58
Fotogalerie

První foto: Olympus OM-D E-M5

Budoucnost kompaktů s výměnnými objektivy už si uvědomili snad všichni výrobci, zahraniční tabulky počtu uživatelů těchto fotoaparátů mluví o čtvrtině až třetině trhu, což není málo.

Podobně jako Sigma SD-1 Merrill, ani Olympus OM-D E-M5 se nám v redakci příliš neohřál (což sám pevně doufám se nebude stávat zvykem či pravidelností). Přestože první modely už do Česka dorazily, k dispozici je jich zatím poskrovnu.

Takže i my jsme se museli smířit s tím, že Olympus OM-D E-M5 zatím patří mezi nedostatkové zboží a přinést vám alespoň první postřehy ohledně ovládání, kvality fotografií a samozřejmě také ukázkových snímků v plné velikosti – v samotném závěru článku pak přikládáme ty vybrané i ve formátu RAW ke stažení.

Fotoaparát, s na první pohled atraktivním retro designem čerpajícím z kinofilmové historie, jsme měli společně se setovým objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ a dalším příslušenstvím.

olympus_OM-D_E-M5.jpg
Olympus OM-D E-M5 se setovým objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ

Během uplynulého víkendu, na který byly hlášeny spíše bouřky a oblačno, jsme vzali „ó-em-déčko“ provětrat nejen do brněnské ZOO, ze které přikládáme největší množství fotek. Počasí se nakonec ukázalo jako umoudřené – ona by nějaká ta sprcha fotoaparátu nevadila, přístroj se totiž chlubí prachu a vodovzdornou úpravou (viz produktové fotografie dále) – ovšem text bez ukázkových fotografií by nebyl to pravé.

Prachu a vodě odolný

Když už jsme zmínili onu častokrát skloňovanou odolnost vůči prachu a vodě (pozor, nikoliv vodotěsnost), přikládáme několik fotografií, které ilustrují utěsnění jednotlivých krytek a kontaktů. Všimněte si na třetím snímku spodní části fotoaparátu, kde je gumové těsnění vytaženo dole uprostřed, a obou částí volitelného gripu, na které lze těsnění připevnit a snížit tak riziko jeho ztráty během focení.

olympus_OM-D_E-M5_guma_batt.jpg   olympus_OM-D_E-M5_guma_karta.jpg
Gumové těsnění u akumulátoru… | …krytky paměťové karty…
olympus_OM-D_E-M5_guma_spoje.jpg
…a kontaktů na spodní straně přístroje (včetně vhodného umístění na obě části bateriového gripu)

Ergonomie, ovládání, operace

Protože fotoaparát je cílen svým vybavením více na pokročilejší uživatele, naleznete na jeho těle několik přímých ovládacích prvků včetně několika programovatelných tlačítek. Dva kruhové voliče na horní straně se starají o příslušnou změnu nastavení anebo pohyb v menu a jeho podsložkách. V poloautomatických a plně manuálním režimu focení jim tak připadá kontrola nad časem, clonou, resp. EV korekcí.

olympus_OM-D_E-M5_kolecka.jpg
Pohled na dva kruhové voliče na horní straně přístroje

Osobně jsem si na ně musel chvíli zvykat – jejich umístění v tak těsné blízkosti nepovažuji za zcela tradiční, ovšem po několika zmáčknutích spouště jsem musel uznat, že jsou na tom nejvhodnějším místě. Například při focení s hledáčkem u oka se jejich ovládání palcem a ukazováčkem stalo naprostou přirozeností.

Na horní straně ještě naleznete dvě funkční tlačítka. První se nachází vpravo nad displejem, druhé s označením Fn2 je zřejmé, programovatelné je pak i třetí s červeným kolečkem – v menu mu můžete přidělit odlišnou funkčnost než je záznam videa.

olympus_OM-D_E-M5_displej_1.jpg  olympus_OM-D_E-M5_displej_2.jpg  olympus_OM-D_E-M5_displej_3.jpg
Boční pohled na Olympus OM-D E-M5 (se 17mm pencakem)… | …s vyklopením displeje vzhůru… |
…a vyklopením dolů

Focení z nadhledu nebo podhledu usnadňuje výklopný OLED panel, který je dotykový (můžete prstem zaostřit na konkrétní místo a následně ťuknutím prstu pořídit snímek, nebo obojí udělat v jednom kroku). Prohlížení fotografií pak funguje podobně jako na chytrých telefonech – přepínáte mezi nimi posunem prstu po displeji ve směru prohlížení. Možná budete řadit dotykový displej mezi nadbytečné funkce a sám bych vám zřejmě dal ještě nedávno zapravdu, kdybych jej pro zvětšení a prohlížení ofocené mapy několikrát nevyužil a neuznal, že ovládání dotekem má něco do sebe.

olympus_OM-D_E-M5_obrazovka.jpg
Zadní strana fotoaparátu (černozelená ikona vlevo značí připravenost
k expozici snímku po poklepání prstem na obrazovku)

Mimochodem, na displeji si můžete kromě živého histogramu a několika druhů mřížek zobrazit také indikaci náklonu ve čtyřech směrech a fotografování na přímém slunci už není vůbec tak bolestné jako u starších PENů.

Nad displejem se pak nachází programovatelné tlačítko Fn1 a tlačítko pro prohlížení fotek – tyto dva ovládací prvky jsou snad jediné ne zcela šťastně řešené. Zadní část fotoaparátu je mírně vystouplá, a tak mohou být zmiňovaná tlačítka pro některé uživatele hůře dostupná. Fotografové navyklí na rozměrnější ovládací prvky digitálních zrcadlovek se mohou cítit nejistě i z menších rozměrů tlačítek okolo na zadní stěně – pokud však fotíte výhradně s kompaktem, pak zřejmě nepoznáte rozdíl.

K snadnějšímu uchopení slouží (opravdu) lehce vystouplý grip a pogumovaný výstupek na zadní straně, který funguje jako opěrka pro palec pravé ruky. Pokud by vám to k solidnímu uchopení nestačilo, můžete si přikoupit volitelný grip, ten se skládá ze dvou částí, jak je vidět na následujících fotografiích (případně jste už mohli vidět v pondělním videu).

olympus_OM-D_E-M5_grip_1.jpg   olympus_OM-D_E-M5_grip_2.jpg
Olympus OM-D E-M5 s bateriovým gripem

Bonusem vůči řadě micro 4/3 standardu Olympusu PEN je vestavěný EVF hledáček, který má rozlišení 1 440 000 obrazových bodů (tedy shodně jako volitelný externí hledáček VF-2). Přístroj nemá vestavěný blesk, takže je k němu standardně dodávána externí záblesková jednotka FL-LM2.

Pokračování 2 / 3

Setový objektiv, kvalita obrazu, šum

V kombinaci se setovým objektivem se jedná o tichý a rychlý fotoaparát, kde nějaké zdlouhavé čekání na autofokus nehrozí. U 12–50mm objektivu (24–100 mm po přepočtu) se ještě na chvíli zastavme.

olympus_OM-D_E-M5_bocni_1.jpg olympus_OM-D_E-M5_bocni_2.jpg
Olympus OM-D E-M5 se setovým objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ

Předností Olympusu M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ je elektronický mechanismus, který obstarává plynulou změnu ohniska, což by se mělo nejvíce vyplatit při nahrávání videa. Daní za to ovšem je ne zcela kompaktní délka objektivu – v případě, kdy byste jej chtěli srovnávat například se staršími 14–42mm seťáky Olympusů řady PEN. Nemusí vás ani potěšit světelnost F6,3 na delším konci zoomu.

Samozřejmě můžete zvolit mezi dalšími z objektivů Olympusu určeným pro micro 4/3 formátu, ať již zmiňovaný 14–42mm setový objektiv, nebo třeba vynikající 12mm pevný širokáč. Přišli byste však o onu prachu a vodovzdornost celé soustavy fotoaparát-objektiv.

Zoomovací prstenec Olympusu M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ má tři polohy: pro elektronický zoom, plně manuální změnu ohniska a poslední pro makro. Makro se používá v kombinaci se stejnojmenným tlačítkem na boku objektivu, po jehož stisknutí můžete přesunout prstenec do makro polohy a fotit tak s lepším poměrem zvětšení. Druhé tlačítko, které na objektivu naleznete se stará o dočasné vypnutí automatického ostření při nahrávání videa. Toho lze využít například v situaci, kdy vám před objektivem proběhne nežádoucí objekt, na který by fotoaparát zbytečně přeostřil.

Kvalita obrazu a šum

Fotografie z Olympusu OM-D E-M5 obsahují množství přenesených detailů a to i při vyšších citlivostech. S rostoucí citlivostí pochopitelně vzrůstá i šum, ovšem na výrazné slévání detailů narazíte až od ISO 3200. Paradoxně některé snímky s vypnutým automatickým odšumováním dopadaly lépe než při standardním nastavení.

olympus_OM-D_E-M5_sum_menu_2.jpg
Nastavení odšumovacího filtru

Ostatně, posuďte sami na přiložených fotografiích v plné velikosti níže, vlevo je vždy snímek se zapnutým automatickým odšumováním v režimu standard, vlevo pak s vypnutou redukcí šumu (ze snímků je patrné, že i v tomto případě dochází k jistému zásahu odšumovacích algoritmů).

olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_001.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_001.JPG 
ISO 200 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_002.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_002.JPG
ISO 400 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_003.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_003.JPG
ISO 800 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_004.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_004.JPG
ISO 1 600 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_005.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_005.JPG
ISO 3 200 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_006.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_006.JPG
ISO 6 400 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_007.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_007.JPG
ISO 12 800 standardní odšumování | odšumování vypnuto
olympus_OM-D_E-M5_sum_zap_standard_008.JPG   olympus_OM-D_E-M5_sum_vyp_vyp_008.JPG
ISO 25 600 standardní odšumování | odšumování vypnuto

Vlevo od vestavěného elektronického hledáčku (rozdíl vůči řadě Olympus PEN, která hledáček nemá) se nachází kruhový volič režimů, kde naleznete standardní režimy od plné automatiky po manuál. Kromě nich pak scénické režimy, záznam videa a sadu uměleckých režimů posouvajících barvy do černobílé, nastavující softwarové změkčení nebo efekt dirkové komory a další (jejich ukázky naleznete v závěrečné kapitole článku).

art_ukazka.JPG
Ukázka uměleckého filtru s poměrem stran 1:1 a s rámečkem

Po několika videozáznamech a čtyřech stovkách fotografií výdrž akumulátoru neklesla k nule. Sice už začala ukazovat o jedno ze tří políček méně, ale stále jsme fotili na jedno nabití. S přehledem jsme tedy překonali 330 snímků, které jako hranici na jedno nabití udává výrobce.

Pokračování 3 / 3

Závěr, ukázkové fotografie

Olympus OM-D E-M5 kvalitou obrazu a především svým funkčním vybavením i množstvím přímých ovládacích prvků si klade za cíl posunout laťku v kategorii bezzrcadlovek.

Přesto obsahuje také režim chytré automatiky a scénické režimy, určené méně zkušeným fotografům. Mezi pokročilé fotografy jej zařadí nejen zmiňované funkční vybavení a dílenské zpracování, ale pochopitelně samotná koncová cena, která se pohybuje na hranici třiceti tisíc korun (tělo + setový objektiv).

Jestliže jste doposud váhali nad tím, jestli pořídit zrcadlovku střední třídy (kvůli možnostem, funkcím, množství objektivů apod.) nebo některou bezzrcadlovku (kompaktnější rozměry a dobrá obrazová kvalita), pak si někde v kamenné prodejně vyzkoušejte, jak „ó-em-dé“ sedne do rukou a jaké funkce nabízí. Jedná se totiž o fotoaparát, který stojí za pozornost.

Ukázkové fotografie (konverze z RAW v Adobe Camera RAW 6.7)

olympus_OM-D_E-M5_fot_01.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_02.jpg
1/3 200 s, F4, ISO 200, ohnisko 12 mm | 1/640 s, F4, ISO 200, ohnisko 12 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_03.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_04.jpg
1/1 000 s, F6,3, ISO 200, ohnisko 50 mm | 1/400 s, F5,6, ISO 200, ohnisko 12 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_05.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_06.jpg
1/200 s, F5,2, ISO 200, ohnisko 27 mm | 1/800 s, F5, ISO 200, ohnisko 12 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_07.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_08.jpg
1/1 000 s, F6,3, ISO 200, ohnisko 50 mm | 1/1 250 s, F6,3, ISO 200, ohnisko 50 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_09.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_10.jpg
1/50 s, F5, ISO 3 200, ohnisko 15 mm | 1/50 s, F5,8, ISO 200, ohnisko 40 mm
(oba snímky foceny přes sklo)
olympus_OM-D_E-M5_fot_11.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_12.jpg
1/320 s, F6,3, ISO 200, ohnisko 50 mm | 1/4 000 s, F4, ISO 200, ohnisko 12 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_13.jpg   olympus_OM-D_E-M5_fot_14.jpg
1/1 250 s, F6,3, ISO 200, ohnisko 50 mm | 1/320 s, F5,6, ISO 200, ohnisko 12 mm
olympus_OM-D_E-M5_fot_15.jpg 
1/30 s, F5,6, ISO 200, ohnisko 12 mm
(výraznější zesvětlení stínů při konverzi z RAW)

Šestici vybraných snímků v RAWu si můžete stáhnout v zazipovaném archivu (asi 90 MB).

Snímky v režimu ART

art_01_puvodni.JPG art_02_popart.JPG
Scéna bez efektu | Popart
art_03_jemna_kresba.JPG art_04_blede_a_svetle_barvy.JPG
Jemná kresba | Bledé a světlé barvy
art_05_jemne_svetlo_ramecek.JPG art_06_zrnity_film_ramecek.JPG
Jemné světlo s přidáním rámečku | Zrnitý film s rámečkem
art_07_camera_obscura.JPG art_08_diorama.JPG
Camera obscura | Diorama
art_09_cross_process.JPG art_10_jemna_sepiova.JPG
Cross process | Jemná sépiová
art_11_dramaticky_efekt.JPG art_12_komiks.JPG 
Dramatický efekt | Komiks

+

  • Dílenské zpracování
  • Kvalita obrazu (i při vyšších citlivostech)
  • Rychlý autofokus
  • Výklopný OLED displej
  • Programovatelná tlačítka
  • Prachu a vodovzdorná úprava

  • Možná příliš rozměrný, resp. dlouhý, setový objektiv s horší světelností na dlouhém konci zoomu
olympus_OM-D_E-M5.jpg
Olympus OM-D E-M5
 

Technické specifikace

  • 16megapixelový CMOS
  • Maximální rozlišení 4 608 × 3 456 obr. bodů
  • Bajonet micro 4/3
  • Rychlost závěrky 1/4 000 s až 60 s
  • Rozsah ISO citlivosti 200–25 600
  • Záznam videa 1920 × 1080 px při 30 sn./s
  • 3palcový dotykový výklopný OLED panel s rozlišením 610 000 obr. bodů
  • Pětiosá stabilizace obrazu na snímači
  • Prachu a vodovzdorný (nikoliv vodotěsný)
  • Slot pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry 122 × 89 × 43 mm
  • Hmotnost 425 g
  • Cena (vč. DPH): 25 990 Kč (pouze tělo), 29 990 Kč (v setu s objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ)

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud