DIGIarena.e15.cz

Rámečky s Photo Frame Studio

Nejen ve vánočním čase se hodí přidat rámeček na fotografii. Jak na to snadno, rychle, pohodlně a česky?

Důvodů, proč pracovat s rámečky je celá řada. Pomineme-li snahu vytvořit kýč, máme zde poměrně velkou třídu úkonů, při kterých je lze využít - od tvorby svatebního oznámení, přes pozvánky na oslavu narozenin našich dětí až třeba po PF. Pokud máme požadavky vyšší než triviální rámeček jedné barvy, pak se vyplatí často sáhnout po nějakém specializovaném programu, který nám práci notně ulehčí, zvláště když je tato naše potřeba opakovaná, nebo je součástí naší obživy.

Jistě je pravdou, že rámečky je možné vytvářet přímo v grafickém editoru, ale to stojí netriviální čas a úsilí. Programy na tvorbu rámečků tak obecně nepřinášejí žádnou novou funkcionalitu, ale spíše snaží vám ušetřit práci a čas. Pokud jste navíc méně technicky zdatní, pak umožňují samozřejmě i reálně funkční tvorbu.

PhotoFrameStudio1.png
Začínáme výběrem šablony

Nástrojů na práci s rámečky je samozřejmě celá řada. My se dnes zaměříme na Photo Frame Studio a to z několika důvodů. Předně je poměrně cenově dostupné, neboť necelých 450 Kč včetně DPH není položka, kterou by si nemohl dovolit ani domácí uživatel a pak je k dispozici v jazyce českém, což je další příjemný bonus. Program vyvíjí Polská firma Mojosoft a již v předstihu je možné konstatovat, že se jedná o produkt poměrně zdařilý. Pokud si jej chcete vyzkoušet, můžete sáhnout po demoverzi, která do výsledného obrázku vloží vodoznak, což si myslím, že je poměrně sympatická verze pro vyzkoušení a pokusy.

Zajímavá je celková o obchodní strategie společnosti. V základní instalaci získáte přístup k celkem asi 200 šablonám. Máte-li pak zájem o další, můžete si je zakoupit. V základní instalaci pak chybí šablony například pro tvorbu svatebních oznámení či na křtiny. Každá další kolekce přijde přibližně na 10 Euro. I tak jsou celkové náklady na práci s programem spíše podprůměrné.

PhotoFrameStudio6.png
Nabídka dalších šablon – cena jedné kolekce je kolem 10 Euro.

Aplikace se snaží být maximálně uživatelsky přívětivá, což se projevuje jak v poměrně logickém a intuitivním ovládání, tak také v tom, do kolika jazyků byla lokalizována. V současnosti mluví anglicky, německy, portugalsky, španělsky, italsky, francouzsky, norsky, švédsky, polsky, česky, maďarsky, rusky, bulharsky, persky, srbštinou, čínštinou (zjednodušenou), rumunsky a chorvatsky.

Samotná instalace probíhá bezproblémově. Stačí si stáhnout demoverzi a začít pracovat. A pokud se vám činnost s Photo Frame Studio zalíbí, pak není nic snazšího, než si ji přímo prostřednictvím odkazu v menu programu zakoupit.

Funkce a ovládání

Při spuštění se zobrazí jednoduchý průvodce, který vás postaví před volbu, jakým způsobem chcete s rámečky začít pracovat. Co vyberete je v zásadě téměř lhostejné, neboť ke stejnému výsledku se dostanete v podstatě vždy.

To nejdůležitější se pak odehrává v pravém menu a doplním integrovanému průzkumníkovi. V něm můžete jak nacházet snímky, které chcete opatřit rámečky, tak také zde naleznete základní nabídku rámečků, klipartů, textů, pozadí či masek, které chcete do scény umístit. Prohlížení je poměrně jednoduché a plynulé. Kde je to vhodné, tam program nabízí roztřízení do kategorií jako jsou Vánoce, rodina, květiny, koláže nebo Valentýn. Například svatba či křtiny, které by byly pro mnoho uživatelů velmi přitažlivé, ale chybí.

PhotoFrameStudio2.png 
Aplikace rámečku je velmi jednoduchá.
Orientaci v nich usnadňuje také rozčlenění do kategorií

Celkově je ale množství rámečků, klipartů i pozadí poměrně dostatečné a za rozumný příplatek je možné svojí práci díky Photo Frame Studio značně zrychlit a usnadnit. Pokud jde o rámečky, těch je k dispozici řada druhů - od témat až po tvary skutečně rozdílných. Vše funguje na jedno kliknutí - jednoduše se jeden rámeček nahradí druhým. Pokud jste ještě nevložili snímek, zůstane zde bílá oblast, do které je možné jej opět na jedno kliknutí přenést.

PhotoFrameStudio3.png 
Klipartům můžete přiřazovat různé vlastnosti – kupříkladu velikost a průhlednost

Pohodlná je také práce s kliparty. Ty je možné metodou táhni a pusť umístit na libovolné místo ve scéně, různě otáčet, měnit jejich velikost nebo je kdykoli smazat. Tvůrci se snažili, aby měli objekty takovou přednastavenou velikost, aby průměrně maximálně vyhovovala, takže je každý jinak velký. Asi jde o zvyk, ale na tuto skutečnost se, alespoň z počátku, zvyká velice obtížně. Od aplikace nelze předpokládat žádné nástroje na pokročilou práci s vektorovou grafikou, ale i tak lze říci, že v tomto ohledu aplikace splňuje základní očekávání.

Pozadí primárně slouží jako výplň volného místa, které zbude na prostoru pro snímek, v okamžiku, kdy do něj nahrajete obrázek ve špatných rozměrech. Jejich nabídka je opět poměrně bohatá a myslím, že poměrně dobře dostačující. S nimi pak souvisejí masky, které zajišťují ne tak ostrý přechod mezi fotografií a pozadím. Samozřejmě je možné užít pozadí i bez užití rámečků.

Editace

V pravém menu je možné provádět základní editaci scény. Vloženou fotografii je možné oříznout, otočit nebo překlopit. K dispozici je také klonovací razítko, nástroje na retuše nebo práce s histogramem. Samozřejmostí je také možnost nastavit si barevnost, jas a kontrast snímku.

PhotoFrameStudio4.png 
Nastavení vzhledu výsledku je poměrně jednoduchou záležitostí

K dispozici je také sada efektů, které umožňují pracovat s rámečky nebo se snímky či barevnými gradienty. Práce je maximálně jednoduchá, ale osobně si myslím, že nedosahuje efektivity Google Picasa, která je založená na stejné myšlence všeho na jeden klik. Samozřejmostí je práce s vrstvami, které je možné libovolně vypínat, mazat nebo zviditelňovat. Vrstvou se zde rozumí především fotografie, rámeček nebo rozmístění klipartů.

PhotoFrameStudio5.png 
Práci s textem je možné málo co vytknout

Do obrázku je samozřejmě možné vložit také text, na který lze aplikovat texturu či barvený přechod. Tomu je také možné přiřadit další vlastnosti jako je font, barva, průhlednost nebo zvlnění či perspektiva. Pokud jde o export obrázku, je k dispozici několik rozměrů výsledného obrázku a nechybí ani export pro web. K dispozici je také nastavení kvality na 300 či 600 dpi.

Závěr

Celkový dojem s aplikace je poněkud rozpačitý. Co se rychlosti či stability týče, není ji možné v podstatě nic zásadního vytknout. Produkt je oproti konkurenci zajímavý také poměrně příznivou cenou a lokalizací do češtiny. Na druhé straně opravdu použitelných a kvalitních rámečků nakonec zas až tak moc není a pro konkrétní účely je nutné si je dokoupit. Editace obrázků i práce s kliparty by si zasloužila podstatného dotažení. Pozitivem je také jednoduché ovládání a dobře vymyšlený průzkumník ve spodní části okna programu. Za vyzkoušení tak určitě stojí a pak je již na zvážení každého, zdali mu přijde cena za tento produkt přijatelná či nikoli.


logo.jpg
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

Další článekcelkem 5 komentářů

Poslední komentáře

WTF ? izak___ 27. 12. 2010, 14:54
Re: Příšerné.. WJ 27. 12. 2010, 13:28
Hehe stoural 27. 12. 2010, 13:08
Re: Příšerné.. Michal Černý 27. 12. 2010, 11:33
Příšerné.. Mike 27. 12. 2010, 10:55

Další podobné články

Ruská aplikace dokáže identifikovat osoby na fotografiích

Ruská aplikace dokáže identifikovat osoby na fotografiích

Na faktu, že umí aplikace identifikovat osoby na fotografiích podle tváře, by nebylo nic až tak zvláštního. Velmi zajímavá je však úspěšnost této aplikace, která se pohybuje až kolem 70 %.

Nenápadná, ale podstatná aktualizace aplikace Instagram

Nenápadná, ale podstatná aktualizace aplikace Instagram

Jedna avizovaná změna právě přišla v praxi, ta druhá nebyla tak čekaná a o to více je překvapivá. Instagram změnil ikonu své aplikace.

10 nejčastějších chyb při práci v Adobe Lightroomu

10 nejčastějších chyb při práci v Adobe Lightroomu

Irident Developer v aktualizované verzi pro Mac OS X

Irident Developer v aktualizované verzi pro Mac OS X

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

Instagram testuje černobílé rozhraní své aplikace

Instagram testuje černobílé rozhraní své aplikace

Sociální obrázková síť Instagram přichází s jednou novinkou za druhou. Některé uvádí už jako hotovou věc, některé se však objeví teprve ve fázi testování a možná se ve finálním sestavení ani neobjeví.

Nová aktualizace Adobe Camera RAW ke stažení

Nová aktualizace Adobe Camera RAW ke stažení

Společnost Adobe vydala aktualizaci zásuvného modulu Camera RAW a tradičně také konvertoru DNG, určeného pro konverzi surových RAW dat. Současně se aktualizace dočkal také program Lightroom Mobile.

Stáhněte si zdarma 30 filtrů pro Mac OS

Stáhněte si zdarma 30 filtrů pro Mac OS

Toto mesto sa dusí... Autor: promart