sloužící defaultně k zoomování či ručnímu ostření, samozřejmě v závislosti na zvoleném režimu.

clona.jpgLX15obj.jpg

Oba tyto ovládací prvky jsou… titěrné a jejich nahmatání, resp. nahmatání toho z nich, s nímž právě chcete pracovat, není úplně komfortní, a to i přesto, že je clonový kroužek opatřen dvěma protilehlými výstupky. Při nastavování clony často pohnete i předním prstencem, jehož chod je velmi lehký. S tím je však u takto drobného fotoaparátu nutno počítat.

Nastavení dle libosti

Externí ovládání lze do značné míry přizpůsobit osobním požadavkům. Na těle kompaktu se nachází trojice fyzických programovatelných tlačítek, defaultně s přímým vstupem k oblíbeným funkcím 4K foto a Dodatečné zaostření. Tuto paletu doplňuje pětice „čudlíků“ dotykových (na LCD), které se skrývají pod položkou Fn na rozbalovací liště na dotykové obrazovce. V továrním nastavení jsou jim přiřazeny tyto úkoly: Fn4 – aktivace WiFi, Fn5 – zobrazení vodováhy, Fn6 – zobrazení živého histogramu, Fn7 video momentka, Fn8 – nenastaveno. Všem těmto programovatelným tlačítkům můžete přiřadit jednu z více než 40 funkcí.

LX15top.jpgObrázek 3.jpg

Ovládání expozice a ostření je intuitivní, stejně jako uspořádání jednotlivých funkcí a nástrojů v menu. Pokud se s Panasonicem potkáváte poprvé, bude vám nejspíš nějakou chvilku trvat, než se zorientujete v opravdu bohatých možnostech přizpůsobení nejen ovládání, ale i samotného obrazového výstupu: ve formátu JPEG máte k dispozici řadu obrazových režimů, u nichž můžete upravit jednotlivé parametry jako kontrast, sytost atd., i efektových filtrů (též přizpůsobitelných).

Jde to i bez hledáčku

Zadní stěně vévodí dotykový displej, s nímž si musíte vystačit při komponování záběru. Už při uvedení této novinky mnohé zarazila absence elektronického hledáčku, který bychom u této kategorie fotoaparátu mohli očekávat. Popravdě, osobně mi příliš nechyběl, a to ani při fotografování za ostrého slunečního světla – automatická regulace jasu displeje funguje na jedničku a obrazovku lze též vyklopit (až o 180° vzhůru). Také nelze než pochválit rychlost reakce obrazovky na dotyk a v neposlední řadě nabídku expozičních a kompozičních pomůcek: živý histogram, vodováhu, vodítka.

LX15LCD.jpgLXcharge.jpg

Co se týká expoziční automatiky, fotoaparátům značky Panasonic je vytýkána nemožnost volby spodní hranice rychlosti závěrky, která by zabránila automatickému nastavení příliš dlouhého expozičního času v režimu priority clony, programové automatiky a v plně automatickém módu. K tomuto jevu dochází v horších světelných podmínkách, kdy fotoaparát upřednostní delší expozici před adekvátním navýšením citlivosti. Naštěstí se u Lumixu LX15 nesetkáme s tak absurdními hodnotami jako u některých jiných aparátů z dílny Panasonicu, maximem je „udržitelných“ 1/60 s.

Autofokus jako břitva

K dispozici je režim jednorázového, průběžného ostření a tzv. flexibilní ostření (na objekt s nepředvídatelným pohybem), i ruční doostřování se zvětšením zaostřované oblasti a focus peakingem. Výběr ostřící oblasti – bodu (k dispozici je jich 45) nebo zóny – se provádí dotykem přes displej.

Automatické ostření na bázi detekce kontrastu s technologií DFD je velmi rychlé a spolehlivé. Vyniká zejména v disciplíně sledování objektu – dotykem na obrazovce vyberete předmět, na který chcete ostřit, a autofokus se ho drží doslova jako klíště v celé ploše záběru, a to i v režimu sériového snímání rychlostí 6 sn./s. Jediným limitem při kontinuálním snímání je vyrovnávací paměť, která na jeden zátah pobere jen cca 7 fotek ve formátu RAW.

