83
Fotogalerie

Přepychová věc: Panasonic Lumix DMC-LX2 (test)

Na počátku stál světový unikát, 8Mpx Lumix DMC-LX1 s širokoúhlým 1/1,65" čipem v poměru stran 16:9. Po roce uvádí Panasonic 10Mpx nástupce LX2.

Hned po letních prázdninách jsme měli možnost osahat si předprodukční vzorek Lumixe LX2 od Panasoniku. Tuto příležitost jsme si nenechali ujít už z toho důvodu, že jeho předchůdce s označením LX1 na plné čáře zvítězil v testu kompaktů v DIGIfoto 6/2005. Prvenství si obhájil jak v oblasti funkční výbavy, tak také přesvědčivými výsledky v testu obrazové kvality.

Nyní se tedy podívejme na Lumixe LX2: do jaké míry tento digitál střední třídy obstojí mezi konkurencí se stejným desetimegapixelovým rozlišením?

01.jpg
Fotoaparát bez obav schováte do kapsy u kalhot nebo bundy. Pokud by se vám líbil spíš v ochranném balení, výrobce na něj nabízí speciální skořepinové pouzdro
02.jpg02_b.jpg
Lumix LX2 je k dostání ve stříbrném a černém provedení

Stylový fotoaparát Lumix DMC-LX2 má stejně kompaktní tělo jako jeho předchůdce. Jak jsme se zmínili už v předchozím článku, designově nedoznal žádných obměn. To však není výtka směrem k výrobci: přístroj totiž pohodlně sedne do ruky – a to i přesto, že disponuje pouze malou zarážkou na uchopení – a rozmístění ovládacích prvků je podle mého názoru bezchybné.

Obývají totiž nejen horní a zadní stěnu, dva voliče najdete také na tubusu objektivu. Tímto není vnesen do světa tlačítek chaos, ale právě naopak řád. Jedním přepínačem vybíráte z nabídky ostřicích režimů (autofokus, manual fokus a režim makro), druhý slouží k výběru z trojice poměrů stran (4:3, 3:2, 16:9).

05.jpg
Ani obrubu objektivu neponechal výrobce ladem
07.jpg
Výběr poměru stran se neprovádí vstupem do Menu, ale pomocí samostatného přepínače

Na zadní stěně najdete tradiční plně osazené „pětitlačítko“, které má také skryté funkce: ovladač ± pro směr nahoru neslouží pouze pro korigování expozice, ale také k aktivaci autobracketingu a korekce blesku. Atypickým prvkem (kterým však byla vybavena už LX1) je potom výborně aretovaný joystick – ten využijete jako navigaci a zároveň jím po delším stisknutí vyvoláte rychlou volbu z hlavní nabídky: ihned můžete aktivovat požadovaný režim ostření, způsob měření, vyvážení bílé, citlivost ISO, rozlišení a kvalitu snímků.

Z konstrukčního hlediska najdete malý upgrade pouze na zadní stěně: zde je totiž namísto 2,5" usazen 2,8" (71 mm) LCD displej. Pochválit můžeme jeho vysoké rozlišení 207 000 pixelů i dobré antireflexní vrstvy, neboť se co do čitelnosti osvědčil také za slunečného počasí. Tak jako ostatní nové modely této značky najdete pod tlačítkem LCD Mode režim „Širokoúhlý LCD“, jenž má na starosti vylepšení viditelnosti z ostrého spodního úhlu – např. při fotografování s rukama nad hlavou přes dav lidí. Ani tentokrát nemá fotoaparát jako alternativu k displeji optický hledáček.

04.jpg
Na zadní stěně je umístěn nový širokoúhlý displej, tentokrát s úhlopříčkou 2,8“
06.jpg
Na pravé straně těla se pod gumovou krytkou nacházejí sloty pro připojení USB a A/V kabelu
08.jpg
Slot pro kartu a Li-Ion akumulátor je společný
10.jpg
Fotoaparát od Panasoniku si už jen těžko představíme bez samostatného tlačítka pro optický stabilizátor Mega O.I.S.
11.jpg
Ačkoli má blesk fotoaparátu jen malou „výbojku“, kupodivu má dobrý dosah

Základní technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX2:

  • snímací prvek: CCD 1/1,65", 10 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 4 224 × 2 376 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, interní paměť 13 MB
  • objektiv: 28–112 mm, F2,8–4,9
  • LCD displej: úhlopříčka 2,8" (71 mm), 207 000 obrazových bodů
  • video: 1 280 × 720 px při frekvenci 15 sn./s (do vyčerpání kapacity karty), 848 × 480 při frekvenci 30 sn./s, ozvučené
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost 106 × 56 × 26 mm, 187 gramů
Kompletní technické parametry najdete zde a také v katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Panasonic utržil celosvětové prvenství, když do těla Lumixe LX1 integroval širokoúhlý snímač s velikostí úhlopříčky 1/1,65" a poměrem stran 16:9. Je logické, že tímto čipem je obdařen také Lumix LX2, a za zmínku stojí, že jiné konkurenční fotoaparáty touto pozoruhodnou výbavou nedisponují.
Co v konečném důsledku tato vlastnost znamená? Že pořizujete desetimegapixelové snímky u „nejnudlovitějšího“ formátu 16:9 a při nastavení běžnějších poměrů stran 4:3 a 3:2 se vlivem ořezu na kratších stranách snižuje rozlišení fotografií a zároveň tím dochází k zužování záběru optiky, nebo chcete-li, k virtuálnímu zkracování ohniskových vzdáleností.

Nový fotoaparát, vybavený režimem priority clony, času i plným manuálem, pracuje s širokoúhlým Leica objektivem s možností až čtyřnásobného optického přiblížení, a to v rozpětí 28–112 mm. Zde je třeba pochválit, že „krokování“ zoomu je velice jemně odstupňováno na patnáct poloh. Pozměněna nebyla ani světelnost optiky, která zůstala na standardních hodnotách F2,8–4,9.

Bez povšimnutí však není fakt, že autofokus nevykazuje žádné problémy ani v nepříznivých světelných situacích. Pokročilí uživatelé jistě uvítají příjemnou možnost uživatelského výběru z devíti AF bodů rozprostřených v matici 3 × 3, v nabídce je také kontinuální ostření. Hovořit u fotoaparátu značky Panasonic o optickém obrazovém stabilizátoru Mega O.I.S., který pracuje ve dvou polohách, by jistě bylo nošením dříví do lesa.

F11.jpgF12.jpg
Standardní zaostřovací vzdálenost (30 cm) a režim Makro
Max. velikost | Max. velikost

Zatímco se může zdát, že se v nitru přístroje kromě navýšení počtu buněk na snímači neudála žádná změna, přece jen jsme lehkou inovaci zaznamenali. Odlišnost naleznete v možnostech nastavení citlivosti: oproti původní hodnotě ISO 800 můžete nyní manuálně zvolit až ISO 1 600, a scénický režim Vysoká citlivost umí pracovat dokonce s parametrem ISO 3 200. Jak si při těchto nastaveních poradí firmware s hladinou šumu, se dozvíte v následující kapitole.

Není nijak překvapivé, že přístroj umožňuje kontrolovat expozici pomocí reálného histogramu a v režimu náhledu indikuje také přepálená místa. Podle potřeb uživatele dovoluje i ručně dolaďovat vyrovnání bílé, což využijete tehdy, pokud není možné přednastaveným vyvážením dosáhnout správné barevné teploty. Regulovat lze ostrost, kontrast i saturaci, v nabídce je také možnost korekce blesku, a to v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV, nechybí ani expoziční bracketing. Chcete-li své záběry oživit, pak lze nastavit některý z barevných efektů (studený, teplý, černobílý, sépiový). Na zadní stěně najdete samostatné tlačítko pro zablokování expozice nebo autofokusu, případně obou těchto parametrů. 

S Lumixem LX2 můžete natáčet ozvučené videosekvence v novém formátu 1 280 × 720 px, ovšem jen při frekvenci 15 sn./s. Pokud použijete rozlišení 848 × 480 obrazových bodů, pak lze video zaznamenat frekvencí 30 sn./s. Fotoaparát umožňuje vytvořit vlastní video spojením snímků zaznamenaných v režimu Animace – jejich počet je maximálně 100, a jsou pořizovány v rozlišení 320 × 240 pixelů.

Fotoaparát podporuje nové vysokokapacitní SDHC karty. K samozřejmostem patří možnost volby českého Menu, překlad však není dokonalý. Jeden příklad za všechny: např. při výběru intenzity potlačení šumu se setkáte s nepřeloženými pojmy high (vysoké), std.(standardní), low (nízké).

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Objektiv Leica vykazuje na nejširším ohnisku 28 mm běžné soudkovité zkreslení, opačného konce se však zkreslení netýká. Optika si v nově vznikající kategorii kompaktů s desetimegovým snímačem vede velmi dobře, jak si můžete všimnout z testovacích obrazců, rozlišení linek je na všech ohniscích výborné.  
F13.jpgF14.jpg
Optika dokáže rozlišit velmi jemné detaily
Max. velikost | Max. velikost

Následující demosnímky jsou důkazem, že se fotoaparát na kontrastních hranách i v přímém protisvětle perfektně vyvaruje chromatické aberace. První snímek je jednou z mála ukázek, při kterých se vada vyskytla.

F15.jpgF16.jpgF18.jpgF20.jpgF17.jpgF19.jpg
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
Max. velikost | Max. velikost

Vzhledem k velkému množství buněk na čipu nás nezaskočilo, že se Lumix LX2 potýká se šumem – boj s tímto nešvarem je zřejmý již při prohlídce grafů šumu (exaktní měření probíhalo s vypnutou funkcí redukce šumu). Na reálných snímcích do ISO 400 je sice rozpoznatelný barevný šum, jsou ale zachovány zřetelné detaily snímaných objektů.

Od ISO 800 jsou fotografie degradovány nepříjemným vyžehlováním šumu, které se projevuje rozmýváním obrazu. U nejvyššího ISO 3 200 (v režimu Vysoká citlivost) jsou snímky zobrazené v poměru 1:1 nepoužitelné, jako upomínkový záběr by mohly posloužit maximálně při tisku malých formátů.

šum1.jpgšum2.jpg
Graf šumu pro jasovou a pro barevné složky
F31.jpgF32.jpg F33.jpgF34.jpg F35.jpg
Srovnatelné snímky pořízené při různých citlivostech. Zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600
Max. velikost | Max. velikost
Max. velikost | Max. velikost
Max. velikost
F21.jpgF22.jpg
Fotografie s citlivostí ISO 200
Max. velikost | Max. velikost
F23.jpgF24.jpg F25.jpg
Fotografie s citlivostí ISO 400 (2×) a ISO 800
Max. velikost | Max. velikost
Max. velikost
F26.jpgF27.jpg
Režim Vysoká citlivost nastavuje „pro jistotu“ velice často nejvyšší ISO 3 200
Max. velikost | Max. velikost

Ve třídě kompaktních digitálů se LX2 skví ne právě typickou možností ukládání dat do RAWu. Při jeho použití jsou sice vlivem šumu snímky „zrnitější“, oproti JPEGu na nich však shledáte i ty nejjemnější detaily, které je snímací soustava schopna zachytit. Při ukládání do JPEGu je firmware bohužel „ničí“. V balení spolu s přístrojem dostanete poměrně kvalitní konvertor tohoto formátu SILKYPIX Developer Studio 2.0.

Snímky vyfocené paralelně v JPEGu a RAWu si můžete prohlédnout a porovnat zde

senz.jpg
Fotoaparát má velmi dobrý dynamický rozsah

Naměřili jsme

Lumix LX2 dokáže pořídit první snímek do tří vteřin, což je podle našich hodnotících parametrů velmi dobrá hodnota. Body jsme mu však museli strhnout za – na svou třídu – poměrně velkou prodlevu při snímání bez namáčknuté spouště, na druhou stranu si vede výborně při snímání s namáčknutím. Fotoaparát je také svižně připraven ke zhotovení dalšího snímku. 

Panasonic Lumix DMC-LX2

první snímek 2,76 s
snímek bez namáčknutí 0,65 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládámí-připravenost k dalšímu snímku 1,12 s
rychlost sériového snímání 3,0 sn./s
max. počet snímků v sérii 3
měřeno a paměťovou kartou Panasonic SD 1 GB Pro High Speed

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

F01.jpg
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
F02.jpg
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
F03.jpg
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
F04.jpg
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
F05.jpg
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
F06.jpg
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
F07.jpg
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
F08.jpg
Standardní scéna
Max. velikost
F09.jpg
Makro exaktní
Max. velikost
F10.jpg
Makro reálné
Max. velikost
F28.jpgF29.jpgF30.jpg
Výklopný blesk je sice malý, jeho výkon však není zanedbatelný
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost 

Více demosnímků z fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX2 si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Pod kovovým opláštěním Lumixe DMC-LX2 se skrývají špičkové technologie, jejichž potenciál fotoaparát plně využívá. Ve funkčním vybavení i v obrazové kvalitě stojí ve své třídě na pomyslné špičce, firmware by však mohl lépe pracovat s hladinou šumu. Ten je totiž při nastavení vyšší citlivosti eliminován až do rozmazání snímků.

Za úvahu jistě stojí, zda by si fotoaparát tohoto typu nezasloužil i sáňky na blesk rozšiřující jeho možnosti a povyšující jej do poloprofi sféry.

Oproti loňskému modelu, který vstupoval na trh s cenou 18 995 Kč, nás překvapila mnohem nižší výrobcem doporučená cena. Pobrouzdáte-li na internetu, seženete Lumixe LX2 za méně než 12 tisíc korun.

Plusy:

  • optický stabilizátor
  • kvalitní displej
  • histogram a indikace přepalů

Mínusy:

  • práce firmwaru
  • absence sáněk na blesk
  • oficiální cena versus internetová

Cena:

  • 14 495 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud