DIGIarena.e15.cz

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Seznam kapitol
Do našeho testu jsme vybrali přístroj, který jistě bude zajímat fotografy poohlížející se po cenově dostupné plnoformátové zrcadlovce. Právě takový je Pentax K-1. Bude pro vás dobrou volbou? Čtěte v naší recenzi.

Šasi Pentaxu K-1 je vyrobeno ze solidní hořčíkové slitiny. Exteriér fotoaparátu je navíc na 87 místech utěsněn proti povětrnostním vlivům: odolá vlhkosti, prachu, mrazu do -10 °, a, z vlastní zkušenosti, také pádu.

Už na první potěžkání je to velmi solidní kus kovu, s nímž se opravdu nebudete bát vydat do náročného terénu. Krom této poctivé konstrukce nelze než ocenit výbornou ergonomii zajišťující vskutku pohodlné a jisté držení. Anatomicky tvarovaný je nejen bytelný přední grip, ale též část přední stěny mezi objektivem a madlem. Totéž platí i pro prostor vymezený pro palec. A navíc, Pentaxu se, nejspíš jako vůbec prvnímu výrobci, podařilo vymyslet univerzální tvarování, které padne do každé ruky – velké i malé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na výbornou zvládl výrobce i nabídku a rozmístění ovládacích prvků. Samozřejmostí je pokrytí nastavení základních expozičních parametrů: rychlost závěrky a velikost clony se ovládá dvěma rollery zapuštěnými do předního gripu a zadní stěny. Těmto ovladačům sekunduje kruhový volič hezky nazvaný Smart function, na němž si můžete „vytočit“ jednu z deseti funkcí (např. korekci expozice, ISO, HDR, bracketing, režimy stabilizace), a tu posléze rychle spravovat (neoznačeným) otočným ovladačem. Oba tyto prvky jsou umístěny na horní stěně fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejčastěji využívaným funkcím, jako je ISO, kompenzace a režim měření expozice a vyvážení bílé, jsou navíc dedikována samostatná tlačítka – možná je trochu škoda, že je nelze přeprogramovat, např. na přímý vstup k bonusovým funkcím, třebas rozlišení posunem pixelů, korekce horizontu apod. Tyto utilitky, nebo jednu z dalších 7 funkcí, však můžete přiřadit dvojici funkčních tlačítek Fx1 (u bajonetu) a Fx2 (spodní tlačítko na 4směrném voliči na zadní stěně).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je primárně určen optický hledáček. Na transparentní LCD vrstvě si lze zobrazit řadu údajů, jejichž výčet jsme již uváděli. Na tomto místě vyzdvihnu pouze elektronickou libelu, která se zobrazuje na dvou stupnicích (svislé a vodorovné) po stranách záběru – je to opravdu užitečný pomocník k udržení správné perspektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V některých situacích je vhodnější komponovat obraz přes zadní LCD monitor. Dle okolního osvětlení si můžete upravit jas obrazovky, ale především využít její „mobility“ při fotografování z netradičních pozic – podhledu a nadhledu – a samozřejmě během natáčení videa. S focením přes živý náhled jsou spojeny též některé funkce autofokusu, o nichž se dozvíte dále.

Klepněte pro větší obrázek

Inspirace outdoorovým vybavením se promítla i do další vychytávky, která má tentokrát usnadnit manipulaci s fotoaparátem ve tmě. Na horní stěně fotoaparátu vpravo, se nachází tlačítko označené žárovkou. Po jeho stisknutí se rozsvítí pomocná světýlka na různých částech přístroje, podle toho, která z nich aktivujete. Takto si můžete posvítit např. na zadní stranu LCD (po vyklopení), bajonet, na sloty na karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Učiněno zadost bylo i drátové konektivitě – na těle najdeme vstupy pro sluchátka, mikrofon, USB i HDMI konektor a také zdířku k připojení dálkové spouště. Potěší i dvojí slot na SD, SDHC a SDXC paměťové karty s několika režimy ukládání (duplikované, zvlášť RAW a JPEG).

Předchozí kapitola Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 72 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Uvedené plasťáky od Pentaxu vychází kons… Neratovice 14. 3. 2017, 19:02
Ale priclonenie na FF vedie k tomu, že budet… Evžen 13. 3. 2017, 10:37
Rozumněl bych příměru, že Olcitu vyměnili pů… Puntík 12. 3. 2017, 18:04
Primery jsou prima, pokud jsou k veci. S. 12. 3. 2017, 13:20
Jeste tak 10 let to asi udrzim. Primery jsou… Radek71 12. 3. 2017, 12:55

Další podobné články

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Po zimní dávce nových funkcí přichází brněnský Zoner s dalšími inovacemi svého fotoeditačního programu Zoner Photo Studio X. Jakých novinek se uživatelé ZPS X dočkali k prvnímu jarnímu dni?

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Značka Olloclip nedělá jen předsádky k objektivům mobilních telefonů, ale v její nabídce najdete mimo jiné také grip Pivot, který poskytne vašemu zařízení pasivní stabilizaci.

Lomo představilo Lomo

Lomo představilo Lomo'Instant Automat – kompakt se skleněným objektivem

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

O tom, že prodeje fotoaparátů klesají, není pochyb – výrazný podíl na tomto trendu mají chytré mobilní telefony se stále lepším obrazovým výstupem integrovaného fotoaparátu. Aktuálně jsme se dostali na historické minimum v prodejích

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Roztodivných objektivů existuje celá řada – většinou však stojí za pozornost jejich parametry nebo ovládání některých částí, jako je clona či manuální ostření. Ovšem objektiv vypadající jako kombinace pušky a udice...