DIGIarena.e15.cz

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Seznam kapitol
Do našeho testu jsme vybrali přístroj, který jistě bude zajímat fotografy poohlížející se po cenově dostupné plnoformátové zrcadlovce. Právě takový je Pentax K-1. Bude pro vás dobrou volbou? Čtěte v naší recenzi.

Díky mechanicky stabilizovanému, a tedy pohyblivému snímači si mohou uživatelé Pentaxu K-1 užít řady speciálních funkcí:

Nejzajímavější funkcionalitou je zajisté Pixel Shift Resolution (PSR), v českém překladu rozlišení na základě posunu pixelů. Fotoaparát v tomto režimu zaznamená 4 snímky stejné scény s posunem obrazového senzoru o jeden pixel u každé expozice. Tyto fotografie jsou následně sloučeny do jedné. Tímto způsobem se získají všechna data pro každý pixel a výsledkem je snímek s velmi vysokým rozlišením, barevnou hloubkou, velkým množstvím detailů, nadstandardním dynamickým rozsahem a minimálním šumem. O tom se můžete koneckonců přesvědčit sami níže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo bez PSR, vpravo skládaný snímek s aktivovanou funkcí rozlišení posunem pixelů

Při snímání je nezbytné použít stativu a zamezit tak rozmazání snímku roztřesením fotoaparátu, nicméně problémem může i pohyb v samotném záběru, způsobený např. větrem. S tím je nutné počítat i přesto, že je možné aktivovat korekci pohybu.

Další bonusovou funkcí je Korekce horizontu. Při fotografování dochází k jemnému vychýlení snímače a narovnání nechtěně nakloněného obzoru. Zde je nutné podotknout, že fotoaparát je schopen kompenzovat jen drobné odchýlení z vodorovné polohy, a to o 1° (s aktivovanou stabilizací) nebo 2° (bez stabilizace).

Funkce Astrotracer (Dráhy hvězd) pracuje nejen se stabilizačním mechanismem, ale i s GPS jednotkou, s jejíž pomocí vypočítá pohyb nebeských těles vzhledem k poloze fotoaparátu a synchronizuje pohyb snímače s nebeskými tělesy. Na své si tedy přijdou také astrofotografové, mezi něž já bohužel nepatřím… Doufám, že se mezi čtenáři najde fotograf, který má s Astrotracerem zkušenosti (najdeme ho i u modelu K-3 II), a podělí se s námi v diskuzi o své zkušenosti.

Kompatibilní optika

Při výběru nového fotoaparátu je důležitá nabídka kompatibilních objektivů, které umí plně komunikovat s tělem plnoformátového fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že je Pentax K-1 první „fullframe“ této značky, není výběr optiky tzv. šité na míru příliš široký. V základním kitu se Pentax K-1 prodává s univerzálním zoomem HD PENTAX-D FA 28–105 mm F3,6–5,6 ED DC WR, s nímž jsme fotoaparát testovali.

Klepněte pro větší obrázek

K dostání jsou také zoomy s konstantní světelností, pokrývající různé ohniskové vzdálenosti: 15–30 mm F2,8, 24–70 mm F2,8, 70–200 mm F2,8 a super telezoom 150–450 mm F4,5–5,6. Poněkud skrovnější je seznam optiky s pevným ohniskem, jenž tohoto času čítá makro objektivy 100 mm F2,8 a 50 mm F2,8. Ovšem, na letošním CP+ Pentax ukázal první prototyp vysoce světelné (F1,4) „padesátky“ a na konci tohoto roku by se měla objevit i 85 mm F1,4!

Klepněte pro větší obrázek

Prozatím lze využít vysoce světelných objektivů s pevným ohniskem řady FA: 77 mm F1,8, 35 mm F2 a 50 mm 1,4 případně je možno použít i řadu starších objektivů, určených pro filmové fotoaparáty.

V neposlední řadě je tu široké spektrum APS-C objektivů (27), které lze s Pentaxem K-1 použít v režimu výřezu s výsledným rozlišením snímku 15,36 Mpx – v hledáčku je oblast fotografie vyznačena černým rámečkem, ale i ve „full-frame“ módu, s logickým poklesem kvality obrazu a vinětací po okrajích záběru.

Předchozí kapitola Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 72 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Uvedené plasťáky od Pentaxu vychází kons… Neratovice 14. 3. 2017, 19:02
Ale priclonenie na FF vedie k tomu, že budet… Evžen 13. 3. 2017, 10:37
Rozumněl bych příměru, že Olcitu vyměnili pů… Puntík 12. 3. 2017, 18:04
Primery jsou prima, pokud jsou k veci. S. 12. 3. 2017, 13:20
Jeste tak 10 let to asi udrzim. Primery jsou… Radek71 12. 3. 2017, 12:55

Další podobné články

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Po zimní dávce nových funkcí přichází brněnský Zoner s dalšími inovacemi svého fotoeditačního programu Zoner Photo Studio X. Jakých novinek se uživatelé ZPS X dočkali k prvnímu jarnímu dni?

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Značka Olloclip nedělá jen předsádky k objektivům mobilních telefonů, ale v její nabídce najdete mimo jiné také grip Pivot, který poskytne vašemu zařízení pasivní stabilizaci.

Lomo představilo Lomo

Lomo představilo Lomo'Instant Automat – kompakt se skleněným objektivem

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

O tom, že prodeje fotoaparátů klesají, není pochyb – výrazný podíl na tomto trendu mají chytré mobilní telefony se stále lepším obrazovým výstupem integrovaného fotoaparátu. Aktuálně jsme se dostali na historické minimum v prodejích

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Roztodivných objektivů existuje celá řada – většinou však stojí za pozornost jejich parametry nebo ovládání některých částí, jako je clona či manuální ostření. Ovšem objektiv vypadající jako kombinace pušky a udice...