Pokračování 3 / 4

Video, funkce a obrazová kvalita

Speciální funkce Lumixu LX15 se odvíjí od schopnosti fotoaparátu natáčet videosekvence ve 4K rozlišení. Jak Dodatečné zaostření/Focus Stacking, tak 4K fotografie jsou krátká 4K videa se snímkovou frekvencí 30 sn./s, z nichž lze ex post extrahovat 8Mpx snímky.

Dodatečné zaostření, 4K foto a video

V případě Dodatečného zaostření/Focus Stacking se jedná o zhruba sekundový záznam, během něhož dojde k postupnému přeostřením z popředí na pozadí. 4K foto pracuje ve třech režimech: Sériové snímání – záznam probíhá po dobu namáčknutí spouště, S/S – záznam začíná a končí po namáčknutí spouště a Předsériové snímání – záznam probíhá cca 1 sekundu před a po namáčknutí spouště. Snímky lze ze záznamu vyjmout i v počítači prostřednictvím aplikace PHOTOfunSTUDIO, kterou si můžete stáhnout na stránkách výrobce.

P1010632(21).jpg
Snímek vyjmutý ze 4K videa, ISO 125, F4, 1/2 500 s

4K videa se ukládají do formátu MP4 a při jejich záznamu, na rozdíl od Full HD videa, nefunguje 5osá stabilizace snímače. Full HD lze podle zvoleného formátu natáčet rychlostí: 50/24 sn./s (AVCHD) a 60/50/30/24 sn./s (MP4). K dispozici je také režim vysokorychlostního Full HD videa se snímkovou frekvencí 120 sn./s, ovšem bez stabilizace a možnosti přeostření během záznamu.

Při natáčení videosekvencí jsou data vyčítána nikoli z celé plochy snímače, nýbrž jen z jeho části 3 840 × 2 160 px). Obraz tedy není tak bohatý na detaily a dochází také ke změně rozsahu ohnisek: u 4K na ekvivalentních 36–108 mm a u Full HD na 30–90 mm. Chybí též obrazové režimy s širším dynamickým rozsahem, určené speciálně pro natáčení filmu. I přesto Lumix LX15 uspokojí i požadavky náročnějších videoamatérů, zejména díky vynikajícímu autofokusu, který funguje perfektně i při natáčení videa. Dostupné jsou všechny AF režimy jako při focení statických snímků.

Obrazová kvalita

Fotoaparát je osazen objektivem LEICA DC VARIO-SUMMILUX s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 24–72 mm a výbornou světelností F1,4–2,8. Při změně ohniska světelnost sice poměrně rychle klesne na koncovou hodnotu – při 28 mm na F2,5 a na koncových F2,8 při 35 mm, nicméně i tak F2,8 umožnuje komfortní fotografování třebas i v interiéru bez nutnosti drastického navýšení citlivosti.

Co se týče výkonu snímače, z výřezů níže je patrné, že míra šumu u Lumixu LX15 je srovnatelná např. s námi testovaným Canonem G9 X. V surovém formátu je obraz velmi dobrý až do ISO 1 600, použitelné je ještě také ISO 3 200, výše už je obraz příliš zašuměný, s výraznými barevnými ústřely.

U JPEGu pozor! Tovární nastavení není příliš ideální – obraz je přeostřený a silně odšumován už od nízkých citlivostí. Oba tyto parametry si naštěstí můžete ve fotoaparátu v rámci vybraného obrazového režimu upravit podle libosti.

JPG125.JPGRAW125.jpg
ISO 125
JPG200.JPGRAW200.jpg
ISO 200
JPG400.JPGRAW400.jpg
ISO 400
JPG800.JPGRAW800.jpg
ISO 800
JPG1600.JPGRAW1600.jpg
ISO 1 600
JPG3200.JPGRAW3200.jpg
ISO 3 200
JPG6400.JPGRAW6400.jpg
ISO 6 400
JPG12800.JPGRAW12800.jpg
ISO 12 800

Pokračování 4 / 4

Hodnocení a demosnímky

Panasonic Lumix LX15 je důstojným pokračováním oblíbené řady profi kompaktů řady „LX“, která už má za sebou více než 10letou historii. Během čtyř let, které uběhly od oznámení posledního modelu LX7, se toho ve světě fototechniky událo opravdu mnoho. A je to znát i na LX15...

Fotoaparát je vybaven větším snímačem, typu 1 palce, s rozlišením 20,1 Mpx a také světelnějším 3× zoomem F1,4–2,8. Ohniskový rozsah objektivu předurčuje tento fotoaparát k disciplínám, jako je street foto, reportáž, dokument (zejm. rodinný), ale na své si mohou přijít i krajinářští fotografové či (auto)portrétisti.

Odvážím se říct, že Lumix LX15 nezklame ani v akčnějších disciplínách, třebas fotografování sportu, kde bude limitem zejména malý dosah objektivu. Kvalitní zachycení akce vám umožní rychlý a velmi spolehlivý autofokus s technologií DFD, který exceluje zejména v oblasti sledování objektu. Oblast zaostření můžete vybírat dotykem – je to rychlé a přesné, a to především díky výbornému displeji.

Bohužel monitor je jediným prostředkem ke kompozici záběru, hledáček chybí, což zamrzí, zvláště vezmeme-li v úvahu, že ho najdeme třebas u všech ultrazoomů Lumix TZ. Z přímých „jednopalcových“ konkurentů není hledáčkem vybaven pouze Canon G9 X a G7 X II.

Konkurence

Ať už si zvolíte jakýkoli žánr, vždy se můžete těšit na velmi dobrou obrazovou kvalitu, hlavně v RAWu. U JPEGů nespoléhejte na tovární nastavení softwaru a raději si komprimovaný výstup přizpůsobte dle svých představ – nástrojů k tomu máte v menu přístroje víc než dost.

Pochvalu si zaslouží taktéž funkční výbava fotoaparátu, která je typicky „panasoňácky“ nadupaná. Tedy, nechybí 4K video – Full HD už je samozřejmostí – ani libůstky jako Dodatečné zaostření, 4K foto, Focus Stacking. A nezapomeňme na pomůcky kompoziční, expoziční i ty určené k přesnému zaostření: pomocné mřížky, vodováha, živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti, focus peaking, zebra.   

Pokud se poohlížíte po kapesním kompaktu, musíte počítat s ústupky v oblasti ergonomie a komfortu ovládání přístroje. Lumix LX15 nabízí řadu možností přizpůsobení externích ovládacích prvků, ty však, vzhledem k rozměrům přístroje, nemusí být vždy ideálně přístupné.

Klady:

  • Dobrá obrazová kvalita, hlavně v RAWu
  • Kvalitní světelný objektiv značky Leica s ekv. 24–72 mm F1,4–2,8
  • Autofokus s technologií DFD – výborný výkon při sledování objektu, všechny režimy dostupné i při natáčení videa, ostření dotykem
  • 4K video a na něm založené funkce – 4K foto, Dodatečné zaostření, Focus Stacking
  • Možnost uživatelského nastavení externích ovládacích prvků
  • dotyková obrazovka s možností vyklopení a s regulací jasu

Zápory:

  • Agresivní doostřování a odšumování JPEGů ve výchozím nastavení
  • Není elektronický hledáček
  • Chybí patice pro připojení externích zařízení (u LX7 je)
  • Slabší stabilizace při natáčení videa, u 4K chybí úplně
  • Absence ND filtru – nutnost nastavit kratší časy při natáčení videosekvencí za slunečného počasí
  • Titěrné prstence na objektivu – hrozí nechtěné pootočení

Demosnímky

P1010646.JPGP1010660.JPG
P1010750.JPGP1010810.JPGP1010783.JPGP1010803.JPG
P1010887.JPGP1010888.JPGP1020037.JPGP1020219.JPG
P1020223.JPGP1020234.JPG
P1020296.JPGP1020295.JPGP1020241.JPGP1020326.JPGP1020348.JPGP1020359.JPG
P1020364.JPGP1020393.JPG
P1010704.JPGP1010738.JPG
P1010844.JPGP1010858.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud